Споделена история от Наркотици и алкохол

Помогнете ми! Как да спра наркотиците?
Здравейте, аз съм момиче на 17 години. Сега ще ви разкажа моята история, като моля да не ме обиждате, достатъчно ми е тежко. Винаги съм била против цигарите, наркотиците, алкохола, но ето, че нещата се обърнаха така, както никога не съм предполагала, че ще стане. Всичко започна преди 6 месеца, когато се занимавах с едно момче на 22 години. Целият град говореше за него, че е наркоман, но аз не вярвах, докато не се убедих сама. Веднъж бяхме заедно на дискотека и той ме попита дали искам да пробвам амфетамини. Беше ми любопитно какво е чувството и се съгласих. Тогава ми беше за пръв път и шмърках 3 линии. Хареса ми, имах толкова много енергия, че не сядах изобщо. Следващите 4-5 пъти, когато бяхме с това момче на дискотека, пак ми даваше по 3 линии, понякога и по 4. И така постепенно, без да се усетя бях започнала да взимам амфетамини почти всяка събота. След около 2 месеца с това момче се скарахме и прекратихме всякакви контакти. Но ето, че аз не можех да спра с наркотиците. Ходихме всяка събота на дискотека с приятелките ми и всички си давахме парите за амфетамини. Взимахме на вечер по 3-4 линии. Прибирахме се сутринта към 5-6 и не можехме по цял ден да заспим от тези боклуци. След всяка вечер си казвах, че повече няма да взимам, че това ми вреди адски много, но така до следващия път, в който идем на дискотека. Взимали сме доста пъти и кока, а 2 от приятелките ми дори хапчета са взимали. Снощи отново бяхме на дискотека, бях се зарекла, че наистина няма нищо да взимам и бях твърдо решена. Бях удовлетворена от мисълта, че на другия ден щях да съм горда със себе си за това, че не съм се отдала на изкушението. Но ето, че нещата не се получиха така, както очаквах. Приятелките ми намериха от някого и аз взех също, без изобщо да се замисля. Прибрахме се към 6 часа от дискотеката и не съм заспивала изобщо. В момента стоя и плача заради това, че пропадам. Не мога да повярвам в какво съм се превърнала. Спря да ми пука за училището, вече дори не уча за контролни, а само се надявам да препиша нещо. Чувствам се "изпържена" отвътре. Искам пак да съм си старото добро момиче, да тренирам всеки ден, да уча и да излизам за по кафе. Плача и заради това, че родителите ми по цял ден работят, за да ми осигурят всичко, от което се нуждая, а аз им харча парите за амфетамини. Не знам дори и те как не са усетили, че нещо с мен не е наред. И най-лошото е, че нашите ми имат прекалено голямо доверие и мислят, че не бих направила нищо "нередно" и затова ме пускат на дискотека без проблем, а само ако знаеха...Искам да се обърна към някого за помощ, но не знам към кого, тъй като сама не мога да се справя. Знам, че ще ми кажете като за начало да се махна от тази компания, но те са ми 4-те най-добри приятелки, израснали сме заедно, родителите ни също са приятели, общо взето с времето съм се уверила, че са ми истински приятели, но единственият проблем са наркотиците. Нямам никакви други приятелки и с тях сме заедно абсолютно всеки ден. На родителите си няма начин да кажа, тъй като съм сигурна, че няма да ме разберат. На приятелките ми не им е толкова тежко, колкото на мен. Явно не осъзнават колко вредят наркотиците и мисля, че нямат намерение да ги спират. Имам чувството, че ако продължавам така ще изпадна в някаква депресия...Наистина ми е много зле, в нашия град нямаме и психолог, който да посещавам...Моля ви помогнете ми, приемам всякакви съвети!

Коментари

1.   Ще ти дам съвет, който аз лично съм получила от моя психотерапевт. Той е следния:
"Всички големи битки човек си ги печели или губи сам". Това е. В приказките никога със змея не отива да се бори цяла армия. Винаги юнакът е сам и се справя със собствените си сили.
От тук нататък ти си на ход!
Аз съм реалист и смятам, че ще затънеш. Всички, които са започнали като теб с "по малко наркотици" са затъвали. Това не е лично мнение, а статистика. Но животът си е твой, битките са си твои и в крайна сметка от теб зависи. Мисля, също така, че физическата зависимост при теб засега е далеч; дотук говорим само за стереотип на прекарване на свободното време. Но... въпросната зависимост ще дойде; тогава ще бъде страшно; тогава дори родителите ти няма да могат да ти помогнат. И най-вероятно ще умреш. Това не е лошо, защото ти самата ще се молиш да умреш, вместо да водиш живота, който ти предстои. Пак казвам - това е статистика. Нищо лично. Желая ти късмет и дано се измъкнеш!

2.   Мисля, че за начало трябва да спреш дискотеките, щом само тогава вземаш.

3.   Веднага ти казвам - кажи на родителите си за какво даваш парите, които те ти осигуряват с труда си, обясни им го с всички подробности без да скриваш абсолютно нищо. Аз поне така бих постъпил, ако усетя, че дъщеря ми прави такива неща или пък ми признае. Та, продължавам - баща ти ще те спука от бой. Трябва да си готова да го понесеш, ако искаш да не си загубиш живота. Е, един як пердах пред перспективата да станеш боклук си е нищо. След това, ако вашите са хора с акъла си биха те въдворили в някой женски метох като послушница поне за година време и колкото се може по-далеч от родния град. Без посещения от никой, без връзка с външния свят. Само в метоха със специални инструкции към игуменката. След тази година ще излезеш чисто нова от там и въобще няма и да ти мине през главата да правиш каквито и да е било простотии от сорта. Вярно е, че ще пишеш една нулева година в школото, но и това е търпимо. Друг начин няма или поне аз не се сещам за такъв.

4.   Здравей!
Аз също ще ти дам съвет, дано да съм ти полезна...!
Знам, че са ти приятелки, но просто спри!!!
Някоя събота, когато те решат да излезнат и те извикат им кажи, че не ти се излиза, стой си вкъщи, прави нещо:гледай филм, спи, играй игри, чети книга или каквото и да е, но не излизай!
Това е вредно за теб, а относно за родителите ти... те рано или късно ще разберат, но ако ти спреш тази отрова може и да не разберат...!
Твоят живот е в твоите ръце, до никъде няма да стигнеш с това!
Спри ги!!!

5.   Започни борбата със смяна на средата и на 50% си успяла. Ако всички около теб друсат ще ти е много трудно да останеш пасивна

6.   Номер 3 в кой век живееш бе, човек?!

7.   Спри с дискотеките! Ще ти се ходи известно време, но постепенно ще изчезне желанието.

9.   Подкрепям 2. Спри ходенето по дискотеки, за дълъг период. Говори с приятелките си как се чувстваш и бъди искрена. Кажим им "съжалявам, че няма да мога да дойда с вас, правя го защото лесно се поддавам на амфетите, а не желая да ги използвам". Култивирай вътрешната си сила, тя ще ти помогне да устояваш и да си съзнателна в трудни ситуации.

Намери си занимание докато другите са на дискотека - дали ще гледаш филми и сериали, дали ще накараш някой друг да излезете на кафе, дали ще четеш нещо, или готвиш или каквото и да е, изборът си е твой. Въпросът е да правиш нещо и да не си предубедена, т.е. да не си мислиш "да бе ще готвя аз да не съм майка ми че да готвя" или "да бе ще чета аз да не съм някаква зубърка". Липсата на предубеденост е много ключова.

Направила си първата стъпка - осъзнала си поведението си. Втората стъпка е да осъзнаеш резултат от какво е това поведение - какъв дефицит запълваш в себе си чрез вземането на амфети? Искаш одобрението на другите, или си искала одобрението на определено момче или ти липсва "разтърсващо преживяване" и тн.?

10.   Значи на 30 год съм и съм минал през тия работи. Знам как е. Спокойно няма да станеш наркоманка. Да не говорим че в момента в който пишеш изповедта вероятно си в депресия. Лошото е, че си вредиш на крехкия организъм и това ще даде отражение след години. На всичкото отгоре ако продължиш ще започнеш да правиш глупости от които после ще съжаляваш. Един път пробваш ли амфети в дискотека.. или хапчета-винаги искаш. Да си просто пиян ти изглежда скучно. Аз от 10 год взимам в годината към.. 3-4 пъти някъде и то аз не искам ами алкохола е много лош съветник. Но после винаги се стягам и продължавам напред.
Ще ти кажа само с 2 думи какво се случи с мен. Бяхме приятели и израстнахме заедно. Започнахме да взимаме амфети когато бяхме на по 20 год. В последствие всички се скарахме. По едно време си бяхме чисти наркомани. Има и мн други подробности но да не ги разказвам тука.
Момиче спри с тези глупости. И аз се оправдавах с приятелите ми, но те не са ми виновни. Много пропуснах от живота с тези неща. Трудно ми е да наваксам.
Запомни само едно-ние не можем да изберем родителите си, но можем да избираме приятелите си :)

11.   Номер 3: В тоя метох, може да и изпържат мозъка повече и от амфетитие.

13.   Първо, потресен съм от простотията на коментар номер 3. За съжаление 25 години не можем да се отървем от закостенялото комунистическо мислене и повечето хора така и не разбират, че насилието само поражда насилие. За това и България е пълна с празноглави брадясали "бадки" (aka утайки) с бръснати глави, черни тениски и БМВ-та, които все още си живеят в 90-те. Иначе, много си в грешка, че сама не можеш да се справиш. Казвам ти от личен опит, че само и единствено сама можеш да си решиш проблема. Дори и да отидеш при специалист, най-много да ти предпише някакви медикаменти, които ще те облекчат за известно време, но в последствие ставаш зависима и ако ги спреш, се връщаш в изходна позиция. Това, което аз направих е: спрях да излизам по дискотеки, започнах да чета много по темата и най-вече започнах всекидневно да се занимавам със спорт-най-уникалното нещо, с което съм се занимавал през живота си. Освен, че изразходваш страшно много енергия, успяваш и да се отърсиш от ежедневието и проблемите, пък било то само за час-два. Всичко е в твоите ръце. Другите могат само да ти дават съвети, но ако ти не се вземеш в ръце, няма кой да го направи вместо теб. Успех!

14.   Отговори си честно на някои въпроси.
Имаш ли в семейството някой със склонност да употребява алкохол или наркотици редовно?
Имаш ли периоди с необяснимо ниско настроение?
Имала ли си проблеми със своето семейство, били ли са те, имало ли е други обиди (че все правиш нещо лошо например).
Ако имаш повече да-та на тези въпроси, тогава ти се опитваш да заместиш нещо липсващо. Има вероятност да се пристрстиш сериозно. Търси помощ от лекар или психолог. Заедно решете дали да казваш на семейството си.
СПРИ дискотеките- те само те стимулират да взимаш стимуланти.

16.   Можеш са спреш просто ти неискаш няма НЕВЪЗМОЖНИ НЕЩА! Въпреки е пише наркоман със същия проблем всичко е до човека

17.   Имах подобен проблем, повярвай може да спреш, но всичко е в главата ти. Аз също преди 5 месеца попаднах в една мъжка компания в началото без да усетя какви са, впоследствие ми стана ясно, но и аз от любопитство пробвах. Е хареса ми, взимах екстази безгранична енергия, не чувствах глад, не ми се спеше по цяла нощ обикаляхме по разни барове и се друсахме, вкарвайки се в наши филмове. И така в продължение на месеци, почнах да правя безразборен секс естествено със същата компания имало е случаи да спя със 5 ма на един път естествено преди тва се друсахме, почнах да пуша цигари (което не е толкова фрапиращо, а преди употребявах само алкохол и много рядко и трева ) Като цяло за тия месеци аз станах пълен боклук, осъзнавам го да, Всяка седмица бях надрусана, не ходех на училище да спомена, че аз също съм на 17, за 5 месеца преспах със 23 момчета даже бройката им зная.. отслабнах с 10 килограма, мислех си едва ли не, че те са ми приятели и мислят за мен, но не е така. Единствените хора които мислят за теб са родителите ти никой друг. Тези хора ако са ти приятели няма да позволят да се друсаш... Спирай докато е време. Аз в момента също се боря със себе си резултата е не мога да спра да пуша цигари 1 кутия и половина на ден не ми стига, психиката ми се промени изцяло постоянно имам нужда от секс понеже бях свикнала абсолютно всеки ден яко секс с различни където намерим на беседка, в кола, в парк, в тоалетна навсякъде щом ни се прииска, отслабнах с 13 килограма, не мога да спя все още , чувствам постоянно умора, чувствам глад за хапчета, не мога да се храня както преди. Да прекъснах контакт с тези хора, но те все още ме търсят и ми е много трудно да кажа не иде ми да кажа да идвам, но знам че така ще стане по зле. В крайна сметка аз имам и други приятели, но ме влече към тях.. но те не мислят за мое добро а виждат изгода в мен... Осъзнай се не си заслужава да един път се живее трябва да се пробва от всичко, но това не значи да си провалиш живота!

18.   Няма да ги спираш. Дрогата е уникална!! Който е вкусил от нея - знае това. Изобщо не ми пука сега какво ще напишат другите.... На една точка пико и друго ще заприказват всички.

19.   Здравей, авторке!!! Пише ти момче на 21, което също на 17 мина през този невероятно тежък момент от живота си. Спира се от раз и те удря страшна депресия, на която ти не трябва да се даваш. На мен ми помогнаха страшно много интензивните тренировки във фитнеса и физическия труд. Депресията и последиците от спирането, които никак не са малко минават бавно и за това трябва да си много силна и всеки ден да живееш с надежда. Когато станах на 18 (година по-късно), кандидатствах дори и ме приеха да уча медицина, което беше върховно постижение, така че не слушай хора като 1 с неговите статистики и глупости, а чуй мен и повярвай! Парите, които ги даваш за 1 Събота само в дискотеката, ще ти стигнат за едномесечна карта във фитнеса ;)

20.   Истината е, че търсиш нещо, което ще те разтърси.
Намери го без наркотиците.

3 прости стъпки (не кзвам, че са лесни, но са възможни).
1. Спри да излизаш на дискотеки и да ги вземаш (да, само ти си в контрол, никой друг)
2. Плати си фитнеса и ходи всеки ден. Със тренировките си покажи на себе си колко много искаш да НЕ заприличаш на зомби след години.
3. Започни да търсиш, таланта и страстта си в живота. Всеки ги има!
Когато ги намериш, еуфорията ще е същата както при наркотиците, само дето ще бъдеш щастлива и ще правиш и другите щастливи.

Успех, много вече са преминали през това. Победи себе си!

21.   Една събота вечер, кажи, че ти е лошо и не излизай с приятелките ти до дискотеката. Стой още няколко вечери така и ще се оправиш. В доста начални фази си, така че може и да се спасиш от наистина лошите последици на наркотиците.

22.   Една събота вечер, кажи, че ти е лошо и не излизай с приятелките ти до дискотеката. Стой още няколко вечери така и ще се оправиш. В доста начални фази си, така че може и да се спасиш от наистина лошите последици на наркотиците.

23.   Варна. Аспарухово. Места 38А. Георги

24.   Ако наистина толкова ти харесва да ходиш на дискотеки, продължавай, но не взимай нищо, щом не искаш. Един мой приятел така направи, сега си ходим, пием, въртим козове, то не и пак му е забавно.

25.   От 19. Напълно съгласен съм с 20, най-добрите съвети ти дадохме, всичко останало е манджа с грозде.

26.   От авторката:
Благодаря на всички за съветите. Откакто пуснах темата не бях ходила на бар, снощи бях за първи път, но не взех нищо и съм много доволна от себе си. Силно се надявам и занапред да е така.

27.   Момиче спирай се докато още можеш! аз си провалих живота с тия лайна и с алкохол, 15 години бях в джаза, и знам много по въпроса. на твоите години психиката и физиката ти са крехки, ако се зачешеш стабилно, след 4-5 години няма да става човек от теб. За10-ка ще духаш на хепатитни мангали и ще спиш на някои строеж, така че, ако не искаш да станеш боклук не употребявай никакви наркотици. желая ти успех и трезвен живот.

29.   Аз съм на 17 години и търсия изход аз съм малко по навътре имам вече проблеми с семиството и още наи ми е гадно като видя близките ми да плачят за мен случва се почти секи ден опотребявам трева и матеаамфетамин (едно от наи гадните ) и така де. Всичко започна когато започнах да учя в русе там пуших за пръв път тогава се промени сичко не по късно (2/3 месеца ) пушех по 5 6 7 грама на ден което е доста и 1 година по късно започнах да излизам с доста хубаво момиче тя ми даде за пръв път метаафетамин беше ново осещане зех малко след 5/6 месеца се скарахме защото не спираше аз ня бях земал от тогава срещнах момче на 20 години тои земаше от 6 години беше си испържен тои ми каза да пробвам че няма проблем след тази лента ми се промени живота имах проблеми с дилари не спах по 5/6 дена по едно време изчезнаха приятили и всеки познат се дърпаше от мен не го осазнавах мислех че те са виновни но не бяха те почнах да отслабвам но си бях надрусан крадях пари от наще и не само абе сичко за да се надрусам започнах да продавам обатачих се имах да давам 400 лева защото издусах и испуших всичко и не спрях оправих парите бихаме какво ли не но на мен не ми пукаше затъвах и затъвах имаше и предатели доста на които се доверявах но я ко стана ножа в гарбът а иситинските приятели ме оставиха почнах да пия пушя и да друсам по цял ден прибирам се крещя карем се с наии близките хора които разчитат на мен не съм лишен от нищо започнах и комара уш да си набавям пари не ми варвии и там но аз не спирах работех и давах парите си там ако не играя ги давах за наркотици докато всички хапват аз си давах парите за друго и не спирам и до ден нешен ако някои има савет да ми помогне. Благодаря и сажелявам за правописните грешки!