Споделена история от Наркотици и алкохол

В патова ситуация съм как да постъпя?
Преди много години се бях забъркала с наркотиците, измъкнах се, остана в минал живот към който не искам да се връщам, обаче мой приятел се забърква с балоните, новата мода с райския газ. Той не знае за моя минал живот с наркотиците, защото не се гордея и не споделям с него за неща от който се срамувам. Обаче той явно преоткрива нови хоризонти и смята, че е безобидно начинание с балоните и е много зарибен и постоянно иска и аз да пробвам, а аз не искам, защото знам до къде ще се докарам и най-лошото е че той смята, че това не е към групата на наркотиците дори няма общо и е абсолютно безобидно, но не е за мен.
И като отидем някъде всички са нагърмяни на балоните пък аз не и се чувствам, като че ли съм сред зомбита...
Говоря му той не иска и да ме чуе. Има си виждане за нещата и край.
Това ми напомня за себе си навремето, като почнах с тревата и после обаче ударих яко дъното и съм убедена, че и той там ще стигне и от личен опит знам, че сам за себе си трябва да си стигнеш до даден извод, за да разбереш, че някой евентуално те е предупредил какво може да последва от грешен избор.
Чувствам се безсилна в тази ситуация.
Глупаво е, защото той до сега нищо друго не е употребявал и сега с тези балони започва....
Вече вместо на фитнес да ходим той си предпочита зомбитата и да си дърпат балони....
Една сутрин го намирам с посинели устни празен поглед и продължаваш да дърпа, ама после вика нищо му нямало.
А толкова му говоря и нищо. Не искам да се стигне да си счупи от тази простотия главата, че белким да дойде някъв акъл в главата му...

Коментари

1.   Не можеш да го спасиш, ако той сам не иска. Важното е да спасиш себе си, а това можеш да го направиш само, ако го напуснеш и то веднага. Знаеш какво ще стане, ако останете още малко време заедно... За съжаление друг изход няма, просто трябва да си тръгнеш без да се обръщаш назад. Кураж!

2.   Веднъж като е почнал, едва ли ще се откаже лесно.
Иначе тебе за да не те закачат - кажи, че си пробвала и после си повръщала много лошо, за това не искаш повече. Аз понаже не пия, като излезем някъде с компания, всички се опитват да ме накарат да пия. Откакто им обясних, че съм пиел преди, но ми се отключва алергия от алкохола и вече не ме тормозят.

3.   На какво жена вика "патова ситуация"... Забъркала се с кофти "приятели", станала наркоманка. Явно родителите са я вкарали в правия път, сега пак тръгнала с наркоман... Знам, че от наркотиците се изкуфява, ама чак пък толкова.

4.   И аз имах една приятелка, която стана тотална алкохоличка. Времето ми с нея беше време на вятъра за мен. Дни, седмици и месеци, в които обяснявах на едно зомби докъде ще се докара, а тя ми се хилеше в очите. Започна дрога. Прекъснах комуникация. Имам и малко дете и такъв човек около мен е нещо опасно. Излишно е да ти казвам, че в това време тя за нищо не ме подкрепи и говореше само за себе си. Направила си нужното, отдалечи се от този човек. Какво правиш ти сред тези хора? Нямаш работа там. С миналото ти ти трябва да си далеч от наркотици и наркомани: всякакви. Съжалявам, че ти е приятел, гадно е приятел да затъва, но има една граница след която, като не можеш нищо да направиш си губиш времето там. Остави го.

5.   Проблемите с наркотиците винаги имат елемент на индивидуалност. Това, което за него не е проблем и може никога да не стане проблем, за теб е екзистенциална заплаха. Съвсем реална. И е добре, че го разбираш.

6.   Искаш ли да си приказваш анонимно с мен в платформа като дискортд? Ясно е, че не търсиш съвети тук, а просто да си излееш душата.