Споделена история от Наркотици и алкохол

Зов за помощ... зависимост от алкохол
Любезно моля модераторите да публикуват текста. Наистина се нуждая от съвет.

Ще се опитам да бъда кратка. Става въпрос за близък приятел. Зависим е от алкохола. Преди месец-два лекарите едвам го спасиха. Един месец удържа без да пие. От няколко дни изглежда отново се е върнал към чашката. Тревожа се, защото всяка капка алкохол може да го убие. Той е много добър човек, но като че ли таи много тъга и мъка в душата си, с които не знае как да се справи. Искам да му помогна. Знам, че принудително не мога да го вкарам да се лекува.

Въпросът към онези от вас, които имате наблюдения и впечатления от хора, зависими от алкохола, е: трябва ли да му покажа/кажа, че знам, че отново се е върнал към чашката? И какво може да мотивира един човек да се лекува от зависимостта си? Какво мога да направя, за да спася живота му?

Предварително благодаря.

Коментари

1.   Не може. Цял живот оставаш така. Купи му ракия поне да си отиде щастлив.

2.   Ти НИЩО не можеш дa нaпрaвиш, сaмо той може aко: признaе проблемa, приеме проблемa и пожелaе дa се бори с проблемa.
Aз съм щaстливо рaзведенa, отървaлa се от aлкохолик.
Способни сa дa лъжaт целият свят и нaй- много себе си, могaт дa обещaвaт до припaдък нещa, които предвaрително знaят, че нямa дa изпълнят. И сa способни нa aгресия aко потърсиш сметкa зa неизпълнените обещaния. Дa ги постaвиш пред проблемa им също води до aгресия.
Товa е моят опит. Нaкрaя се откaзaх, го зaрязaх дa не дърпa повечеи мен към пропaсттa и продължих животa си. Е крaйнa сметкa ние НЕпиещите нямaме зaщо дa търпим, a и дa слизaме в тяхнaтa пропaст. Aко те не желaят дa излязaт от тaм, тa дa им се помогне, нямa нaчин.

3.   Алкохолизмът е заболяване. За жалост никой лекар не може да му помогне. С лекарства не става, психолозите - също. Вкарването в клиника за зависими е само моментно решение. Единственото, което върши работа е той сам пред себе си да признае и да разбере, че е алкохолик. Разбере ли го това сам ще си помогне. Като за начало е добре да си намери хоби, което да заема по-голямата част от свободното му време. След това трябва да разбере, че алкохолът види до асоциални състояния, постоянни депресии, загуба на работа, семейство, здраве. Ако сам не си го набие това в главата е пътник.

5.   От автора

Благодаря на всички ви за обратната връзка, макар и тъжна. Знам, че е много трудно, почти невъзможно, но ми се иска да мога да направя нещо. Ще опитам, макар да не съм обнадеждена.

6.   Коментаторът

Всичко е възможно да се постигне, но то преминава през вътрешното решение! Познавам поне 5-души, които се справиха с алкохола и много години вече не са зависими!
Другото е слабост и оправдания!