Споделена история от Наркотици и алкохол

Как да си втълпя да не пуша?
Здравейте!
Момиче на 15 съм, не съм пушила нищо през живота си, но някои от приятелите ми в компанията го правят.
Знам, че цигарите са страшно вредни, но една част от мен иска да пробва. Вече ми предложиха веднъж, едва отказах и ме е страх, че ако ми предложат цигара отново ще приема, ще пропуша и ще си съсипя здравето.

Как да си втълпя, че цигарите са вредни, какви ли не неща изчетох в интернет и не става.

Коментари

1.   Просто си намери приятели, които не пушат

2.   Далече от тия цигари, треви и т. н. Слушай батко ти.

3.   Всичко зависи от компанията. И аз имам много приятели, които пушат, но никога не са ме карали да опитвам или да ми се подиграват, че не пуша и затова не съм и опитвала.

4.   Ще пушиш защото те пушат и да не се цепиш, за да се чувстваш приета, голяма, готина. Не защото имаш нужда от това. Поне в началото. Ще пушиш главно за да се правиш на интересна пред съучениците (да си го кажем честно). Но знаеш ли, ако не пушиш ще си много по-интересна, защото ще си различна от тълпата. Всеки може да стане пушач, абсолютно всеки. Но да остане непушач е привилегия само на избрани, хора със воля и акъл. Пробвай ако толкова ти е зор, виж какво е за да ти е мирна главата и до там.
Ж19 непушач

5.   Важно е не почваш ,защото после няма откачване.Носи си дъвки,например,ако в някакъв момент се чувстваш изкушена.

6.   В никакъв случай недей да се поддаваш на "изкушението"Ще съжаляваш горчиво след години, това е на първо място тровене на организма и даване на излишни пари. Не съм пушач и никога не съм пробвала ужасяващите цигари, не ме е влечало и винаги съм била скиптична към тях, за което съм страшно щастлива. Не прави грешката да бъдеш като другите е да се правиш с тези цигари. Особено за жена е изключително вредно да пуши -всички органи съсипват се момиче просто недей...

7.   Как може да нямате воля. Разбирам ако сега пушиш и ти е трудно да спреш, защото си станала адиктив. но ти още не си започнала, а нямаш воля да не ги започнеш. Знаеш ли колко хора зная, които умряха от рак на белите дробове. Ами кажи си, ако пропуша, рано или късно и аз ще умра от някакъв рак. Щом искаш да умираш рано почни да пушиш. Кажи им:Ако сте ми добри приятели моля не ме канете да пуша.

8.   Много боли като си дръпнеш. Ужасни болки в гърлото. На всеки му е било така. Ще ти станат жълти зъбите и ще си ниска.

9.   Не пробвай, няма абсолютно никакъв смисъл. Ще даваш пари, за да си съсипеш здравето.... Ако имаш силна воля няма да пропушиш.

10.   Просто не опитвай. Няма как да ти се яде пилешко месо, ако никога не си го опитвала и не знаеш вкуса му, нали? Всеки пушач е започнал с 1 цигара, 1 дръпка, просто за да опита. После му се е допушило веднъж/два пъти/n пъти, след време се е сдобил с вреден навик. Опитай се да осъзнаеш това и ще ти е по-лесно. Щетите за здравето не са малко, пушачите също го знаят добре, но нямат и желание да спрат, защото вече им е навик да палят сутрин с кафето, после след ядене, в почивките на работа и т. н. В един момент се обръщаш назад и осъзнаваш, че цигарите ти отнемат от времето, от парите и от здравето. Искаш да ги спреш и започваш една невиждана борба със себе си. Не си го причинявай, говоря ти от опит. И аз така исках да опитам, а после си пропуших, сега съжалявам.

11.   Аз така си виках няма да пробвам никога и после си казах абе кво толкова като пробвам, нали няма да пропуша от едно пробване, после два пъти, три пъти, после си виках, че от 2-3 цигари на ден няма да пропуша, после като почнах да пуша по една кутия си виках, че когато искам тогава мога да ги откажа, после почнах по две и така 6 години пуших, накрая ги спрях, вече от 5 години не пуша, но последствията от тези 6 години все още ги усещам. :) Станах по-нервен. Бях свикнал да се успокоявам от цигарите, примерно когато съм на спирка и чакам автобуса си палех цигара, накрая просто свикваш по този начин да се успокояваш и когато спреш наистина се изчиства организма, но ставаш по-нервен.
И така ако моята история ти е помогнала ще се радвам. Не ги пробвай хич.

12.   Няма да е лошо това, че ще пропушиш, а че се водиш по акъла на другите.

13.   И аз така като теб, всички около мен пушеха, та викам дай и аз да пробвам, за да съм "готина". Е, пробвах и после пуших с години, спирах ги като бях безработна и като започна работа на място, където 99% от хората пушат, пак отивах и си купувах цигари, че да се вписвам в средата... Много е тъпо, че следвах акъла на другите, но слава Богу не станах зависима, един ден просто си казах "До тук! Няма да се водя по другите вече! " и от тогава не съм пушила. Но не знаеш как ще ти повлияе на теб, затова по-добре не опитвай, че после отказването е много трудно.