Споделена история от Наркотици и алкохол

Спиране на марихуаната
Бих се радвал да поговорим с информирани хора, как точно се спира марихуаната. Много моля такива които не са наясно да не пишат, ако някой си мисли, че марихуаната се спира с воля- това е тотална заблуда. Пише ви човек, който спря цигарите и марихуаната цели 7 години, на скоро почнах да пуша пак трева. Волята е много важна за това да не се отказваш, но истински важното при спиране е нещо друго.
Най-новите проучвания разкриха какво става в мозъка, когато пушиш дългосрочно и когато спреш.
Ще се опитам да го обясна по прост начин, ТНС-то съдържащо се в марихуаната въздейства главно на 4 хормона на щастие и най-вече допамин, марихуаната въздейства на системата от възнаграждения за неща, които ни карат да се чувстваме добре, когато видим приятна гледка примерно, когато някой ни се усмихне, когато прегърнем любимия човек и много други все яки и приятни неща. Марихуаната прави така, че системата от възнаграждения да работи по различен начин и да усещаш тези яки неща без да има причина, тоест след време става така, че не ги усещаш, когато има причина, а само когато пушиш трева, а общите нива на допамин спадат и човек изпада в депресия. Това, не се оправя с воля.
Моля някой ако е успял да си покачи нивата на допамин в мозъка след марихуаната да пише какво е направил.

Коментари

1.   Нивата на допамин, ендорфин и т.н, се вдигат чрез спорт. Физическото натоварване, е най-доброто естествено рециклиране на организма. Бягане, плуване.... търси интензивни тренировки. Постепенно разреждай употребата, няма неспасяеми ситуации с тревата.

М36

2.   Ами аз спрях тревата преди около 2 месеца и от тогава съм във много тежка депресия. Но съм решил повече да не пуша. Чакам организма ми да се възстанови.... Бавно, но сигурно... Това в то! Наистина се постига с воля!

3.   Това трябва да го покажа на приятеля ми, той си мисли че е безвредна.

4.   Значи аз спрях да пуша всеки ден защото нямах самочувствие от тревата и не помнех какво съм ял преди 2 минути. (пуших две години нон-стоп, което е достатъчно да развиеш зависимост)Обаче не успях да я спра завинаги. От десетина години пуша от време на време. Имам приятел, който спря да пуши и си намери няколко хобита, както се опитвам и аз и така. Трябва да намериш нещо, което ти доставя удоволствие. Общо взето те разбирам прекрасно.

5.   Аз си излекувах анорексията с марихуана. От 3 години я използвам всяка вечер, хапвам и заспивам. През деня не пуша, в компания-абсурд. Все пак мисля за спиране, защото съм жена на 30 години, с уважавана професия, ходя в командировки в чужбина и... някой път може да се забъркам в голям филм. Обаче, иначе не мога да заспя, не мигвам, а в командировка трябва за 2 дни да свърша работа за 10.
Иначе, като спрях цигарите си помогнах с хр. добавка 5-HTP. Прочети за нея. Сега през отпуската съм решила пак да си взема тази добавка, да се забия в някое родопско село сама за 5, 6 дни, без телефон (иначе съм ужасно изобретателна в намирането), с една торба книги, храна и удобни обувки и така. Явно воля нямам, щом рискувам свободата си... Ако имаш някакви съвети как да преживея по-лесно този период, ще съм ти благодарна. Вече имам апетит и само спането ми е проблем. Не бих пила сънотворни лекарства или алкохол. Не ме устройва като решение, сутрин трябва да съм в кондиция.
Благодаря за темата и успех!

6.   Спорт, спорт и пак спорт. И треви от 12 г не пафкам и цигари от 3 г и алкохол от 10 г.

7.   Пише ти 17 годишно момче което също пуши трева... накратко започнах на 13 (не пушех по много) след което се преместих в чужбина и имах една 6 месечна пауза без трева. Февруари месец тази година започнах отново като пак не много. Април месец реших да си дам релакс и от 4 Април до 10 Май някъде не бях спирал, а после ми се наложи защото нямах пари. При мен работата беше, че като пуша по-малко исках още повече и съм превъртал, след този месец в който пуших доста някак си започнах да приемам нещата и си казах, ето няма кос няма как винаги да има след някой ден пак ще има... Та лично за себе си бих казал, че тревата е загуба на пари, не считам, че съм пристрастен тъй като този месец пуших от началото до вчера, днес нямам и не се нуждая, реално на мене ми е по-трудно да откажа цигарите от колкото марата, но още не ми е станала пречка (и се надявам да не стане) и за това няма да я спирам.

Моя съвет въпреки, че съм само на 17 е да си намериш хоби или нещо друго което ти доставя удоволствие (в периода ми в който се преместих в чужбина и не можех да си намеря трева си намерих хоби, но не защото тревата ми липсваше! -)

8.   Отново от 17 годишния - Забравих да добавя, че не съм пробвал друго освен трева, предлагали са ми м-амфети, амфети, mdma, lsd, heroin - всичко това безплатно и то не дилъри а приятели, може и да са искали да ме зарибят, а може и с друга цел, но винаги съм им отказвал, защото от там наистина няма излизане, за мен важното в твоята история, е че след толкова години не си започнал с нещо друго, защото супер много хора започват и с нещо друго след тревата...

9.   За покачването на хормоните на щастието няма само един начин, а е доста, доста широко от гледна точка на начини.
Спорта - да, разбира се, никой не може да оспори.
Но спорта съчетан и с всички други неща, може да доведе до пълно удовлетворение от живота и щастие.
4-те хормона- Допамин, Серотонин, Ендорфин и Окситоцин, са хормони, които се влиаят от страшно много и различни неща.
Те са като градина, за която постоянно трябва да се грижиш и да поливаш.
Ако градината е занемарена и дори изоставена, много трудно е да я възтановиш наново, но пък е работа, която не търпи отлагане.
В крайна сметка живота е твърде кратък за да го пропиляваме тъжни.
Хората забравят, че най-важното нещо най-хубавата цел която може да постигне човек е да е щастлив и това е достатъчно.
Ако човек има посоката и търси щастието, може да го постигне, но само ако то стане негова основна цел. А не целта да си купим кола примерно, за да впечатлим съседа или каквото и да е друго.
До голяма степен щастието се определя от характера.
Хората са щастливи до толкова, до колкото им е решимостта да бъдат такива.
А други сами се обатачват с треви и други вредни неща.
Какви са нещастните хора.
-Гледат да угодят все на другите и не уважават себе си
-Приемат провалите като трагедии
-Не се приемат такива каквито са и не се обичат
-Самотни са, нямат приятели, няма любов покрай тях
-Хранят се с боклуци
-Пият алкохоли, пушат треви, взимат наркотици
-Свидливи са
-Страхливи са
-Неудовлетворени са от работата си.
-Мързеливи са и по цял ден си стоят в къщи и нищо не правят
И още много други....
Ако го обърнем противоположно
-щастливите хора знаят, че на първо място стоят те самите
, а не другите. Знаят, че няма как да бъдат полезни на другите, ако самите те са нещастни.
-Позитивни са и чакат с нетърпение новите предизвикателства и им се наслаждават, а провалите приемат като уроци.
-Имат самочувствие, Уважават се, обичат се и се приемат такива каквито са
-Постоянно са сред хора, общителни са и лесно си създават приятели и любовни връзки
-Обичат работата си и влагат цялата си енергия, сремят се да са много добри, а не да биват. Възхищават се на постиженията си и другите също им се възхищават
-Хранят се с храни богати на витамини, минарали и аминокиселини най-вече тирозин. Пият много вода
-Слушат музика, танцуват, забавляват се
-Имат дълбок вътрешен свят, четат книги и обогатяват общата си култура
-Работят всеки ден за постигането на целите си и ги постигат, а след това се стремят към нови. Напредват постоянно и се развиват.
-Добри хора са и правят добро всеки ден.
Помагат на другите, без те да разбират за това. Без да очакват
нещо в замяна.

10.   Здравей номер 5, аз съм автора. Аз също започнах да пуша марихуана за да подобря апетита си, понеже искам да напълнея малко, а тя определно помага, но в крайна сметка се зачудих дали си заслужава цената. Дава ти едно, а ти взима друго. Това с планината е добра идея, браво. Аз като цяло правя доста различни неща постоянно, като например- ледени душове- калява психиката, тренировки- бокс, вдигане на тежести, походи в планината с кучето, карам колело доста, намирам евтини билети и пътувам в различни държави постоянно. Рисувам много и това ме кара да се чувствам много удовлетворен. Занимавам се с фотография.
Снимам хубавите неща, които ми правят впечатление през деня.
Гледам да ям банани, черен шоколад, яйца, млечни продукти, сирене, пармезан- понеже са богати на аминокиселината тирозин.
През лятото гледам да излизам постоянно на слънце, когато кожата се излага на слънце в тялото се натрупва витамин Д, което до голяма степен подпомага производството на хормони. 30 мин на слънце на ден са достатъчни. А зимата, когато няма слънце си купувам от аптеката на таблетки. Аминокиселината тирозин също я има на таблетки.
Гледам да пия повечко вода, към 2-3 литра на ден.
Медитирам- помага ми да се концентрирам по-лесно в критични ситуации. Някак си успявам да вземам най-добрите решения в живота си, когато медитирам.
Само един хормон има, който все още не е добре при мен и той
е окситоцин, хормона на прегръдките и любовта, а самотата е един от най-големите врагове на хормоните на щастието. Като цяло гледам да съм постоянно сред хора и да общувам, гледам да създавам приятелства и да се запознавам с готини, позитивни хора, това ми помага доста.
Другото е, че все още не работя това, което искам и това отделно ме кара да се чувствам зле. Работя по-въпроса и скоро ще стане, но съм на 27 години и е малко по-трудно

11.   Към номер 5 : за първи път чувам за случай като твоя. Междудругото-не ходи никъде сама. Не си патила. Две момичета да сте друго е. Да си видяла възрастна жена да ходи някъде сама?

12.   Благодаря за съветите, авторе. Общо взето спазвам подобни неща, с пиенето на вода трябва да се постарая, да попрочета повече за хормоните и да си измисля някакво забавление. Аз много си обичам работата, тя ми е и забавление един вид. Иначе ходя 1 път в седмицата на йога и също медитирам (ама си трая, хората го възприемат като диагноза), или там на групова медитация, или вкъщи с водена. Самостоятелно не ми се получава. Иначе ми помага страшно много, тази работа с хора и пътувания, толкова съм я рисувала в главата си. То май и там ми е грешката, че възприемам марихуаната с благодарност и направо с любов, че ме спаси от анорексията, хората, с които се запознах с това заболяване и които избраха антидепресанти живеят непълноценен живот. Мен много ме е страх от тия неща. Обаче смисълът вече е постигнат и е време да спра да бягам от реалността.
Номер 11 аз шофирам сама през Сърбия, Албания и Македония. В Родопите освен някоя баба да не ме пусне, докато не си изям баницата, друго не може да ми се случи. Пък и смисълът на цялото нещо е да съм сама.
И една тайна ще ти кажа, ако подхождаш с пълно доверие и усмивка, им е адски трудно да те излъжат, искат да ги запомниш с добро. Хората, като цяло.