Споделена история от Избор на редактора

Къде е щастието според вас?
В какво се крие щастието за вас. Правя тази тема, защото ми е интересно как и по какъв начин интерпретирате щастлив живот. За някои това са парите, за други да преуспеят в работата си, за трети да пътуват, за четвърти да спортуват. Искам да бъдете съвсем честни и нека който от вас желае да напише накратко. В коментарите ще направим дискусия и ще споделя и аз.

Коментари

1-50 от 70

1.   За мен, нещата, които ме карат да се почувствам щастлива са следните: разходка сред красива природа; да погаля и да се порадвам на пухкава сладка животинка и моят любим спорт, на който се отдавам през свободното си време -плуването. Това са например неща, които на мен ми доставят радост.

2.   Аз съм на 16, момиче, щастието за мен е това да успея в живота си. Да изуча и да остана с приятеля си още много години (заедно сме от 3) искам да имаме семейство в което всички да се грижим един за друг, също така щастие за мен ще е да обиколя света за да живея един пълноценен живот :)

4.   За мен щастливият живот се състои в следното - да имам възможниост да правя това, което ми е най-интересно в момента или ми се струва най-важно. Било то професионално или като хоби.
Имал съм периоди, в които ми се е струвало страхотно да пътувам по света, и се радвам, че покрай научните ми занимания точно тогава са се отваряли няколко възможности за това.
В други периоди ми е изглеждало въпрос на живот и смърт да давам и получавам любов и да се радвам на вниманието на другия пол. Радвам се, че и тогава всичко е било на 6, създадох семейство, деца и т. н.
Въобще щастието е в това човек да се чувства реализиран, уважаван, от друга страна да няма липси, дефицити и притеснения. Да има около себе си хора (любими, приятели, роднини) с които да споделя мислите си, преживяванията си, дори маниите си.
Ако може и да създаде, построи, измисли, изобрети, съгради и остави нещо след себе си. Ако може да се порадва и на деца, внуци и пра-внуци. Ето това е вече пълното щастие! Един вид "да превъртиш играта 'Живот'", и повече можеш и да не се раждаш :)

5.   За мен щастието е да се чувствам свободна, да мога да правя каквото сметна за правилно и после сама да си понасям последствията, без никой да ми налага граници и мисленето си, без караници, без забележки, аз да решавам за себе си. Също така да усещам обичта на близките си, не просто да ми казват, че ме обичат, а наистина да я усещам около себе си и последно, но не на последно място, аз самата да успея да преглътна егото си и да съборя стените си и също да обичам.

6.   Щастието за мен се крие в свободата.

7.   Щастието е всички, които обичаш да са добре, ти също, да няма напрежение в личен и професионален план, да се чувстваш полезен за някого, да се развиваш и да можеш да си позволяваш някои дребни удоволствия. :)

8.   Щастието е като самочувствието, т. е. то е в самия теб и трябва да го намериш в начина си на мислене...

9.   Според мен е в спокойствието, доброто качество на живот, добрите отношения между хората, това да имаш автономност. Дребните неща да са качествени, разходка на красиво място, в добра компания, почивка на красиво място. Личностово развитие. Да не изпитваш страх, да не си тревожен, да имаш опции - план Б, план Ц, нещата да не са ти на живот и смърт. И това да е така във всички сфери - работа, любов, приятели. Да си здрав.

11.   Семейство, приятели, пари(работа), фитнес, игри. Подредени последователно по важност.

12.   Здраве, с*кс, любов и добра храна. Пари се изкарват, пътувания, хобита и добри приятели са добра добавка към първото изречение
Ж 41

13.   Щастието често се бърка с удоволствие. Удоволствието винаги е временно. Ако изядеш 1 парче от любимата си торта, ще изпиташ удоволствие, ако изядеш второ няма, а ако изядеш и трето, ще се отвратиш.

Щастието е състояние на духа, не е във външните фактори, те имат значение, но са само нюанси. Може да си най-успелия и да си нещастен, може да си най-големия прошляк и пак да си щастлив.

Тук всички коментиращи искат успехи, семейство и какво ли не. Истината е, че ако не се научат да са щастливи без тези външни неща, няма да са щастливи дълго време и с тях. От личен опит им го казвам.

Аз макар че съм успешен във всяко отношение, 15 г. страдах от депресия и не знаех какво е щастие. Повратният момент дойде, когато се запознах с една хипнотерапевтка, която ме научи на самохипноза (или медитация, както искаш го наречи).

Чрез нея се самоосвободих от очакванията, желанията, надеждите, мечтите. И сега съм щастлив. Човек ако няма очаквания, не може и да се разочарова. Щастието става вътрешно състояние и просто изживява живота такъв, какъвто му е даден, без да издевателства над него и обичайки го такъв какъвто е. Очакванията дори и добри да са, не увеличават шанса за успех, а напротив - слагат рамки на иначе необятните ни възможности.

Всъщност всички хора имаме неограничени възможности за успех, но 90% от тях сами си слагат ограничения на ума, имайки някакви очаквания от живота. Мислят си, че така правят нещо в правилната посока, но всъщност се самосаботират.

Всъщност щастието и успеха са дълбоко вкоренени в нас. Всичко, което се иска от нас, е просто да не си слагаме спирачки на възможностите, които са дадени свише. Но 90% от хората правят точно това.

За да онагледя философията, давам конкретен пример. Лицето Х е на 30 и мечтае да забогатее. Автоматично си решава, че това вероятно ще стане чрез бизнес, тъй като това е най-популярния метод за забогатяване. Решава, че това ще отнеме време минимум 10 г. Но не иска и да е след повече от 20 г., тък като е решил, че вече ще е прекалено стар и до голяма степен ще се обезсмисли забогатяването. Започва да мисли с какво да се захване.

И така неусетно си е поставил хиляди граници пред ума, без да разбере - трябва непременно да развие бизнес, трябва да е след мин. точно 10 г., след макс. 20 г., трябва да има бизнес, за да се чувства успял и щастлив, трябва да има пари, иначе ще е нещастен и т. н. и т. н. И ума му следва точно тези ограничения.

Минават примерно 5 г., обаче не са минали 10 г. и ума му не се е активирал на подсъзнантелно ниво. Обаче той се шашка и си казва "минали са 5 г., а няма значителен напредък, скоро ще минат още 5 г. и ако пак нищо не е станало, ще съм се провалил". И така влизаш в една спирала на напрежение страх от провал, което допълнително пречи на ума ти. Влизаш в един омагьосан кръг, докато тотално не изпаднеш в депресия и животът ти става ад.

Дори да успееш, ще се страхуваш да не загубиш всичко. Отделно ще искаш още и още.

Имам новина - нищо от това не е необходимо, за да си щастлив. Да, хубаво е да го имаш, но бъди щастлив дори ако го нямаш, а ако го имаш, още по-добре.

Знам, че повечето няма да ме разберат, но вижте лекцията с бг субс на Матийо Рикар, за който учените считат, че е най-щастливия човек на планетата заради уникалната честота на мозъчната дейност, която има.

14.   Щастието е да имаш двама живи родители, да не те боли нищо, да няма спешности, детето и партньорът ти да са здрави. Оттам нататък сума ти други неща, според възрастта, манталитета, възможностите на човек, могат да го накарат да се почувства щастлив. Щастие е да си лягаш без да се тревожиш, или да се чувстваш гузен. Щастие е да можеш да усетиш щастието. Обаче както Буковски е казал "Човек трябва да умре поне няколко пъти преди да може да живее наистина". Ти навярно си щастлив човек, но понеже животът още не те е смазвал, не знаеш това. Щастие е да има кой да те прегърне, да има някой, който да може да те утеши в момент на болка... и т. н и т. н.

15.   Искала съм много неща, сега ги заменям за едно любовта на обичания от мен мъж. Да мога да го гушна да го целуна да живея с него. От години го очаквам, сърцето ми не пожела друг, но до сега не се е случило. Имам контакт с него на пръстите на едната си ръка. Голяма жена съм вече и виждам как всичко се изплъзва заради това, че не мога и най-елементарното-да го хвана за ръка. Забравям и гласа заради дългите паузи... Само едно искам за да съм щастлива да съм с любимия си.

16.   За мен щастието е музиката. Релаксирам с музика, заспивам с музика, събуждам се с музика. Всеки един човек трябва да има поне една весела и ободряваща песен. Аз лично имам. Даже когато плача и пусна тази песен ми става по-добре. За това има всякакви видове песни. За всяко едно чувство, за всяка една емоция.

17.   Здравейте, за мен щастието е да се разбирам със семейството и приятелите и между мен и близките ми да има любов и разбирателсво да сме задружни и да се подкрепяме.

18.   Автора

За мен да пътувам. Обиколил съм може би 10-тина европейски държави, но искам да пътувам из цял свят, да видя различни хора, култури, начини на хранене, на битуване, на живот, на развлечение, религии, мистики и какво ли не... Всичко! Дано някой ден сбъдна и тази си мечта.

19.   Щастието е вътре в нас и се проявява чрез това, което обичаме да правим

21.   Истинското и пълно щастие за мен щеше да ако е хората около мен ме обичаха така, както и аз тях, приятелите ми да бяха истински, а не да ги купувам за жълти стотинки, да можех да бъда с дъщеря си, да можех поне въднъж в живота си да срещна жена, която да не ме предаде и да си гледаме семейството. Смисъла на живота е да създаваме, да обичаме, да живеем в мир и разбирателство. Ако човек у дома си е щастлив, тогава ще се труди повече за семейството си, ще е спокоен и работата ще му върви, не са важни парите толкова. Най-бедни са хората с материални богатства, за да бъдат такива са принудени не винаги да бъдат себе си, около тях 99. 9% от хората не са това което са, те са най-самотните. Богатството е в нашите деца, в техните усмивки, в това да знаеш, че на света не си сам, че човека до тебе би дал живота си за теб, както и ти за него! Сега сме просто една паплач младите, повечето сме изгнили и нищо не става от нас. Не търсят духовно величие, само материални изгоди, а дори и не ги получават.. Живи и здрави! :)

22.   Всеки трябва сам за себе си да намери отговор на този въпрос.

23.   Номер 21, подкрепям!

Години наред хората, които обичах покрай мен ми се подиграваха и ме имаха за човек по-низш от тях. Това мисля, че беше породено от факта, че постоянно звънях да питам как са, имат ли нужда от нещо. Все бях на разположение. А те си помислиха, че съм им длъжен с нещо.

24.   Раят не е място, раят е миг. Почувстваш ли го, той живее завинаги в теб. А всъщност и именно това е щастието.

25.   Щастието е в това да правиш добро.

26.   За мен щастието е да съм аз и семейството си здрави, да съм в природа с кучетата, да имам достатъчно храна за вкусна вечерта, и да следя някакви планове дори някакви изследвания по интернет за нещо което страшно ме интересува.
Чаша чай с мляко също винаги ми е течно щастие.

27.   В приятелството, любовта, добра работа, сбъднати мечти и в здравето. За мен в тези неща е щастието. Другите неща могат да те направят доволен, но не и щастлив. С нещата, които изброих си щастлив. Поне мен ме карат да се чувствам щастлив.

28.   "Пътят на щастието" - Хорхе Букай
Да, всеки е щастлив от нещо "свое си" и няма по-голямо или по-малко, правилно или неправилно, разбрано или неразбрано. Просто за всеки човек в даден момент щастието се поражда индивидуално.
Ж 29

29.   Щастието, това е да се чувстваш супер добре. Точка.

30.   28 - Аз съм най-щастлив, когато пера кока на някой басейн, а някаква непозната ми прави минет и пращам снапове на бившата, защото знам, че е склонна да се панира. Букайката ма прав ще излезе!

31.   За мен щастие е, когато ме оставят на бира...

32.   На около стотина метра от нашата къща има сграда с висок комин( навремето беше градска баня). Та от прозореца на кухнята си виждам комина. На него има щъркелово гнездо, откакто се помня, а не съм в първа младост. Имало е години, в които гнездото остава празно, може би 3-4 пъти, имало е случаи, когато идва самотен щъркел, или впоследствие изгубва партньора си и да не измътят малки се е случвало, или пък да загинат, живот, какво да се прави. Та по същество. Миналата година милият изгуби любимата си, но към средата на лятото се завъртя една самотна душа, като него и се събраха. Опитаха се да създадат поколение, естествено не им се получи, бяха закъснели безвъзвратно. Скъса ми се сърцето да я гледам горката, как лежи в жегите напразно. И ето ги тази година, дойдоха рано-рано, от седмица мама е вече права, а от три дни виждам да се показват едва-едва ту една, ту две главички. Щастлива съм. Чак ми се плаче. От щастие.

34.   Здравейте, аз съм 32. Сетих се за тази тема, и че бях писала за "нашите" щъркелчета, които вече са три прекрасни птици и вчера окончателно напуснаха гнездото. С изненада и съжаление виждам, че моят коментар, който е отпреди месец и двайсет дни, е последен! Толкова ли не се случват на хората хубави неща, нищо ли не ги кара да се почувстват щастливи, или не мислят, че си заслужава да се сподели, аз не мисля, че сайтът е предназначен само за проблеми, трагедии и оплаквания, много съм огорчена, че заварих тази прекрасна тема във вида, в който беше, когато се включих и аз, преди толкова много време.

35.   Щастлива съм, когато правя нещо добро за семейството си, когато съпругът ми се смее, когато гледам морските вълни

36.   Определено се включвам късно в тази тема, но все пак ще си изкажа мнението:
За мен щастието е временно понятие... Съобразявам го с моите мечти, а те се променят. В момента щастието за мен определено е да съм изучил няколко предмета с више образование, след като преуспея да се разхождам из природата спокоен и сам... За семейство не ми се мисли, защото това е нещо, което не зависи само от мен;)

37.   Определено се включвам късно в тази тема, но все пак ще си изкажа мнението:
За мен щастието е временно понятие... Съобразявам го с моите мечти, а те се променят. В момента щастието за мен определено е да съм изучил няколко предмета с више образование, след като преуспея да се разхождам из природата спокоен и сам... За семейство не ми се мисли, защото това е нещо, което не зависи само от мен;)

38.   Според мен щастието е в свободата да изразяваш себе си!

39.   Щастието е в мозъка.

40.   39, да, и по-точно в прекунеуса. Външните фактори са второстепенни.

41.   https://www.youtube.com/watch?v=hsPpaHbvfQs

Ето едно клипче, където научно се обяснява какво е щастието и как да го постигнем. 50% е вродено, 40% зависи от мислите ни и 10% от външни фактори.

42.   Щастието е да правиш това, което искаш, да си там, където искаш, с хората, които са ти близки. Щастието може да се състои в това да се радваш на малкото, което имаш.

43.   Щастието е резултат от контраста между хубавото и лошото в живота ни, само с едното е невъзможно да се постигне щастие, нужни са и двете.

44.   Много неща ме правят щастлива - изкуството, домът ми, градината ми, приятелите, близките, природата, пътешествията... Но ако трябва да опиша един перфектен щастлив ден ще бъде така: да се събудя в прегръдките на любимия и първите думи, които изречем за деня, да бъдат "Обичам те! "; да почувствам енергията на здравото си тяло; да отида с удоволствие на работа и да съм доволна от постиженията на труда ми; да се завърна с нетърпение у дома и да посрещна приятели край барбекюто или пък да прекараме с мъжа ми една тиха вечер на верандата. Това е. Друго не ми трябва. А най-хубавото е, че тази мечта е постижима за всеки, ако вижда щастието си по този начин.

45.   Щастието се крие в малките неща, но то зависи винаги от това да сме Живи и Здрави както ние така и нашите близки и приятели

46.   Ти отговори на въпроса си, щастието всеки го намира в различна гледни точки, едни в пари, други в коли, трети в семейство, четвърти в роднини, общо взето то е там където се чувстваме най добре, независимо с кой с ме и какво правим :) то си е в нас, просто всеки трябва да намери това де го прави щастлив/а и да го прави, за да е шастлив /а

47.   За мен щастието е в раздаването.
Разполагам с пари, харча, повлиян от материализма и фалшивото му щастие. Но щастлив не станах. Напротив. Сега с пари, които не мога да изхарча, се чувствам нещастен.
Открих за себе си, че се чувствам наистина щастлив, раздавайки се за хората, които познавам и които не познавам.
Почувствах се щастлив, когато за Великден направих специална поръчва на 7 хляба в една фурна и подарих на любимите си хора. Когато днес едно момче, уличен актьор, жунглираше пред мен на светофара и с желание бръкнах в джоба си без да правя сметка за банкнотата, която оставих в шапката му, ощастливи ме изненадата му от проявената щедрост от привидно скромната ми натура. Когато поръчах храна на бездомника, треперещ от студ с протегната ръка в 22:00. Когато догоних коцукащия старец, просещ в кръстовището, за да му дам една банкнота щедрост. Когато подарявам нужни вещи на хора, които имат нужда от тях, а нямат възможност. Когато кача на стоп човек, който се оказва, че останал без пукнат лев и пътува на стоп 48 часа от Слънчев бряг до Пловдив. Когато спрях в срядата на пътя, за да отместя пресичащата костенурка и бедстващото някакво шарено пиле. Когато наема на работа човек в безизходица.
Знам ли, може би смисления живот не може да бъде изпълнен с непрестанни моменти на щастие, за да не привикнем към него и да спрем да го забелязваме и усещаме.
Смисъла за мен е в помагането, кой с каквото може. Кой с каквото може!!!

48.   Щастието е просто да си в мир със себе си. Тоест щастието е състояние на духа, не е извън нас. Нещата които са извън нас - други хора, материални неща, успех, кариера могат да ни донесат удовлетворение, но не щастие. Повечето хора си мислят, че трябва да имат разни неща или да им случват хубави неща за да са щастливи, но е обратното - трябва да сте щастливи за да ви случват хубави неща. Щастието е въпрос на избор, не е необходима причина за него.

49.   Щастието е да осъзнаваш да цениш и да се наслаждаваш от нещата които са важни и скъпи за теб. Защото днес са тук, посягаш и усещаш колко монотонно присъстват, утре се будиш и светът е съвсем друг чужд и хаплив без тях. Тогава също съзнаваш какво е щастието. Това което вече не може да е тук.

50.   Според мен щастието се крие в това да искаш това което имаш в дните си. Ще разкажа накратко за мои познати, мисля, че примерът би бил краснсоречив за темата.
Та значи мои познати, обичаха се двамата много и живееха заедно. За всеки най-важно е, че има другия до себе си и двамата уважаваха много връзката си и другия в нея. Нямашем трудност, която да ги сломи, дори и в обречените неща те намираха оптимизъм, все пак трудностите и сближават и ще се справят с каквото и да е.
Постепенно обаче някак всеки забрави колко е важно че има другия до себе си. Забравиха колко тежък еин от друг, живота на хората отвън. Всяко едно от нещата които си правеха полека се превърна зможноствъв възможност за раздор. От раздор на раздор полека свикнаха за незначителни неща без значение дали е труден момент илиначинание, за миг да застават в отношение на врегове, безмилосстни към всичко което са изградили, запазили от предишни войни и пр. Разделяха се събираха се, уговаряха се да изградят протекция да се пазят заедно като има конфликт, но така и не се захванаха преди да се скарат пак и пак и пак. Сега ги гледам- далече един от друг, и всеки е запълнил мястото на другия с алкохола. Дават ли ис сметка, не си ли, че имаха щастието, но се замотаха преди да се погрижат да го запазят. Аз съм необвързан от години и не успявам да намеря подходяща половинка. За това мога да видя през други очи. Но ценя и съм щастлива със свободата си. С това, че няма кого да загубя и да го заменям с алкохол. ТА щастието се крие в това да виждаш нещата които имаш и колкото и позната и улегнала да е радостта, да я забелязваш

51.   Щастието е в малките неща, стига са имаш очи да ги забележиш.

52.   За мен лично в момента щастие е да съм с родителите си и въобще с най-близките си хора. Мечтата ми е да постигна успехи в професионален план, по-точно да уча и да се развивам, само мисълта за това ме прави щастлива. Може би скоро ще срещна и човека, с който ще прекарам живота си и ще изживея още по-щастливи моменти с него.
Най-важното нещо е да се чувстваме радостни и да имаме положителна нагласа за всичко, което ни се случва.

53.   За мен щастието е много важно. Може да се каже, че живея заради него.
За мен щастието е когато се забавлявам с приятели и когато съм с хора, които ме обичат и го показват, когато пътувам и се наслаждавам на всички, когато успея и направя това, което искам.

54.   Жастлив живот - мечта за мен е красив висок мъж с тъмна коса, здрави ръце и добра спокойна душа. Голяма къща с двор, няколко дечица и каквото пожелая да ми осигури! Да ме носи на ръце, да си готвим, да го масажирам, да го чакам всеки ден вкъщи от работа. Ех, мечти....

1-50 от 70