Споделена история от Образование

Немски или испански
Аз съм седми клас и ми предстои кандидатстване. За втори език се чудя между испански и немски. Много харесвам испанския, а и майка ми предпочита да уча него, но той се говори в топли(южни) страни, а ако някога реша да живея в чужбина ще е в някоя студена(северна) страна и не знам доколко ще ми е полезен. Относно немския, баща ми предпочита да уча него и казва, че немският ще ме бъде полезен, понеже Германия е добре развита страна. Моля кажете вашето мнение, испански ли да уча или немски?

Коментари

1.   немски винаги е пракрасен избор, а ако знаеш английски въобще няма да те затрудни

2.   Аз съм осми клас и избрах немски по простата причина, че той ще ми върши повече работа в днешните времена!

3.   Не се знае живота не е като да кажеш албански или английски еми горе долу еднакво говорими са немския и испанския аз бих предпочел испанския защото е по приятен и немссия не е зле, абе който и да избереш няма да сгрешиш. Успех

4.   Здравей! :)
Само преди две години бях поставена пред подобен избор. Истината е, че нямах никаква представа какво искам, но в крайна сметка изкарах високи оценки на матурите и се записах в първа НЕГ. Сега като се върна назад не съжалявам. Каквото и да ти казват хората за ужасния и труден немски, не можеш да добиеш представа преди да си го учил/а. Постепенно открих колко логичен език е всъщност (да си призная, по-лесен ми е от английския), а страхотната ми учителка от подготве (имахме по 20-22 часа седмично) ме накара да го заобичам.
Относно испанския, в списъка с езици, които искам да науча, е. Говори се в Испания и в Южна Америка, вярно. Но пък е близък с португалски, а с него вървят ръка за ръка френски и италиански. Ако харесваш тези наистина красиви езици, давай, важното е да учиш с удоволствие.
Немският- Германия, Швейцария, Австрия, Белгия, както ги наричаш "студените" страни. Близък е с английския, то е ясно, като са в една езикова група. Аз на този етап (7-и клас), нямах ни най-малка идея какво искам да следвам, камо ли дали ще замина в чужбина. Но, ако ти си си наумила нещо, разбираемо е да се насочиш към немски.
След всичките тези обяснения това, което искам да ти кажа, е да не слушаш другите какво ти говорят, защото в крайна сметка ти ще го учиш този език 5 години. Каквото те влече- това избери.
Успех от мен! :)

5.   От тази година уча испански и мога да кажа, че езикът е лесен и приятен. По принцип всеки език отваря нови врати и възможности и би било прекрасно да намериш такъв, с който да се занимаваш с удоволствие. В седми клас изборът е лично ТВОЙ и никой не трябва да ти налага предпочитанията си, защото ти си този/тази, който/която ще се занимава с това цял живот. Предполагам, ще учиш и втори чужд език, а като трети би могъл/могла да избереш немски или френски. :)

6.   Определено баща ти е много прав. Германия е страната, в която ако решиш да идеш наистина ще си оправиш живота и ще получиш най-доброто. От друга страна и майка ти е права испанският език е много звучен и красив, по топличко е там повече живот, дискотеки, млади хора. Но яко ти трябва нещо сериозно и да градиш авторитет и париГермания е твоята страна.
Ж. 24

7.   немски

8.   Първо щом ще е втори чужд език в училище ще го учиш 2-4 часа седмично, така че няма да ти е достатъчно само в училище да учиш. Ние в училище учим 2ри чужд език от 9 клас, защото в 8 бяхме подготвителен и имахме по 18 часа седмично английски (в езиковите гимназии имат по 22 часа) Учебника по 2ри чужд език се взима целия през 9 клас и около 2 месеца от 10 клас. Направи си сметката колко време ще ти отнеме да стигнеш B2 ниво, ковто ще ти е необходимо, за да св оправиш в съответната страна. Иначе избери немския - няма да съжаляваш. Германия е много добре развита икономически страна.

9.   Немски по добре правилно ти казва баща ти.

11.   Немски, немски и пак немски. Той е на второ или трето място в класацията най-говорими езици, даже бих ти препоръчала и като първи да го избереш, но ти решаваш :)
Момиче, 8 клас с немски :*

12.   Испански се говори в Испания, цяла Южна Америка без Бразилия, в САЩ доста(може да е изненадващо за някои, които не са били там или нямат разкази от познати). С португалци и италианци се разбирам - те ми шпрехат на тяхно си, аз на испански и скалъпваме комуникацията.
Ако имаш идея за техническо/инженерно образование немският е езикът - да. Жена ми е завършила такова в ТУ Даармщат, но се е върнала в България преди да се запознаем. Прекалено и е дошла студенината на немците.

Н11 момиче с немски - ясно, че си пристрастна, но нещо ти убягва класацията:)
10. Немски – над 90 милиона
9. Японски – 132 милиона
8. Руски – 144 милиона
7. Португалски – 178 милиона
6. Бенгалски – 181 милиона
5. Арабски – 221 милиона
4. Хиндустани (индийски)– 242 милиона
3. Английски – 328 милиона
2. Испански – 329 милиона
1. Мандарин (книжовен китайски) – над 845 милиона

13.   Според мен запиши немски, защото испански се учи страшно лесно. За три месеца интензивен курс изкарах няколко нива по испански и го говорех много добре!! Така че винаги ще можеш да го научиш , докато за немския ти трябва малко повече време и т.н.

14.   И двата! И двата са по-логични от френския, който е всичко, но не и логичен.