Споделена история от Други

Как се изпраща писмо?
Здравейте. За пръв път ще пращам писмо и имам следните въпроси към вас.

Задължително ли е да пиша моя адрес?

И също марките откъде се взимат?
Ако не сложа марка на писмото но има адрес на получател ще му го изпратят ли?
Бихте ли ми дали и съвети за да не сгреша някъде...?

Коментари

1.   В пощата си знаят, само трябва да знаеш адреса и името на получателя и телефон, ако имаш. Марката си я слагат те. Плик си имат.

2.   Виж сайта на бг пощи. Не можеш да изпратиш анонимно.

3.   Стъпка едно - написваш писмото или картичката.
Стъпка две - отиваш в пощата на гише "Писма и колети" и искаш подходящ плик. Пишеш адреса на получателя долу в ляво, адреса на подателя (твоя адрес) горе в дясно. Задължително се пише твоят адрес за да ти върнат писмото ако не могат да намерят адреса на получателя. Марки ще ти залепят на място според дестинацията и вида на писмото - препоръчаните са по-скъпи. Ако нещо не ти е ясно питаш там (писма и колети) и ще ти обяснят.

4.   Марките от пощата се взимат

5.   Можеш да пратиш без твоя адрес, разбира се, т. е. анонимно.
Марки и пощенски плик - от пощата. Без марка няма да го изпратят естественои.

6.   Доживях да чуя нещо подобно....

7.   Хей, никой не се ражда научен... като гледам не са ти дали много адекватни коментари, затова...
Отиваш в пощата, да речем тази в Пловдив на главната, взимаш си плик от гишето в ляво, на което си пише, че е за писма и пратки, адреса на получателя е долу в дясно, задължително град и пощенски код, а горе в ляво е твоя адрес. Можещ да изискаш RPS/ ИДPS кос, с който се пуска писмото с обратна разписка и така получаваш известие кога е получено и не се губи, иначе служителите на пощата хвърлят писма без тези кодове, тъй като шефовете им няма как да ги проследят дали са свършили работата. Пред нас в Пловдив редовно има писма до Асеновград, просто захвърлени в нашата кутия.
Писмото е около 1. 70 или 1. 90 лева.
Марката не е задължителна.

8.   1. Написваш писмото.
2. Отиваш в пощата и си купуваш плик и марка (казваш на жената зад гишето до къде е писмото, защото цените за България са едни, ама за чужбина са други). Тя ти дава марката за съответното място.
3. Четливо написваш името и адреса на получателя отпред на плика (не забравяй пощенския код! ) и своите имена и адрес (в горния ляв ъгъл). Залепяш марката в горния десен ъгъл.
4. Слагаш писмото в плика и го запечатваш.
5. Отвън на пощата трябва да има една жълта кутия. Пускаш запечатаното писмо в нея.
Това е!
Можеш да изпратиш и препоръчано писмо, тогава си купуваш само плик и пак попълваш адресите, но след това се връщаш на гишето и казваш, че искаш да е препоръчано. Лелята ще го претегли и ще ти каже колко пари да и дадеш. След това ще сложи печат ПРЕПОРЪЧАНО и ще ти даде едно листче с номерче. С това номерче можеш да си проверяваш в сайта на Български пощи какво се случва с писмото ти. Примерно дали вече е в града на получателя или още е в твоя град.
Няма нищо сложно!

9.   А как се купува хляб?

10.   А пари искат ли или искат само за плика?

11.   Номер 10, разбира се, че плащаш и за плика и за марката! Български пощи не са благотворителна организация, че да доставят писмата безплатно. Плащаш си за услугата. Не знам сега какви са цените, но не е много скъпо.

13.   Изпратих писмо от германя за българия но несъм написала моето име и адрес а само на получателя дали ще пристигне

14.   Виждам, че темата е стара, но нека и аз да се включа и да коментирам, ако евентуално някой не е запознат с процедурата на този толкова хубав ретро начин за общуване, запазил се и до днес :).
1. Написваш писмото.
2. Отиваш в пощата и казваш, че искаш да си вземеш плик и марка и след това си ги плащаш. След това поставяш писмото в плика и го запичатваш. После отгоре вляво написваш своите имена, адреса ти, твоя град и задължително пощенския код на града ти. Долу вдясно написваш имената на получателя, неговия адрес, града, в който живее и разбира се отново пощенския код на града, а над данните на получателя т. е. горе вдясно се поставя марката.
3. Излизаш от пощата и трябва да пуснеш писмото в някоя от жълтите кутии, които се намират на входа на пощата.
Това е :)! Поздрави.

15.   Как искам да се върне този тип комуникация :( Супер яко беше с тези писма