Споделена история от Наркотици и алкохол

Комбинацията на наркотици,алкохол,казина -изгубване на разум и самоконтрол
Здравейте на всички хора които посещатат споделят и се борят с тяхните зависимост-болест или дори и аз не бих могъл да го определя. Четох доста споделяния и теми и искрено се надявам всеки един от нас да успее и да тръгне в правия път.Бих искал да ви споделя и преживяванията на един човек-приятел , човек който се лута и търси изход от цялата тази бъркотия наречена губене на живот, приятели,близки и пропиляно веме.Този човек-момче (26г)преживя много, нарани и предаде близки и приятели.
Марихуана-Амфетамини-Алкохол-Казина-Успокоителни(ксанакс,ривотрил) или така нареченото Polysubstance Dependence-хора с много зависимости. Той опита да се отърве от всички тези неща но успяваше за в рамките на 1-2 седмици отказ , при него едното предизвиква другото води до третото и така в безкрайния цикъл до съсипване на психиката .В рамките на 1-2 години това му се повтаряше постоянно и без успех , след дълги разговори с родители подкрепа от приятели , посещения на психолози.(похарчване на хиляди левове)Минава се време и той забравя или при най лекото отпускане всичко се срива и става старата песен на нов глас. Искам да му помогна не само аз но и той на себе си . Но Как ? Какъв е изходът от този омагиосан кръг , има ли хора който са успявали да се откажат и да се наслаждават на живота или един път влезе ли човек няма излизане ? Моля за сериозни и откровени съвети , от хора които е остана капка състрадание или от хора отървали се от този порочен кръг водещ до гибел

Коментари

1.   Не знам пич аз съм същата работа като твоя приятел. Има хора, които са се отказали разбира се. Това, което трябва да направим е следното-спиране на контакти с хора, които употребяват и промяна, ново хоби и начин на живот. Това е, ама не е лесно

2.   Комбинацията на унищожението е това. Спри се докато не си досъсипал живота си.

3.   Всичко зависи от него.Трябва да промени начина си на мислене и да се научи да се справя с живота без тези неща ,тъй като те временно заличават проблемите, но всъщност тройно ги усложняват.Няма как да не изживееш един неприятен период след спиране на употреба,който включва депресии , паник атаки ,безсъние и т.н.

4.   Имам прекалено много приятели с този проблем. Спират едно, замествайки го с друго и в крайна сметка само добавят нова зависимост към списъка. Имах такава приятелска двойка. Цигари, алкохол, кока (или каквото има) после за да се бутнат масури, ксанакси. После като пребити зомбита не могат да станат да свършат нещо без да се надрусат. Накрая момчето се разболя от панкриатит на 30 , беше на косъм, но така и не се взе в ръце. Уж спря всичко, а се отдаде на тъпчене с храна. Започна да преяжда и после умишлено да повръща. След няколко месеца едно, по едно започна пак да пие и да прави по една къса. И стана същия като преди, плюс хранително разстройство. На всичко отгоре вече никой наркотик не му носи наслада, казва че всичко само допълнително го депресира.
Момичето обаче не издържа да гледа саморазрушението му, осъзна че взаимно се подхлъзват и го остави. Започна да се занимава с йога, дзадзен (може и да не го пиша правилно, ходих веднъж с нея, беше нещо като групова медитация), започна да чете, да прави разни прочиствания на организма си. Запали се по книгите на някакъв руски лечител и ходи на негови ритрийти. След един такъв остана 2 месеца в Непал на палатка самичка. Междувременно се премести сама в друг град. Сега не поддържа връзка дори с мен, макар че водя нормален, здравословен живот (няма да се правя на сълзичка, пуша марихуана уикендите), но я разбирам, че й е трябвало пълно откъсване от средата. Мисълта ми е, първо че една зависимост не се изкоренява чрез друга. Второ в тази борба човек е сам, двама наркомани никога няма да спрат заедно, само ще се саботират. И трето - тотално нова среда. Нов дом, нови интереси, нови хора, нова ежедневна рутина, нов хранителен режим. Всичко. Тотално счупване на старите навици. Както направи моята приятелка, евала и правя за смелостта и силата да излезе от зоната на комфорт и просто да отиде в друг град, с нов телефонен номер и да отебе всички за да се погрижи за себе си. Сега знам, че има човек до себе си и чакат дете. А бившият й... кво да ти кажа. Всеки ден ще става нов човек, от утре. От утре вече знаел какво да прави и щял да започне да тича, да плува, да се храни здравословно и т. н. обаче излиза и го посрещат с масур, като му устои до обяд някой му е предложил нещо друго. Такава е средата, така вече 4 години, откакто тя го остави всеки ден става "нов човек". Все чака от някъде някаква сила да му дойде и да се вземе в ръце. Такава сила не идва. Понякога ми се иска да го закарам в някой див балкан и да го оставя с една торба книги, храна и палатка. Но... както казах това е лична борба и знам, че сам трябва да го поиска.

5.   Не знам, но много хора сме на това положение и оправия има само за силните. За сега, аз не съм един от тях (за жалост). Проблемите са големи, дори не искам да коментирам... малко хора ще повярват на написаното, така, че точка. Пожелавам ви да сте от силните!

6.   На мен ми е много интересно от къде по дяволите намирате време (и пари) за цялото това нещо? От средна класа семейство съм, никога нищо не ми е липсвало, но не е имало голямо изобилие. От 19 годишен се изнесох от нас, живях, учих и работих сам и така до ден днешен. Дори когато кипях от енергия в периода 20-24 не намирах време да съм цял ден друсан или на черешата. Просто нямаше време и излишни пари. Не мога да разбера как го постигате това с поли-зависимостта.

7.   Много сложна тема, много деликатни и преплетени проблеми. Плюс това всеки човек е различен и ги преживява нещата по свой собствен начин... 5 години играх комар, пуших марихуана, взимах кока от време на време и всичко загубих... Не говоря за пари и материя, а за това, че губиш себе си, губиш емоциите си, губиш приятелите си... Толкова много неща остават на заден план. И всичко това, докато минваш през "ада" си го знаеш, но винаги си казваш ще оправя нещата и спирам. Но като навлезеш в дебелите лайна, нещата не се оправят толкова лесно... Моята ситуация беше следната : на 24 години бях задлужнял към банки и небанкови институции 25к лева, към частни лица 11 и към приятели още 7-8. Всичко, което изкарвах с много бачкане отиваше по казина и по плащане на лихви. Да се осъзнаеш, да тръгнеш да се бориш с тия неща е много сложно. От 7-8 месеца не играя комар, защото просто не ми се играе. След всички мъки, разочарования, предателства към себе си просто се изтощих. Сега съм на етап на подредя емоциите си и да се опитам да запазя доброто в себе си. Тоест да не стана злобен и завистлив човек. Трудно е, но какво да се прави. Неведоми са пътищата Господни... Трябва да имаш философско мислене, да си духовен и да има нещо повече от просто " материя" в светогледа на човек, за да може да се оправи. Така мисля и до такъв извод стигнах сам. Саморазрушението и болката след него могат да се преодолеят само така. Да намери да прави нещо, което му е интересно на момчето. Знам, че мотивацията за каквото и да е в момента сигурно му е 0, но след време ще го боли още повече, защото ще осъзнае, че е могъл да се върне към нормалния начин на живот, но не е могъл да да положи нужните сили, а ги е притежавал. Всеки един от нас ги притежава. Стига да превъзмогнем границите, които си поставяме можем да постигнем толкова много неща... Понякога се чувствам адски слаб, но все пак сме просто хора...

8.   Здравейте на всички! Аз също имах проблем сходен с този. Десет години от живота ми минаха в такива компании, прекъснах следването си заради дрогата, загубих работа. Накрая реших да се откъсна от тази среда и тотално се изолирах. Сега съм сама и не мога да спра да се обвинявам за провала си. Моля ако някой има същия проблем да ми пише, за да се подкрепим взаимно! Но едно е абсолютно вярно, това е лична борба!

10.   Номер 8, откъде си?

Иначе по темата, казано е: Безделието ражда пороци. Нещата тръгват от безделие / неходене на работа => излишък от свободно време. Ако има и кой да дава пари за лигавене, следват казина и други изхвърляния.

13.   Номер 9, от Бургас съм.

14.   Не мога да ви разбера... защо бягате след някого, след като той не иска никой до себе си, освен дрогата... в крайна сметка осъзнах, че след като някой не желае да се оправи, как някой да му оправи бакиите? Та на теб ти задавам въпроса - мислиш ли, че можеш да измъкнеш човек от калта, като на него си му харесва там? И да не би да си мислиш, че като си трошиш нервите след някого, след време той ще дойде с думите ''благодаря ти''? Ми, не, няма да го направи. Хората сме неблагодарни и винаги си мислим, че нашата болка е над другите, но не винаги е така. Гледай си живота и не се занимавай с празни хора. Защото хората, които се занимават с наркотици са душевно празни. За тях има един вид щастие - следваща доза. Казвам ти го от личен опит. Ние не искаме помощ. Или когато кажем, че искаме го казваме просто за ви видим до къде сте готови да се унижите и в крайна сметка да ви се изсмеем в лицето. Никой и нищо не може да се сравни с някой неща. Гледайте си вашия ''щастлив'' живот.

15.   Лечението е някаква коренна промяна. Да замине в чужбина сам. И да в Индия при йогите. Да повярва в нещо-в Бог или Буда. Нещо, което да даде смисъл на живота му.

16.   Всеки който не съдейства на полицията за разкриване на наркоразпространението е отговорен за човешки съдби като описаната в темата. Това може да стане и с неговото дете един ден. Не си затваряйте очите. Ученици, когато разберете кой продава наркотици в училище издайте го с анонимен сигнал в полицията. Разберете ли, че някъде е сборище на наркомани, подайте анонимен сигнал в полицията. Чуете ли някой да споделя, че еди си къде еди си кои се занимават с това, подайте анонимен сигнал в полицията. Важно е да бъде поставена лупата върху тях и да се работи върху тях. Може пък да се стигне до нещо голямо накрая. Бъдете герои. Нека изметем тая паплач, която съсипва човешките съдби и души.

17.   Проблемът при наркозависимите е че при тях липсва критичността към околните и особено самокритичността. Наркотикът бъгва мозъкът и тази функция се изтрива. Тя липсва, независимо дали е дрогиран или не. А като я няма нея наркоманът просто не разбира кое е редно и кое не. Може да го направи със сестра си или да продаде органите на най-добрият си приятел за да си купи с парите дрога и останалото да проиграе на машинките, без да разбира че е направил нещо особено нередно. Може после да му каже"леле копеле това е гадно, обаче такъв е животът-гаден, и с мене много гадости стават". Много трудно е да се откаже нещо, което даже не се осъзнава. Решението не знам какво е. Наркомани бол, някои от които са се изчистили. Трябва да се допита до такива как са успели.

18.   да се наслаждават на живота!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ето къде е проблемът гинерално. Какво точно означава това? Животът не е някоя Нирвана. Има много болка и страдание. Тръгнеш ли да бягаш от тях с дрога става сложно. Няма как пак да се върнем в детството си с друсане. Дори тогава сме имали доста повече проблеми и притеснения от колкото си спомняме. Най-готиното е, че до към 21 се чувстваш безсмъртен.