Споделена история от Наркотици и алкохол

Марихуаната в 21век
Бих искал да обсъдим една много важна тема. Забелязал съм, че има няколко типа хора. Едните строго отричат ганджата, заради предразсъдъци, грешни сведения и страх от неизвестното. Другите са пробвали 1-2 пъти и или не са усетили ефект, или не им е било кеф, поради една или друга причина (най-често неправилно предразполагане и среда). Има и такива, които са имали редовен допир до нея. Аз съм (бях) от тях. Ще ви споделя малко за моят опит, за да добиете представа.

Пуших за пръв път на 17 и от тогава лека-полека започнах да засилвам. Имало е периоди, когато пуша всеки ден, по няколко пъти, в продължение на месец-два. Честно казано, не съм усетил да избавнявам или нещо подобно. Понякога съм бил малко разсеян, но това е нормално. Няма да влизам в сравнения с вредите от алкохола на следващия ден след пиянстване.

Преди 4 месеца спрях да пуша. Причините бяха няколко. Семейството ми знаеше, но не подозираше, че е толкова често и го определиха като "зависимост". Казах им, че спирам за поне 1 месец, за да им докажа, че мога и без трева. Освен това, разбрах че мой роднина е имал шизофрения. Това малко ме уплаши, защото когато съм бил в трудни периоди на неприемане на нещо случващо се, съм чувствал някаква загуба на контрол към реалността.

Факт е че марата има и много позитивни неща. Лечебни свойства, вдига ти допамина и други хормони, които те карат да се чувстваш по-добре. Аз я харесвах най-вече, защото ми стимулираше идеите и креативността. Обичам изкуството и музиката и чрез нея се допирам повече до тях.

А сега, това което ме вълнува е следното. Да се насиля ли да не пуша до 25 годишна възраст (когато мозъкът е вече изграден и няма толкова рискове) Или да пуша по 1 път седмично/месечно. Или по поводи. Би било трудно, защото макари да не е физически пристрастима, тревата може да бъде много привлекателна за злоупотреба.

А в днешното общество, най-вече от Америка, бълва една вълна с тази култура. Вижте всички "рапъри" от индустрията, които пушат постоянно и това се счита за нормално. После нашите малчугани (и аз) тука го копираме това, въпреки че не сме "рапъри" и хора, които да можем да си го позволим тоя начин на живот. Нито знаем какво пушим точно. Нито сме на възраст, в която да е по-окей.

Какво мислите?

Коментари

1.   За мен е голяма грешка когато хората политизират излишно дадена тема, осланяйки си на разни "bias" вярвания и предразсъдъци. Пример давам с Киро Брейка, който говори против наркотиците, пиейки и пушейки пред камера. Да, алкохолът и цигарите са наркотик, който годишно убива хиляди хора. От марихуана не знам дали има смъртни случаи.
Аз лично от д-р Юлиян Караджов съм научил доста по тази тема (дано не се сметне за реклама).
Въпреки позитивизма си, не пуша трева. Пробвал съм няколко пъти, не е моето нещо.
Спрямо нещата, които съм чел, наистина изчакай докато не станеш 22-25 годишен. Ако пушиш само за да се харесаш на другите, отново недей.
Проблемът за мен не е и самата трева, но и качеството ѝ. Ако е чиста, няма проблем. Но както и с алкохола, не знаеш дилъра с какво е пълнил тревата.

2.   недей пуши казвам ти го като дългогодишен потребител, единствения начин да си е набавяш в един момент ще е като произвеждаш или продаваш а и двете неща не завършват добре. Иначе за вреди е в десетки пъти по безвредна от цигари или алкохол и медицинските изследвания показват че е полезна за някой заболявания. Хората страдащи от депресия е по добре да пушат от колкото да ползват хапове, зависимоста на марихуаната е по малка дори от лекарства.

3.   Ако не искаш да станеш редовен посетител на психиатрията (лудницата) спри окончателно. Защото тревата уврежда мозъка,без значение на колко години си. Тук има доста постове по въпроса,споделени от хора с опит като твоя. Прочети ги.

4.   Не ми хареса, че ни наричаш (хората, които не употребяваме марихуана) с предразсъдъци и грешни сведения. Ти самия не си съвсем сигурен правилно или неправилно е това, което правиш, давайки примери с това каква вреда има алкохолът на дргуия ден. Нито алкохолът, нито цигарите, нито тревата са хубаво нещо и едва ли някой трезво мислещ човек ще каже различно от това твърдение.
Не мога да разбера какъв ви е зора на всички пушещи трева да го изкарате нещо супер нормално? Като не можете да оцените живота и да се чувствате добре без различни опиати, треви и т.н. ОК, пушете си, но не мисля, че е необходимо да занимавате обществото със собствените си слабости.
И понеже ни обвини в незапознатост и грешни сведения ти предлагам да прочетеш страничните ефекти от употребата на трева и да прецениш дали това е най-здравословното нещо, заслужаващо популяризация сред хората. Ето ги и тях, цитирайки Уикипедия:

"Употребата на марихуана може да представлява проблем за хора, активно занимаващи се с дейности, зависещи от краткотрайната памет, например ученици и студенти. Поради нарушаването на фината координация на движенията и на усещанията за пространство и време, употребата на марихуана е принципно несъвместима с шофирането и управлението на потенциално опасни машини."

"При по-високи дози, употребата на марихуана може да доведе до състояние на параноя. При неопитните потребители могат да се наблюдава тревожност, евентуално прерастваща в пристъп на паническо разстройство, съпроводено от психосоматични явления – сърцебиене, задушаване, гадене, повръщане и колапс."

"У хора с проблеми в сърдечно-съдовата система марихуаната може да предизвика аритмия и повишаване или понижаване на кръвното налягане. При мъжете се наблюдава временно понижение на нивото на полови хормони и броя на сперматозоидите, което понякога създава проблеми при оплодителните способности."

5.   Пушил съм ей така от време на време. Примерно, сега съм на 31, да съм пушил 30-50 пъти максимум, като 1/2 от тях е само да си дръпна веднъж, дваж. Все пак, мога да направя сравнение какво пушеха преди и какво сега. С това, което предлагат в момента, за да те дрогират, не искам и да го помирисвам. Вместо да те вдигне, да ти е весело, то те прави на камък, да гледаш тъпо, че и два пъти лошо ми стана през последните години. Та, аз не бих го пушил въобще. Ако имаш как да си отгледаш някъде, без да го друсаш, е така да дръпнеш няколко пъти в годината, аз поне бих. Но това през седмица, през два дни, става си зависимост, щом го мислиш. Като с цигарите. Да пална една-две само и после айде коня у реката. Да, има хора, които пушат много рядко, но колко са? Запали тая седмица 2 кутии, после 2 месеца не пипа, после 1-2 цигари, после 2 месеца пак. Не са много :)

6.   Най хубаво я спирай, като цяло!

7.   Ако искаш да си стопиш мозъка и да се превърнеш в безволно растение - давай. Сам каза, че се стимулира отделението на допамин, а в това няма нищо хубаво, освен краткотрайното "щастие". Лошото е, че повечето хора и понятие си нямат, що е то допамин. Истината е, че този хормон се отделя при спортуването, храненето с зеленчуци и плодове, от слънчевата светлина, но и при пиенето на алкохол, приемането на захар и особено от гледането на порно. Разликата е, че когато изядеш една ягода примерно, ти получаваш цяло изобилие от полезни за организма вещества, именно поради което природата се е погрижила да насърчава подобни действия с отделянето на допамин. Но примерно при консумацията на бонбони, ти реално просто поемаш огромни количества захар, без да има какъвто и да било полезен ефект. Това ти оправя настроението, но в дългосрочен план, покачва средното ниво на допамин. Като резултат обикновените неща в живота вече не ти носят удоволствие.

8.   "Това малко ме уплаши, защото когато съм бил в трудни периоди на неприемане на нещо случващо се, съм чувствал някаква загуба на контрол към реалността."

Всеки има такива моменти, с или без шизофрения. Лошото е, че тогава трябав да се грижиш за проблемите и стреса си, а не да хваянеш "марата", кокича, уйскенцето, секс с тотално непознати и да игнорираш всичко, защото ТОВА пристрастява най-лошо.

А повечето хора не искат да пушат, не само заради предрасъдъци, а и заради това, че е наказуемо от закона и може да повлияе много негативно на работата им. Ти знаеш ли, ако имам досие за 2-3 грама цаца, дали някога ще си намеря работа в индустрията си? Отидоха 8 години образование и 6 години стаж!!! Затова не пуша.

10.   Пафкай си тревицата ти луд ли си :D :D :D

11.   Тази култура на американските рапъри тръгва от Ямайка и реге културата още доста отдавна. Но хората добре правят, че е легализира... не може амфетамина и хероина да имат лечебни свойства, а марихуаната да няма. Тютюна например дори няма лечебни свойства, докато от алкохолна зависимост умират хора, но алкохола и цигарите са си легалка въпреки всичко. Марихуана пуша от 15 години, като е имало периоди в които съм пушил по два грама на ден всеки ден, но също съм правил и паузи от 6 месеца и от 1 година. Най-добре нищо да не взимаш, но според мен Тревата е най-малкото зло от всички и определено има лечебни свойства, та дори може да лекува рак или поне да е от помощ при химиотерапията, като помага за възвръщане на апетита и т.н.