Споделена история от Наркотици и алкохол

Тестване на прахчета и бонбонки
Вероятно сте гледали как куките пръскат с един спрей върху листче хартия, което са оцапали със заловено прахче. И когато листчето след пръскането се оцвети по някакъв начин, те разбират, че в прахчето се съдържа амфет/пико или хероин или кокаин, дори с такива Полеви тестове, когато хванат листна маса я тестват за наличие на канабиноиди, доказващи че листната маса е Канабис.
Подобни тестове са много удобни за да тествате с какво всъщност се друсате.Например може да се разбере дали в дадена "бонбонка" има истинско екстази(МДМА) или е боклук.Както и дали дилърът "случайно" не си пробутва хероина като добавка в прахчето, с цел да ви пристрасти и да си направи постоянна клиентела.

Та така има 3 основни полеви теста с различни реагенти:
*Реагент на Marquis - удобен за тестване на бонбонки, показва наличие на амфет/пико,екстази,опиати (вкл. хероин).
*Реагент на Duquenois-Levine - показва наличие на канабиноиди
*Тестване на алкохолен разтвор на заподозрения кокаин с Кобалтов тиоцианат - показва наличие на кокаин.(синьо оцветяване) За съжаление обаче реагента излиза по-скъпичко и затова се препоръчва един метод от закоравялите наркомани - потърквате малко от прахчето в небцето си и ако усетите изтръпване, значи е кокаин.(а може и да е амфет+лидокаин)

Реагент на Marquis:

Приготвяне - към 1 част формалдехид се добавят внимателно 9 части концентрирана сярна киселина.Естествено реагента трябва да се използва с ПОВИШЕНО внимание ! Някой добавят и метанол за да забавят оцветяването.
И двата реактива е добре да се вземат от лабораторен магазин, понеже опити със сярна киселина от акумулатори и формалин(40% формалдехид+металон във вода), взет от аптеки или болници, няма да доведат до желания резултат.Реагента с времето си губи свойствата, препоръчително е да е "пресен".

Използване - към малко количество изследван материал (примерно колкото върха на кибритена клечка) се капват няколко капки реагент.Следи се за оцветяването :
-много тъмно лилаво към черно -> МДМА
-розово към лилаво в рамките на 10 секунди -> опиати (хероин, кодеин, морфин)
-ярко оранжево - амфетамин или пико
-къвраво червено - ацетилсалицилова киселина (аспирин) :Д

Реагент на Duquenois-Levine:

Реагентът може да бъде приготвен чрез добавяне на 10 грама ванилин и 5 милилитра ацеталдехид към 500 милилитра етанол.
Изследването се извършва чрез поставяне на около 10-20 милиграма(1/100 респективно 1/50 от грама) на изследваното вещество в стъклена епруветка, след това се довавят 10 капки от реагента. След като се разклати се добавят 10 капки концентрирана солна киселина и отново епруветката се разклаща. Всяко оцветяване след солната киселина се записва. Двадесет капки хлороформ (или подобен разтворител) след това се добавя и епруветката се разклаща, след това се оставя да се утаи и се наблюдава разделяне на два слоя. Всеки цвят, който се пренася на органичният слой се записва.
Марихуаната се оцветява лилаво с добавяне на реактива Duquenois и солна киселина. При добавянето на органични разтворители, лилавия цвят се премества в органичния слой, което показва, че да присъстват канабиноиди.

Естествено има и различни други реагенти за тестване на други "по-екзотични" дроги, както и за разграничаване на това дали активното вещество е метамфетамин (с Натриев нитропрусид) или е амфетамин.

Коментари

1.   Сигурен съм, че ще бъде изключително полезно на наркоманите, посещаващи сайта! :)

*Syndrome

2.   До автора: Изключително съм благодарна за информацията! От много време търся и чак сега случайно попаднах на този материал за тестване на дрога с химични реагенти.Нямам търпение да приложа прочетеното на практика :)))