Споделена история от Други

Скапан наемател
Наел е гаража ни и от 6 месеца не си плаща наема. Дължи над 700 лева и системно не си вдига телефона. Един път се излъга да отговори и излъга, че ще плати.

Полицията няма нищо да стори, но на мене със съд не ми се занимава (ако трябва ще, то е ясно), защото тази бюрокрация и нерви просто и 7, 000 лв. не струват. Смятах просто да му изхвърля боклуците. Смятате ли, че ще се стигне до съд? Помияр е, уволняван е за леки кражби, като цяло е леке. Убеден съм, че просто не иска да плаща, за да се направи на хитър.

Коментари

1.   Изхвърляй всичко на минутата, и то не на улицата или в кофите пред вас, а чак някъде много далече - на сметището ако трябва. След което смени ключа/патрона.
Спри и ти да си вдигаш телефона като започне да ти звъни. Каквото почукало, такова се обадило.
Парите няма да си видиш - нито със съд, нито без съд. Просто забрави! Имах подобен случай преди години.

2.   Договор имате ли? !

3.   Ами не е трябвало да го държиш 6 месеца. Просто е трябвало веднага щом не си е платил за следващия месец, да му кажеш да напусне.

Сега, щом не можеш да го намериш по телефона, му събери боклуците, постави ги в едни чували навън пред вратата и остави бележка на вратата да освободи помещението. Полиции, съдилища - няма никакъв смисъл.
Ние трябва да си уреждаме тези отношения.
И аз съм била наемодател, патила съм много и те разбирам. Просто при първото некоректно нещо му се казва да напусе и се търси друг.

4.   Поставете му ултиматом. Или плаща всичките си задължения ВЕДНАГА, или освобождава гаража до еди коя си дата. Ако не вдига, изпратете му го като съобщение.
Можете да проверите и юридически какви действия можете да предприемете, за да не излезете виновен накрая. (Например подаване на жалба или нещо подобно. )

5.   мога да ти кажа какво направихме ние по съвет на приятелка юристка с наематели, които не искаха да плащат. задържахме им част от стоката, която беше вътре (бизнес имот е) и веднага омекнаха, станаха супер съвестни и коректни. за съжаление прибягнахме до това след като изчерпахме всички възможни човешки подходи.
можеш да смениш бравата например и да му задържиш вътре колата докато не плати. другият вариант е да го накараш да подпише запис на заповед, но едва ли ще се съгласи. да го съдиш е умряла работа, особено ако нямате нотариално заверен договор.
Ж44

6.   Първи въпрос: Имаш ли договор? Ако нямаш - гориш. Ако имаш - следващ въпрос - Кога изтича? Ако е безсрочен - гориш. Ако ли не - просто смени патрона след изтичане на договора.

7.   Има договор, но не е нотариално заверен, а и е безсрочен. Не съм го измислял аз договора, нашите го подписаха. Но и първоначално нямаше такива признаци - плащаше нормално. Не е като да съм съгласен с тяхното дело, но аз нямам опит с такива неща.
Съмнява ме да дигне дело, тъй като нещастници които наем не плащат едва ли могат да си позволят/изтърпят съда. Все пак, продължавам да се чудя. Не мисля, че някога пак ще се появи, може би е време да чистя гаража от боклуците му.

По начина както върви всичко, едва ли има значение - не смятам че иска повече някой тук да го вижда.

8.   Влизаш, най-добре с адвокат, изхвърляш му нещата, сменяш ключалката и моментално му пращаш известие за прекратяване на договора. Че парите, които ти държи до сега, едва ли ще ги видиш-то е ясно, ама поне да не продължаваш да трупаш загуби. Много ти съчувствам. И аз преди години патих от един такъв и накрая платих 2000 лева на топлофикация (системно беше лъгал, че си плаща сметките, а всъщност не беше) и като го изгоних истината лъсна и искам или не, ги платих аз.

9.   8, и аз много патих докато се науча всеки месец да му проверявам сметките. И като видя около 30 лв. сметки, неплатени за месеца, го предупреждавам и ако след 5 дни не са платени, му давам предупреждение за напускане. Няма доверие с некоректните хора, с които е пълно в този свят. Проверката е висша форма на доверие.

Та, казвам ви на всички: много са ме завличали, и съм плащала чужди консумативи, и докато изчистя и оправя съсипаното след поредния такъв наемател, съм давала куп пари от джоба си... и остави парите, но време и нерви... Проверявайте им сметките всеки месец и си дръжте за правата и коректното отношение.
Ако няма такова - вънка.
Това е, друг начин няма.

10.   Пазете се от наематели. 99, 9% от наемателите мразят хазаите си от момента в който ги пуснат в имота.

11.   Ако нямате договор, просто му продай нещата.

12.   В крайна сметка нищо не е откраднал, просто не си е платил наема. Бих те посъветвал но вие наемодателите си го заслужавате

13.   12, неплащането на наема си е вид кражба

14.   До автора, макар договора да не е нотариално заверен той има тежестта на договор за наем.
Ако вашият договор е безсрочен, с месечен наем, може да бъде прекратен с едномесечно предизвестие. То се прави от адвокат, най добре е да е нотариално заверено, и се изпраща на адреса на наемателя по лична карта, в договора трябва да има неговия адрес. След изтичането на срока имаш право да изведеш неговите вещи извън твоя имот без да се грижиш за тях извън имота си.

15.   "Бих те посъветвал но вие наемодателите си го заслужавате"
Може би си прав. Повечето наемодатели са доста зле с нещата.
Наемателите е добре да изискат депозит, който се връща при напускане и оставяне на наетия обекто в прилично състояние. Другите неща, които трябва да искате е кредитната история на наемателите си, както и договор за работа. Ако наемателят има неплятени дългове и/или е безработен то най-добре е да се потърси друг такъв, или да му се поиска предплата за дълъг период от време, както и голям осигурителен депозит. Ако имат досие, просто прекратете всякакви взаимоотношения на момента.

16.   Ж44, слагай главните букви!!