Споделена история от Избор на редактора

Кое е по-важно за вас: причината за, или резултата от една постъпка?
Интересно ми е как разсъждават хората по този въпрос. Има хора, които са прагматични и постъпките им водят до даден резултат, нищо повече. Има и хора, които са морални идеалисти и постъпките им са каквито са, защото просто това е правилното нещо да се направи, без значение от последиците.
От кои сте вие? А може би сте смеска от двете? Ако да, в кои сфери на живота си сте прагматични и в кои моралисти?
Познавате ли крайни прагматици и крайни идеалисти?

Коментари

1.   Имам някакви морални компаси в живота, които са следствие от възпитанието ми и наблюдения и преки участия в ситуации. Преди бях на мнението, че никога ако стане това или онова няма да стане друго: пример, ако ми изневерят късам. Но се оказах в ситуация с малко бебе и разбрах за изневяра, но останах в семейството, но не изневерих в отговор, както някои биха направили, това е следствие от моралния ми компас да не правя пряко болно на някои. Познавах приятелки, вече бивши, които се радваха да правят интриги между приятелки и да споделят на други техни тайни, като сериозна болест, която пазеха в тайна и подобни и се радваха, когато другата я болеше от това. Нищо, че не ме засягаше конкретно, прекратих отношения с тях. Вече над 30 се водя често от прагматизъм и много неща гледам да не си слагам на сърцето, почти всички мои приятели от преди ги зачеркнах, оказаха се използвачи, интриганти и клюкари, които гледаха да се осведомят какво става в живота ми за да го изклюкарят там, където точно не трябва, правех се, че не зная всичко това и ме мислеха за глупачка и когато рязко напуснах живота им се учудиха. Учудиха се и далечни роднини или такива на мъжа ми, които бяха показвали лошо отношение към мен, а после се учудваха защо не ходя по празници.

2.   Крайните моралисти всеки ги е виждал - ходят по кофите. Друг пример са тези, които живеят на село, треперейки дали няма да ги попукат за 5лв. от пенсийката, силно религиозните и още др.
Крайните прагматици - тези вземат решения как да те наш*бат, а ти им правиш евала, освен че намираш булшит оправдания за всяко тяхно погрешно решение. Това включва политичета, шефчета, инвеститорчета и т. н.
Тези по средата са масовката хора, с които всеки един общува - преценят дали има оферта и тогава евентуално влизат, независимо от морал. Ако има и от двете, не пропускат да отбележат, че постъпката им е единствено морална и не от други съображения.

3.   Темата звучи като оправдание. Защото уви, още Русо е казал, че всеки човек е прав за себе си, тоест, постъпва истинно за себе си. Тоест, няма човек, който да го питаш и да каже, че не постъпва правилно, според разбиранията си.

Затова и материализма е също идеализъм, според автора - защита на една идея, отстояването на идеята, че всичко е материя.

А християнството и Православието, морализмът учи преди всичко на последствията - не убивай (каквато и да е причината), не кради (каквато и да е причината), не прелюбодействай (каквато и да е причината... )

Да, ето че и за себе си изясних някои неща. Благодаря на автора.

4.   Резултатът. Убеден съм, че жените винаги имат "задоволителни" причини, за да изневерят на мъжете си, но изневярата си е изневяра - както и да я мотивираш. Това важи и за останалите възможни неща, които ми идват на ум.

5.   Имам си принципи, които няма да пристъпя. Отношението ми към хората е според това кой ми е насреща. Мога да съм емпат, мога и да съм абсолютно студена, и пресметлива.

6.   Не мога да се нарека краен идеалист, но съм по-скоро във втората група. Обикновено ми е важно да постъпя правилно с лош за мен резултат, вместо да престъпя принципите си, пък макар и с добър краен резултат. Две са причините за това: възпитание и много будна съвест, която буквално не ме оставя да спя понякога.
Но ми е малко трудно в общество като нашето, в което всеки гледа себе си и собствения си интерес, без да му пука особено от последствията. Неминуемо в един момент имаш чувството, че си глупав, че се прецакваш сам едва ли не, че трябва по-малко да ти пука и прочие, но всъщност не е така, просто си друг тип човек за друг тип общество. А един човек беше казал, че няма нищо по-опасно от мисълта "и другите така правят" като вид оправдание, така че много внимавам да не стигна до тази мисъл и да предам себе си.

7.   Изключително добре обосновано мнение от номер 6. Моите поздравления за това! Сякаш аз съм го писал.
И при мен съвестта "работи" по същия начин. Малко е прецакващо, когато човек е добронамерен и в същото време е заобиколен от неподходящ хора, чакащи възможност да се възползват. Затова трябва да умее добре да отсява тези, с които споделят сходни разбирания.

- Кифлоприземител

8.   Причината е съществената.
Резултатът би могъл да се предвиди.
Имаше една нашумяла история, която завърши трагично за изневеряващата на съпруга си жена.
Причината за трагичната развръзка - изневярата. Първопричината за изневярата - липсата на морал на жената. Лъже, хитрува, мами, оставя малкото дете при мъжа си, докато се среща с друг.
Ако жената имале морал, щеше да се изнесе и да подаде молба за развод, щом не обича съпруга си.
Да се стигне до изблици на гнявнот втрана на мамения съпруг в подобна ситуация е елементарно да се предвиди. Би могло да се стигне до побой, до падане върху неподходящ предмет или твърда повърхност и да има жертви, без намеренията да са били предумишлени. Разбира се, може и съвсем целенасочено да св стигне до фатален край.
Първопричината за нашите действия винаги е моралът.
Когато действаш в ущърб на другите, трябва да си готов за всякакви ответни действия.
Никога не се знае, кой накъде ще го избие.

9.   Първо да кажа, че не винаги резултатът от дадена постъпка може да се знае и предвиди предварително.
Освен това има и сложни ситуации, когато има аргументи за и аргументи против, и човек много трудно може да прецени кое е правилното.

Аз съм вярващ православен християнин и съобразно това се старая винаги постъпките ми да са в съгласие и да не нарушават 10-те Божии заповеди, а също и двете заповеди които Господ Иисус Христос ни е дал, цитирам Евангелие от Матея глава 22, 35-40 стих
-----------------------------------
"
35. И един от тях, законник, изкушавайки Го, попита и рече:
36. Учителю, коя заповед е най-голяма в закона?
37. А Иисус му отговори: възлюби Господа, Бога твоего, с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум:
38. тази е първа и най-голяма заповед;
39. а втора, подобна ней, е: възлюби ближния си като себе си;
40. на тия две заповеди се крепи целият закон и пророците.
"
-----------------------------------

Относно постъпките спрямо другите хора и съобразно заповедта "възлюби ближния като себе си" - следва, че не трябва да правиш на ближните си нещо, което не искаш те да ти правят на теб!

Освен това смятам, че всичко трябва да се върши разумно и с разсъждение.

Тази тема е много дълбока и широкообхватна, но спирам засега дотук.

М

10.   Аз не знам какво е прагматик. Четох в интернет, но нищо не разбрах. Обяснете ми моля.