Споделена история от Наркотици и алкохол

Синът ми пуши трева
Получих страхотен удар под кръста. Преди около две седмици разбрах, че синът ми пуши трева.Това ме довърши тотално след куп други неприятности, които ми се струпаха на главата за много кратко време. Отгледала съм го съвсем сама, отдала съм му живота си, и.... Въпросите ми към вас са много, но за сега ще се задоволя само с няколко , а вие ми светнете по въпроса и простете невежеството ми. 1/ Става ли се зависим от трева, 2/ това ли е началото, 3/ как да му помогна, като не живеем заедно , и т.н. Ще бъда доволна ако някой който е изпитал това ме посъветва, ще бъда благодарна на всеки който се отзове на молбата на една майка. Благодаря Ви предварително на всички.

Коментари

1-50 от 425

1.   Здравейте, аз също пушех трева преди време. Нито станах зависима, нито имаше някакви други последици. Просто беше временно увлечение, интерес към нещо различно и весело и т. н. ... интереса ми с времето отмина. Със смяната на компанията дойде и края на напушения ми период. Не се притеснявайте и успех със сина Ви.

2.   Колко пъти е пушил

3.   Не се притеснявай, нещата едвали са толкова страшни ... дори се чудя защо си губиш времето по форумите. В днешно време ... незнам статистиката, но по мои наблюдения ... повече от половината тинейджъри са пушили трева, така че той просто е един от тях. Много мои познати пушат трева от време на време. 1/ Зависимостта от тревата е почти наполовина по ниска от зависимостта към никотин. 2/ Начало на какво ?!!?!? ... това е просто трева ... по слаба е дори от никотина както вече споменах 3/ Няма за какво да му помагаш.

4.   Здравей понеже е доста дълго за обяснение и каза че имаш доста въпроси бих искал да се свържа с теб за да ти обясня как стоят нещата с тревата и да отговоря на бъдещите ти въпроси

5.   Сама по себе си тревата не е чак толкова вредна. Естествено това че цигарите са по вредни от тревата е мит. Друг е проблема според мен! Днешно време има толкова многооо млади хора които си запълват времето с трева, че броят им чак е стряскащ. Трябва да се внимава от тревата да не мине на нещо друго, тъй като това е много редовна практика, а там вече става опасно. Аз съм момиче на 21, пробвала съм почти всичко без хероин. Ако синът ви пуши трева и не употребява наркотици, мисля, че няма за какво да се притеснявяте, но разбира се и с това не трябва да се прекалява, защото повярвайте ми страшно многооо се затъпява (имам доста познати които пушат нон-стоп)

6.   От авторката- до N 2 - по около 3-4 пъти седмично /по неговите думи/ понякога и по-рядко, но това е от две години и половина, до N 4 - skype - kateto2020, влизам по различно време в нета, дано да се засечем та да си поговорим и да ми обясните това което имате да ми кажете, благодаря на всички вас

7.   Здрвеи ще ти кажа нещо 1во дали се става зависим от тревата не аз поне така смятам пуша от 5 години и за първи път вече не ми е готино да съм напушен и вече не пуша е много рядко де но мисля да го спра или наистина рядко да пуша и няма проблеми нитом ми е било кофти че не съм пушил няколко дни въпреки всичките години редовно даже по някалко пъти на ден.

За 2то то ще ти кажа че е мноро относително дали това е само началото във повечето случаи е и при мен беше след тревата започнах да дишам лепило може да си мислите че е циганско да така е но като почти целия квартал се е забирил от 15 до 20 годишни издишал съм доста, вече ти се струва нормално и това вече не съм пипал от много години и нямам желание след това започнах да шмъркам амфетамини но не ми допадна е не съм бил голям фен но някои мои приятели и до ден днешен прекаляват и ги питам не им ли писна вече но на тях си им харесва за това ти казвам може да е началото но поне ще разбереш дали синът ти има някакв разум ако има или ще си остане на трева или ще спре ако не значи трябва да си научи урока по друг начин

8.   Здравей, не съм специалист по темата, но доколкото знам (от четене и от личен опит) от трева трудно се става зависим. Пушенето на трева е много сходно с консумирането на алкохол с цел напиване а дали има риск от пристрастяване - ДА, НО МАЛЪК има рис пристрастяване към всички упойващи вещества, но с тревата (ще се повторя) е много сходен с това към алкохола. Повечето хора пият но зависими стават малък процент от тях (говоря за тези които се напиват редовно а не за тези, които прибавят 1-2 чашки към яденето). Това дали ще се пристрастиш до голяма част си зависи от самия теб, хората с по слабо самочувствие са много по склонни от тези с по високо. Дали синът ти ще пуши трева или не си избира сам и ако твърдо е решил да го прави трудно можеш да го разубедиш, но важното е да не прекалява. По данни на медицински проучвания една цигара с трева се равнява на около 20 нормални цигари със средна концентрация на никоитин и катран, а такова количество 3-4 пъти в седмицата никак не е малко. Твърденията че се оглупява и че с пушенето на трева умират мозъчни клетки не е напълно доказано, но е много вероятно. Надявам се да съм бил полезен, чао засега

9.   Ае споко е, нщ няя му стане от тревицата, нека си пафка със здраве :))) //

10.   1-само психическа зависимост. По-безвредна от алкохола е тревата. А към алкохола има и физическа зависимост.

2-и да и не. Самата трева само по себе си няма как да те направи наркоман и да те подбутне към наркотици. Обаче самата компания може да направи това нещо. попринцип компаниите, които пушат трева редовно (тревомански дружинки) са хора, които имат слабост към експериментиране. И ако е в такава компания нищо чудно да дойде някой да ка каже "за проба" Този някой не е задължително да е дилър или да иска да зариби сина ти. Просто самата среда е податлива в голяма част от случаите и подтиква до някаква степен към пробване на по-твърди неща.

Иначе тревата и "началото" нямат сами по себе си никаква пряка връзка. Ако имаш връзки по МВР те съветвам да помолиш някой познат, който сина ти не го познава да го дебне и да го излови няколко пъти. После да му теглят един бой в районното и да му вземат страха (разбирасе ако не е възрастен, а теен). Като го изловят няколко пъти с трева и му вземат страха със съд ще намали пушенето. А ако пуши всеки ден е това. Иначе 1 път два на седмица няма проблем. И аз си пуша. Все пак има негативен ефект в/у училище и тнт. И това пак е повече от средата.

11.   От авторката- благодаря на всичко вас. Провеохме един дълъг и ползотворен /надявам се / разговор. Обеща ми да не пуши повече трева. Вчера 16.06 ми звънна по телефона за да ми каже, че всичко е свършило и не иска повече да се занимава с глупости. А как ми се иска да му вярвам, отговорен е, държи на думата си, дано и сега да удържи.

12.   Тревата е номер едно :)

13.   Неподозираш колко си прав N12

14.   Марихуанката е хубаво нещо ... И тя не е причина някой да мине на твърдо, а самият човек . Пуша марихуана от 15 годишна, никога не съм посягала към нещо твърдо . Пуша си я от време на време 2-3 пъти на 4-5 месеца . Понякога дори става и една година, както последният път .

15.   Ае хора по-спокойно е, говорим за трева... Нищо ненормално няма в това да пушиш трева.Пуша от 4 години но на етапи, както пуша така и сега не съм пушил от 2 месеца, ква зависимост? глупости няма такова нещо.Ако я пушеш по 3 пъти на ден вече е друго нещо, но то си е до човека.Незнам колко малоумен трябва да си че да го правиш.Тревата е много по-безвредна от цигарите, но нетрябва да се прекалява с нея, консумираите умерено :) Даже съм чел, че 1-2 пъти месечна употреба на трева е полезно.

17.   Не можеш да се пристрастиш към тревата като към цигарите примерно , и не е "началото" , защото това не е наркотик , а билка , всъщност в доста страни с трева се лекуват различни видове болести , дори някои я ползват при болезнена менструация , и не мисля че можеш да му "помогнеш" ако той не иска няма да спре да пуши , а ако му се караш по зле ще стане :)

18.   Зравей!
Ясен Керчев и от 7 години работя в център за наркозависими във Варна
Те всички за започнали от трева...
www.pcdon.org/

19.   До №18 кратко и ясно! Наистина много са и тези които не посягат към друго, но да, оттам се започва

20.   Всичките ми познати, които са пробвали трева са опитвали поне БЯЛО, за мен това е следваща стъпка, към нещо друго, всеки сам решава? Има и страхливи, които само в компания пушат, за да не се цяпят...

21.   Бялото е наркотика на богатите, така че много малко хора го употребяват тъй като цената му е около 120лв/гр. Сега най-разпространените са амфетите и екстазите.

22.   Не мисля, че има повод за притеснения ... Тревате не е толква вредна колкото си мислите,аз лично пуша от 3 години нон стоп и вече пуша много рядко.. омразна ми... предполагам, че на синът ви също ще омръзне, а дори да не е тъка(макар че се съмнявам), ако е само марихуана няма пробелми

23.   Луди ли сте и аз пуша трева много е гот по яко е от алкохола и на другия ден си свеж като репичка и не води до престрастяване госпожо дори и вие трябва да пробвате

24.   На българския книжен пазар има наистина хубави и полезни книги по темата, написани от авторитетни специалисти. Например:

1. Д-р Ендрю Уейл; Уинифред Роузън. „От шоколада до морфина“
http://www.helikon.bg/books/315/122906_ot-shokolada-do-morfina.html

2. Юлиян Караджов. „Канабис – наука и политика“
http://www.helikon.bg/books/50/31569_kanabis---nauka-i-politika.html

25.   Естественно, навън някои от по-възрасните хора си пафкат :) ама в нашата затворена българия хората имат много смотано мислене относно тревата.

26.   Можеш да му помогнеш,като му дадеш подкрепа,разбирателство и обич.От това,което си написала разбирам,че не сте в много близки отношения с него.
Децата имат нужа от обич.Той пуши тревата за да избяга от реаността.Покажи му,че реалността е хубава,та чак тогава се питай дали е престрастен или не ;):) Успех :) (и не прехвърляй проблемите си на него,защото може би с тревата именно от тях бяга :))

27.   Аз съм притеснена майка, разбрах , че синът ми пуши трева кагато беше в 10 клас, сега е 20 годишен и продължава, често намирам ножици върху бюрото му и някакви пълнители от химихалки.Намирала съм много пъти лисчета малки бяли, които се продават по павилионите ,за сгъване на цигари.Виждала съм го редовно през ноща да пуши наргиле, правиме скандали и какво от това.
Разбира се той все още отрича , но мен ме притеснява , това ,че пуши редовно трева сам в къщи до какво ниво трябва да е стигнал, има приятели, но те са като него.
Ние сме стабилно семейство със съпруга ми, от самото раждане сме близо до него, обграден с обич, не знам какво се случва, как да разбера дали не е преминал към нещо друго.Често е избухлив, нервен, аругантен, нецензурен, какво да правя?Помогнете. МАЙКАТА

28.   Kажи му следното : ''Знам че пушеш трева няма смисал да ме лъжеш.Щом така си решил аз немога да те спра.Притеснява ме единственно да не прекаляваш с нея или да минеш на нещо по-силно.''

Опитай се да говориш с него спокойно.Не се карайте.Няма нищо тревожно в това да пуши трева.Въпроса е да не прекалява с нея.Опитай се да го убедиш да ти каже колко често пуши и пиши тук да ти кажа дали прекалява.

29.   Щом вече не живеете заедно значи може би е време да спрете да бъдете майка-орлица..
тревата е за всеки. не отхвърляйте това веднага. напушете се и после отсъдете.
да живееш без да изследваш е кухо и лишено от смисъл. бъдете спокойна - с тревата той изследва себе си

30.   Алкохолът е по-голямото зло, от което трябва да пазите сина си. Към тревата има зависимост, но тя е в пъти по-незначителна от тази към алкохола.

31.   Здравей, вземи някакво решение. Аз съм момиче и пуша трева след това познах с extazy [вид наркотик] и накрая завърших с амфетамини . Тревата няма голяма зависимост . Но ще дойде време когато синът ти ще иска да опита нови и нови неща. Такаче поговори внимателно с него . Попринцип секи 6 човек пуши трева в тези временна някои го правят за гъзария други за кеф трети защото им харесва . Но щом синът ти е пропушил трева значи се движи в някакви компании и покрай тях и той . Ако опотребява само трева това не е чак толкова опасно . Ще порасне и ще разбере че е направил огромна грешка. Не се притеснявай всеки тинейджар опитва вси4ко от живота ..

32.   Абе хора вие изобщо в час ли сте с това което правите че да пушите трева? Кои нормален човек би посегнал кам нещо което да му вреди на здравето му?Бадете по разумни vse pak.

33.   Номер 32: Много тъп коментар! Цигарите също вредят на здравето, алкохола също, калоричните храни също, сладкото също.... по тая логика човек не трябва да прави или да взима нищо, защото е вредно, ако го разглеждаме от тая гледна точка. Всеки индивид си има влечене към нещо, което го привлича индивидуално....

До авторката: Тревата сама по себе си не е наркотик и не е казано, че щом я пушиш, ще се пристрастиш и ще минеш на нещо по - силно. В повечето случаи така става, но при всеки е различно, всеки сам решава дали да продължи или да спре.

Аз съм на 18 и съм пушила няколко пъти, но досега не съм минала на друго, нито пък съм пристрастена към тревата. Разбирам загрижеността ти като майка и си представям какво изпитваш, но няма за какво да се притесняваш. В много от случаите хората пушат трева защото искат, а не защото не могат без нея или са зависими и тн.... Ако синът ти е привлечен към това, няма как да го спреш или да му го забраниш, освен ако сам не го поиска, така че не си струват излишни притеснения

34.   Аз съм на 18 и съм пушила десетина пъти в период от една година :Д не е казано, че щом пушиш, обезателно ще се пристрастиш. аз не съм зависима и не съм взимала друго, тъй че за всеки се отнася различно. пуша трева защото ме кефи а не защото не мога без нея.. ако синът ти е зависим, ти като негова майка е нормално да се притесняваш, но мислиш ли че ще можеш да го спреш или да промениш нещата?

Преди около месец майка ми беше намерила едно пакетче в шкафа ми, но нищо не ми беше казала а и нямаше кво да ми каже, знаела е че щях да излъжа или да отрека че е мое или нещо от тоя сорт. но личеше че беше разочарована и притеснена, само че аз умишлено не го повдигнах на въпрос, щото нямаше как да я питам мамо защо си ми пипала тревата :Д и двете си премълчахме и нямаше разправии :)

Mисълта ми е че тя знае че пуша и мога да предположа как се чувстваш, със сигурност като си разбрала си се уплашила и си се изненадала но все пак това са нормални реакции. излишно е да се притесняваш за нещо, което зависи само и единствено от сина ти и все пак евала му правя че си е признал, можеш да се радваш че си от малкото майки с такива деца, щото повечето на негово място биха отрекли

35.   Еми и тея дето пият кафе секи ден не е ли пристрастяване а ?секи ден не мои

36.   Aко днешната младеш работи и има грижа за прехраната на семеиството, няма да е такава безотговорна.И да се забранят наркотиците,тревите да се помогне на всички деца които са зависими.Децата бавно умират не го знаят.Събодете се и живеите.

37.   Няма от какво да се притеснявате, аз вече пуша марихуана 5 години.В момента сам на 18 започнах това yдоволствие на 13... Пуша си непрекалявам, неопотребявам други наркотици ! Единственото нещо което сварзва тревата с "твърдите" наркотици е продавача ! Защото той много рядко е дилар само на трева. ЗАТОВА ТРЯБВА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА !! Тогава дилари на трева няма да има , всеки ще си отгежда или копува от "кофишоповете" (магазини за продаване на трева) Това е и начинат държавата ни да "излезе " от икономическата криза.Иследване от Софийския ониверситет води до заключението че:

Държавния бюджет ще овеличи с над 4 МИЛЯРДА ЛЕВА.
след легализирането....

!!! ТОВА Е НАЧИНАТ !!!

!!! Легализация на МАРИХУАНАТА !!!!

38.   Абе незнам ама остави момчето да си пуши.Аз съм момче на 12 и пуша трева от 8 годишен.Насадил сам си 46 стръка сас марихуана и си я гледам и си пуша секи ден сам напушен даже и приятелите ми покраи мене започнаха и те.

Разбирам че се тревожиш за сина ти ама не се тревожи толква.От тревата не се става зависим аз сам си правил експерименти миналата година и не сам пушил около 2 месеца но покраи приятелите ми става дразнешто и пак започнах.Аз и продавам.Мама и тате знаят че пуша и че продавам трева и ми дават!От миналата година продавам и вече сам си сабрал около 1000 1500 лева.Та ако искаш саберете там сас сина ти 10 000 и ше ви я продам та сина ти да си пафка бесплатно :d ;)

39.   МИТИО: 38 дребен това не е забавно! От тревата се затъпява общо взето! Но има много полезни ефекти. Можеш да умреш от антибиотик и аспирин дори но от трева трудно!

Госпожо ваш дълг е да му четете конско за последствията намерете матерял в уикипедия! Просто му го кажете кажете си мнението пък нека да си троши главата разбирам че е голямо момче вече щом не живеете заедно ;) Ще му мине няма страшно! Само да не почва хероин!

40.   Днес имам среща в 19:00 с едно приятелче да ми даде 1 масур ... пуша от 2 години и не се пристрастявам...дано моята майка да не мисли същото за мен..оправяи се със сина ти лично с разговор .. така май е най-добре.

41.   Aе спокойно и аз си пафкам редовно няя зависимост няя нищо.

42.   Аз съм момиче на 17 и също си пуша от време на време ей така за шоуто. Пуша рядко, през 2 .. 3 месеца. Не съм пристрастена, но су ме кефи става голям купон в интерес на истината.

43.   Mи много ясно марихуаната завинаги веееее!!!!!! и яс пуша па секи ден постоянно сам си напушн наистина е бати купона особено преди училиште :p...

44.   :))))))

45.   Еми какво да кажа тревата не е вредна съгласна съм с това да бъде легализирана и все пак не води до пристрастяване в зависимост колко често я пушиш. Имам приятели които пушат доста често и малко от малко са затъпяли ама кво да се прави в крайна сметка на тях им харесва защо да не пушат и аз пуша коз, ама тва се случва максимум 2-3 пъти в месеца. Е да аз минах на нещо по тегаво от тревата, но това си е до собствено желание и воля !! Няма вероятност да се мине на по твърд наркотик освен ако сам не го искаш това нещо!! Тревата е най-безобидния наркотик!!

46.   Мисля че фактът, че се затъпява няма нужда от доказване, имайки предвид коментарите на повечето от вас (по-конкретно точно тези, които казват че пушат често или редовно). Допуснали сте такива правописни грешки, каквито скоро не бях виждала. И нормално е да напишете "училиште" като по цял ден пушите и нямате време за нищо полезно. Не е толкова страшна тревата, въпроса е да ти се случва рядко да пушиш, а не да ти става мания и да ставаш сутрин с мисълта да се напушиш

47.   Айде и аз да кажа за мене зада разбере жената, че бая хорица пафкат. На 17 съм и влечението ми към тревата започна от хип хопа , а не от разни компаний. Пуша по 3-4 пъти на 2-3 седмици (зависи колко кинта имам хаха) не се пристрастяваш категорично.Въобще не чувствам организма ми да го иска, просто го правя за кеф и веселба.А и е доста отпускащо.Ае майката да не се плаши и да живее хип хопа!

48.   Пафкаите си пуша от 3 години и когато се наложи да не пуша не пуша просто нямам нуждата.И тревата не води до по силни наркотици а средата около човека го прави

49.   Няма нужда от толко притеснения според мен. Аз сам на 18 години пуша трева от много време (не помня вече) но от 1 година пуша редовно наи-малко по 2 пати на ден и нямам никакви проблеми.Остави детото да си пуши като изка няма нищо сериозно да стани единствения проблем е че ще си харчи сичките пари за трева... :Д

50.   Номер 29!Просто не мога да бъда по съгласен с теб!

51.   Не мога да ти дам много зрял съвет защото съм само на 16. Видял съм много и от мой личен опит мога да кажа,че има причина да е посегнал към тревата.Трябва да му влезеш в положението и да поговорите.Да го предразположиш за да каже кое точно го притеснява и какво го е накарало да прибегне към Joint-а. Надявам се всичко да се оправи : ) Успех!!!

1-50 от 425