Споделена история от Наркотици и алкохол

Как се става алкохолик?
Моля споделете личен опит. Алкохолът пристрастява ли като цигарите? Ако започна да си сипвам всяка вечер по 50-на грама концентрат ще се пристрастя ли? И с времето ще увелича ли дозата? Трудно ли се излиза от зависимостта или е по-лесно от при цигарите? Има ли някакви кофти ефекти ако не се взема дозата алкохол? Защо в енциклопедиите пише ме алкохолът е депресант и какво ще рече това? Защо алкохолиците бият жените си? На вас коя ви е любимата алкохолна напитка и защо? До колко грама е безопасната за здравето доза концентрат според вас? Какво ще ме посъветвате за да не стана алкохолик?

Коментари

1.   Баща ми стана, просто защото му идваше отвътре да пие. И няма никакъв самоконтрол. Можеше да седне на обяд и да пие до сутринта на другия ден без никакъв проблем. После да поспи няколко часа и пак така в продължение на седмица. Ама сега 25 г. по-късно с 1000 болести и сериозно психическо разстройство. Дотолкова че не иска да излиза, за да не го отвлекат извънземни.

2.   Зависи от самия теб, аз например активно от 3 години пия 2 пъти в седмицата и нямам зависимост.
Не знам как е при цигарите защото не пуша, но алкохолът за мен не е сладък, а опиат, който в по-големи количества те изкарва от реалните ти проблеми и мисленето им за тях.

3.   Моята теория е, че ако човек е генетично здрав, колкото и да злоупотребява с цигари, храна и алкохол, не би заболял примерно от рак на белия дроб или цироза. Естествено, ако се налива всеки ден с по 1 л. ракия или пуши по 3 кутии цигари, това ще му повлияе много бързо, защото ежедневно си задръства организма. С храната не е чак така, освен ако не ядем, например, само сладко и вече това ще е пагубно.

4.   1. Никога не пий посред бел ден.
2. Никога не пий всеки ден.
3. 200-300 гр. петък вечер е нормално, всичко над това води до риск от пристрастяване, понеже алкохола е много голям наркотик.
Аз не съм алкохолик, но съм човек с алкохолен проблем. Бягай далече от тази отрова.
М 35

5.   Ако пиеш алкохол всеки ден може и да станеш зависим. Всичко е добре да се прави с мярка. Повечето ми познати пият през уикенда. Иначе, когато работят през седмицата искат да са с ясен мозък и без махмурлук.

6.   Като започнеш да пиеш, когато ти е терсене. Примерно, 15-16 годишните, като започнат да пият, пият за да им е весело, но малко осъчнават, че им става весело, не защото самият алкохол те прави весел, а защото ти изключва от главата проблемите, кото те притесняват, каквито и да са те и се чувстваш безгрижен.
Човек не се научава, да се справя със стреса, като го приема, а като буквално го игнорира. Лошото е, че каот свърши алкохола, стресът се връща и удря много по-тежко от предния път. Ако имаш бутон, да го изключиш, ти правиш именно това. Работта е, че плащаш тежка цена, едновременно душевното и физическо здраве. Отначало цената е ниска, но лихвата е огромна. Може д асе наливаш 3-4 години без НИЩО да усетиш, а после да почнеш по тежки и един ден, да те изтрещи я някаква нервна криза, я да се откажеш от всичко и да пиеш по цял ден, а може и да те трясне някой инсулт на под 30 години.

7.   Аз имам една малка чашка от 20мл и всяка вечер зимата си сипвам по една чашка ракия, рядко по две.
Лятото не ми се пие.
Ама и аз съм се чудил, въпреки че е само 20мл, ако е всеки ден дали няма пристрастяване. Иначе от 10 години отказвам цигарите...

8.   Доста българи пийват всеки ден- я биричка пред блока, я ракийка със салатка вечер. Такъв тип хора си мислят, че щом пият "малко" но всеки ден, не са алкохолици. Но истината е, че са пристрастени към алкохола.
В България много хора смятат, че задължително за един алкохолик е да бие жена си, или да бърка по кофите. Истината е, че може да си алкохолик, но в същото време да си с добра професия.
Пример давам с мои учители, които бяха на доста високо ниво, прочели вагони с книги, но от сутринта започваха с водките. Не пиеха ли, им се разтреперваха ръцете.
Авторе,пиеш ли всеки ден, за мен си зависим от алкохол. Това не го казвам само аз, но и здравни организации.
Да си призная, и аз бих казал, че съм имал периоди на зависимост. В продължение на година, консумирах алкохол всеки ден. Кенче бира и 2-3 чаши уиски. Преди всеки почивен ден увеличавах дозата. Не се напивах, не буйствах, не си загубих работата, но бях зависим.
Този период отмина, имах период от няколко месеца в който не близвах нищо. После започнах да пия само веднъж на 1-2 седмици и не се чувствам зависим.

9.   Алкохолик се става много лесно, когато жена ти има мания за контрол.

10.   Всеки ден НЕ се пие дори в малки количества, рискът от аколхолизъм е гомям. Лошото е, че се случва след години и може човек да се заблуди, че с години пие по 50 мл всяка вечер и нищо му няма, но рано или късно рискът може да се прояви.

Според СЗО трябва да има поне 3 дни седмично без капка алкохол. Иначе нормалното количество е максимум 210 мл абс. алк. седмично за мъже и 140 за жени.

Т.е. ако си мъж максимума ти е 500 мл концентрат, не повече от 4 дни седмично. Или 1600 мл вино, или 4,5 л бира. Значи 4 дни по чаша и половина вино или 2 малки ракии, или 2 бири е ОК, от там нагоре не.

11.   Пия си секи ден от 13 годишен, я биричка, я водка, уйскинце, ромче ... никъф проблем немам! Даже си мий много хубуу!

12.   11, предполагам, че се бъзикаш, но ако си мислиш, че нямаш проблем, опитай се да спреш.

14.   "Как се става алкохолик"?. Отговор: С постоянно и много пиене.

15.   И аз да се включа. Напоследък, а и от доста време принципно, пия доста. Главно с бири се наливам. Остави на килата как влияят, но и на много други неща са, така че е доста тъпо това, което правя. За алкохолик, може и да съм, може и да не съм. Ето, сега съм болен, не ми се и пие особено, по навик си мислех вчера да пийна, и си викам, ама то не ми се пие. Та, понякога е и кофти навик, като си свикнал да пийнеш 2-3-4 бири. Иначе, не буйствам, много рядко ми се е случвало да се изнервя от пиене и разните му там кофти неща, но ако пия повече, не мога да си върша супер добре работата. Мотам се, кофти ми е. Та така, накратко е готино да си пиеш, обаче както казаха по-горе, да не е всеки ден. Имал съм периоди, иначе, в които не пия и по месец, по повече, понеже имах един инцидент и просто не ми се и пиеше сам вкъщи. Като съм болен, примерно, не пия, така че го отдавам по-скоро на навик и среда на живот. Сега съм на 31, но ако продължавам и килата отиват нагоре и много други, затова мисля, че и тук трябва златна среда. Примерно, да си се огранича да си пия в петък и събота, колкото ми се пие, без да бързам и да се наливам. Примерно, единият ден може да ми се случи да изпия 8 бири, в другия 2 и това да ми е за седмицата. Мисля, че това е по-добро от 50 грама всяка вечер, макар баба ми да е на 80 и да пие по 20-40 грама, не всяка вечер, ама е честичко. Най-малко мога да кажа, че е алкохоличка, хаха... Спорно е, но ако човек е свикнал, дори като навик, а после го споходи нещо кофти и намери утеха в пиенето, отива на зле. Така че, петък, събота(или там когато почива човек) и по някакви поводи, естествено, ама не, че някой си е купил лампа, а примерно РД и подобни :)

16.   Най-добре е, ако не си бил по пиенето досега, въобще и да не започваш, дори и от любопитство. Същото е и с цигарите.
Щом досега не ти е липсвало и си си живял, значи ще можеш и занапред. Иначе да, едно малко (50 мл) всеки ден/вечер, дори и да не се напиваш, със сигурност те прави алкохолозависим, т. е. алкохолик.

17.   Смята се, че някои хора са предразположени към това. Психологически.
Много зависи защо пиеш. Дали за да си забавляваш, да забравиш нещо, да се отпуснеш. И като всяка зависимост, най-лесно е да не започваш.. Веднъж станеш ли алкохолик, особено тук, където това е нещо супер срамно (в чужбина има специални групи за подкрепа за отказ от алкохола).. ще е много, много трудно да се въртеш към нормалното. За да се откажеш от алкохола, ще трябва да спреш напълно (дори една глътка ще те върне обратно).
Много трябва да се внимава, според мен. Като нищо може да си съсипеш живота.

18.   Аз от 1 година пия абсолютна всяка вечер по 100-200 грама твърдо (общо взето каквото има - уиски, водка, ракия, коняк....), понякога пия и по-малко де, но не пропускам вечер без да пия! Вино, бира, шампанско и разни такива не харесвам и не пия. Еми не съм алкохолик и не съм се пристрастил. Но имам 2 важни правила, които задължително спазвам:
1 - Никога не пия преди 21:00, това ми е нещо като закон. Посред бял ден не близвам каквото и да е дори и грам. Винаги пия след 21:00.
2 - Преди да пия задължително вечерям! Никога не пия на гладно! Това също е закон за мен! Тоест... сядам вечерта, вечерям и чак след това си сипвам. Докато се храня не пия.

Щом ти се пие - пий, но внимавай!
М28

19.   До 18-ти
Според научната информация при консумация на такива количества над 200 грама и всеки ден, цирозата на черният дроб е неизбежна и не се доживява 60 годишна възраст.

20.   Аз мисля, че някои хора са предразположени към пристрастяване като цяло и към определени вещества или действия.
В гимназията прекалявах с кафето. Пиех по минимум 7 кафета на ден. После започнах да пия алкохол. И спрях чак 10 години по-късно след като си прецаках черния дроб. Ясно ми е, че не съм като другите хора, които могат да пийват по една чашка веднъж в месеца. Алкохола ми е сладък и дори и една глътка да изпия, няма да спра.
Склонна съм към пристрастяване, както писах по-горе, към прекаляване с дадени субстанции, но не с всичко е така. Например в гимназията имаше период от 1-2 месеца, доста често пушех трева, но не ми хареса, не съм се пристрастила.
Искам да кажа, че ако някое действие или вещество стане важно за теб, значи си склонен да се пристрастиш. Хората, за които алкохола не е важен, не се пристрастяват ако изобщо го пият. Но ако пиеш всеки ден, явно е важно за теб.

21.   Аман от това пущино пиене! Искам да спра, а не мога... Ще ппоблеми в личния живот, липса на работа, липса на приятели, любовни драми... Пия и сълзите ми текат като река, а съм едва на двадесет и девет, млада, красива и нещастна. Бъдете щастливи, мили хора.

22.   "Според научната информация при консумация на такива количества над 200 грама и всеки ден, цирозата на черният дроб е неизбежна и не се доживява 60 годишна възраст. "

То след 60 годишна възраст висчко е на доизживяване...