Споделена история от Наркотици и алкохол

Как да спра тревата и някои други вещества?
Тинейджърка съм. На 15 години съм. Преди половин година за пръв път пробвах трева от чисто любопитство. Бях си казала, че само ще опитам и няма как да се пристрастя. Да, обаче ми хареса, при това много. Тогава реших да пуша още веднъж... беше минало месец. Тогава бях смесила и с алкохол, беше на едно парти. Случиха се неприятни неща, но все пак си казах, че не е толкова зле и реших да пуша само на партита... после на приятелски събирания... след това на малки компании от по 2-3 човека... иии накрая започнах да си пуша сама, все пак не го правех всеки ден, а например 4-5 пъти в седмицата. Проблемът дойде обаче, когато започнах да излизам с едно момче (от 3 месеца сме заедно). Той пуши всеки ден и аз също започнах с него. Първите 2-3 седмици пушех супер късо... например си разделяхме една петуна. После започнахме да пушим така по малко по 2-3 пъти на ден. Постепрнно започнах да увеличавам и минимумът да ми е грам на ден. Баща ми разбра, че пуша и от тогава се опитвам да намаля и да пуша по-малко и накрая окончателно да спра, но някак си не мога. Не мога да си дам стимул да го направя. Какво да правя? Да си намеря хоби? Но нямам желание за каквото и да било... Моля ви, дайте ми предложения как да спра...

Също така опитах и амфети... шмъркала съм 3 пъти, но изключитено много ми хареса и не мога да спра да мисля за това... даже наскоро ме излъгаха и ми дадоха да шмъркам нещо, което в последствие се оказа болкообезболяващо...

Заради тези "вредни навици" вече нямам толкова приятели, а единствените хора, които разговарят с мен са тревомани и наркомани... в училище ме мислят за пропаднала и абстинирала херцоманка... не ми е приятно и искам да променя това

Само, моля, не искам коментари като "ти си много малка за тези неща", "просто спри" и така нататък... изплашена съм и искам адекватни съвети. Мерси предварително :')

Коментари

1.   Здравей, няма да те съдя за тези неща и дори ще те успокоя, че в днешно време това е напълно нормално явление при тийнейджърите. Не знам дали би могла да се справиш с този проблем сама. Не знам дали и неща от сорта на хобита, биха били полезни, тъй като ти си зависима както психически, така и физически от тези вещества. За това моя съвет към теб е, ако родителите ти са разбрани хора и след като им споделиш това няма да започнат скандали, обиди, наказания, бой и други крайни неща, разкажи им за проблема си. Обясни им, че така се е случило, като всеки тийнейджър си била любопитна, тъй като това са неща, за които се говори и се разпространяват сред учениците, обясни им че смяташ това за грешка и искаш да спреш. Това, което те трябва да направят е да те заведат на психолог, не за друго, ами защото в край на сметка тези хора си разбират от робатата и ще могат най добре да те посъветват какво трябва да направиш, а не да спреш за месец и на следващото парти да се надрусаш, като невидяла. Ако нямат възможност за психолог и не искаш да им споделяш за проблема си, тогава говори с училищния психолог. Ако имаше училищен психолог, ти имаш пълното право и даже е препоръчително да се възползваш от услугите му, защото той е в училище за да Ви помага и съветва. Ако се притесняваш да не каже на родителите ти, говлри с него, кажи му че ще имаш проблеми ако те разберат, за това предпочиташ да не знаят. Това е, което мога аз да те посъветвам. В най-добрия случай, опитвай сама да спреш с воля! Не знам какво е момчето, с което излизаш, но ако го смяташ за добро момче, което просто пуши, тогава останете заедно, но ти не пуши с него, казваш му, че не се чувстваш добре от скоро, докато пушиш и до там, той или ще прояви разбиране и ще ти помогне или не... Това е, като диетите, просто трябва да си наложиш, че не искаш да го правиш, но е доста по трудно в случая, тъй като тук зависмостга е на друго ниво. И в край на сметка не забравяй, че ти не си наркома пред умиране, така че не е късно да спреш с това сама. Разговаряй с близки и приятели, на кокто имаш доверие и от които ще получиш разбиране, те те познават и може би най-добре знаят как да ти помогнат... Но за мен най-добрия вариянт е психолог, така ще ти бъде най леко на теб, защото ще има човек, който разбира до теб... Успех

2.   Започни да пушиш цигари или да пиеш алкохол :д смени компанията, или остани сама за известно време, започни спорт задължително.

3.   Ако продължаваш така ще станеш развалина и повече от касиерка в супермаркета няма да стигнеш. Лицето и тялото ще ти се сбръчкат. Няма да имаш приятели и въобще само лоши неща. Да не говорим колко вреди на здравето.

4.   От автора:
Мерси за съвета на номер 1, с психолог вероятно ще се получи
Към 2 - аз и това правя и с цигарите напоследък прекалявам май :')
Ам... номер 3 - знам и за това искам да спра :')

5.   Номер 3, аз съм вече на 38 години и пуша всеки ден от вече над 20 години. Имам си семейство, фирма със среден капитал, приятели и тревата никога не ми е пречила по никакъв начин. За здравето няма да коментираме, всеки може да влезне да прочете какво казват последните изследвания по темата.
Кефи се на живота, пуши си, но не посягай към наркотици!