Споделена история от Други

Студио вкъщи
Здравейтеее! Нещо, което доста ме вълнува принципно (а в последно време необичайно много) е как мога да си направя нещо като мини студийце вкъщи? Не ми трябва нещо голямо, искам най-важното, като искам да отбележа, че ще правя кавър песнички, няма да е нещо сериозно. Искам да пробвам просто и за това не ми се ще да влагам твърде много, главно като парични средства, защото може да не ми допане, омръзне, не ми се получи и т. н., пък ако се получат нещата по-нататъка ще го мисля по-сериозно, ще се оборудвам като хората. Та, ако може някой да ме светне кои са основните работи, които ще са ми нужни, ореантировачно парите и съветчета, едно-друго. Много ви благодаря предварително, че се занимавате с неосведомената ми душица!

Коментари

1.   Не се прави като теб. По - добре си намери друго хоби.

2.   На първо и задължително място ти трябва добра звукоизолация.

3.   Музикант ли си?

4.   От номер 3
Правенето на музика си е доста сложно нещо. Работата в музикално студио, оборудването на студиото с необходимата техника, знанията които трябва да имаш за да работиш с тази техника, музикалните софтуери, които трябва да имаш и да ги изучиш подробно, също си е доста сложно нещо. Всички ръководства са на английски език. Това си е все едно една фабрика, в която се произвежда нещо. В случая се произвежда музикална продукция. Трябва да си много добър музикант, да имаш музикално ухо, нюх и сърце, трябва да си и поне половин електронен инженер, да може да запояваш, да свързваш, трябва да си много добър в работата с компютърни софтуери и програми, също така трябва и да си доста добре с владеенето и използването на английски език - ниво над средното. Трябва да имаш и доста пари (няколко хиляди лева), за закупуване на студийна техника и оборудване.
И много, много знания!!! Наистина много!!! Не става така, хоп и хайде! Не е така просто, колкото изглежда. Хората, за да се занимават с това, за да работят в музикално студио, инвестират много пари в обучение и образование, учат висше образование тонрежисура 5 години в Музикалната академия в София, изучават теория на музиката, свирят на музикални инструменти и т. н.
Номер 1 ти е дал много точен отговор. Нещата са доста сложни. Трябва да се учи за това. По-добре си намери друго хоби.

Все пак, ето някои необходими неща:
- Трябват ти две стаи с добра звукоизолация. Една в която ще работи звукооператорът с компютрите и техниката, и една по-голяма, в която ще са музикантите и певците, които ще записват.
- Безшумно постоянно отопление в стаите. Техниката и електрониката не трябва да се оставят на въздействие на минусови температури, защото ще дефектира.
- Компютър с един или два монитора
- Различни конзоли и други периферни устройства към компютъра
- Музикални софтуери за музикална звукообработка, наречени най-общо - DAW (Digital Audio Workstation) (Цифрови аудио работни станции). Mного познания за работата с тях.
- Много четене на различни ръководства на английски език, и много гледане на видео уроци за работата с тези софтуери също на английски.
- Кондензаторни микрофони
- системи за външно озвучаване
- външни усилватели
- качествени мониторни тонколони, слушалки.
- еквалайзери
- процесори
- окабеляване, стойки
- Синтезатор или евентуално миди клавиатура
- Много, много знания за елементарната теория на музиката, музикалната акустика, звукозаписа, смесването и мастеринга
- Трябва ти и много, много свободно време, в което да се отдадеш на тази професия. Когато влезеш в студиото и се отдадеш на работата си, се откъсваш от света, забравяш кога си влязъл в студиото и забравяш навън ден ли е, нощ ли е, ял ли си или не си.
Сложно е! Не е за всеки! Трябва да си много отдаден на тази професия.
Това си е една голяма наука! Не море, а океан! Както е във всяка една област всъщност.
В допълнение:
Хубаво е да има наблизо добре зареден хладилник с разни закуски, сандвичи, вафли, кроасани, вода, безалкохолни напитки, сокове. Машини за топли напитки, кафе, чай и т. н. Задължително - Тоалетна! Аптечка с някой основни таблетки и лекарства, столове, дори и легло.
Да не забравяме, че трябва и добра защита срещу кражби на тази скъпа техника - метални външни врати, ключалки, СОТ и т. н.

5.   От номер 3
Пропуснах. Трябва ти и външен многоканален смесителен пулт, с усилватели и тонколони, микрофони, слушалки - за изпълнителите.

6.   Или можеш и да си купип един UBS микроон и правиш си стойката и поп-филтъра с подръчни материални и да сложиш микрофона там, където има най-малко шум, и ако намериш нещо меко да сложиш за микрофона и си готов. Само да те препопредя, че ако направиш така ще трябва да наблягаш да микса и мастера и най-добре ще бъде да си даваш вокалите някой който ще ти обработи хубаво, защото иначе качеството ще бъде доста кофти...
Ако не ти се дават много пари за нещата който спомена " номер 3 " за пултове, тонколини, помещения и разни глупости, вземи си ubs конденраторен (Студиен ) микрофон, без пултове, без други неща, директно слагаш в компа и теглиш драйверите за микрофона.
Да, наистина е много сложно, но ако си упорит и имаш желание ще се научиш, споко!
Но това е само малка част от правенето на музика!
Ако ще правиш авторска музика трябва да можеш да си правиш сам бийтовете, да си пишеш текстовете а това отнема време и четена на книги ( За да пишеш текстове трябва да четеш и книги, да си обогатиш речника )
Годините ще те научат, но ако си мислиш, че всичко ще стане " Ей така, хоп , песен, хоп студио, не е така.

Опитай с usb микрофона, докато се научиш и станеш наистина добър, защото преди всичко трябва да си стабилен пред микрофона!
Успех!

7.   От номер 3
Тук няма да можеш да получиш по-подробна информация за направата на музикално студио. Има специализирани форуми за това в други сайтове.
Напиши в google или в youtube "Home studio" или "Домашно студио" и ще намериш много неща свързани с това, което те интерисува.
Също можеш да видиш и форума за музиканти в muzikant. org, както и в други форуми, както български, така и на английски. Там надълго и нашироко са обсъждани и се обсъждат такива теми.
За да се занимаваш с правене на музика и с работа в музикално студио (включително и домашно студио), са ти необходими две неща - много, много знания и много пари.

Ето и минимума, без който не може в едно домашно студио:
1. Компютър - (по-мощен)
2. Скъпа звукова карта на компютъра, предназначена за студийна работа.
3. Софтуер за музикална звукообработка (DAW)
4. Аудио интерфейс с фантомно захранване
5. Кондензаторен микрофон (качествен)
6. Студийни мониторни тонколони (активни) или качествени студийни слушалки (затворени)
7. Синтезатор (keyboard) или миди клавиатура.
8. Стойки и кабели

8.   От номер 3
Тук няма да можеш да получиш по-подробна информация за направата на музикално студио. Има специализирани форуми за това в други сайтове.
Напиши в google или в youtube "Home studio" или "Домашно студио" и ще намериш много неща свързани с това, което те интерисува.
Също можеш да видиш и форума за музиканти в muzikant. org, както и в други форуми, както български, така и на английски. Там надълго и нашироко са обсъждани и се обсъждат такива теми.
За да се занимаваш с правене на музика и с работа в музикално студио (включително и домашно студио), са ти необходими две неща - много, много знания и много пари.

Ето и минимума, без който не може в едно домашно студио:
1. Компютър - (по-мощен)
2. Скъпа звукова карта на компютъра, предназначена за студийна работа.
3. Софтуер за музикална звукообработка (DAW)
4. Аудио интерфейс с фантомно захранване
5. Кондензаторен микрофон (качествен)
6. Студийни мониторни тонколони (активни) или качествени студийни слушалки (затворени)
7. Синтезатор (keyboard) или миди клавиатура.
8. Стойки и кабели

9.   От номер 3
Ето и едно полезно видео, което казва всичко:
https://www.youtube.com/watch?v=DvRZVz3k4Vk
Как убрать вокал из песни.

... или намерете човек, който ще направи за Вас всичко сам, за скромно възнаграждение. Можете да го потърсите в интернет по ключови думи "аранжиране на музика".
Ако Ви срещне разговорлив, общителен, със зачервени очи, леко небръснат млад човек, с лице бледо сиво или със зеленикав отенък, от недостатъчно здравословно хранене, свеж въздух и естествено осветление, не се притеснявайте, това е нормално!