Споделена история от Наркотици и алкохол

Мнение от по-опитни?
Привет. Искам да потърся мнение и съвет от хора, които имат реален опит с наркотиците и имат какво да кажат по темата. Историята е дълга, но за да не изпадам в подробности... на 21съм, повече от 4години употребявам кокаин редовно, до скоро не мислех и не осъзнавах, че реално имам проблем, защото и аз като всички си мислех, че към бялото не се развива зависимост, но съм се лъгала. Става все по трудно да го контролирам, употребата и количествата, когато съм в серия имам маратони от по 30-40часа след което си мисля как вече спирам до следващия път след няколко дни. Запознах да осъзнавам че това нещо ме контролира, случвало ми се е да давам всичките си пари и изобщо ред други глупости. Защо пиша тук... защото това е тема на която не искам да разговарям с близки или познати, това е битка която трябва да проведа сама но ми се иска някой с подобен опит да сподели дали и как е спрял, защото наистина искам да го направя, осъзнавам че имам сериозен проблем и не знам как да го разреша, кокаиновата зависимост се води психическа и реално няма терапии за лечение на такава.... силно ми се иска да чуя че има бивши зависими на бяло, защото понякога ми се струва че хората са прави като казват че един път опиташ ли няма спиране....

Коментари

1.   Нямам опит, надявам се другите тук да ти помогнат. Искам да кажа, че има доста силни зависимости. Аз примерно имам към храната и към алкохол на периоди. Примерно, мога да си ям всичко и да не ям много и вкусно, но ИМА ЛИ в хладилника изкушения - посягам и ми е много трудно да се контролирам. Като наркотик е, защото Е наркотик. Така и с пиенето, яки маратони, макар да съм имал и периоди, в които да не пия изобщо. Към доста неща може човек да се пристрасти, просто ги давам за пример тия неща. Първото е най-хубаво е, че осъзнаваш, че имаш проблем. Второто е да започнеш да действаш. Намери си нещо, което ти докарва хормон на щастието. Дали ще е спорт или нещо друго. Ако щеш по мачове тръгни, но да се отделиш от средата, където употребяват. Това според мен е от най-важните неща. Да нямаш досег с хора, които използват. После всичко останало. Надявам се тук да ти помогнат!

2.   Здравей, нямам опит с твърдите наркотици, но все пак искам да ти напиша няколко реда.
Първо, много те моля да не се подвеждаш по поговорките от типа - "бивш едикаквоси няма". Поговорките са народни мъдрости, а не задълбочени философии и съответно отразяват масовото схващане за нещата без да се тормозят с "излишна" мисловна дейност. Принципно масите не блестят с особен интелект и се нуждаят от прости обобщения.
Второ, всеки човек има някакъв емоционален проблем, при някои хора е по-голям, при други е по-малък, някои хора са по-чувствителни, други не толкова. Общото е, че емоционалните липси се компенсират по някакъв начин - било то чрез наркотици, упойващи вещества, алкохол, храна, фейсбук, пазаруване, комар, работа, хоби, екстремен спорт, спорт, каузи, беневолат, екстремизъм, секс, излизания... Разбираш, че някои от тези тенденции към зависимости са по-вредни от други, като всички те са вредни, когато се превърнат в зависимости, тоест започнат да контролират здравия разум на човека.
Както вече си се информирала, два от най-трудните етапи са човек да осъзнае, че има проблем и у него да се породи желание за решение на създалата се ситуация. Нещо, с което вече си се справила.
Има един експеримент с плъхове, поставени поотделно, всеки самостоятелно в клетка с 2 панички за пиене на течност - едната пълна с вода с хероин, другата с чиста вода. Плъховете масово пият от водата с хероин. След това учените поставят плъховете заедно в голяма клетка пълна с игри и забавления, плъховете престават да пият от хероиновата вода и минават на чистата. Емоционалните им нужди от забавление и социален живот са удовлетворени.
Хората имаме малко повече емоционални нужди от плъховете. Природа. Помисли какво компенсираш, когато ползваш кока, дали е скука от реалния живот, дали ти позволява по-лесна комуникация, дали те прави по-решителна, по-силна, по-креативна, дали ти помага да бъдеш по-отворена към хората... това ще ти помогне да разбереш повече себе си. Като цяло, ако проблемът ти е примерно, че си по-срамежлива, не е нужно да ставаш хипер социална, за да си набавяш емоционалните липси, а просто да разбереш, че евентуално не ги търсиш на правилното място и оттам идва чувството ти на неудовлетвореност, което компенсираш с наркотика.
Няма лошо, ако се спреш за известно време и си позволиш да изпиташ неудовлетвореността, скуката. Пробвай да го направиш като експеримент - да почувстваш колко ти е тъпо и скучно, доколко ти липсва енергичността, смелостта, емоцията, идеите, които ти дава коката. Намери някакви други неща, които да ти доставят удоволствие през това време, нещо което ти се е искало да правиш, но нямаш време, примерно да рисуваш, да пишеш, да изгледаш топ 100 на най-великите филми в историята, да се запознаеш с дадена историческа епоха, течения в изкуството... нещо, върху което ще ти е интересно да се съсредоточиш и да усещаш всекидневно прогреса си.
Виж, приеми, че нещата са такива за момента и стъпката сега е да спреш да ползваш субстанцията и да обърнеш внимание на липсите си. Може да се окаже, че се чувстваш неразбрана, може би ти трябват друг тип хора за компания, може би си доста над средното ниво на интелигентност и оттам изпитваш липси в комуникацията, може би си по-чувствителна, но екстроверт и се нуждаеш от друсането, за да не се чувстваш ранима сред хората, може да си интроверт и въобще да нямаш нужда от големи компании... не е като да няма с какво да се забавляваш докато си на сухо. Реши да теглиш една черта и под тази черта да експериментираш друг начин на живот /казвам да експериментираш, защото чисто психологически е по-трудно да предприемаме дефинитивни действия, не го приемай за дефинитивно, то дефинитивното ще го почувстваш сама в даден момент, но дотогава >
<грижи се за Егото си>:
*реши да се храниш една идея по-здравословно (може да решиш да закусваш сутрин, или да се храниш 4 пъти на ден, или да ограничиш захарта и тестеното... избери си какво е постижимо за теб в момента с идеята да изглеждаш по-добре/да се чувстваш по-добре/ да ти блести косата/да оформиш хубаво тяло/да имаш енергия/да възвърнеш умствения си капацитет/да имаш здравословен сън... )
*започни някакви физически упражнения (може да е само ходене всеки ден пеша)
*направи си кръвен тест за липси на витамини - магнезият, вит Д, вит Ц и Б комплекс борят депресивните настроения и трудностите в изпитването на радост
*настрой се така, че да изпитваш гордост, да - гордост, че си решила да не употребяваш никакви химии, същото чувство на превъзходство, което си изпитвала, когато си започнала да употребяваш, но с обратен знак, все пак надграждаш опитността си
*приеми за нормална и здравословна липсата на моментни силни емоции, още повече, че тази липса се чувства силно само докато химията в организма се урегулира
*реши да си купиш нови дрехи, да изпробваш нова визия, да посетиш нови места, дори новото място да са градските галерии или вътрешните дворове на кооперациите в центъра на града
*занимавай мозъка си с нещо, което му е полезно, за да почувстваш удовлетворение от прогреса си и в тази насока
*измисли си дейности, които да подхранват самочувствието ти
*мечтай смело

В момента ти си играеш на руска рулетка, вместо да муеуешмамата на положението и да хакнеш живота!

3.   Познавам поне 4 човека спряли и то след повече от 4 години консумация, така че изобщо не се предавай и недей да лежиш на това "няма спиране", има спиране.
Аз не съм имала този проблем, но пуших марихуана доста време ежедневно. Това, което ми помогна, ама много, много, нямам думи да благодаря на този човек, е психологът Орлин Баев и статиите му Ключов подход за борба със зависимости и втората не я помня, но ще има линк към нея след първата 100%. Като прочетох какво точно физически се случва с организма ми (не вредите, а какво е самата зависимост, в кой център на мозъка е, защо се усеща подобно на глад, жажда) наистина ми стана ясно, че единственото, което трябва да направя е, цитирам по памет "да плувам вещо и уверено с неудовлетвореността". Все едно някой ми вдигна перде от очите. Слушах и хипнотерапията му в ютуб. Бих казала, че изобщо не беше толкова трудно да спра, колкото си мислих. И бих казала, че дълго отлагах дори да опитам да спра от страх, че ще е трудно. Но тези материали ми помогнаха много.

4.   Аз спрях с подкрепа от семейството и приятелите ми. И аз не исках да казвам и се борих сама, само че затънах още повече. И си мислих, че нямам никой до себе си, между другото, докато не споделих. Очаквах порицания и укори, а получих само любов и подкрепа. И изведнъж хората започнаха да никнат като гъби, само че те винаги са били там. Не, че става ей така с магическа пръчка, трудно ми беше, особено вечер. Помня как едно лято с мама седяхме на терасата и си говорихме по цяла вечер, наливаше ми разум един вид, и пушихме цигарки. И до ден днешен съм й благодарна, че ме спаси. Татко много мрази наркотиците, но го преглътна заради мен. Приятелите ми, не са много, но и тях много ги обичам, защото и те много ми помогнаха.

Мисълта ми е, че все някой до теб би трябвало да те разбере. Сподели ако прецениш, че може да споделиш. Не казвам, че всички хора са толкова разбиращи, не. Но когато имаш хора до себе си, които ти казват "аз вярвам в теб" е някак си една идея по... леко.

7.   Пробвал съм. Не е моето нещо. Аз си имам други зависимости и ти съчуствам. Според една теза от зависимоста откачане няма, има само заместители. Подкрепям напълно, опитай с фитнес - помага много, но след няколко години сигурно ще ти писне.

8.   Трябва ти някаква генерална промяна. Повярвай в бог, отиди в клиника... Нещо рязко и тотално.