Споделена история от Избор на редактора

Защо не обичам родителите си ?
Значи ще започна всичко от начало... Аз съм момче на 16 години. Родителите ми са заможни, банкери са и двамата. Откакто се помня родителите ми се карат, дори не знам защо са се оженили... Преди година се разведоха. Не обичам нито майка си нито баща си. От малък намразих баща си, заради проблеми в работата ли, заради комплекси ли не знам най-редовно като станеше скандалът, изяждах боя заедно с майка ми.

Имам и по-малък брат, който татко повече пазеше и не биеше. Не знам от злоба ли от какво, че татко него не биеше и не обиждаше толкова, започнах да се държа лошо с него. А мен и майка изобщо не ни пазеше, удряше ме със сила и ме риташе като куче.

Няма да забравя как веднъж за няква супер нищожна причина ме спука от бой, бяхме сами в апартамента и направо ме преби. Майка ми поне гледаше да ме пази като ми налети, но покрай мен и тя го отнасяше.. Не го обичам, даже имаше 1 период, в който исках просто да умре и да се махне от живота ми.

Като малък хиляди пъти си казвах, че като порасна, ще го пребия, за да види какво ми е причинявал най-редовно.

Майка ми... не знам, имам чувството, че никога не й е пукало особено за мен. Пращаше ме на уроци, гледаше да имам всичко от първа необходимост, но само дотук... Като малък не помня да ме е питала как съм и рядко идваше да ме прегърне и да поговорим, като майка и син...

Имах детегледачка, която ме водеше на разни училище и разни уроци. Лятото ме пращаше за 3 месеца при бабите ми(които в крайна сметка обикнах най-много) докато тя си гледаше кефа.

Ходеше си на дискотеки и си излизаше с приятелки, пък кво става с мен, не я беше особено грижа. Когато й исках няква играчка или нещо такова обикновено ми отказваше и казваше, че било скъпо, а тя в същото време се спукваше да харчи пари за гримове, бижута и коктейли по дискотеките. Общо взето просто й бях като разход...

Детегледачка ме водеше навсякъде, апартамента се чистеше от чистачка, а готвеше рядко и като че по принуда, и само се оплакваше, че няма време заради работата. Не знам просто гледах да се държа добре с тях, изкарвах хубави оценки в училище, ходех на уроци по англиийски и изпълнявах, всичко каквото ми кажат, само за да съм добрия син, а те за "мерси" се държаха с мен като с лайно.

Преди година се разведоха с баща ми и майка ми се изнесе. Идваше, често в нас, но предимно за да е по-близо до по-малкия ми брат. Сега преди 2 месеца й предложиха работа в чужбина и тя отиде заради парите. Сега по скайп всеки ден ми обяснява, колко ме обича и колко й е мъчно за мен, но не знам дали е истина... А й мойто сърце към нея и баща ми е ледено. Колкото до баща ми, дето явно му доставяше кеф да ни смазва от бой, вече от година не ме е бил, защото го настигнах на ръст и ходя на фитнес и бойно изкуство и нещо не му достига смелост, да си избива комплексите.

Бях си обещал, когато порастна да го смажа от бой и да му счупя краката, за да му го върна, но мисля, че няма смисъл, защото виждам, че сам се убива с пиене и пушене всеки ден. Това е моята история... Не знам в мен ли е вината или не, но не обичам родителите си и това е

Коментари

51-66 от 66

53.   Не ти е вина и да не ти пука.

Татенцето дали му стиска или не, това си е негов проблем. Мамчето сега се е разцивряло, но знай че не му пука за теб. Гледай си кефа, използвай ги като банкомати, така както теб са те ползвали за изтривалка.

Намери си работа, учи, мотай се с приятели. Не бий, но не и симпатизирай. Използвай ги до последния момент.

И когато дойде часът, когато лежат на смъртния одър, и изживяват последните си мигове, и ти се усмихват като бити песове, молейки те за прошка - тогава просто си погледни часовника и с разочарована въздишка кажи:

"Няма ли най-накрая да умреш? "

Повярвай ми, ужасът който ще се изпише в жалките им погледи, безчовечността и леденостудената липса на емпатия, която са ти давали толкова години, сега в най-мъчния си момент когато я усетят - знай, че това ще ги СЪСИПЕ.

И това, синко, е по-добро отмъщение от всякакъв бой - умирането със знанието, че си се провалил като родител, че синът ти те мрази и че буквално брои секундите до смъртта ти.

Това си е вече мъст.

54.   Постави си за цел никога да не ставаш като тях аз съм изживяла нещо подобно и един ден просто им благодарих че ми показаха какво не трябва да правя когато имам семейство. Е естествено времето връща всичко на всеки бъди сигурен.

55.   Човече в същия случай с бащата като станах на 14 се записах на бокс и вече около 15 - 16 и да искаше немоеше да ме пипне и от тогава не смее да посяга само се закача такъв мишока хахах ама аз си го обичам.

56.   И аз съм израснала в подобна ситуация, само че на мен майка ми ми налиташе на бой, но не смееше пред баща ми, а и рядко се застояваше вкъщи, така че не съм го отнасяла толкова. Но стресиращо си беше и само да ги гледаш как се карат всеки ден.

Родителите ти са си имали проблеми и неправилно са си избивали комплексите върху децата. Има много хора, които не стават за родители. Няма нищо лошо в това, че не ги обичаш като родители, защото те не са се държали с теб като такива. Но няма смисъл и да ги мразиш - те са си за съжаление.

Няма смисъл да продължаваш да се притесняваш и да ги мислиш - само ще се депресираш. На 16 години си - мисли за забавления и естествено за учене.

Съветът ми е сега да не се занимаваш с баща си, а като завършиш училище, да се изнасяш да следваш в чужбина или в друг град. Майка ти изглежда искрена и само ще спечелиш, ако поддържаш добри отношения с нея, ако ще и да си по-резервиран.

Не се впрягай толкова и че са се отнасяли по-различно с малкия ти брат - по-малките деца винаги са "глезени". Това не означава, че теб са те обичали по-малко.

А относно това, че не са ти давали пари за играчки, докато те са си гледали кефа - погледни на това от друга страна - по думите ти са те осигурили материално много по-добре от доста други деца - имал си жилище, детегледачка, чистачка, добро образование, а дори и пари за фитнес и бойни изкуства. Погледни го и като житейски урок - в живота не можеш да получиш всичко, което искаш. Родителите, които угаждат на всяка прищявка на децата си им правят мечешка услуга.

57.   До всички с подобни проблеми: не сте единствените.

Не се самосъжалявайте и не се самонаказвайте за грешките на родителите си. Гледайте да живеете своя живот по най-добрия начин и да не повтаряте техните грешки.

И ако е възможно спасете връзката си с тях, за да може да ги използвате като финансова, а и емоционална подкрепа, защото по принцип родителите са от малкото хора, на които може да разчитате в този живот. А ако не е възможно, не се тормозете.

58.   Здравей ,
Много добре те разбирам , защото аз съм момента в твоето положение! Да се върнем при твоя случай към теб се отнасят чели си взето от институция дете.Според мен баща ти има този вид държание защото винаги си бил до майка ти при инциденти те естествено ,че ще защитаваш майка си. А за майка ти просто нямам думи тя си има финансова стабилност и го беше търпяла мисля си ,че майка ти обожава наполеон тъй като, и двамата са жадни за още и още пари! Мисля си ,че на майка ти трябва и да дадеш втори шанс. Все пак опитва да ти топли и спечели сърцето ти . Баща ти не мисля ,че трябва да се награди с твоята обич. Сърцето ти винаги да остане лед и огън . Ледено към баща ти топло към майка ти . След време може би леда ще се изпари или огъня ще загасне и пак ще сте заедно . Ако случайно баща ти събере смелост и има наглостта да иска прошка за изгубеното ти детство.

59.   Бившият ми приятел е бил в твоето положение, много го обичах, но не можех да преживея агресията му и начина му за " превъзпитание". Той се беше пречупил от семейството и изпитваше ужасна нужда да смазва по-слабите от него и да излива злобата и агресията, събирани през годините, върху някой. Още помня преди години, когато беше казал " За да възпиташ едно дете трябва як бой да яде и ще го науча да пие като мен, виж ме мен, на мен какво ми има " Ами много неща му имаше :) Така де, пожелавам ти да не се пречупваш психически и не се превръщай в това, което мразиш.. Успех :)

60.   Децата на разведени родители си патаим сами по своему, но всеки с грешките си. Бъди добър, погрижи се за себе си, дом, работа, семейство, живот изпълнен с хубави работи. Не се обвинявай за липсата на обич, не си я видял, не си я почувствал. Често децата не я разбираме, ако има сили може да поговориш с тях и да ги попиташ защо са се държали така с теб, ако не трябва да приемеш липсата на обич и да изградиш такава към други неща Светът е голям и въпреки тази липса трябва да сме щастливи просто винаги ще си носим своя кръст.

61.   Не си и длъжен да ги обичаш. Това не става по презумпция.

62.   При мен беше нещо подобно, заради финансови проблеми се държаха и имаше известно напрежение. Постоянно ме упрекваха, че не става нищо от мен и подобни неща. Нещата се промениха когато започнах работа и много съм им помагала. Не става с лошото, с омраза нищо няма да постигнеш. Опознай ги и стани приятел с тях.

63.   Здравей! Не знам дали ще видиш коментара ми, но бих искала да ти дам съвет, който смятам, че ще те поведе към по-добро. Аз също имам проблемни родители. Работата е там, че не трябва да правиш това, което не искаш на теб да правят. И не само това. Това, че някой е родител не значи че е перфектен. Цаката е в това да се учим от грешките на другите, в това число и родителите. Бъди една по-добра версия на тях. Виж какво не трябва да правиш, виж как не трябва и как трябва да се отнасяш към жена си и децата си. Така ще можеш да обичаш и да изградиш една топлина в семейството. Идеално разбирам, че един човек, живял в такова семейство като мен и теб е увреден по някакъв начин за цял живот, но тези преживявания трябва да те направят по-добър! Моля те, повярвай ми и се стреми към по-добро. Това да го пребиеш няма да ти помогне по никакъв начин нито ще промени него. Бъди една много по-добра версия на това, което са те и на това, което си бил вчера и онзи ден!

64.   Въпреки че Бог е дал власт на родителите в семейството, всяка човешка власт си има граници и никога не измества Божията. Например, когато един върховен съд заповядал на учениците на Исус да не се подчинят на Бога, те казали: „Трябва да се подчиняваме преди всичко на Бога, а не на хората.“ (Деяния 5:27–29). По подобен начин децата се подчиняват на родителите си „в единство с Господаря“, тоест във всичко, което не противоречи на Божиите закони. (Ефесяни 6:1)

65.   Здравей най хубавото което можеш да направиш е да простиш, а дали вече майкати те иска времето ще покаже дай и шанс, но след като простиш, защото ако не простиш винаги ше и натякваш. Дълбоко скрито в сърцето си ти ги обичаш макар, че не можеш да признаеш просто много си обиден и наранен. Не ги наказвай, времето ще ги накаже, че винаги ще ти тежи ще ти тежи но ако простиш със цялото си сърце ще е по малко повярвай ми.

66.   Здравейте аз имам подобен проблем на този. Като бяхме по малки с братчето ми, баща ни се занимаваше с хазарт и кражби, а а майка ми се скъсваше да пие. Биеха ни постоянно седяхме на училище и така трудно детство но пораснахме. По на кратко:
-когато баща ми нямаше пари биеше майка ни и я караше да проституира и проси пари за да може да играе машинки и по него време Еврофутбол. Залагаше майка ни по мачове и такива работи. Той се занимаваше с топлоизолации и взимаше 60% от общата печалба в началото на самият обект за да си купи материали. Та една жена му беше общак и беше много дружелюбна. Минаха няколко месеца и тя ни подари на мен и брат ми Xbox това беше първата ни конзола, но зимата дойде татко не можеше да си работи работата защото вали и не може да види и седеше и играеше на Xbox-а по цял ден блъскаше викаше и ние биеше всички.
-мина време татко го прибраха в затвора и малкия ми брат почти не го помни. На майка и стана много трудно сама жена с две деца о мен ме изгони при баба ми която до ден днешен да е жива и здрава ме гледа и помага. След година две без да чувам майка си разбрах от хора че тя е отишла на отсрешния бряг и е семейна с друга жена. Жената която ни подари този Xbox които ви споменах по рано е заедно с майка ми. Бях малък не одобрявах това но след години разбрах че това няма значение и аз не мога да се меся в живота на майка ми. Почнахме само че много да се караме с бивахме се бяха настроени и двете само срещу мен и не ми беше приятно излагаха ме пред приятели и приятелки, правих доста тежки неща които не са за деца против волята ми и така. Порастнах днес не говоря с никой мои родител, но майка ми не дава на брат ми да говори с мен а той ми е най важното нещо в този живот.

Как мога да се откажа от родителите си напълно и да взема братчето си в апартамента които си е на мой име с ипотечен кредит? Защото братчето ми е малко още и порадва трябва да се учи от някого а баща нямаме пък майка ни е алкохолик.

67.   Не, проблемът не е в теб. Реакциите ти са абсолютно правилни. Никой не е длъжен да обича родителите си, нито да обича който и да е на този свят. Дори в религиите е казано "почитай родителите си" (защото те са ти дадени от Бога, тоест държава и Неговото решение), но никъде не е казано "обичай родителите си". Какво значи "почитай родителите си"? Значи Бог ти е дал тези родители. Тук на земята сме ние сме за да бъдем тествани какви хора сме и след това отиваме в друг свят където вече е истинския. Решение на Бог е да ти даде тези родители и този брат. Това е твоят тест. И те гледа как реагираш и какви решения вземаш за своя живот и за своите бъдещи действия в зависимост от това какво си видял от тези тримата. От единия си видял побоища. Винаги има само два пътя - единият път казва "и аз ще бия така другите както аз бях бит, защо пък само аз да съм бит и другите трябва да са като мен", а другия път казва "аз п няма да бия другите както аз бях бит и ще използвам силата си за добро - за да ги защитавам от насилието защото знам какво е да те боли". От майка си си видял студенина. Пак имаш два пътя - "аз ще давам студенина на хората които срещна в живота си и на моите деца, защото получих и опознах студенината"или "понеже познавам студенината, затова ще давам топлина, за да не страда другите като мен и ще бъда силен в това". Вземи си три листа и напиши какво видя от тези тримата в твоето семейство, тоест обкръжението което ти е дал Бог. Срещу всяко нещо което си видял от тях напиши искаш да правиш същото ли в твоя живот с другите хора, или искаш да правиш обратното. Ето това е бил целия смисъл на тези родители и на брат ти - да станеш какъвто ИСКАШ. На мен и двамата ми родители са били жестоко малтретирани от майките си. Много са учили и бяха много работливи за да могат да се измъкнат от тази гнусна семейна среда. Намерили са се случайно видя ли се общото си минало и решиха явно да изградят друго бъдеще. Обаче какво става. Женят си имат деца и... Майка ми беше на мнението "след като аз съм видяла жестокостта и ужаса аз няма да правя това с другите" и беше изключително добра жена с доброта, която извираше от сърцето и то не само към децата си, а към всички околни чужди, далечни, близки хора. Баща ми, обаче, беше заел позицията и го казваше и дори и устно "след като на мене ми е било зле и ми е било трудно - и на вас ще ви бъде така" и тормозеше и нас вкъщи, и на работа колегите си и целия околен свят. За края на баща ми няма да ви казвам подробности - остана сам. Всички приятели, колеги, жени, роднини - всички го изоставиха, включително и аз избягах от къщи. Започнах да работя и единствено се грижех да има храна дрехи всичко да е платено и когато исках да подобря начина му на живот с ремонти на апартамент и т. н., той все отказваше и много се страхуваше от мен, че ще го изгони и нещо такова което тогава не разбирах. Сега разбирам, че го е правил от вина и страх, че ще го накажа за злото, което ни причини. Дори когато исках да го водя на лекар или просто казвах да ходи редовно на лекар да си следи здравето, той се страхуваше да не би с лекаря заедно да го убием. Това значи че той е чувствал че заслужава наказание, а аз нямах никакво намерение да го наказвам, но бях абсолютно изстинала от възраст 15-годишна, и разменяхме само няколко изречения на година до 33-тата ми година когато той почина понеже не ходеше на лекар да си следи здравето. Майка ми почина когато бях на 12 от целия този тормоз. Аз за щастие съвсем несъзнателно заех позицията да защитавам хората от злото, понеже го познавам, но сестра ми реши, че ще копира баща ми и приключи живота си много зле и колкото и да исках да й помогна просто злото я засмука. Злото никога не побеждава. То е винаги временно, но де що може унищожава. За майка ми все още говорят с добро, а на баща ми на погребението хората се радваха, което за мен беше странно. Лошото е, че след смъртта му решиха върху нас със сестра ми да си върнат това, което той е правил с тях. И всъщност едва тогава започнах да се взирам какъв характер е бил и какво е правил. Съветвам те ясно да показваш че нямаш нищо общо с този човек и си друг характер и друга личност, да работиш, да учиш да си следиш здравето, да се занимаваш със спорт, както правиш, да не се занимаваш с наркотици и алкохол никога дори за секунда, да си намериш професия, или две-три занимания с които да печелиш добри пари, да бъдеш честен и добър човек и да бъдеш силен във всичко това. Не си длъжен да обичаш родителите си, напротив имаш право дори да ги мразиш, както имаш право да мразиш всеки, който срещнеш в живота си и е насилник и тъпче и унищожава всеки който е слаб - било дете, било животно или някой който е в невъзможност да се защити, защото това наистина е подлост и е много болезнено, а някой жертви просто не издържат и умират. Избираш или да си на страната на насилието, или срещу него. Пожелавам ти успех в живота!!!

68.   Какви робски психики е възпитала системата "обичай, почитай и се грижи за родителите си без значение колко са те малтретирали, мачкали. Така няма да се занимаваме ние с излезлите от срок на годност стари, а младите ще сте смачкани, покорни и заети с тези с предната генерация овце".
Убеждавам се, че човечеството не заслужава да бъде спасявано... то и малко човеци сред толкова хора.

51-66 от 66