Споделена история от Наркотици и алкохол

Приятелката ми пропада!
Здравейте!
Първо искам да благодаря на модераторите в случай, че историята ми бъде одобрена и публикувана. Не съм много сигурна в коя категория да я сложа, моля ако прецените, че не е за тук да я преместите в подходящата.
Става въпрос за много добра моя приятелка, познаваме се от 3 годишни. Бяхме в един клас в кварталното училище, излизахме, забавлявахме се както всички останали за тази възраст. Беше изключително добро и усмихнато момиче въпреки трудностите през които преминаваше. Все още като гледам снимки се сещам за всеки един от прекрасните моменти.
Тъй като биологичния и баща не е българин, тя беше с „необичайно“ име. Поради това в училище кварталните идиоти и правеха какви ли не гадости, непрекъснато я обиждаха, мачкаха я от всякъде. Момичетата, а и някои момчета я защитавахме, но това продължи доста време. Един ден дойде с нова лична карта, където името и беше променено! Беше си сменила името с такова, както и казвахме на галено и се обръщахме към нея. Всичко това само и само да изтрие негативния имидж и да натрупа респект. Уви, това не спря някои от съучениците ни да продължават да я тормозят. Въпреки това бяхме най-добри приятелки и правехме какво ли не, типично за онези години. Когато станах на 16 се наложи да замина в чужбина със семейството ми. Въпреки това си пишехме редовно, макар чата да беше труден предвид голямата часова разлика. И някъде от там се започна, аз не знаех какво точно се случва, но други приятели и приятелки ми споделяха... Тя започна да пуши трева, само и единствено да се харесва на повече хора и да се впише по-добре в „обстановката“ на училището. Някъде по това време майка и замина да работи в чужбина и тя беше оставена с доведения си баща. Започна да се движи с наркоманчетата от випуска, смени няколко гаджета от тях и така след известно време вече беше на амфетамини. Върхът беше, когато полицията ги хвана и от всички тя обра пешкира. Въпреки това тя не се спря, някои от гаджетата и дори я биеха, а тя твърдеше, че много си ги обича. След това започна да слага всякакви psychedelic снимки и щуротии във Фейсбуука си, да ходи по подобни фестове, да се движи с хора, които през повечето време са на LSD, гъби или други подобни. Чата с нея вече не беше наред, непрекъснато ми говореше за енергията, духовно извисяване, прочистване и т. н. Не бих съдила никой за вижданията му, всеки има правото да мисли и прави каквото си иска с живота си, но ми беше ясно, дори на хиляди километри разстояние, че нещо не е наред. Единственото, което можех да направя е да и пиша или да се чуваме по скайпа. Едно лято си бях в България и се видяхме след толкова време... външния и вид беше променен, но тя все още беше онова мило момиче от миналото, поне с мен. След това пропусна и бала си, а и по непотвърдена информация дори не си е взела и матурите и няма диплома за средно образование. Единственото, което я вълнува е темите за енергия и духовно извисяване, да ходи по партита и да се друса. Прекара едно лято в Родопите, при едно английско семейство, които също не бяха от най-читавите хора. Върхът беше, когато един ден преглеждах новините от България и видях, че е изчезнала и полицията я търси. Намерили са я след около две седмици, но след това е била вкарана в психиатрия и лежала там известно време. Отново по непотвърдена информация там е „преиграла“ леко, заради лекарствата, които ще и изпишат... не знам как точно се водят, но знам че има хора, които се друсат с тях. Доведения и баща беше много сериозен и отговорен мъж, винаги се е държал с нея повече от добре. Но и това се промени след всички тези години. Вече не и дава никакви пари, не си говорят, просто споделят един дом и живеят като напълно непознати. Чест му прави, че все още я държи у тяхм въпреки че вече е пълнолетна и може да я изрита на улицата като нищо.
Същевременно, аз се върнах в България наскоро и се запознах с едно момче, нещо като общ познат. Той не я е познавал и се е пробвал с нея, но сравнително бързо е разбрал с какво си има работа и е избягал набързо. Принципно бих си помислила, че е поредния, на който не са му вързали и започва да плюе навсякъде. Но аз я познавам и виждах, макар и отдалеч, какво се случва с нея и съм склонна да му вярвам. И отношението и към момчетата е тотално сбъркано, не може да започне връзка с никой. Не че не иска, както въпросното момче каза, емоциите и са тотално объркани или липсват в повечето случаи. А момчетата просто ги „обработва“ за различни облаги, предимно защото няма пари. Един я водел и плащал партита, друг и давал пари „назаем“, трети я карал с колата си, четвърти и помагал, когато има някаква работа, пети сигурно я черпи с алкохол и наркотици... но в крайна сметка умишлено или не, не започва нищо с никой!
И така до преди няколко дни. Последно като си говорихме, тя каза, че има някакво момче, по-голям от нея, което много и харесва и прави всичко за нея, въпреки че е наясно с цялата история. Не бил типичния за нейното обкръжение, не е бил толкова духовно извисен, каквото и да значи това. Въпреки това не можела да започне връзка с него, защото е била уплашена. Парадоксално или не, аз също го познавам макар и бегло, но наистина не е като останалите и „приятели“. Бил е подобен преди време, но се е осъзнал навреме и не е стигнал дотам. Не съм споделяла това с нея, това беше моята надежда, че една такава връзка би и помогнала, че той може да я изкара от там, където е, но уви...
Като я гледам и ме боли, това беше най-добрата ми приятелка. Особено сега, когато съм тук и сме толкова близо пак, но същевременно и толкова далеч една от друга. Не мога да повярвам как стигна до тук, за по-малко от 5 години все едно всичко в нея се срина. А най-лошото е, че пропадането продължава, поне според мен.
Искам да и помогна по някакъв начин, но не знам как. Не сме говорили сериозно по въпроса, а и не знам дали има смисъл. Сигурно повечето хора не биха се занимавали повече, и аз си го мислех, честно. Но просто не мога.

Коментари

1.   Защо "беше" най-добрата ти приятелка? Толкова малко ли струва приятелството за теб, че при първата трудност вече говориш за него в минало време? Да, били сте разделени за 5 години, което не е малко време, но аз познавам най-добри приятели, които са били разделени и за повече (познават се още от училище, после университети в различни градове, впоследствие и различни държави, и накрая, вече на по 35 години, съдбата отново ги събира в един град, като те НЕ са преставали да поддържат връзка през всичките тези години и да се виждат когато могат, макар и рядко).
Не знам дали всички мислят така, както аз, но 5 години и наркотици няма да ме отчуждят от човек, който обичам - моята най-добра приятелка има специално място в сърцето ми и ако ще на магистралата да се продава, пак щя я обичам не по-малко.
Ако държиш наистина на това момиче, бъди до нея, започнете пак да излизате и да си споделяте като преди. Не можеш да я вкараш насила в правия път, за съжаление, не можеш да промениш човек, който сам не иска да се промени, но можеш да бъдеш там за нея, да я напътстваш и когато сама поиска промяната, да й подадеш ръка.
Леле, като гледам как с лека ръка се захвърлят дългогодишни приятелства... приятелката ти е права, някои хора наистина не са достигнали нужното духовно ниво. Не бъди от тези хора!

2.   Зарежи я! Знам, че не е лесно но не е и невъзможно. Преминах през подобна ситуация... С такива хора нямаш никакво бъдеще. Щом е стигнала дотук на тези години, значи тепърва има време за по-крайни изпълнения. А ти едва ли искаш да си част от тях. :)
И ако все пак решиш да се пробваш да помагаш бъди готова за всичко.
Ще видиш как ще започне да те използва и теб за каквото и трябва, ще те търси само при нужда, ще те лъже непрекъснато... И всичко това ще е зад илюзията, чв някога сте били добри приятелки. Познавам този тип хора много добре. Може да са пропаднали наркомани, но това не пречи да стават все по-добри манипулатори. Даже намерих много едни и същи неща с моята история, ето ти и няколко съвета от мен:
1. Не я търси известно време, просто си живей живота и виж дали някога щв те потърси тя.
2. Ако все пак те потърси, внимавай. Както писах по горе тези хора са много добри манипулатори и понякога успяват успешно да навържат куп лъжи. Виж дали те търси или иска да се виждате само при нужда. Имай готовност да ти иска пари, уж назаем. Ако не ти ги върне в някакъв разумен срок... напомни и. Ако каже кратко точно и ясно че ще ти ги оправи след ден два месец, значи всичко бо трябвало да е наред. Но ако започе да се оправдава, че няма в момента и не знае кога... Пак е ясно. При мен даже стигнахме дотам да ме изкарват виновен че съм им дал и после си ги искам обратно. :)
3. Този тип хора нямат много постоянни приятели.
4. Ако все пак някога говорите за това... е много важно кой ще започе темата.
5. По отношение на връките... Никога нищо не е сигурно, я си представи че тя подхлъзне момчето по кофти работи.. А и спрямо написаното от теб аз виждам просто един паразит който живее на гърба на останалите.
Успех!!!

3.   От Авторката:
Благодаря ви за мненията и за това, че публикувахте историята ми.
Като става въпрос за нея, то има нещо като продължение, естествено всичко си е в реда на нещата.
Оказа се, че е "тръгнала" с едно момче, което беше в нашето училище. Винаги е бил малко по-особен, общо взето типичния геймър-гийк, който нямаше приятели, не се събираше с нас... сигурно ви е ясна картинката. От начало се зарадвах малко, но като се замислих ми стана странно обаче какво общо може да имат двамата. Както номер 2 написа, наистина манипулациите вървят с пълна сила. :) Общо взето е спестила на въпросния много голяма част от миналото си и настоящието, наговорила му е куп сладки приказки и сериозно му е завъртяла главата. Момчето си няма представа с кой е започнал първата си "сериозна" връзка, влюбен и загубен. :) Той живее с майка си, която финансово е доста добре. С цената на малко секс мойта приятелка си урежда да живее в хубав апартамент, никакви задължения, майката чисти готви и се грижи за нея като за дъщерята, която винаги е искала, сигурно и дават и пари... Всички в картинката са доволни - тя, че е намерила поредния шаран, момчето, че си е хванал гадже, а и майката, че сина и е станал от компютъра и си е хванал момиче... Всичко е прекалено хубаво, за да е истина.
Общия ни познат и е бил дал някакви пари назаем, и ми показа какво са си писали, когато си ги е поискал обратно... тъжна наркоманска история - безумни лъжи, оправдания, клетви... и накрая го е изкарала виновен, че и е дал. :)
Изплуваха и куп други такива истории, повечето от които са Секс за наркотици/пари, и други които показват каква използвачка е станала. Като гледам едва ли някога ще има приятелски отношения с някой, не мисля че е нормално човек на 22 да няма поне един добър приятел.
Опитах се да и кажа да се вземе в ръце, да започне да учи и да работи нещо, да не се занимава с тийнейджърските глупости, че не и е на годините вече... резултат 0.
Но знам, че този човек не съществува вече за мен, въпреки, че една частица винаги ще се сеща за доброто мило момиче от миналото.
Сигурно ме мислите за луда, ваше право, но наистина ми беше доста тежко.