Споделена история от Образование

Бъдеще с КСТ?
Здравейте! Сега съм 11 клас и съм се ориентирал към IT сферата. Насочил съм се към Компютърни системи и технологии в ТУ Пловдив за компютърен инженер, само че се чудя имам ли бъдеще с тази профения или е по-добре да си науча някой език за програмиране и да стана програмист. Според вас има ли бъдеще за компютърните инженери в България?

Благодаря предварително! :)

Коментари

1.   Отговорът е НЕ. Може на пръв поглед всичко, свързано с компютрите да е бъдещето, но на практика не е така. Важен е софуеърът, а хардът вече не е толкова интересен. Отделно у нас и в цяла Европа няма производство на хард - къде си тръгнал да учиш това? За поддръжката пък не ти трябва висше - всеки техник ще се справи!
Най-много да станеш системен админ за 450 лв заплата или нещо такова, не се занимавай

2.   Има.

3.   В КСТ се учи програмиране, кандидатствай си.

4.   По-добре отиди в ТУ София. Лесно приемат, но да знаеш, че много се учи.

5.   Здравей,

Аз съм програмист с 2 години опит, завърших КСТ бакалавър в ТУ-София и до месец ще завърша магистратура.

По въпроса ти:

КСТ е доста далеч от това което вероятно ще работиш като програмист - ще те научат доста основни и полезни неща (които можеш да си ги научиш от безплатни академии), но и ще те затрупат с куп глупости.

Все пак висшето е лесно да се избута (аз лично го взех с 6), тъй че за това си заслужава - да имаш диплома за "софтуерен инженер".

Иначе един приятел примерно учи 1 година в ТУ София, прекъсна и почна да работи като PHP Developer. Той си бачкаше, имаше си пари и си почиваше, а аз учех простотии които не ми трябват и ходих по състезания - сега той взима 3 500 лв. чисто, а аз си търся работа за 2000 лв.

Тъй че сам си решавай - ако можеш да учиш и бачкаш едновременно почвай от сега. Ако можеш да си намериш работа без висше (принципно би трябвало да можеш) - почвай. Винаги можеш да изкараш едно висше, пък с парите които би натрупал, може и да го изкараш в някой добър университет.

Поздрави!