Споделена история от Наркотици и алкохол

Имам проблем с алкохола.
Здравейте,
От 2017 година имам проблем с алкохола. В началото всичко започна изцяло от психическо натоварване, но се превърна точно в битов алкохолизъм.
На 26 години съм, около 110 килограма, а количеството което приемам почти всеки ден е около 0.5 - 1.0 л. твърд алкохол (предимно водка). Не ставам агресивен, дори точно обратното, но трудно мога да прекъсна пиенето за повече от 2-3 дни.
От около седмица започнаха постоянни леки болки горната област на корема и се притеснявам, че може да е вследствие на зависимостта ми.
С призив към хората преминали през това и лекарите, бих искал да попитам:
Как се процедира в моментите в които се изпитва ужасяваща нужда от питие, моментите в които ръцете леко претреперват при липсата на алкохол?
Какво да предприема за болките в коремната област?
Извинявам се за дългите писания и благодаря предварително за съветите и насоките, които ще получа.
П. С. Ден 1 без алкохол.

Коментари

51-90 от 90

51.   Днес трети не пуша. Сутринта изобщо нямах желание, но по обяд ми се допуши здраво. И не толкова, че изпитвам никотинов глад, а самия навик да си изляза на прозореца, да си запаля една, да си зяпам панелките наоколо, докато пуша. Има някаква магия и някакъв релакс в това. Нещо като медитация, та това ми липсва най-вече. Сега почивните дни е по-трудно, защото по не съм ангажиран и времето а почивка го асоциирам с цигарка за релакс. Понякога излизам на прозореца ей така без цигара, колкото да отбия номера. Не е същото, но все пак в някаква малка степен минава сърбежа. Кашлям здраво и изхвърлям храчки, но започна да намалява. Гласа ми не е така дрезгав като преди.

За пореден път кураж за автора!

52.   От автора:
Ден 15 без алкохол - Чувствам се повече от свеж последните дни, но самотата след като се отделих от всички, ме побърква. Искам да продължа така, но искам да не съм сам, а в компанията на други хора които ме разбират и се съобразяват с това, че преминавам през много труден период.

53.   Замени цигарения ритуал с чаша кафе, чай или друга любима напитка. Пак може да си седиш на прозореца и да си зяпаш, но без цигара в ръка. Виждаш ли колко бързо започват да се появяват желаните резултати. В никакъв случай не се отказвай от напредъка. Някои хора уж отказват, след известно време пак пропушват и така до безкрай. Тоест волята им е прекалено слаба. Бъди постоянен и просто забрави, че съществуват цигари. А със спестените пари се поглези с нещо вкусно, отиди на спа уикенд или спестявай и си купи нещо, което отдавна искаш.

54.   Авторе, бях останала с впечатлението че си пиеш предимно у вас а не в компания. Лесно е да се каже да зарежеш приятелите си, но сам виждаш, че това води до самота. Има ли други хора, с които да дружиш? Дори и да се виждаш със старите приятели, не е нужно да пиеш. Може някаква освежаваща напитка или безалкохолен радлер / бира. Ако са ти истински приятели, ще те разберат и няма да те карат да се връщаш към пиенето. Ако обаче сте приятели само на по чашка и само алкохолът ви е свързвал, то наистина е по-добре да се отделиш от тях. Може да потърсиш нови запознанства според интересите ти. Има всякакви фейсбук групи, например за планинарство, колоездене, разно доброволци, които се грижат за животни, садят дръвчета и какво ли още не. Запиши се на някакъв курс и там също ще срещнеш нови хора.

55.   Давай, момче! Можеш!!

57.   От автора:
Ден 16 без алкохол - Имам чувството, че алкохола вече съм го преглътнал, а може би и преминал, зящото не ми се пие особено. За жалост, #54 явно са били за по чашка. В момента самотата не изтощава психически. Не обичам социалните мрежи и не ги използвам за запознанства, поради факта, че ми се е случвало да се запознавам с хора, които зад екрана са прекрасни, а на живо са меко казано боклуци и не си струват дори малкото отделено време за тях.

58.   От автора:
Ден 17 без алкохол - Някак си не знам какво да кажа вече. Днес зя момент изпитах ужасна жажда, но я притъпих с малко сода. Много силно се бадявам да се справя с поне първите 30 дни. А честно казано и самотата изиграва главна роля според мен.

59.   Аз шести ден не пуша. Вече не ми се пуши особено, но имам усещането, че някак съм направил огромен компромис със себе си и кефа си. Това е най-мъчителното. Чувствам се, сякаш несправедливо съм отнел единственото удоволствие в живота си. Не че ми е единственото, но така се чувствам.

А на автора искам да кажа - приятели и компания рано или късно ще си намериш и нека това не те притеснява. Дори да не е веднага, компанията се намира, но алкохол не се отказва след определен момент. Това да не е оправдание да пропилееш всичко постигнато, което е цяло чудо.

60.   Браво на отказалия цигарите! Грешиш, преди ди правил компромис със себе си и здравето си. Сега най-накрая започваш да се чистиш от отровите и си правиш огромна услуга. А и бъди сигурен, че хората около теб се радват, че не пушиш като комин и не смърдиш на пепелник. Аз през живота си съм имала само едно гадже пушач. Дотогава винаги гледах човекът да не пуши. Но веднъж направих компромис с принципите си като мислех, че няма да е толкова зле, но за няколко месеца ми усмърдя живота. Дори искаше и мен да ме научи да пуша. Опитвах няколко пъти от неговите цигари, но просто такава гадост нямаше как да захаресвам, дори и да искам. Толкова съм се чудила какво намират хората в цигарите, че даже и пари дават. На мен и да ми плащат, няма да се тровя с тая смрад. Съсредоточи се върху други удоволствия, които животът предлага. Всичко е по-добро от цигарите, вярвай ми.

61.   От автора:
Ден 18 без алкохол - Обхваща ме сериозна депресия от както останах сам. Не мога да разбера как се случва това и колко голямо влияние имат хората от обкръжението, както и липсата им...
Чувствам се сам.

62.   От автора:
Ден 19 без алкохол - Днес още със събуждането започна ужасната депресия от самотата. Осъзнах как всички са приятели "за по чашка". Рязко хората с които съм се събирал спряха да ме търсят.

63.   Авторе, аз пък започвам 3-ти месец без алкохол!!! Чувствам се отлично. Най-страшното в това приключение е самият страх - от това, че няма да успееш. Ако го преодолееш, битката е спечелена. За разлика от теб, аз не се изолирам от хора. Продължавам живота си по обичайния начин с едно-единствено изключение - не пия алкохол. Другите си поръчват силни напитки, аз - сода или тоник. Всички знаят, че боледувах известно време и никой не задава неуместни въпроси.
За разлика от теб, авторе, аз дотам се бях докарала с алкохола, че имах само един избор - да умра или да спра. Два пъти за една година лежах в болница - първия път бях на кантар между живота и смъртта заради декомпенсирана цироза, втория път буквално ме измъкнаха от онзи свят, заради спукани варици на хранопровода - пак следствие от чернодробното увреждане. Така че при мен просто няма връщане назад към чашката. По-добре директно да се обеся, по-малко ще се мъча, отколкото да си повръщам кръвта като последния път.
Така че, колкото и да не ти се вярва, ти си привилегирован - поне здравето ти е горе-долу в норма. Ще ти споделя какво открих като помощник при отказа от пиене.
Много течности, но избягвай кофеина. По-добре билкови чайове, фрешове, чиста водица, тоник, такива неща.
Сладко. Потиска желанието за алкохол. Не случайно няма сладки мезета. На този етап зарежи диетите и наблегни на шоколада.
Разходки на чист въздух. Ама се спуквай от ходене! 5-10 км на ден, да се умориш. Това затваряне у дома ти пречи.
Дебне те непредвидена опасност. Скоро ще започнеш да страдаш от безсъние. Та, разходките са за това. Сега е времето и за разни дребни ремонти, майстории някакви, неща, които си отлагал. Важното е да си отвличаш вниманието и да се уморяваш физически.
Според мен е грешка да се откъсваш от хора, но ако наистина ти влияят зле - ти си знаеш. Много хора в твоето положение се срамуват да кажат, че не пият. Този срам, разбира се, е призрачен, защото народът масово се въздържа от чашката по ред причини: работа, шофиране, здраве, диета и т.н. А някои пък просто не обичат.
Яж често. Може да е една ябълка, но постоянно нещо дъвчи. Много добре знаеш, че жаждата за алкохол е най-силна на празен стомах.
Това е за което се сещам на първо четене. Ще следя темата и малко още като се стабилизираш, ще те светна и за моментите, които могат да те провалят. Аз не за първи път спирам алкохола. Имах три периода, в които не пиех по две години. И после пак отначало. Така че отлично си спомням кое точно ми саботира усилията.
Желая ти здраве! И не се давай! Не е по-силен от нас... Казва ти го ЖЕНА, която пиеше ежедневно твоите количества.

64.   Авторе, истинската самота щеше да настъпи, ако беше продължил с алкохола. Защото повярвай ми алкохолиците рано или късно биват изоставяни и от най-близките им. По-добре да те изоставят пиячите отколкото истински близките ти хора. "Приятели" за чашка дал Господ, ама истински хора рядко се намират.

А и да си без приятелите си пиячи е 100 пъти по-добре, отколкото да лепнеш цироза след някоя година и да умреш сам като куче сред тонове празни бутилки.

Депресиран си, защото си в период на преход, на смяна на средата. Откъсваш се от старата среда, но новата още я няма. Нормално е да се чувстваш така, но по-добре да минеш през това, отколкото да свършиш като бездомен самотен алкохолик.

Намери си нови хобита - спорт, риболов, планинарство, каквото ти харесва. Хем да не мислиш за самотата. А новата среда ще дойде рано или късно. Разбираемо е да се чувстваш така сега, но няма да е вечно. А дори да предположим, че цял живот ще си сам, пак е 100 пъти по-добре от алкохолизма.

65.   Пак съм горния и пушача. Днес е осми ден. Цигарите изобщо не ми липсват. Но това усещане, че съм направил комрпомис с кефа си, не ме напускаше. Завчера реших да си купя 3 цигари на бройка. Просто от любопитство да видя дали ще ми стане кеф отново или вече ще са ми неприятни и евентуално да видя дали е било резонно това усещане за лишаване. Но определено чувствах, че не поемам риск да се запаля отново, защото усещам, че вече контролирам нещата. Изпуших ги, честно казано не ми стана неприятно, но и го нямаше онова магическо усещане, че е супер ралксиращо да си пушиш и зяпаш панелките, даже последната не я допуших. Не ми трепна някак да започна да пуша отново. И най-важното - удовлетворих онова усещане за компромис и липса. Сега вече осъзнах, че не е съшия ке като преди и нямам това здразнещо усещане, че се лишавам от кеф. Защото не ми стана особено готино, докато пушех, както беше преди. И направо ми олекна емоционално. Отпадна единствената пречка - усещането за лишаване от нещо. Сега вече с чиста съвест и лекота мога да не пуша, без усещам лишение и липса. Ако до сега съм имал някакви съмнения, че ще пропуша, вече определено не смятам да пуша никога повече. И другото, което ми хареса е, че 5 лв повече всеки ден стоят в портмонето ми и по-рядко ходя до банкомата. Определено съм доволен от резултата и начина, по който се чувствам, макар че първите 2-3 дни не ми беше никак леко. Благодаря за подкрепата, беше ми от полза.

66.   Това, което при мен беше усещането за лишаване, това при теб, авторе, е "самотата". Идеализираме това, което е било. Т.е. физическата зависимост върви с някаква емоция. При мен е било магическия миг на релакс, при теб е компанията. Но не толкова самата компания, а представата ти за нея. Ти сега дори да отидеш и да пиеш с тях, вече няма да е същото, защото не е придружено с физическата зависимост в таква степен. Аз трябваше да изпуша 3 цигари, за да осъзная, че просто съм идеализирал спомена. Същото е и при теб. Идеализираш спомена как пиеш с компания, забавлявате се и т.н. Но реално не си изтървал нищо, всичко е в твоята глава. Жалко, че няма как да го осъзнаеш, без да изпиеш по една чашка с тях отново. Но тази компания може и ще се замени с друга по-полезна във времето. Не ти трябва да се връщаш при онези, които те дърпат надолу и от които толкова трудно си се откъснал.

67.   Авторе, ти нямаш проблем с алкохола. Алкохола има проблем с теб.

69.   От автора:
Ден 20 без алкохол - След буквално цял ден разходка по екопътека се чувствам доста свеж. Много се измарям и организма ми още не е свикнал с това натоварване, но поне разнообразявам ежедневието.

70.   То не е казано , че трябва по много километри да минаваш от първия ден . Ще видиш , как реагира организма ти и постепенно ще увеличаваш разстояния , натоварвания .

71.   От автора:
Ден 21 без алкохол - Постепенно спрях да мисля за алкохола, но както предните няколко дни, така и днес самотата малко по малко ме изяжда отвътре...

72.   71, ами като те изяжда, намери си среда - елементарно. Със самосъжаление и пиене отново няма да си намериш със сигурност.

73.   До 72

Елементарно е за теб, не за него. Да кажеш на човек в такова положение, да си смени средата, е като да кажеш на някой със счупен крак и патерици, да бяга за здраве.

74.   До автора
Както обикновено се случва в живота, за всяко нещо се плаща определена цена. Но в твоя случай си струва да изтърпиш несгодите около спирането на алкохола. Среда се намира, създава. Но вредите, които един алкохолизъм може да нанесе на човек са много, във всяко едно отношение. В един момент човек пак ще остане самичък, но ще има и разбит от алкохола организъм. Затова нека не те смущава, че към момента те измъчва самотата. Като си здрав постепенно ще намериш начин, как да излезеш от тази ситуация. Просто се нагаждаш към нов начин на живот, нормално е да има подобен преход. Ще мине време, ще намериш нови приятели.

75.   От автора:
Ден 22 без алкохол - Благодарен съм на всички за подкрепата, благодаря и на останалите за "съветите", но винаги е най-лесно да се каже, докато изпълнението в повечето случаи и конкретно в моя е изключително трудно. Въпреки всичко се чувствам изключително горд със себе си, честно казано на моменти не вярвах, че ще стигна до тук и ще имам такава воля за промяната. Решил съм до края на месеца да се боря само с алкохола, а от началото на юли започвам със здравословно хранене и тренировки.

76.   75, правилно си се ориентирал, действай поетапно. Овладей още малко алкохола, после премини към хранене, после към тренировки и хобита и на края към нова среда. Но един съвет от мен - не се претоварвай с тренировките, защото много начинаещи не усещат, че се претоварват и тръгват изведнъж да тренират много и става обратен ефект. Започни лека по лека бавно и постепенно увеличавай натоварването, когато си сигурен, че си готов. Иначе можеи някоя контузия да си докараш и задължително загравяй много добре, ако трябва дори по половин час отделяй само за загрявка.

77.   Давай, момко!!!
Браво! Не си алкохолик, щом имаш макар и труден контрол върху приема, здрав човек си- имаш и волята и разума!
Поздравявам те, целия живот е пред теб. Карай в тоя дух и ще видиш как всичко в живота ти ще се нареди!

78.   От автора:
Ден 23 и 24 без алкохол - Реших да пиша за двата дни едновременно, понеже станаха малко проблеми. Бях на косъм от чашката, имах нужда от силно успокоително. Реших да споделя на приятелката си за това през което преминавам, защото вече стана много напрегната промяната в поведението ми. Вместо да получа разбиране и подкрепа, аз останах напълно сам, предтекста след на 4 години беше "аз няма да бъда с алкохолик".
Явно нещата ще стават все по-трудни.

79.   Чакай малко сега. Искаш да ми кажеш, че почти месец не пиеш и приятелката ти не знае, та се наложи да и кажеш, че си спрял да пиеш?

И те е заебала, че си спрял да пиеш, правилно ли разбирам? Или може би не харесва това, че си напрегнат от липсата на алкохол. Ако е така и не те е подкрепила, значи не ти трябва такава. И по-добре че си го разбрал на време. Ти пък превърни дефекта в ефект, направи го на пук и въпреки нея да и покажеш, че и без нея можеш. Аз лично още пвоече се амбицирам от подобни неща. То и без това явно е било само повод и нещата са отивали на там така или иначе.

Заеби приятелки, приятели, алкохолици, ами си гледай твоя живот и ти да си добре. Ако пропиеш пак, няма да си добре със сигурност. Че няма да е лесно, няма, ама ще си заслужава след време. Защото другия вариант е да станеш пропаднал пияница и да свършиш безработен, самотен, с куп болести, може би и бездомник.

С времето и приятелка ще си намериш, и среда, ама към алкохола върнеш ли се, втри шанс надали ще имаш. Това ти е шанса, щом си стигнал до тук. Откажеш ли се сега, после дори да решиш някога пак да го откажеш, вече чисто психологически ще си в много по-лоша позиция, защото веднъж си се отказал и няма да имаш същата мотивация и винаги ще свързваш липсата на алкохол със самота и трудности. Сега е момента да минеш през ада, но да излезеш пречистен след време. Втори шанс няма да имаш.

80.   Авторе, явно въпросната приятелка не е много умна, така ми се струва. Аз имам твоя проблем, не пия нито капка, но мъжът ми, който е любител на чашката без да е алкохолик, ми се радва от сърце и ме окуражава ежедневно. У нас за тези неща се говори спокойно. Питал ме е дали ми е неприятно да пие пред мен, отговорила съм му, че не ми прави впечатление. Ако бях казала, че ме изкушава, щеше да спре и той или щеше да си пийва само с приятели. В крайна сметка всеки може да залитне, никой не е застрахован, важното е да се спре навреме. Пий един фреш по случай това, че си се отъврал от гаджето!

81.   От автора:
Ден 25 и 26 без алкохол - Започнах още по-голяма промяна. Малко по малко навлизам в здравословното хранене и леки упражнения (до сега не бях тренирал от години, за това и съм близо 120 килограма). Приемам това като нов старт в живота.

82.   Авторче, пак ти казвам - внимавай с тренировките. Не си тренирал, 120 кила си. Ако не започнеш правилно, има голяма вероятност да се контузиш. Това си е сериозно натоварване за нетреринал. Започни само с разходки или плуване лекичко и постепенно увелчавай.

Справяш се повече от добре и изобщо да не ти пука от кифли и прятели алкохолици. ТОва ще отмине с времето няма да е вечно, приятели ще си намериш, но алкхолизма си е вечен, така че от него повече се пази.

83.   До автора
Продължавай в същия дух. Ако ходиш на открито да тренираш , имай предвид също и жегите . Да не забравяш да пиеш повечко вода

84.   У мен се формира убеждението, че бившата ти приятелка е направила уникална глупост, за да зареже мъжко момче като теб!
Дерзай:-)
Почвай спорт, усилия в работата и ще видиш че съдбата и Бог възнаграждават усилията ни.Само две грешки не прави- да пиеш пак и ако бившата ти се довлачи да се хващаш пак с нея!
Режим ги тия две неща от живота ти и гледай напред:-)
Пич си, признавам те!!!

85.   От автора:
Успешно завършен ден 30 без алкохол - Чувствам се повече от добре. Започнах тренировки и хранителен режим с треньор и диетолог. Успешно за 5 дни свалих първите си 3 килограма. Усещам как организма ми е имал ужасна нужда точно от това! Сега остава и да завържа някое ново запознанство, отново да се обвържа и целият ми нов старт ще е успешен.

86.   Taкива хубави неща да се чуват .
Всичко най-добро

87.   Продължавай в същия дух! Колкото и време да мине не си помисля отново да близенш!
Казвам го понеже съм видял алкохола какво причинява- майка ми е алкохоличка и не го пожелавам на никой. Хубаво е че общо взето бързо си е усетил и си се взел в ръце. Майка ми до ден днешен (вече на 50 ) не иска да осъзнае и да си признае пред себе си, че е алкохоличка. Здравето й е под всякаква критика, но човек ако сам не поиска, другите нищо не могат да направят. Баща ми е с отровени нерви вече покрай нея. Аз съм се дистанцирал до някаква степен, за да си запазя психическото здраве, доколкото е възможно.
Помни, че алкохола разрушава животи и семейства.
Успех

88.   Със силна воля не се спира подобна краста.Трябва да замениш тази зависимост с друга.Имаш болки там,защото натоварваш черния си дроб.НЕ се опитвай да се бориш с воля,както ти казват другите.Единственият ефективен начин е да го спреш постепенно и да намериш и да започнеш друго,което да пристрастява.Има хора със спорт се оправят,но са много малко.Има хора ,които почват с хазарт,което със сигурност ще ти ангажира ума,но ще те вкара в още по-големи лайна.Не знам,дали си вярващ,но може също и на църква да отидеш за да получиш съвет от духовно лице.Ако не успееш да си размениш тази зависимост с друга няма никога да се оправиш,защото алкохола е доживот и нито воля,нито постоянство ще те спасят от него.

89.   Страшен вундеркинд си, честно....
Момчето се бори и справя, ти му обясняваш че с воля не ставало и да си намерил нова зависимост.
Гениално!
При него явно все още няма развита зависимост, разума му не е разстроен, волята му е силна и няма загуба на контрол.
Залитнал е, бил е зле но сега се справя.
И ти вместо да му кажеш нещо окуражително(както заслужава) го филмираш.Тъпо!
Девай момче, и не слушай празните приказки на празни хора:-)

90.   88, не всички са слабохарактерни и безволеви като теб. Ако нямаш какво да кажеш, по-добре си мълчи.

91.   Интересно ми е с автора какво се случва. Дано пише и е добре. Имам приятел, от най-близките ми беше и все още е, но вече доста време непоправим алкохолик. На 32 години е. Доста кофти е това с пиенето, аз заради него го намалих драстично. Самата идея да се превърна в нещо подобно, много ме тормози. Който се е закачил, да спира на време. Определяте си един-два дни в седмицата, в които да пиете по нещо и това е. Всичко друго е кукичка...

92.   Авторе, аз съм жена и пия същите количества като теб. Нямам с кого да говоря за това и много се надявам да има начин да се свържеш с мен. Ако решиш: *abv bg

51-90 от 90