Споделена история от Наркотици и алкохол

Бъдещ пушач
Здравейте. Аз съм на 16 и съм от семейство на пушачи. Винаги около мен се е пушело. Като бях по-малка си казвах че като порасна не искам да пуша. Ако трябва да съм честна никога родителите ми не са ми казвали " Не пуши ". Най-вероятно защото и те самите не са си повярвали. Когато отидох в гимназията преди 2-3 години си бях решила, че ще съм въздържател. И така и направих. През живота ми не съм пила даже и бира да не говорим за цигари и трева. Но напоследък много ми се пуши. Сънувам че пуша. Понякога изведнъж от нищото искам цигара. И така вече от 6 месеца. Усещам как някой ден просто ще ида и ще си купя кутия цигари и ще започна да пуша.
Всичко това го пиша тук за да ви попитам (особено ако сте бивш пушач или сте в подобно положение като моето) Понякога като започне да ви се пуши много какво правите? Като цяло оставяте ли се на порока или се борите? Заслужава ли си да започне човек да пуши?
Благодаря за отделеното време!

Коментари

1.   Ама разбира се, че си заслужава да започнеш - така винаги ще смърдиш на кенеф, ще имаш жълти зъби и ще си даваш парите за глупости! И това ако не е далавера!

2.   Естествено, че не си заслужава. Един приятел казва: ние с жена ми пушим по 3 кутии на ден и до сега сме изпушили 1 апартамент барабар с гараж и кола в него, които сега шяхме да купим за сина ни. Той иска да се жени, а трябва да живее по квартири, да се разправя с хазяи и плаща наеми доста години.

Мисълта ми е, че тези пари можеш да ги дадеш за къде къде по-полезни работи вместо за цигари, а и ще си по-здрава. Сега си млада и здрава и не го оценяваш, но ще дойде ден, когато няма да си толкова жизнена и здрава и ще си кажеш: по-добре да не бях ги почвала, сега нямаше да съм болна, а и щях да имам пари, за да зарадвам децата си с нещо полезно. Ако не можеш да им осигуриш нещо как ще ги погледнеш в очите, като ти кажат, че другите имат, а само ти не можеш да им купиш къща примерно.

По-лесно е въобще да не почваш, отколкото после да се чудиш как да ги откажеш. Знам, че е модерно да се пуши, но помисли какво ще спечелиш ако пушиш. Аз лично не се сещам за ползи.

3.   Аз лично бях пушач доста дълго време. Започнах точно на твоята възраст. Мислех си, че мога да ги спра, когато си поискам, докато един ден нямах цигари в 1 през нощта и отидох да си купя от денонощния магазин, при положение, че ме страх да излизам сама в тъмното. Тогава разбрах, че имам проблем. След това, не ми се пушеше, но ТРЯБВАШЕ, беше ми като задължение. Трябваше да се събудя и първото нещо, което ще направя, още преди да съм си измила лицето, е да запаля една. Шоуто идва, когато нямаш пари за цигари... неописуемо е. Стигаш до типична наркоманска история- даваш си последните пари за една кутия вместо да си купиш храна, с която ще караш 2 дни.
Един ден просто реших, че ще променя тотално начинът си на живот, защото това, което правех, ме правеше безотговорен към себе си човек, за какъвто аз не се смятах. Започнах диета, махнах всички боклуци от менюто си, и започнах да спортувам. В такъв момент, осъзнаваш, че както и да комбинираш горните две- здравословното хранене и спорта- цигарите нямат никакво място и само провалят цялата система. Не съм пушила от 3 години и честно казано, вече не се и сещам. Още повече, че вече живея в чужбина и една кутия е 5 евро. В началото беше трудно, но си представях как целият труд, вложен в спорта и правилното хранене, ще отиде на вятъра и така ми се "отпушваше". Какво не бих дала да съм в твоето положени в момента и да не трябва да минавам през целият този трънлив път на отказването.

4.   Тва е голяма простотия да си даваш парите и здравето за нищо. И ако това не те е разубедило, според мен имаш много слаба воля.

5.   Моето положение беше като твоето на времето и реших да запаля една цигара. Е запалих, не ми достави удоволствие, задоволих желанието и си продължих живота си без тютюнопушене

6.   Дръпни си един път от марихуана но цигари не пробвай повярвай няма да ти харесват!

7.   Започнеш ли отказването е изключително трудно и ще се тровиш цял живот, все пак това си е един вид лек наркотик към който се пристрастяваш. Като изключим тровенето самият мирис е неприятен, аз лично не харесвам тази миризма, дори основен критерий при избора ми на партньорка винаги е било дали пуши - ако пуши няма никакъв шанс.
Не се изкушавай от този толкова безсмислен навик.
М, 35

8.   Преди седмица, сънувах няколко дни поред, че искам да пуша трева... поне да видя какво е. Обаче ето ме сега, дори не съм виждала трева през живота ми... Какво да ти кажа...

9.   Толкова хубаво и умно писмо! Мога само да те посъветвам едно - не започвай! Не търси оправдание в това, че всички край теб са пушили. Какво от това? Всеки решава сам за себе си. Проблемът ти е чисто психологически.

10.   Виж сега... това си е твой избор дали ще пушиш или не.. , но лично аз бих те посъветвала да НЕ го правиш, тъй като е напълно безсмислено и освен това излишно прахосване на пари, които биха могли да се вложат в нещо по полезно и нужно! :)

11.   Хех то така става както ти си мислиш. Палиш и хоп започваш да пушиш. Ще си купиш една кутия, ще запалиш, ще дръпнеш, първо едва, едва после по-смело, ще вдишаш дима и тогава идва интересното :-) След 2-3 сносни дръпки ще ти стане лошо, може и да ти се доповръща ако си много настоятелна. Ще трябва първоначално доста да се понасилиш да пропушиш. Аз съм пушил 15-тина години и от 3, 5г не съм палил цигара и това ми е най-голямата гордост, че казах и ги спрях. Най-големия ми срам пък, е че вместо да спортувам аз съм се тровил. Пак ти казвам - не искаш да пушиш ами просто ти е любопитно. Няма нищо особено в пушенето просто се тровиш и правиш парите си на пушек и пепел, а това един ден ще се превърне в престъпление срещу децата ти и семейството ти.

12.   Това все едно аз съм го писала - покрай мен никой не е пушил от родителите ми, но започнах една работа, където в офиса всички пушеха и почна много да ми се пуши. Това беше преди 2 години. От тогава изпуших само една цигара и се спрях, хареса ми, но знаех, че е вредно. Сънувах как ми се пуши, много ми се искаше, но сега се сдържам. Никой разумен човек няма да ти каже "Като ти се пуши, пуши! ". Така че стискай зъби и не се поддавай на изкушението! Приеми го като предизвикателство!

13.   Я си пуши и да не ти дреме. Прави каквото ти се прави и тегли една майна на всичко! Така или иначе ще умрем няма за къде да се пазим. Живей за момента.

14.   според мен ако нещо се прави с мярка и разумно няма да има проблеми. ако да кажем си вземеш 1 кутия цигари от някой по-леки например ева, карелия и тн и пушиш по 2-3 цигари на ден нищо няма да ти стане. една кутия сте ти стига за седмица че даже 10 дена. което значи че ще можеш да си пушиш, няма да си вредиш и даже ще даваш малко пари. ако си умен винаги можеш да направиш нещо но без да прекаляваш.

15.   Аз също съм заклет НЕпушач и също съм сънувала, че пуша. Няма да лъжа, замисляла съм се, но не искам да пуша и виждам, че и ти не искаш. Не си струва да почваш. Замисли се какво ще стане по-добре.? Имах приятели, които си дръпваха от време на време, сега са пушачи. Голяма грешка е, повярвай ми. Няма смисъл: съкратяваш си живота, намаляваш капацитета на дробовете, пълниш го с катран (само погледни в гугъл "дроб на пушач") освен това ще миришеш отвратително дори след баня и измиване на зъбите, а те ще станат много жълти, кожата ти ще пожълтее. Грозно е. А и целувката с пушач е отвратителна.

16.   Умно момиче си, не прави тази грешка, не се поддавай на емоции. Замисли се - каква полза имаш. Ако намериш и една смислена полза от пушенето, пуши.

17.   Мила и моята история е подобна. Родителите ми пушеха и аз още от дете свързвах пушенето едва ли не с нещо, което символизира, че си голям. Като бях в гимназията пропуших, не толкова защото много ми се пушеше, а просто за да докажа, че съм голяма и за да съм като другите, защото в моя клас почти всички пушеха и това беше едва ли не задължително за да си готин. Е, като станах на 18 си дадох сметка, че е гадно и ги спрях. В началото беше трудно, будех се посред нощ и ми се пушеше, но никога не си позволих да запаля отново, защото знаех, че запаля ли веднъж, ще почна пак да пуша. Вместо това концентрирах енергията си в обратната посока, да помогна на нашите да спрат цигарите. И сега, повече от 10 години по-късно, с гордост мога да заявя, че постигнах частичен успех. Е, на електронни цигари са, но поне не смърдят ужасно. Следващата ми стъпка, ще е да ги накарам да откажат и тях, ама ще видим. Пък и не искам само да се караме, наясно съм, че след повече от 30 години пушене и то по кутия на ден, хич не е лесно да спреш и това, че ги смениха с електронни все пак си е напредък.
Та, за това колкото и да ти се пуши, недей! Че да знаеш после колко е трудно отказването...

18.   Нали уж няма грам полза от цигарите, на самата кутия не пише ли?!

Не проумявам как някои хора плащат за смъртта си!?

19.   Номер 6 - много си умен, бе..? Дай от цигари, които все още не е сложила в устата си да мине на марихуана? Най-добрия съвет просто..

20.   Това е нормално да ти се пуши. Ти си пасивен пушач и това малко или много ти оказва влияние. Пуши ти се защото неволно си се пристрастила. Избягвай помещения, където се пуши и стой далеч от пушачи. Това ще отмине ако се въздържаш като си правила до сега.