Споделена история от Наркотици и алкохол

Мъжът не не осъзнава, че има проблем с алкохола
Мъжът ми обича да си пийва. Имало е периоди, в които пие почти всеки ден. Други периоди пие по два три пъти на седмица. Случвало се е и само по веднъж на седмица. Като се черпят в работата започват от сутринта. След като се върне почерпен, обикновено вкъщи си допива с бира. Обикновено, ако е пил по-малко е нервен и се заяжда за най-малкото нещо. Ако е пил повече направо заспива на дивана. Опитвала съм всякакви варианти да го вразумя, но полза няма. Не се интересува, че дори последния път обеща на дъщеря ни да не пие. Децата го укоряват, че пие, срамуват се от тази негова страст, но полза няма. Да не говорим, че е имало случай заради черпене в работата да забрави, че има някакъв ангажимент към някой член на семейството, например да заведем някое от децата на лекар или здравословен проблем при мен. Случвало се е да му се обадя на обяд и да му кажа, че има нещо спешно и трябва да се отиде някъде. Той е започнал вече да се черпи. Молих съм го да спре и нищо, че е пийнал да дойде с мен. Той ми е каза, че вече е започнал и не може да спре. От доста време коремът му е много надут и твърд. В началото се беше поизплашил, че може да има нещо на черния дроб. Започна да пие едни лекарства, за да изчисти язвени бактерии и не трябваше да пие, докато ги взима. Лечението трябваше да е около 40 дни. Издържа по-малко от месец и през цялото време говореше как му се пие една биричка. Май чакаше с нетърпение да свърши лечението. Направи си изследвания на чернодробните ензими и бяха в норма. Сега отново започна да пие. Вярно, по веднъж в седмица, но няма мярка. Почне ли да пие, задължително се трябва да се напие доста. Казва, че пиел само бира. Да не говорим, че пиенето му доста засяга семейния бюджет.
Моля ви дайте ми съвет как да го накарам да осъзнае, че има проблем с алкохола! От години му мрънкам и полза няма. Първо му вдигах скандали, после пробвах с добро. Отначало той обещаваше, без да спре. Последния път, при който говорихме на тази тема ми каза едва ли има проблем, че пие веднъж в седмицата и да престана да му говоря глупости.
Незнам вече какво да правя, всичко сама трябва да решавам. Едното дете е в пубертета, а другото е с лека форма на аутизъм. Но на господина, явно му е по-добре да удави проблемите в бутилката, отколкото да участва в разрешаването им.

Коментари

1.   Аз съм дете на такъв родител (пияница)! И това нещо ме отвращава по всякакъв начин! И точно Вие трябва да направите нещо, защото след време може да стане много, ама наистина много по лошо и тогава вашите деца много ще страдат, а предполагам не искате това.. Такъв човек няма място във вашият живот!

2.   Каква е тази работа? Искам и аз такава....

3.   по всяка вероятност работи на държавна длъжност?
всички пият - той какво да прави през работното време?

единствения вариант за който се сещам е да смени работата и средата в която се движи

4.   Щом не пие всеки ден значи още можеш да поговориш с него и двамата трезво да решите проблема, но се замисли защо той го прави, защото едва ли той знае причината. Причините, поради които хората започват да пият са всевъзможни, но при него може да е за компания и защото ти сама казваш, че го прави докато е на работа. Алкохолизъм се лекува със силна близост от хората които обичаш, а навиците за пиене прерастват в зависимост задължително. Моят съвет е да говориш с него, няма да стане от първият път, но не се отказвай.
Мъж 27г. пиещ всяка вечер...

5.   Мила ти търпиш години този цирк? !? В крайна сметка децата са ти най-важни-развеждай се и не се занимавай повече, от този човек няма да стане

6.   Според мен - алкохолът има проблем с мъжа ти! Мъжът ти му е смъртен враг - унищожава алкохола навсякъде, където го свари.

8.   Лично аз не смятам, че да пиеш веднъж седмично се равнява на алкохолизъм.
Смехотворни са "предложенията" да го изоставя и да се развежда, защото от описаното не става ясно дали е лош човек иначе. Защото ги има и такива, които вместо да "засягат семейния бюджет", направо го разрушават, до степен, в която семейството трябва да крие парите си. Има такива, които вместо да заспиват кротко на дивана ги избива на агресия и желание да третират жените си като боксови круши. А ги има и тия, които са дотолкова алкохолизирани, че дори нямат работа и постоянно влачат семействата си към дъното.

Но... както и да е. Аз предлагам следните съвети:
- Образовай се подробно по въпроса какви са рисковете както от прекомерното пиене (например, ако се натрясква с 2 или повече литра бира, то тогава рискува да си докара не язвени бактерии на черния дроб, а цироза - която, за разлика от всякакви други здравословни проблеми, е необратимо състояние) и от наднорменото тегло, каквото явно има, щом има шкембе. Щом се е уплашил веднъж, значи може да се уплаши пак. Само внимавай какви му ги говориш и не прекалявай, щото може да се усети. Обаче едно нещо е факт - алкохолът е като цигарите, действа бавно и подмолно, лека-полека покварява половината органи в тялото ти. Днес си добре, утре си добре, обаче вдругиден тялото ти може да откаже. А случи ли се това, връщане назад няма! Иска ли наистина да се превърне в развалина, го питай, която да направи живота на децата ад и дали иска да рискува да бъде запомнен не като човека и бащата, който е бил, а за безпомощната развалина, която може да буди само съжаление?
- Понеже съм бил на дереджето на съпруга ти и съм пил прекомерно количество алкохол доста честичко, една от главните причини да откажа тежкото пиене бе колко ДОБРЕ се чувствам в дните, когато се въздържам от пиене. Разликата не е огромна, но определено се усеща! Опитай се да го надъхаш спрямо положителната страна на въздържанието, защото определено си струва. Пък и дали е истинско чувство щастието, предизвикано от изкуственото наливане на разни химикали в тялото ти? Питай го дали забелязва разлика в това как се чувства сега, като пие не всеки ден, а само веднъж на седмица.
- Подозирам, че е бил много по-слаб в някои по-стари ваши снимки. Ако е така, издири ги и му ги покажи. Да се види какъв е бил, пък какъв шишкавелник и дундьо е станал. Измисли му всякакви такива епитети - че сега и Ути Бъчваров е като фиданка пред него, че да ходи да става сумист и т. н. Може да звучи детско и смешно, ама засяга мъжкото его, вервай ми. Когато се изнерви, по същата тема при това, майка ми пуска подобни креативни коментари на баща ми - да видиш как започва да сумти и да се възмущава, обаче определено се замисля дали иска да изпие още едно. А са възрастна двойка вече!
Дори ти самата да си напълняла оттогава, използвай го като допълнителен жокер. Защото той е надебелял покрай прекомерно пиене, докато ти си напълняла покрай стрес от семейните проблеми и бременности. Така че дори и да се осмели да ти каже, че и ти не си фиданка, веднага можеш да контрираш, че за разлика от него ти можеш да се върнеш във форма много по-лесно и бързо от него. Ако приеме предизвикателството ти - още по-добре ще бъде и за двама ви.