Споделена история от Наркотици и алкохол

Може ли наистина да се спре с всичко?
Здравейте на всички! Не знам защо реших да пиша тук, ей така може би да си излея душата. Жена съм на 34г. От известно време започнах да вземам метадон... не знам защо? Харесва ми... Не вземам постоянно, не мога да си изкривя душата и да кажа, че не ми харесва! Но ако продължавам все така рано или късно ще се закъча за него а това изобщо няма да е добре. Казах това което искам, лен ден на всички!

Коментари

1.   Като нищо може да откЪчиш от този метадон, да знаеш...

2.   Метадона -венозно ли го приемаш?

3.   Най-напред, трябва ви психиатър със който да поговорите. Аз ходя всеки месец, по-скоро за да споделя проблемите си. А и може да пробвате с билки като жълтият кантарйон например, тя действа много добре и кара човек да се чувства добре. Успех

4.   Авторката до 1 запозната съм какво точно представлява, до сега не съм откачила... Не казвам, че е полезно. Благодаря и всичко добро. ДО 2 да венозно го приемам като никога не съм си увеличавала ДОЗАТА. Не бях вземала 5 г. До 3 благодаря за препоръките, ходила съм на психиатър не е моето, докато човек не си помогне никой др не може!

5.   А каква е идеята на 34 години да станеш наркоманка?
Защото точно това ще станеш с метадона...
Няма по-жалко съществувание от това на зависимия към наркотици човек. Той просто е... зависим.

6.   Авторката до 5 до сега не съм станала наркоманка, не мисля и да ставам. Казах, че вземам от време на време, не увеличава доза. Повече нямам и намерение да вземам това ми беше. Хубав ден!

7.   Грешно разбираш зависимостта. Това е, което може да те подведе. Въпросът изобщо не е в дозата.
Алкохолик може да пие по 150 грама всеки ден и да развие същата зависимост, каквато друг ще има след 10 години, ако се налива като свиня два пъти в седмицата. Не вдига дозата, но си я взима редовно. Същото е и с наркотиците. Може да се вдига дозата, може и да не се вдига. Драмата е в редовния прием. Никой наркоман на света не е започнал да взима наркотици с идеята нарочно да стане зависим. Това е следствие на редовния прием, не толкова на дозата. Вдигнето на дозата е следствие на развивания толеранс. А това е мнооого по-късна фаза.
Същото е с цигарите... изобщо с всяка една зависимост. Не всички пушачи пушат по кутия на ден, нали? Някой пушат по 5 цигари на ден. И им е точно толкова трудно да ги спрат, колкото и тоя, дето опуква по кутия.

8.   Номер 7 е прав.

9.   Авторката до 7аз не взимам редовно... Разбирам мн добре какво ми казваш и съм наясно с всичко. Благодаря

10.   А защо тогава пишеш, авторке? За да убедиш себе си, че всичко ти е наред?

11.   Търсиш помощ, а после се капсулираш и не я допускаш до себе си. Помисли над това, евентуална причина защо не е проработило и с психиатъра. Потърси друг. Не се отказвай!

12.   Авторката до 10 написах ей така да споделя... Аз най добре знам кое е добро за мен! И както казах, не вземам нищо и не смятам..! До 11никъде не съм казала, че търся помощ, просто реших да споделя! Бъдете здрави

13.   Може ли да се спре с всичко - не знам, трудно ми е да си го представя, честно казано. Знам, че ми е изкривено мисленето, но трезвеността ми е неприятна, носи ми кофти мисли и усещания. Прибера ли се от работа, пия и пуша и това ме кара да се чувствам добре, признавам си.

14.   Авторката до 13:Мисля, че всеки човек има своите тъмни кътчета... така да го кажа... Никой не може да съди другия, не знаем кой през какво преминава.. Не знаеш и какво те очаква в живота... Както бях и написала в темата... Когато вземах се чувствах още по добре и спокойна, имах желание да върша всичко... И без да вземам съм щастлива... Не знам... не мога точно да го опиша.

15.   Една от теориите е, че субстанциите се ползват от хора, на които им липсва нещо - обич, спокойствие и т. н., лошото е, че неусетно се промъкват в живота ти и в един момент не можеш без тях.

16.   Авторката:до 15 - Напълно съм съгласна, човек мн лесно може да се поддаде и да затъне... За себе си мога да кажа, че нищо не ми липсва още не мога да си обесня защо вземах.... Е минало заминало, искала съм.. пробвала съм... Много хора, чрез наркотиците се опитват поне за малко да излязат от проблемите и не осъзнават как си причиняват още по големи проблеми.

17.   Да, но за да ти се получи е нужно ти сам да си психолог на себе си, което е трудно, понеже ти си едновременно решаващ за и потърпевш на своите действия.

В моя слушай, знаейки, че шофирането ми носи наслада, но обикновено нямам мотивацията да ходя редовно на фитнес, реших да ходя с автомобила, въпреки че не ми е нужно. Така лъжа ума си вместо да мисли за фитнеса (лошото), да мисли за шофирането (хубавото), a щом пристигна вече нямам на къде да бягам хаха.

По същия начин успях да откажа цигарите от раз, на 1-ви опит. Знаейки, че марихуаната не е пристръстяващ наркотик, както са цигарите, реших 50-те лв на месец, които давам за цигари, да давам за мaрихуана, и всеки път когато усетя нуждата да пуша тютюн, да пуша марихуана като, както се досещате, 50лв за месец отговаря на нищожно дневно количество марихуана.

Не съм пушил от 3 седмици, като успях почти напълно да смекча промените в настроението благодарение марихуаната, и след 1вата седмица не съм чувствам прекомерната нужда да пуша. Реално сега се чувствам все едно никога не съм бил пушач. Дългосрочно смятам да спра и марихуаната, тъй като няма да ми бъде нужна, но това ще стане лесно, понеже никога не съм усещал пристрастяване към тази субстанция, и без да се замислям съм спирал/започвал през годините по лична преценка.

Разбира се, все пак трябва да внимаваш: понеже марихуаната бързо и лесно ти дава успокоение, е лесно да се пристрастиш към нея на психологическа основа, особено ако имаш подлежащи проблеми в живота. Например: марихуаната е полезна когато ти помага да се справиш с проблем, но не бива да се превръща в крайно решение на проблема, понеже не е. Именно това е разликата между употребяващите марихуана и зависимите.

18.   Авторке и защо ти е това? Ти си на възраст, в която да имаш семейство и деца. Да се грижиш за тях. За нас, жените времето е лимитирано. След няколко години не може да имаш дете... Тогава и ще станеш наркоманка.. Всички така се лъжат в началото-аз няма да стана зависим... И после? Дай си сметка какви се е случило в живота ти, какво компенсираш с това... Играеш си с огъня и го знаеш.

19.   От авторката до 18 :Нищо не компенсирам с това, исках и пробвах... Това е... Добре знам, къде е границата за тези неща и досега не съм станала зависима! А колкото до децата, всеки сам решава за себе си, дали да има или няма. Известно време го правех, но не ми харесва толкова и спрях..! Успех на всички!

20.   Може да се спре с патрон в главата. Така ще бъде най-добре за теб и за всички около теб.

22.   До номер 20... Така ли.... Кой сте вие да съдите така...

23.   1. Анализирай ситуацията и намери това, което те кара да се върнеш към употребата му. Трябва да намериш наччин да избягваш тези ситуации или да ги посрещаш по друг начин, който не те травмира. Винаги е по лесно да не влизаш в ситуация на употреба на дрога, отколкото да прекъснеш.

2. Намери заместител, приятна за теб активност, която да замести метадона. Това е особено важно ако основният мотив е да получаваш удоволтвие. Важно е и заместителя на не е адиктивен, пристрастяваш сам по себе си. Например порнография и мастурбиране не вършат ако те пристрастяват повече от метадона. Избягвай приятели, които консумират дрога като заместители.

3. Важно е да осъзнаваш критиччно ситуацията но да не се самобичуваш и да чувстваш вина постоянно, което ще разбие самочувствието.

4. Оставяй метадона на трудно достъпно физически място. Също намери допълнителна мотивация за да го оставиш.

5. Увеличи спорта или фитнеса. Особено като чувстваш че след час ще ти трябва метадона започни да правиш усилено упражнения. Да има много пот. Това е чисто физиологична мярка, която произвежда ендофини и при която кръвта се преразпределя в мускулите. А по-добрата фигура винаги е от полза.

За 1, 3. а и 2. може да ти помогне психолог. За 2. ако е субстанция консултирай непременно със психиатър, те са специалисти по психоактивни субстанции.

Наркотиците не убиват бързо, те са коварни и бавни. Трябват им доста години. Но ефекта им е жесток, махат ти "процесора". Така че колкото по-рано се откажеш, толкоз по-добре. Успех в начинанието и живота.