Споделена история от Наркотици и алкохол

на 13 години и пуша :(
Здравейте!

Аз съм момче на 13 години и лятото на 2014 съм изпушил към две цигари за около две седмици с приятели, които са предпазливи, след това спрях(разбира се) и тази седмица отново започнах януари (2015), когато разбрах, че моите съученици пушат и съм изпушил към 4-5 цигари за една седмица. Но те не се страхуват и не мислят да ги спират.. имам майка, която пуши, а баща ми е починал :( майка ми не знае, че пуша приятелят, за който ви говоря пуши от 3 години по половин кутия на ден, а другия ми приятел изпуши една цигара и повече не, тоест само ни гледа.. аз съм ''страхлив'' човек, тоест не поемам големи рискове дори за нещо по-просто от пушенето.. но искам да чуя вашето мнение и коментар и как да спра, защото се чувствам пристрастен вече и ми доставят удоволствие, а когато започна да пуша и дръпна от цигарата ми се завива свят за около пет минути и не мога да '' глътна '' дима и кашлям здравата.

Искам да чуя вашето мнение за проблемът ми.
Благодаря ви! :)

Коментари

1.   възрастта няма значение.
Как хем ти доставя удоволствие, хем кашляш и ти се вие свят -,-
Кашляш, защото димът ти се бие в гърлото ....
Та ти не пушиш а само си играеш...то се гълта всеки път а не когато ти скимне

2.   Ами пуши, като си тъп комин.

3.   Приятел, спирай с цигарите докато още не си се научил да гълташ. Аз пуша от шести клас някъде ,в момента съм девети и сега се опитвам да ги спра, понеже разбрах до какво водят цигарите. Откриха на баща ми рак на белите дробове преди 2 седмици, а той е почнал цигарите на моята възраст, така че мисли добре преди да ги започваш тея лайна с извинение дето нямат отървия.
М16

4.   И какво очакваш да ти кажем евала ли?? Аз спрях цигарите и съм много доволна от този факт. Но на теб щом ти прави кеф да се правиш на интересен давай!
TIQ

5.   Еми това е! Няма да кажеш: "пръв съм на олимпиадата по математика", или на турнира по шах, или по борба, ами - пуша!
Като последен непрокопсаник.

6.   Имаш две възможности

1 - Да пропушиш, да се тровиш, и като станеш на 25 да не можеш да пробягаш 200метра, да вуниш на кофа за боклук и да харчиш по 2000лв на година за тоя що духа.
2 - Да не се тровиш и вместо да даваш пари за цигари да си гледаш кефа.

Аз откакто съм спрял цигарите за 5 години съм спестил 10 000лв! Ако щеш вярвай! Ти си малък та не работиш де ама си направи сметката колко пари на майка си ще профукаш и от колко ще се лишаваш като пораснеш ако пушиш.

7.   Доставя ти удоволствие, но не си пристрастен! Сега ще ти е трудно да спреш, а какво остава по-нататък. И аз почнах цигарите там някъде 13-14, и аз така ми харесваха не бях пристрастен, сега съм на 17 и 5лв на ден за цигари не ми мърдат.

9.   Моето момченце, приятелите ти пушат, за да фукат пред останалите с цел повече публика.
Защо пушиш? Само за да се включиш при тях нали така или се лъжа?
Запомни едно нещо - повтарянето на действията на хората първо се мисли дали са правилни, след това действаш!
Пушил съм само 2-3 пъти, когато бях на 14 години, обаче се спрях, защото само "НАПЕРЕНИТЕ" го правиха.
Цигарите вредят на доста големи участъци от организма, така че си прави сметката, недей да правиш глупости, щото някой ти е предложил.
Ако ти харесва - прави си го, но да се лъжеш не е работа.

11.   Аз съм на 20 години и не съм си дърпал дори и 1 дръпка а имам приятели на моята възраст който пушат от 6-7 години и всеки ден съм с тях.Като по малки много пъти са ме карали да си дръпна да пуша с тях ама аз НЕ :D и честно казано си ми е много добре.

12.   Аз съм на 20 години и не съм си дърпал дори и 1 дръпка а имам приятели на моята възраст който пушат от 6-7 години и всеки ден съм с тях. Като по малки много пъти са ме карали да си дръпна да пуша с тях ама аз НЕ :D и честно казано си ми е много добре.

14.   Бъди с тях, но не пуши вреди замислял ли сте за бъдните си... Научи се да бъдеш свободен като тях, но НЕ чрез пушене а с разума си и с твоите действията си... И аз така когато бях на твои години, бях често излизах с пушачите от класа с тях, но не пуших. Опитахме да ме пречупват в началото, но след това разбраха че съм си корав...

16.   Напълно съм съгласен с Номер 5, дори и аз бях тръгнал, като малък да пробвам, нали да се усети какво е - и какво? Всичко зависи от психиката, та няма как да се пристрастиш към това, ако не искаш. Просто не се заблуждавай, и да се правиш на "готин" м/у приятелите. Няма смисъл от цигарите, само най-малко да станеш по-зле в това, което трябва да правиш - ученето, а не да се занимаваш с такива глупости. Гледай спорта и се грижи за тялото си. Трябва да почнеш да придобиваш себеуважение малко. Учи и комбинирай спорта и развлеченията с това - и така всичко ще ти е наред. А как да спрем цигарите - сам го постигаш, ако го искаш -> просто за мен е изключено да се пристрастиш към това, което те трови.

17.   1. Това че ти се завива свят след като си дръпнеш е защото е си свикнал. Препоръчвам ти да спреш докато още можеш, защото ако се опиташ вече след като си се пристрастил ще ти е много по-трудно. Има приятели които са почнали да пушат и на по малка възраст от теб и се искат да спрат, но бе могат.

Избора си е твой и ти сам си решаваш.
П. П. Съжелявам ако иама правописни грешки ни съм от телефин

18.   Щом имаш приятели пушачи и ти ще пушиш, за да не останеш по-назад. Ако не искаш да пушиш трябва да избягваш тези момчета. Убедена съм, че ако сега пропушиш след няколко години ще смениш компанията и ще спреш да пушиш.

19.   Момче на 16 съм. Има седмици в които на ден пушя по 1 кутия.. друга в която не пуша. Приисква ми се цигара и пуша, но като цяло не много често. Но мога да кажа, че когато не пуша седмица-две вкуса на храната се променя. Като ни пуша храната е по вкусна.. И друго - ако пуша много после не мога да поема хубаво въздух в белите дробове - болят ме и не мога да поема достатъчно въздух. Не ги почвай изобщо.. и вземи думите ми наистина на сериозно.. И на мен не ми пукаше особено какво ми съветват, нж сега разбирам за какво иде реч. Трудно се отказват..

21.   Пропуших на 12 години, сега съм на 16 и повярвай ми, МНОГО съжалявам. Не прави грешки и недей да се влияеш от приятелите ти. Защото аз така направих и сега какво?? Приятелите ми ги няма, а аз продължавам да пуша и не знам защо. Спирането не е толкова трудно колкото приказват, но е нужна воля. "Човек се променя заради хората, но и хората се променят заради човека! " Постарай се да стане 2-рото, защото ще дойде момент в който на училищните нормативи за 50 метра, ти ще се уморяваш сякаш си бягал 600 метра. Да не говорим за него норматив как ще те накара да си храчиш фасовете!

23.   Абсолютно идентична история с моята на 13 вече пуших беше ми гадно, но пуших. В момента съм на 18 и колкото и да искам ми е трудно да ги спра. Не само, че вредят много, а и струват много и миришеш на хасковски циганин. Спирай докато не си започнал да припалваш сам от там идва всичко започнеш ли да го правиш сам си ставаш пушач, ако го оставиш само за компанията рано или късно няма да усетиш как си станал и ти пушач.

24.   Еми никой не ви е карал насила да пушите, ама нали трябва да се издокарате пред групата...
лично аз съм пушил 2-3 пъти, даже не беше пушене, просто едно гадно чувство, което няма да повторя никога в живота си.
За съжаление пушенето на цигари се е превърнало във някаква абсурдна мода за учениците.
Друг е въпроса, че министърът на образованието не е въвел правила...

25.   Малък си и се тровиш! Спри ги докато е време. Цигари не ти трябват не гледай приятелите ти какво правят. Това, че те пушат не трябва да значи "пуши и ти ". Те нека се тровят, те ще урат млади, а ти бъди умен и ги спри, за да ги надживееш. Хем е отрова хем все едно всеки ден взимаш банкнота от 5лв. и я запалваш във белите ти дробове, който след време на дълго пушене стават черни. До много болести водят дори и на самите тях пише, но никой не им обръща внимание на надписите всеги гледа да се прави на гъзар. Това е гъзария тия дето пушат, като малки искат да приличат на големите, който виждат искат да се докажат да се чувстват и те големи, искат да се правят на нещо повече от останалите, недей и ти. Вместо да си харчиш парите за такива боклуци вземи и си ги събирай и си купи нещо хубаво. Аз примерно предпочитам да си купя нещо за ядене за тези пари на ден. Помисли, недей да си съсипваш здравето още си млад!