Споделена история от Избор на редактора

Сънна парализа
За да се научи да спи на загасена лампа, малкият Джими прекара много безсънни нощи, блуждаейки из небитието, доколкото може да се каже за едно дете. Той бе умен, много повече от другите деца в училище, които се подиграваха на колекцията му от фигурки на свръхестествени създания. Джими нямаше да забрави тези подигравки никога и жадуваше мъст. Спомни си как веднъж беше донесъл фигурката елф, за да я покаже на съученичката си Клоуи, която някак странно бе проявила желание да я види. Подигравателната усмивка не слизаше от лицето й, ведната щом Джими извади фигурката и съученикът му Блейк я взе, разглоби на парчета и хвърли през прозореца на класната стая. Толкова ярост Джими не бе изпитвал никога.
Представи си как ако елфът беше в реални размери, щеше да натупа малкия хулиган, защитавайки го.
Потокът от мисли течеше непрестанно докато лежеше в леглото си сега. Погледът му попадна на гардероба срещу леглото му. Масивен гардероб за такова малко дете с не чак толкова богато наличие на дрехи. Вътре на закачалки висяха прилежно изгладените му ризки, а панталончетата грижовно бяха сгънати на рафтчето под ризките. Не беше нужно гардеробът да бъде отворен за да си представи как изглежда отвътре.
Нещо привлече вниманието му. Едната врата на гардероба беше леко открехната и Джими сякаш за миг видя две блещукащи точици, наподобяващи очи. Страх обвзе Джими. Не можеше нито да мръдне, нито да извика. Това, което виждаше бе реалност. Малко под очите в тъмното Джими видя отблясъци на нещо остро. “Зъби- помисли си той- естествено, вампирът е тук за да ме докопа, а аз не мода да мръдна”
Паника обвзе Джими, когато тъмна фигура бавно започна да излиза от гардероба и се плъзна по стената. Различаваше се човешка фигура, но Джими знаеше че не е човек. Съществото плавно запълзя по тавана, докато не се спря над леглото на Джими, с гръб към него. Без да движи тялото си, гнусното същество обърна само главата си на 360 градуса и впери насмешлив поглед в Джими.
След миг обърна цялото си тяло и безшумно скочи върху леглото до вкочанилото се дете.
Гледа го няколко минути право в очите и след миг впи зъби в пулсиращата вена на шията му. Джими усещаше, но не можеше да мръдне.
На сутринта дойде погребалната агенция, за да прибере тялото му, и полиция заедно с медици, за да разследват случая. Оказа се че Джими починал от сърдечна недостатъчност. Случвало се рядко на деца, но все пак не било изключено да се случи.
Тялото на Джими изчезна от моргата още същата вечер.
Той и съществото от гардероба навестиха родителите му за вечеря.

Коментари

3.   Интересно

4.   Продължение ще има ли?

5.   Браво! Успешно създаваш погрешно очакване, и изведнъж го разбиваш на пух и прах. Напомня ми на късите разкази на W. Jacobs, например на този (https://americanliterature. com/author/w-w-jacobs/short-story/the-monkeys-paw), но с повече от магията на съвременните фентъзи автори, но и черния хумор на Едгар Алън По! Тоест, уникално твой стил си и намерил.
Имам забележки към композицията и пропорцията - можеше малко повече ескалация, но много ми хареса бързата развръзка - можеше да я отделиш с абзац поне - иначе човек го чете и сякаш изведнъж зе сблъсква със стената на новата сцена на погребението - оне визуално не го слепвай.

За мен, твърде бързо ескалира страхът от вампира, и твърде бързо си изхабяваш патроните. Може по-детайлно да опишеш очакването, елементи от обкръжението, които да ти внушат състоянието, изострени сетива, страх. Очакването и build-upа са по-важни от съмото събитие, знаеш.
Поздравления иначе ( :

facetious

6.   Само един малък детайл, който ме разсмя и изкара от въображението: когато някой стои с гръб към тебе и си извърти главата на 360 градуса, то главата му се връща в първоначална позиция. Няма как да впери поглед в теб.