Споделена история от Наркотици и алкохол

Наркоман или употребяващ?
Здравейте, аз съм момче на 17 години , имам много приятели, общителен съм, не се срамувам от нищо и никой. Не съм слаб ученик, имам предимно 5-ци и 6-ци, занимавам се със спорт (ходя на лостове и на стадиона да ритам с другите момчета), не пуша цигари, пия алкохол и като цяло съм един нормален 17-годишен младеж. Ходя по дискотеки, излизам с момичета и общо взето си живея живота, но има нещо, което до някъде ме притеснява... Пуша марихуана от близо година и 2 месеца, и като казвам пуша, това става по 1-2 пъти в седмицата (предимно събота или неделя) през учебната година, а през лятната ваканция съм стигал до 4-5 пъти седмично, а сега откакто започна новата учебна година пак е 1-2 пъти в седмицата. Харесва ми да пуша марихуана, отпускащо е и ме кара да забравя всичкия стрес и напрежение от ежедневието. От скоро време (2-3 месеца) вземам и амфетамин(правил съм го най-много 10 пъти), но това го правя само петък преди (или по време) на дискотека и то само 1-2 малки линийки. Не ми е било проблем да отказвам когато съм бил поканен, но понякога просто ми се иска, защото съм или много пиян и по този начин малко изтрезнявам или съм много изморен и го правя за да ме събуди... Много от приятелите ми не пушат марихуана, дори и не са пушили, а за амфетамин и дума да не става.. и когато някои от тях ми кажат, че съм наркоман и такива подобни, от което малко или много се обиждам и ме кара да се замисля.... Аз наркоман ли съм или просто употребяващ?

Коментари

1.   Изобщо не ги слушай, бате. Ако пушиш само марихуана нищо не може да ти стане, само ще се късаш от смях по няколко часа и ще се забавляваш брутално, обаче амфетите ги заеби веднага! ТОВА СА ЛАЙНА, НЕ БАРАЙ ПОВЕЧЕ! Рядкото пушене на марихуана като теб (през уикендите по 1-2 пъти), е най-хубавото! Аз също съм момче и също съм на 17 години, пуша марихуана само петък, събота и понякога и неделя. Общо взето 2-3 пъти в седмицата, нищо не ми става. Аз съм също като теб спортист, тренирам футбол от 10-годишен, нито пия алкохол, нито пуша цигари, но масурче си пафя с аверчета. Ми то е растение и е позволено в много държави по света, отделно е доказано на 100 %, че влияе на краткотрайната памет (забравяш лекичко какво се е случило през нощта, в която си пушил или си бил на дискотека), но НЕ влияе на дълготрайната памет, което означава, че абсолютно нищо не ти става. :D Марихуаната не е изобщо вредна, цигарите са милион пъти по-вредни, вредят на устата, eзика, зъбите, самото гърло, сърцето, белите дробове, гърдите и какво ли още не. Алкохолът вреди на черният дроб. Значи излиза това - алкохолът и цигарите са мега вредни, а хората ги ползват, особено алкохолът? Уж го ползват за забавление или за вдигане на настроението, но той е много вреден. Марихуана се пуши от милиони хора по света, дори в момента когато ти пиша това със сигурност има стотици хиляди, които в момента си пушат. Иначе и на мен ми се е случвало лятото по 4-5 пъти на седмица да пуша, ама за такъв сезон е нормално. Сега през зимната ваканция сигурно отново ще пуша почти всеки ден, но като започна даскало и тренировки пак съм си трезвен и свеж като краставичка цялата седмица. Също така искам да те информирам (ако не знаеш все пак), че има световен ден за борба да бъде узаконена/легализирана марихуана и на 20 април всяка година в 04:20 часа сутринта целият свят пуши марихуана, за да бъде тя легализирана. Пали си масето и да не ти дреме, пич. Запомни от мен, че да употребяваш трева не е нищо, а за нея говорят лошо само тези, които не са опитвали, или са непросветени, задръстени нещастници. Също така някои от най-големите ми и най-добрите ми приятели, както и най-добрият ми приятел са боксьори и си пушат и те по 2-3 пъти в седмицата, общо взето петък, събота и понякога неделя, но не винаги. Към тревата не можеш да се пристрастиш, това го запомни много добре, това не са цигари, нито хероин, нито кокаин, нито алкохол, нито амфети или метамфети, че да се пристрастяваш! Пуши си и да не ти пука. Аз пуша трева с приятели или чисто или понякога с малко тютюн, за да гори по-хубаво, по-бавно и по-равномерно. Запомни също така и, че който и да ти казва, че ако пушиш трева, ще пропушиш и цигари - не е вярно! За първи път пуших трева, когато бях на 15, пуша сериозно някъде от месец април тази година и от тогава пуша всяка седмица по 2-3 пъти, предимно уикендите, естествено се случва и да има много дни, дори седмици, в които да не пуша, както и такива, в които изобщо да не спирам - както е било при теб лятото, така беше и при мен. Нон-стоп гърмежи и летежи. ;) Да не ти пука от задръстените, остарели мнения на разни задръстеняци, разни лелки и чичковци. Също така запомни още нещо много, ама много важно - не е вярно, че който употребява марихуана ще посегне и по-късно към тежките наркотици. Познавам човек, който е уникален атлет и спортист, много добър и забавен, общителен човек, на 20 години и за първи път е пробвал марихуана на 14 години, и до ден днешен никога не е пушил нито цигари, нито е взимал какъвто и да е вид наркотик, нито пък пие алкохол. Тревата не е наркотик и е крайно време всички да го разберат. ;)

- Момче на 17

2.   Питаш директно-отговарям ти директно. Наркоман си, няма какво да се обиждаш, ами гледай да се откачиш, докато е време.

3.   Определено не си засега. Но може и да станеш ако не се спреш с тия лайна! Води нормален живот и не залитай много докато можеш, че като минеш 25 ще се наложи да почваш работа ако вече не си до тогава. Ако не си се спрял дотогава след края на работния ден ще почнеш все по-често да посягаш към тия боклуци (а това може да е поради ред причини) ако сега не осъзнаеш колко може да са вредни в дългосрочен план. Мани тъпите бастуни дето ги гледаш че бачкат по за 400лв имат бмв-та купени на кредит и са наближили 30те и се друсат ходейки по чалготеки редовно и ти разправят как тревицата била полезна за ума а амфета не бил вреден стига да не прекаляваш. Ти си мислиш че са успели и си живеят, щото си малък, но ПОВЯРВАЙ, който е минал 25 и бачка за 400лв и взима и наркотици не е! И аз като по-млад съм пробвал трева, пушех си даже по едно време, ама като почнах 12 клас казах "дотука" и се спрях, за да мога да продължа живота си нормално. ЗАЩО се питаш, нали? Това вече ще го оставя на теб: чети книги (НЕ ТРЕВОМАНСКИ САЙТЧЕТА), огледай се, замисли се, филми има ако щеш и си прави изводи за себе си - искаш ли да си тъп и провален, или да ползваш потенциала си в положителна насока?
Чичко/батко на 32

6.   Под думата наркоман се има предвид силно зависим човек а ти определено не си такъв и все пак, който употребва наркотици си е такъв в общи линии.
Според мен хората имат съвсем различно мнение за употребяващите и всички тези глупости, който са им в главите са в следствие от филми или хора, който са виждали и под хора имам предвид силно зависимите, който обикалят уличките дишайки лепила и са пълен провл или пък силно зависимите от филмите, който умират за доза и са се превърнали в пълна скръб.
Употребявала съм преди и затова, и ще изкажа мнение, че всъщност изобщо не е така в действителноста, аз се чувствах по спокойна и по-добре предвид ужасно агресивния ми характер, но и като цяло имам друг поглед над нещата, съвсем различно мислене и не някакви халюционаций а просто едно нормално мислене сякъш по-бързо съзрях и съзнах нещата заразлика от други, който въобще не разсъждават.
Когато е в не големи количества и не пробваш по силни неща идва един момент в, който ти самия вече нейскаш при мен този момент дойде преди малко повече от половин година просто вече нейсках и сега нейскам чувствам се достатъчно добре, и много рядко в компания опитвам просто вече не ми е интересно общо взето можеби и на теб ще ти писне.
Просто не наркотиците са виновни на зависимите все пак те са психотропни вещества и не са за хора с лабилна психика, защото се поддават.
Имам познати поне от 15-20 години употребяват познавам такива, който въобще не им личи имат хубава работа и всичко такаче всичко е до психиката същото е, и с цигарите едни казват аз немога да ги спра други си го поставят за цел и спират всичко е воля.
Авторе не се излагай някой ако те чуе ще ти се смее ти си едно нормално момче опитващо се да избяга от реалноста във свой собствен свят където всичко е ок и не му пука за всичко останало което е много по добре, защото ако ти пука за всичко се скапваш.
Наркомани в пълния смисъл на думата съм виждала 3ма само и неискам да виждам повече, защото гледката повярвай ми е трагична и не е от наркотиците те сами избират да го правят това не, защото немогат иначе а, защото искат да се самоунищожът това за мен са хора без воля хора, който просто са жалки.
Употребяващи познати имам много не им личи казвам ви го директно, но има и такива, който небихте искали да ги видите тъмни със сенки слаби просто самоунищожени съсипани е до там нетрябва да стигаш всичко останало си е просто употреба.
Всеки случай не е полезно чак, но не е и кой знае какво по добре трева отколкото цигари в днешно време доста употребяват кофтито е, че от тези глупости понеже все още са си незаконни може да си докараш куп проблеми всичко останало не е проблем защото в един момент ти писва и неискаш вече само не продължавай да опитваш, защото след всяко по силно ще искаш по силно, защото ще гониш последния ефект, който най ти е харесъл и ако си с слаба психика лесно може да се поддадеш.
Не е фатално стига да не прекаляваш казах ти кое е жалко и грозно, и кое за мен е наркомания онези грозни гледки на съсипани хора просто ги гледаш как бавно умирът не в буквалния смисъл, но постепенно се убиват.
Нека не съдим чак толкова наркотиците понеже цигарите не са нищо по красиво влизали ли сте в болница с тежко болни заради цигари аз съм, вървят с торби с какво ли не, немогат да дишат, кашлят, грозна картинка а това са последиците за много пушачи съсипват си дробовете буквало остават без такива мъчат се и черешката на тортата, че пак са с цигарите по прозорците.
Това за мен е по голяма зависимост и по грозна, и жалка гледка от обикновен пушач на марихуана поне няма такива ядове.

Последно само да кажа, че интернет не е най-доброто място за споделяне на подобни неща, пък то по дискотеките на всички е ясно какво има дори само защо ходят някой.

7.   Не си наркоман, но ми чудно за амфетите. Като си пиян или изморен после като мине ефектът не ти ли е още по-гадно???
Шмърках трийсетина пъти за две години и изтощението и безсънието ме отказаха. Един път имаше две поредни нощи купони, шмърках 3-4 пъти и не спах над 48 часа. Треперещи ръце, сърцебиене, параноясах се, че нещо ми е станало, повече няма да заспя и ще умра от изтощение. Този случай ме отврати доста от амфетамините и вече шест години не съм пипал.

8.   За мен думата е наркоман. Рано или късно ще пропаднеш. Всеки, който ти каже нещо друго, просто е като теб. Неосъзнат е и си мисли, че "всичко е наред". Далеч съм от мисълта, че марихуаната те прави зависим. Самата аз съм взимала 4-5 пъти в живота си. Но не бих при абсолютно никакви обстоятелства да премина на нещо друго. Ти си го направил. Прави си изводи.

10.   Ти си човек със слаба психика като всички които бягат от реалността. Не исках да го кажа като обида. Знам от личен опит защото и аз преди пуших. Рядко колкото да се позабавлявам когато съм с приятели. Но усетих как започва да ми помага със стреса. Само че аз съм човек който предпочита да се изправи срещу проблемите си. И ти трябва да направиш каквото трябва. Всеки от нас си има проблеми на психическа основа. Наркотиците не са начина, даже и марихуаната която не вреди.
Моя съвет е да си намериш приятелка. Но не такава само за секс, а момиче с което да сте щастливи заедно. Тя ако те обикне ще се опира да те разбере. Ще видиш че ако и ти я обичаш ще се мотивираш. И НИКОГА НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ!!! Живота е труден ама това не е извинение да не се бориш!!! От личен опит ти го казвам

12.   Зарежи амфетите тровят ти не само мозъка но и цялото тяло. Ако имаш финансова възможност и доверен човек който да те снабдява с кока, сменяй на кока, реално погледнато двата наркотика са сходни но кокаина е светлиннни години по добра.

14.   Бях като теб до скоро, пушех трева почти всеки ден и взимах амфетки понякога. Моят съвет е да се откажеш до като е време. Забрави амфетите и намали тревата, примерно няма да пушиш 3-4 пъти в седмицата, а в месеца, но ако продължиш с тревата и амфетите, ще се започнеш да взимаш все повече и повече, ще пробаш и екстази и кока и още фокусчета. Ще се запознаеш с всички дилъри от твоя град, ще харчиш почти всичките си пари за дрога и ще останеш без приятели и момичета. Само с наркомани ще движиш... Тъжно звучи, а?

15.   Какво да ти кажа... Тревата не води до зависимост и всички смятат, че е безвредна заради това, но е доказано с изследвания, че продължителната употреба вреди на мозъка. Има много други начини да се забавляваш и да забравиш стреса - един добър смях например. Амфетите вече си водят до пристрастяване лека-полека. И естествено, и те имат вредни ефекти.
Зарежи и двете и си търси други начини за забавление, повярвай, има много. Без значение наркоман ли се наричаш или употребяващ, не е яко това, с което си почнал, скоро няма и да ти носи удоволствие, защото ще привикнеш.
А и да ти кажа, за момичетата това хич не е привлекателно.
Всичко това ти казва студентка по психология :)