Споделена история от Наркотици и алкохол

Трябва да сигнализирам, макар че още я обичам
Дълго преглеждах темите в сайта, особено такива, създадени от хора, чиито близки се чудят как да им помогнат в борбата със зависимостите. Моята история е подобна, но желаният изход е различен.
Не знам как да започна историята, защото е много лична и много ме тормози, не мога да спя и се побърквам... Занимавам се с право, млад мъж съм. През практиката ми минават дела на заловени с еди-какво-си младежи и девойки, хванати, надрусани, арестувани... провалени. Разбира се, погледнато от професионален план, законът е приложим и заловените наркомани си получават заслуженото. Но в личен план се случи нещо много болезнено за мен... Преди 2 години се запознах с едно момиче - интелигентно, забавно, красиво. Така се случи, че животът ни раздели и ни събра сега, някъде февруари. За тези две години научих, че момичето се е рязало (има много белези + шевове), имало е проблеми с трева, амфети, кока и алкохол. Като я видях, беше толкова отслабнала, направо се беше стопила. Започнахме да прекарваме повече време заедно, достатъчно, че да установя с радост, че вече е чиста (преди приятелите й ми бяха споделили, но бях скептичен)- бяха останали само цигарите и съвсем рядко пушеше трева. Излизахме, смяхме се, говорихме много, ядохме (тя успя да качи килограми). Но август ми се наложи да замина за месец. Хубаво, нямаше проблем уж - писахме си, чувахме се. Но по едно време усетих, че нещо не е наред. Тя беше тръгнала по техно партита, където друсаше, освен това зачести пушенето на трева, аз започнах да се притеснявам.
Като се прибрах, се видяхме - пиеше по 3 бири, пушеше много цигари и винаги миришеше на коз от чантата й - дори ми показваше, че си има. А веднъж дори сякаш да ми се похвали, ми показа и 1 бонбон (амфетка), който си носеше.
Аз, разбира се, не съм окей с това. Първо, тя ми е приятелка и си трови организма, второ, виждам какво ще стане, ако я хванат... И така започнахме разговори, които прерастнаха в караници. Обяснявах й как не е добре да се връща към наркотиците, казах й, че за месец се е променила, а тя се ядосваше и казваше, че я задушавам, бидейки толкова обсебен от нея. А мен просто ме е грижа и ми пука за нея, защото се привързах много!
И така, времето мина в разговори и изводите са следните
- подкрепата и разговорите не помагат
- преди е ходила на психолог и психиатър, и това явно не работи
- техните са в неведение и си мислят, че вече е чиста, но тя е на 20+ и мнението им не я касае толкова
Колкото и да ме боли, ще се наложи да предприема някакви мерки. Миналата седмица тя ме остави под претекст, че "всеки има различни възгледи и разбирания за нещата". Явно, че с добро няма да стане. Но тази зависимост трябва да престане! И разпространението на тези вещества също. Не искам да се изправя пред закона, но честно казано, в момента това ми се вижда правилният избор. Лошото е, че няма как да стане анонимно. Искам да спре това масово унищожение на хората с наркотици. Но за да стане това, разпространителите и носителите трябва да бъдат изправени пред закона... Посъветвайте ме, моля, какво да направя? Принципно бих си казал "какво ще се занимаваш, нали не ти е на главата вече", но ако всеки си казваше така, докато пред очите му се тровят хора, за които го е грижа все още.... не знам какво да правя!

Коментари

1.   Ако има досие ще и съсипеш бъдещето, ако не се спре може и да няма бъдеще. Труден избор.
Но наистина ли смяташ, че ако я вкараш в затвора, това ще я спре от наркотиците? Изобщо не го вярвам.

2.   От автора:
Няма досие, аз не целя да я вкарам в затвора, това би било жестоко и непоносимо не само за нея, но и за семейството й- познавам техните, добри хора са...
Пък и дори да я хванат и да я обискират, количеството непозволени вещества, което държи в себе си, не е толкова голямо, че да търпи наказание зад решетките. По-скоро си мисля, че би я сплашило. Поне ако стане нещо сериозно, би могла да се поправи и да премисли колко е опасна цялата работа. Иначе, номер1, прав сте, че ако продължи в същия дух може и да няма бъдеще. Лошото е, че нещата, които приема, и начинът, по който бавно се трови, ще я съсипят с времето и ще й създават една заблуда, че си е добре, а тя всъщност не е.
Житейските казуси, що се отнасят до самия теб, са много по-сложни от тези в съда..

3.   Плановете ти са напълно наивистични,все едно си на 11.Няма да й помогнеш,помогни поне на себе си.Тя е с психично разтройство някакво и вечно ще се люшка напред назад.Да,да ,знам ,че можело да се излекуват.

4.   Здравей, колега! Аз съм студент по право. Вероятно съфорумниците ще ми набият хейта, но целя да помогна, надявам се.
Преди да вляза в университета и да запиша право, аз също бях наркоманка... в тийн годините си, тревата не я помирисвах дори. Бяхме двама, имахме връзка.
Смисъл, знам, че е чудно, че наркоман е влязъл да учи право, но не е невъзможно. Родителите ми ме заплашиха с полиция тогава и съм убедена, че щяха да го направят. Аз съм страхлива и се спрях, а бях пълнолетна вече.
Съветът ми: боли или не, трябва да вземеш подобно решение, ако с разговори не стане. Разбирам, че това ти е болна тема, на мен също ми е, видя ли зависими ми става много болно, но истината е, че наркотиците са голям масов проблем и може би никога няма да се преборим с тях. Ако смяташ, че подобни мерки биха я уплашили, действай. За нейно добро е.
Щом няма да лежи, не мисля, че е нещо кой знае колко крайно, но ти вероятно знаеш, че в затворите този проблем е още по-голям. Имам един приятел, надзирател е в затвора, по негови думи се спукват от наркотици.
Решението, което трябва да вземеш е трудно, ситуацията е деликатна.
Успех и пиши за развитие!

5.   Първият път ще се размине с глоба, или в най-лошия случай условна, а после? Читава работа няма да си намери, дори и някой ден да иска, а какво става ако я хванат втори, трети път? Всеки път като я спрат за проверка излиза, че е задържана за наркотици, кво мислиш че ще последва? Като и откажат работа 1-2-10 пъти, какво мислиш че ще прави, пак ще разпространява, така че според мен това не е решението.

6.   Като какъв по-точно се изживяваш?
Не си по-интелигентен от нея, какво си мислиш, че ще постигнеш?
Промяната идва от съзнанието на човека, ако тя осъзбава, че има проблем ще си го реши, ти какъв си й че да й даваш наклон?
Не мислиш, че всеки индивид има свободната воля какво да прави със себе?
От едно друго, вчерашно хлапе.

7.   Щом жената е на 20 няма да я сплаши полицията, само ще я озлоби опитът ти за контрол над поведението и. Може дори да стане по-лошо. Постави се ти в таква ситуация - примерно взимаш ти, но един от най-бизките ти хора отива и те "предава" целенасочено. Каква ще е реакцията ти? - във всеки случай няма да е на благодарност, нито ще разбереш мотивите на "предателя". Наркоманията е може би единствената болест, при която болният се преследва и наказва, вместо да се лекува. И още нещо - учените са установили, че психичните заболявания и наркоманията са пряко свързани - щом изпитваш нужда от наркотици, значи имаш и психично заболяване, което не е открито. Говоря за първоначалните опити - някои опитват и спират, други продължават. Тези, които продължават, го правят поради скрити психични заболявания. Разбира се на по-късен етап психичните заболявания стават явни. Та моят съвет е, по-скоро по някакъв начин да се лекува при психиатър, ендокринолог, невролог. Не психолог. Съответният специалист би трябвало да открие кои вещества синтезира в по-малки количества, и коя жлеза или дял от мозъка не е наред и да я лекува по адекватен начин. Само това е верния изход. Никакви полиции не биха помогнали, поради простата причина, че намесата им няма да доведе до балансиран хормонален фон в наркозависимия. Само може да натовари психиката и и да стане по-зле. Не знам обаче как ще я накраш да чете по проблема и да предприеме адекватни мерки за здравето си.

8.   Номер 6, момчето просто иска да помогне, това не е конкурс по-по-най за интелигентност.. Всеки си има воля, но при някои е слаба, както при наркоманите.
До автора - не знам какво да ти кажа, хем за теб ще е по-добре да я оставиш и да не си създаваш проблеми на главата.. времето ще излекува; хем обаче ако разсъждавахме така, светът щеше да отиде наникъде, нали уж трябва да помагаме на хората, които обичаме. А ти, доколкото виждам, не си егоист, ще ти е трудно, но давай, бори се!

9.   И тя е писала тук, преди теб е била с наркоман, после с момчето, което се занимава с право, но пътищата им се разделили. Тогава каза, че е чиста.

11.   Кой изобщо си ти, че си решила да предприемаш каквото и да е?! Просто ти е гадно, че те е оставила и сега търсиш начин да се докопчиш до нея.. но ще те посъветвам да си избиеш тълпите идеи от главата и да не се натрапваш в чуждия живот. Ама от такива като теб.

Ж,27

12.   Аз се сблъсках с подобен случай. От лятото на 2018 и досега се опитвам дискретно да помогна. Няма резултат. Касае се за жена на 33 години. Беше ми обещала да спре метамфетамина; спираше за по около месец, но, тъй като е много красива, приятелите и от нейната среда я използват най- безжалостно. И тя като твоята приятелка пие, чиста вода не, само разредена водка, пуши по 3 кутии "Собрание" и почти не се храни.