Споделена история от Други

Искам да се науча да чета на старобългарски
Здравейте! Сигурно за много хора заглавието звучи страно, но наистина ми е много любопитен какъв е бил старобългарският език. Много ми се иска да се науча да го чета и разбирам. И преди съм се опитвала да чета разни откъси от текстове, които са на старобългарски и, като цяло, не ми беше безкрайно трудно да разбера за какво г/д става на въпрос, защото корените на основните думи са същите, като на съвременните им съответствия. Проблемът е, че не знам как се произнасят определени звукове. Например носовките, еровете. Също и буквите "отъ", "копа", "ижица".
Някой знае ли как мога да разбера какво е произношението на тези звукове? Много ще съм благодарна, ако някой ми помогне.

Коментари

1.   Че за какво ти е? ! Старобългарският в днешно време изобщо не е във употреба и никой не го говори, защо ти е да го учиш? По-добре учи английски, вече много работодатели искат да знаеш английски!

2.   А аз искам да мога да летя и да чета мислите на хората..

3.   Научи се да пишеш правилно и тогава се научи да четеш на старобългарски език! Какво е значението на думата "страно", че аз за първи път разбирам за тази дума? Нова българска дума ли имаме или съм изпуснала много, а?

4.   Научи се да пишеш правилно и тогава се научи да четеш на старобългарски език! Какво е значението на думата "страно", че аз за първи път разбирам за тази дума? Нова българска дума ли имаме или съм изпуснала много, а?

5.   Хората учат английски и немски - езици които ще са ти нужни за да имаш кариера, а ти си седнала да учиш език, който няма да ти трябва за абсолютно нищо, само си губиш времето.

6.   Ами има си учители по старобългарски, защото доста се различава от езика, който говорим днес. За това сама няма да можеш да се научиш. Ако не греша има часове по старобългарски в Класическата гимназия, за това нищо не ти пречи да намериш учителя по старобългарски и да му плащаш за частни уроци, ако разбира се си от София. Ако си от друг град не знам как ще стане, във всеки случай не е толкова лесно, че да се научиш сама. Потърси в Интернет, може и някой да дава уроци.

7.   Да не би да следваш или искаш да следваш история? Защото еджали си тръгнала да се занимаваш с това просто като хоби. Иначе интересно занимание, и аз съм се питала как е звучал старобългарския, до каква степен има общо със съвременния български език. Тоест какво е останало в него. Откъде намираш текстове на старобългарски да четеш? В някой университет в България изучава ли се старобългарски?

8.   Първо, старобългарският е доста лесен за четене, има съвсем малко правила. Но като цяло да го "разбираш" е изключително трудно, граматиката е трудна. Бавен процес, работа с много таблици и речници. Няма да успееш сама, трябва някой да ти обясни основите. Ако все пак си сигурна, поразрови се в интернет. Купи си помагалото на Кирил Мирчев по старобългарски, малка книжка, струва около 5 лева.

9.   Авторката: №5, знам английски, а немския изобщо не мога да го понасям пък камоли да тръгна да го уча. №7, една позната беше взела сборник с текстове от някакъв професор от София. Доста е труно да се сдобие човек с такива неща. Те по принцип учените ги крият в разни архиви и най-много в музеите да има нещо. Но има някои неща в нета, а и мисля, че и из книжарниците все нещо може да се намери.
И ще помоля хората, които не могат да отговорят адекватно на въпроса ми, изобщо да не се захващат и да не ми правят забежки, че съм изпуснала в бързината някоя буква. На всеки се случва.

10.   Хора, направо ви се изумявам честно. Вие нямате никакви елементарни знания за езика и историята си. Просто се чудя на какво са ви научили повечето ви родители. Тука ще ви дават съвети да учите английски, не стига че се учи навсякъде и навсякъде по рекламите се използва. Ами който иска да отива в Сащ, никой не го е спрял, но тази американизация не е нормална. Да съветваш човек да учи английски и то трябва да е на високо ниво за да го употребява, а да няма елементарни познания за корените си... много са ограничени някои хора.
И за тези, които ще скочат против мен мога да ви кажа, че от обща култура знам много неща за миналото на България и за старобългарския, както и къде има преподаватели.
Много са ограничени хората в днешно време и не знам това до къе ще доведе.
Ж, 23

11.   Малка носовка - произнася се приблизително "ен"
Голяма носовка - произнася се приблизително "он"
Ер голям - произнася се както и сега - ъ
Ер малък - нещо средно между "и" и "ъ" или не се произнася
Иеръй - произнася се ъй
Ижица - и
Отъ - дълго о
Копа - много рядко се среща и обозначава число.

Надявам се, че съм ти бил полезен.

12.   Авторката: №11, безкрайно много ти благодаря. Най-сетне е намери човек, който да ми отговори святсно. Поздрави!

13.   Моля, няма защо :) Теми като твоята са чудесна илюстрация на вица за разликата между българския и чуждия форум. Ако имаш още въпроси за старобългарски, казвай. Преди години съм го изучавал и макар че не се справях кой знае колко добре все нещо си спомням. Между другото, ако не знаеш, в нета е качен кратък старобългарско-български речник, който ще ти бъде от голяма полза. Напиши в google "речник по старобългарски език" и ти излиза като 1-ви резултат. Поздрави и успех!
Номер 11

14.   Едно време(преди 30г)в девети клас първия срок се учеше старобългарски.. четяхме и архивни текстове. Беше интересно да чуеш как е звучал езика на старите българи... Учехме и наизуст пасажи от текстове.
Сега вече явно не се учи...

15.   От авторката: №14, да, определено тази чат от културата и историята ни е много пренебрегната! Сега в 9-и клас само в края на втория срок претупваме набързо средновековната българска литература и май че за четирите години ще е само това, до 12-и клас няма да учим нищо повече.

16.   до авторката: Старобългарски се изучава във ВУЗ-ове, където има българска, руска или славянски филологии. Като цяло помагалата са малко. Учебникът на Кирил Мирчев е основен. Не мисля, че някой ги укрива, просто не са преиздавани и се намират трудно. Провери в онлайн антикварни книжарници.

17.   Проверих и в онлайн книжарницата на Хеликон го има - Старобългарски език - Кирил Мирчев.

18.   Здравей! Ето как се произнасят повечето букви:
Ер голям- произнася се и сега така - ъ
Ер малък- понякога не се произнася, но когато се произнася - нещо между, , и" и, , ъ"
Иеръй - ъй
Отъ- о

19.   Преди година имаше в библиотеките речник на старобългарски

20.   В нашето училище се учи старобългарски. Езика е много интересен, но и труден

21.   Можеш да научиш много неща за старобългарския език по специалност теология в православен богословски факултет.
От старобългарския език е произлязъл църковнославянския език ( лека редакция на старобългарския език в Русия, по време на турското робство).
Старобългарския и църковнославянския език много приличат на руски език.
Първите букви на старобългарския език са : аз, буки, веде, глагол, добро, ест, живете, зело, земля, иже и т. н.
Старобългарския език има 7 падежа.
Той е синтетична форма на езика. Синтетични езици са тези, които имат падежи, аналитични езици са тези, които имат предлози. Старобългарския език има постепенно преминаване към аналитизъм, през време на турското робство. По време на турското робство старобългарския език много се е изменил...
Като се научиш да четеш църковнославянски език, лесно ще се научиш да четеш старобългарски език.

22.   В НГХНИ ''Константин Преславски'' се изучава Старобългарски език. Доста си е труден по отношение на граматиката, но пък е доста интересен! :D

23.   Защо му е притрябвало на това момиче да учи старобългарски, вместо немски и английски, се питат някои тук. Ами вероятно защото иска да види нещо по-далеч от носа си, защото когато българите са писали на родния си език немци и англичани са ползвали латински, защото се интересува от славната история на народа си и защото старобългарският е красив и благозвучен. Има и още едно предимство, ако разбираш поне малко от старобългарски: никой не може да ти внушава, че наши собствени български думи са русизми, сърбизми и т. н.

24.   Сега приятели ще има голяма нужда от експерти по старобългарски език. Защото както по времето на преславската школа, когато е първия златен век на България и е започнало разпространението на българската култура, книжовност и писменост, и православие на север и североисток е имало силни хора силни, силни просветители, силни владетели начело със силен Цар, но не се бъркайте, царя не е бил силен от самосебе си, бил е силен защото дори хорицата като вас са били силни и умни, те са правили и създавали в името на българската държава, и царя, и църквата, защото силата на една държава идва от силата на нейните граждани в момента. Сега много хора се пробуждат и ще започват да променят българия, но те няма да носят на гърба си тези, които нямат желанието за промяната и само чакат тя да дойде. Не говоря, приятели, за никакви политици, партии или отганизации във и извън страната. Изчакайте и ще разберете твърде късно или действайте и те сами ще ви открият на време. И знайте, вие наистина сте наследници на велики цивилизации, приемете го и не се срамувайте от това защото се заблуждавате!

25.   Малко литература по въпроса:

https://www.scribd.com/doc/30097202/Старобългарски-език-Кирил-Мирчев-1972-2000

26.   Ако знаеш старобългарски ще ти е лесно да разбираш някои славянски езика...полски,чешки,словенски,сръбски,руски и др.
Аз също искам да го изучавам...