Споделена история от Други

Най-голямото богатство-книгите.
Здравейте! Книгите са истинско богатство и това не е просто клише. От тях можем да научим толкова много, да се разтоварим, да се забавляваме, да се огледаме през погледа на всеки герой, който решим. Макар че в днешно време четенето на книги е доста подценено, все още има хора, които държат на това забавление много повече, отколкото на компютъра или телевизията. Причината да добавя "история" с тази тематика, е че искам всеки, който прочете тези редове да напише отдолу някоя или няколко книги, които са му станали любими, успели са по някакъв начин да го грабнат и горещо я препоръчват на друг запалянко по книгите.

Коментари

1.   Поздравления за темата!
1.Хари Потър: най-увлекателната книга която съм чела. И за малки и големи без предразсъдъци бих казала. Няма нужда да коментирам повече.
2.Майстора и Маргарита: Гениална метафора с елементи от трилър, ужас, драма и любов. От всички руски писатели Булгаков според мен е единственият успяваш да държи читателя в суспанс от началото до края използвайки тъй ценящият се описателен "безкрайнодумен" стил
3.То: за любителите на ужаса. Краля и кралицата творба бих казала.да отбележа оригиналността на автора.
4. Фондацията (целия цикъл освен триологията): Прелюдията и "фондация и земя " са истински шедьоври за фанта любителите.
5. Напоследък нашумелите "Лабиринт" и "Игрите на глада ": много увлекателни наистина, оригинални теми и постоянна акция. По скоро за 15-30 годишните но това е само мое мнение.

2.   По принцип си прав/права, но не на сто процента, не всички книги са хубави, всеки има различен вкус. Аз честно да ти кажа съм забелязал как повечето хора са готови да прочетат всичко, дори и някаква хартия изхвърлена в коша в Мак Доналдс, имам в предвид, че доста хора вече не подбират, а четат каквото им падне, къде отидоха класиките? Всеки се захванал да чете книги от някакви незнайни автори...
Едно е да четеш книга която е добра, друго е да четеш книга, която е много лоша, може лошо да е написана, може да не се използват правилно думите в нея, може сюжета и да е тъп или да не ти е по вкус.
По принцип е по-добре въобще да не четеш, ако ще четеш някаква простотия като 50 нюанса сиво.
Също така има и доста добри книги, ще ти кажа моите предпочитания, не обичам книги с война или книги с много романс/любов.
Последната книга, която ме грабна беше Сейлъмс Лот на Стивън Кинг, книга която беше 500 страници, а аз за 3 дена я прочетох...
Както казах, на всеки различно се харесва, докато бях в училище бях задължен да изчета Тютюн от Димитър Димов, книгата е около 900 страници и тъй като не съм фен на войните, романтиката и многото герой ми отне 4-5 месеца докато я прочета (което си е доста голямо постижение, като вземем на предвид, че никой от класа ми не я беше прочел).
Като цяло не съм прочел много книги в живота си, защото съм мързелив, но пак ти казвам, не всичко което е принтирано на лист хартия е хубаво... Единственото което си струва да прочетеш е от признати автори, всичко останало може и 5 годишен да го е написал.

3.   Здравей. Мисля, че темата е супер. Едни от книгите, които са останали в съзнанието ми са:
-"Робинзон Крузо"- Даниел Дефо;
-"Пилешка супа за душата" - Джак Канфийлд, Марк Виктор Хансен;
-Проницателят- Анди Андрюс;
-"Малкият принц"- Антоан дьо Сент Екзюпери;
-"Нека ти разкажа", "Да се обичаме с отворени очи"- Хорхе Букай.

4.   Аз чета главно фентъзи като Любов под гибелна звезда(трилогия. Другите две са Безсънна и Богиня), Заветът Мефисто, Чужди очи, Чуждо влияние, Последните оцелели и т. н. Много ми хареса книгата на Джон Грийн Множество Катрини. Също така горещо препоръчвам Анабел и bad girls dont die ( съответно и останалите книги от поредицата, който са from bad to cursed и as dead as it gets, като имате предвид, че тези три книги ги няма да български и съм ги чела на английски. Могат зада се намерят безплатно)

П. П Извинете грешките, които съм допуснала. Пиша от телефона и чи е малко труднэ да проверявам дали всичко е правилно написано.

5.   Обожaвaм книги! :)
Искaм дa си имaм собственa библиотекa, където дa живея. хдд Пристрaстенa съм към четенето и не излизaм никъде без книгa (може и онлaйн) под ръкa.
Нaй-нaй- любимите ми фентъзи поредици сa "Хaри Потър", "Реликвите нa смъртните", "Скъпоценни кaмъни", "Пърси Джaксън и боговете нa Олимп", "Героите нa Олимп" и т. н.
Рaзбирa се, имa и много стрaхотни и поучителни книги, които не сa фентъзи, кaто "Тaйнaтa", "Проницaтелят", "Aлхимикът" и др.
Поезия- нaй-вече бългaрскa: Яворов, Дебелянов, Вaпцaров.
Aз съм нa другaтa крaйност, все пaк Дaлчев е кaзaл:

Пред мен е книгата разтворена
и денем, и нощя;
все сам, аз не познавам хората,
не зная и света.

Прилитат и отлитат птиците,
изгрява ден, залязва ден:
аз дните си като страниците
прелиствам уморен.

Години да четеш за чуждия
живот на някой чужд,
а твоят, никому ненужен,
да мине глух и пуст.

До мене ти не стигна никога,
о, зов на любовта,
и аз изгубих зарад книгите
живота и света.

И все пaк- некa дa четем, некa се обогaтявaме, сегa е моментът! :)

6.   Аз си купувам списания с книги от Журнал и Космополитън и редовно си чета, има много интересни.
Джой Филдинг- Кукла на конци
Джули Джеймс- Закони на привличането
Сюзан Макбрайд- Малка черна рокля
Брайън Галахър-Фън Шуй откачалки
Джема Таунли- Колко е важно да бъдеш омъжена
Нел Диксън- Огледалце, огледалце
В момента чета Рекет на Лин Хайтауър тя също е много интересна.

7.   "Открий съдбата си с монаха, който продаде своето ферари"
"Опасни връзки"
"Общуване без агресия"
"Манипулирай, но правилно"
"Един живот"

8.   Аз препоръчвам:
Пърси Джаксън-много добре написана поредица и наистина запленяваща. Когато свърших поредицата си помислих, че някои хора щом свършат дадена книга или поредица спират да се интересуват от нея, но тогава аз осъзнах, че те винаги ще останат в сърцето ми, във въображението ми и защо не в реалния свят. Другата поредица, която ме заплени е Хари Потър наистина уникално измислена и просто нямам думи, за да я опиша. Радвам се, че прометох и двете поредици, защото промениха живота ми. Някои ще започнат да сравняват поредижите, но те няма как да се сравнят, защото те са от раьлични светове. Сихурно ще ме попитате и коя е моята по-любима поредица от двете, но както казах те не могат да се сравняват, за мен тези книги промениха холяма част от мен!

9.   Аз пък мислех, че най-голямото богатство е животът. Живял съм в лъжа явно.

10.   Всички книги на Ерих Мария Ремарк, "Железният светилник", "Без дом" на Х. Мало, "Джонатан ЛИвиннгстън Чайката" на Ричард Бах... О-о-о, много са!

11.   Здравейте, много добра тема! Аз чета предимно фантастика ( и не само) и едни от любимите ми книги са:
"Птиците умират сами "
Поредицата " Хари Потър ", може да я препоръчват за деца, но истината е, че става за всички възрасти. Най ми хареса как мистерии от първата книга се разплита чак в последната.
Поредицата" Мечът на истината ", въпреки че автора се повтаря, досега не бях чела подобна история.
Поредицата" Тайните на безсмъртния Никола Фламел "
Също много харесвам и разкази на Вазов -" Дядо Йоцо гледа", "Иде ли? " и т. н.

12.   OMG защо винаги модераторите пускат в избор на редактора теми свързани с книгите... Няма смисъл след като вече има 10 такива. По-добре да пуснете някоя драма или истинска история...

Ренон

13.   Аз също обожавам да чета! Ето и любимите ми книги:
Игрите на глада
Делириум
Дивергенти

14.   Playboy

15.   Учтиво моля №9 да не се прави на остроумен.
№12 ако имаш да кажеш нещо по темата го кажи, а ако ли не недей да пишеш безсмислени коментари, пък като искаш продължавай да разсъждаваш над избора на модераторите.

Благодаря на всички останали, които се включиха и препоръчаха книги, които може да станат и мои любими.
Виждам, че книгата "Хари Потър" е грабнала много читатели, аз пък си мислех, че не е нещо специално, а просто поредната фантастика. Е, след толкова положителни отзиви мисля, че е време да разлистя и нейните страници.

16.   Браво за чудесната тема!
Аз чета от две години. (момиче на 17 съм). Преди смятах, че е по-добре да изгледам филма, вместо да прочета книгата. Голяма лъжа..
Сега едвам сядам да гледам телевизия, а за филми да не говорим.
Въпреки краткото време, съм прочела над 50 книги. Предимно чета ужас/психо. Много по-интересни са ми от романите и фантастиката.
Радвам се, от все сърце, че седнах да прочета една книга, която ме запали към литературата. Сега всеки месец си купувам по една и взимам от градската библиотека. Ако съм канена да излезна, някъде на купон и такива ми ти неща, с ръка на сърцето казвам, че си седя у дома с книга в ръка.
Та..
Любим автор ми е Стивън Кинг. През определен период от време, си купувам и някой роман за да разнообразия и отново се връщам към "моя" жанр.
Любима книга не съм сигурна дали имам. Но определено препоръчвам:
ТО
Сблъсък
Мизъри
и на Пол Клийв- Кърваво наследство.
Чета и книги свързани с психолоята и човешкото мислене. Като цяло няма книга, която съм прочела, и не е оставила по частица от себе си.
Това е най-приятния начин за почивка според мен. Макар че не знам дали всеки би се отпуснал със този жанр. Е, то си е до човек.
Лек ден любители на книгите! :)
Бтв: извинявам се, ако съм допуснала грешки при писането.

17.   Литературни произведения могат да се четат и от компютър.

18.   "Дългата разходка " на Стивън Кинг. Толкова различна от всичко което някога е писал. Утопия... просто невероятна. Иначе съм фен на Тери Пратчет! Книгите му ме откъсват от всичко наоколо. Наскоро препеочетох и "Спасителят в ръжта":)))Интересно, но преди години като я прочетох за първи път, някак си се индетифицирах с Холдън... но явно съм остаряла, сега ми се стори много чужд.

19.   Ами зависи от книгите и потребностите ти. Като бях ученик, т. е. преди 30-35 г. четях много. Преди това постоянно карах дядо си, или майка ми и баща ми да ми четат приказки. След това почнах сам да чета, първо детски истории, после исторически романи, тъй като имам голяма любов към историята, после в тийнейджърска възраст много четях фантастика. Научих се да чета и на руски и постоянно висях в руската книжарница, там изобрът от заглавия беше много по-голям. После в казармата, продължих с книгите и при всяка градска отпуска, първата ми работа беше не да се начаткам в някое капанче, като повечето простаци, а да обиколя книжарниците в градчето в което служеж. После следвах медицина, и книгита останаха на заден план, пред медицинските учебници и монографии. Но любовка ми към историята остана, и след като си взех специалност, се отдадох изцяло на историята - чета обаче само сериозни изследвания, монографии, статии и извори, а художествената литература я забравих, защото, когато човеки има някаква цел, да си губиш времето с романи е празна работа. Самият аз вече издадох няколко свои исторически изследвания и трябва да ви каже, че в България, лъвският пай обират издателите, за автора остава само удоволствието че е издал книга и някой дребен лев, ако благоволят да ти изплатят хонорара. Да не говоря че предварително искат да си платиш изданието чрез спонсорство или както можеш! Но не се оплаквам, имам си добра заплата и на съм тръгнал да издржам семейството си от книги!
За съжаление в България младото поколение не чете изобщо. Моята дъщеря която вече е на 17 г., като беше малка, като излизахме на разходка, все ме дърпаше към книжарниците да купим книжка - детски приказки, поредецита за костенурката Франклин, детски енциклопедии за животни и пр. После като стана голяма и отиде в езиковата гимназия, не чете изобщо, и това е характерно за цялото им поколение. От добрите ученци е, не е попаднала в лоша среда, но като цяло поколението им, няма странични интереси, няма обща култура и не чете, защото постоянно висят във фейсбук! Компютъра и интернета са като огъня, много са полезни, но използваш ли ги неправилно - ще те изгорят, а като гледам цялото поколение на сегашните тийнейджъри е "изгорено" в това отношение! Май е крайно време да си кажем че приказката за много образованите българи, е мит и сапунен мехур, който се пукна в посл. 20 години! Защото не само младите, а и по-старите не четат а киснат пред телевизорите зомбирани от поредната латономареканска, англоамериканска, турска или индийска боза! Затъпяването на българската нация е сериозен процес, но срещу него никой не взема мерки! Телевизиите печелят и развръщавата хората, не само със сапунките, а и с тъпите предавания Биг Брадър, Папараци, Господари на ефира, разните шоута като на оня гологлав плевенски серсем, или простотиите на брадатия рошав арменец, които са залели най-гледаните телевизии! ненавиждам телевизията и не гледам телевизия!

20.   14. Playboy.... Приятел при наличие на интернет, Плейбоя е жалко и скучно лъскаво працлаче, което и за подпалки не става, заради гланцираната хартия. Като ти се гледат голи жени, в интернет има всякакви и за всякакви вкусови! Моделите в Плейбой са скучни, лустрирани, антисексуални мършави и ощавени кучки, които те гледат и от всеки български вестник като Уикенд, Телеграф, Днес и пр. др. клюкарници! Не си струва човек да си дава парите за бозата Плейбой!

21.   19 - С тия правописни и пунктуационни грешки, не ми е ясно как си издал "няколко свои исторически изследвания", не ми се мисли и за медицинското ти образование, че така, както пишеш, ако лекуваш и хората... Май всичко се е случило в главата ти. Не е хубаво да се лъже, дори и анонимно, за да си повдигнеш самочувствието.

По темата - в книгите има богатство, стига да имаш потенциал да го извлечеш. Глупав човек не може прояви желание да чете - и сега е така, и преди 50 години е било така, сигурен съм.

22.   Препоръчвам на всеки любител на фентазито и вампирите задължително да прочете поредицата, , Дневниците на вампира". Това беше поредицата, която менакара да се влюбя в кигите. Но разбира се горещо препоръвам любимата ми поредица, , Реликвите на смъртните, , и всички книги на Джон Грийн. Поредицата, , Изборът" на Кийра Кас и триологията, , Скъпоценни камъни" от Керстин Гир. Доста съм запалена по книгите и за жалост не мога да напиша всички, които съм чела, но тук за всички любители на фентазито препоръчвам всички споменати книги без тези от Джон Грийн. Ако харесвате ужаси и не сте чели Стивън Кинг си е направо позор, а пък за Джон грийн и неговите романтични драми с малко комедия да не говорим.
-М.

23.   "Винету", "Чичо Томовата колиба", "Цар Плъх", "Граф Монте Кристо", "Упадък и падение", една книга по действителен случай за пилот, чиито крака ампутират, но накрая пак става пилот (ако някой се сеща за заглавието, моля да каже! ), "Малката стопанка на голямата къща" (или господарка, не помня – просто класики.
"Играта на Ендър", "Спасителят в ръжта", "Котешко лице" - за (не)знанието, че не сте сами.
"Демон, юда и магьосник", "Хекс Хол", "Огненият факултет " – паранормални сладурчета.
"Хари Потър", "Властелинът на пръстените", "Игра на тронове", "Пътеводител на галактическия стопаджия", поредицата "Светът на диска" - шедьоври на въображението.
"Островът на чайките", "Господарката на Рим", "Ако върнеш времето назад", "Пристан за двама", "Вечната Амбър", "Отнесени от вихъра", "Кажи на вълците, че съм си у дома" - за романтичната ви душа. Знам, че е там ;Р
"Градът на сънуващите книги", "Крадецът на книги", "Курс по творческо писане" (български разкази) – за истинските книгомани.
"Как да чета бързо и да разбирам повече" и "Твоят ум може всичко" на Тони Бюзан – за интелектуалеца във вас.
Приятно четене ;)

25.   21. да ти е известно, че съществува и процеса коректура при всяка предпечатна подготовка! Фантазии са твоите заяждания, човек като пише във форуми и бърза, не гледа механичните грешки които е допуснал, остани си със здраве, че бих ти теглил една майна, каквато заслужаваш многознайко. Българската простотия край няма, дори и в тази уж интелигентна тема!

26.   Всички приключенски и пътешественически книги на издателство Вакон са страхотни и ги чета с огромно удоволствие. В големите библиотеки ги има, все повече се издават и ги препоръчвам на всеки.

27.   1. Calculus Made Easy
2. Statistical Methods, Experimental Design, and Scientific Inference
3. Основи на математиката

28.   Здравей. Много интересна тема. Аз обикновенно чета фантастика. Любимата ми поредица се казва Геройте на Олимп. Автора й Рик Риърдън пише за това как гръцките богове съществуват в съвремието и как техните деца оцеляват в специален лагер. Писал е и за египетската митология а сега пише и за скандинавската.

29.   Аз от малък обожавам книгите и енциклопедиите и най-обичам да чета фентъзи, но като цяло чета всичко без хорър (Не съм пробвал,защото не обичам да се страхувам без причина и поради тази причина не гледам такива филми) и книги като 50 нюанса сиво, или както аз ги наричам- "порно на хартия". Всяка книга е хубава по свой собствен начин, и носи различни неща на всеки. Мисля, че горе вече пише за това, но ще повторя- Хари Потър е НЕВЕРОЯТНА поредица! Други поредици,които ОБОЖАВАМ са: Поредицата за Николас Фламел от Майкъл Скот, Джуджетата от Маркус Хайц и още.
Други книги, които харесвам са: Великите загадки, Моята прекрасна книжарничка, Пърси Джаксън , Доктор Дулитъл, Пипи, Манолито Очилатко, Книги-игри (Даже пиша една и поддържам връзка с автори) и така нататък. Авторът е напълно прав, книгите са най-голямото богатство на този свят.

30.   Ах, тези книги. За един живот човек не може да ги изчете всичките. Въпреки, че би била смислена цел на фона на стотиците безмислени такива с каквито се занимаваме ежедневно. Една книга може да направи от бедняка богаташ, на самотния да бъде добра компания, а любящото сърце да го направи още по любящо. Няма лоша книга, има лош читател. Ако от четенето се умираше, бих си пожелал такава смърт.

32.   Най-голямото богатство са здравето и младостта. И да, обичам да чета

33.   32, темата не е за клишета, а за книги.

Значи аз не съм запалянка по нищо, даже и по книгите, но все пак имам две любими книги:

Малкият принц на Екзюпери
и
Бай Ганьо на Алеко Константинов

(за хората, които тотално мразят да четат Бай Ганьо го има на филм в youtube)

34.   Ремарк, особено Триумфалната арка, Живот назаем, Черният обелиск. Военните му книги, ако ти е интересна такава тематика, също. Всичките му книги съм чела поне по два пъти. Друг такъв автор няма, разбърква ти емоциите безпощадно и то с такъв литературен стил, че след него всичко ти се струва пошло и глуповато.
Класики от типа на Отнесени от вихъра, всичко на Александър Дюма, но главно поредицата за Анри 4, Анна Каренина, Харуки Мураками, има един разказ 100% perfect girl, има го в нета на английски, един от любимите ми е.

От българските автори - Павел Вежинов - Везни, най-хубавият български роман за мен, също и повестта Бариерата! Всичко друго от него също ми харесва, учил е философия и има страхотна дълбочина в книгите му, горе-долу ми е на това ниво на стълбицата за бг автори, на което е Ремарк за чуждестранни такива, тоест топ.
Блага Димитрова ми е много, много любима и силно я препоръчвам, при нея четеш уж роман, а всякаш някаква поезия се ниже.
Вера Мутафчиева и Фани Попова-Мутафова пишат историческа проза, препоръчвам случаят Джем и поредицата на Солунският Чудотворец за Второто българско царство.
Разказите на Георги Господинов също ми харесват.

35.   Аз мога да кажа, че започнах да забогатявам благодарение на книгите. Започнах на 500 лева 2014 година, сега правя по 5000 на месец и съм си поставил цел да стигна до 8000 на месец. Работя в сферата на услугите, предоставям висококачествена услуга на висока цена и на това ме научиха книгите. Ето кои:
Робърт Грийн 48 закона на властта
Дейл Карнеги-Как да спечелим приятели и да влияем на другите
Робърт Кийосаки-Богат татко, беден татко.
Най-важното-слушайте нуждите на хората, бъдете добър слушател, а не добър говорител, който не слуша другите, а просто ги чака да завършат, за да си кажат своето.

36.   До номер 35, какво работиш?

37.   До номер 19. Знам, че темата е стара, но ми писна да ни слагат под общ знаменател. Тази година завърших и от 6 години вече редовно си купувам книги и чета. Спрете да ни слагсте под общ знаменател. Вашата дъщеря като не чете не значи и че другите не четат. Аз познавам много хора, които също като мен четат от доста за нашите години време.