Споделена история от Други

Искам да си променя фамилията, какво трябва да направя?
Когато се омъжих преди 10 години, приех фамилията на мъжа ми, но сега вече искам да си запазя и моминското и фамилията на мъжа ми. Например Иванка Любенова Георгиева-Николова.
Като подписвахме брак там но формуляра имаше и тази възможност, но толкова ми е бил акъла :D Сега дали може да се промени? Какво трябва да направя и къде да ходя?

Коментари

1.   А защо искаш да са и двете, ако попълваш документи ще пишеш повече, после маи и лична карта ще сменяп.

2.   Да се консултираш с адвокат.
Иначе - да, може.
Ж

3.   Тия с тирето и двете фамилни имена са супер смешни.
Като че ли са кой знае кои знаменитости, та ако си променят името и хората няма да ги знаят. Отнася се и за всякакви жалки квартални докторки и прочие.

Я си стой с фамилията на мъжа ти, освен ако не искаш да ти се смеят зад гърба.

4.   Сключи нов брак с мъж със същата фамилия като желаната (предбрачната). Казвам го като юрист, повярвай, това е най-лесният и евтин начин. Бракът може да бъде фиктивен разбира се - пускаш си обява, намираш човек и подписвате. След промяната го анулираме. Мога да дам по-подробни съвети в личен контакт.

5.   Това става само чрез съда. До колкото знам, процедурата не е сложна, щом оня и...т успя да се прекръсти на Винету. Най-добре се консултирай с адвокат, но в твоя случай цялата работа ще е просто една формалност, няма начин да ти откажат да си върнеш предишната фамилия заедно с новата.

6.   По-скоро сега толкова ти е акъла :)

7.   Не става само чрез съда, описал съм алтернативен способ (в коментар №4). Процедурата (пред съда) сама по себе си не е сложна, но адвокатският хонорар е 500 лв. и с пълен успех могат да откажат (има немалко такива случаи). Винету вероятно е кихнал няколко хиляди под масата за да се случат нещата.. запознат съм с десетки подобни дела, не говоря празни приказки.

8.   Авторке, не слушай глупавите коментари.
Нали имаш кръщелно свидетелство(ако нямаш - извади си).
Там където си приела името на мъжа си, отиди и попитай как може да си върнеш твоето старо име(не мисля че е нещо сложно).
Като ти обяснят законно какво да правиш, отиди и си смени личната карта с името, което искаш да носиш.
Хайде успех.
Ако ти правят някакви спънки, попитай ги тогава как са валидни документи със старо и ново име(защото те се признават официално), също има и документ, който удостоверява, че лицето еди кое си и лицето еди кое си = едно и също лице.
Мисля, че закона се промени оттогава, и ти сам си решаваш кое име да носиш, но все пак се консултирай да ти обяснят къде да се регистрираш и да промениш нещата.

9.   Скъпи дами вече не е модерно да ни взимате фамилиите, все едно трябва да се покажете виж коя съм и за кого съм женена, не е ли малко позьорско. Щом си от тези жени които гордо са се изпъчили че са станали омъжени за някой си там Гошко не разбирам за какво ти е изобщо да го променяш? !! При това увеличаващото се количество на разводи няма никакъв смисъл да се взима фамилията на мъжът и само най Флюбените го правят които са сигурни че се вричат до живот. Може за някой да е нормално но за мен си е гейска-балъшка работа, сори братя но така е, жената утре ако се разведете ви е взела не само името но и къщата. Не си мислете че имам нещо против влюбените хора, обичайте се на воля но човек винаги трябва да си има едно нещо на ум какво може да се стане ако ти забият нож в гърба, ако се разделите със жената/мъжът и тн., опции колкото искаш. Едва ли процедурата се заплаща много скъпо, можеш да се обърнеш се към адвокат по този въпрос или някой съдебен служител.

10.   №9, такива като тебе никога на трябва да мислят за женитба, защото според собствените ти думи всичко е предопределено предварително.
Като мислиш в такъв аспект, ти подсъзнателно(съзнателно) го изпълняваш.
Други хора мислят по друг начин.

11.   Относно сменянето или не сменянето на фамилията след брака се сетих за една леко смешна история. Бях на 16 и ми предстоеше вадене на паспорт (онези зелените, помните ги) и пред мен на опашката една рускиня. Омъжила се за 4 път и ще си вади нови документи. И като се почна едно обяснение, това било моминското и име, така се казала по първи мъж, така по втори, така след третия брак... пълна каша! Хем ми стана смешно, хем ми стана мъчно за жената. Да имаш 5 фамилии (1 по рождение и 4 придобити след съответния брак) и всеки път да доказваш, че ти си ти... луда работа. А не ми се мисли тази жена как се оправя когато попълва някакви документи. Така, че разбирам я, че все още вярва в любовта и се надява, че този път ще е завинаги, ама за да не се стига до такива драми, май е по-добре да не си сменяме фамилиите.
Да не говорим, че понякога и дори 1 брак е достатъчен да ти обърка нещата или поне да обърка сериозно наследниците ти. Когато почина една моя прабаба беше си проблем да я погребат защото се водеше с 4 имена! Веднъж беше Мара, веднъж Мария, веднъж беше с фамилията на баща си, веднъж с фамилията на мъжа си и докато докажем, че и 4-те жени са всъщност 1... баба ми и сестра и направо откачиха. Не могат да погребат майка си! И то все заради някакви тъпи административни неуредици с личните и документи. Така, че ще ме извиняват традиционалистите, ама аз си запазих фамилията и не съжалявам. Поне един ден дъщеря ми няма да има такъв проблем, пък и аз никога няма нужда да доказвам, че аз съм си аз и че съм същата завършила университет 3 години преди да се омъжи. А колкото до мъжът ми, никога не го е правил на въпрос. Важното е, че сме заедно, обичаме се и имаме дъщеря, пък какво пишело в документите ми, са просто подробности! Това, че си взела нечия фамилия изобщо не е гаранция, че ще сте заедно и че ще сте щастливи до края на живота си.

12.   Номер 10, тези другите хора явно живеят във въздушните си представи, когато слязат малко на земята тогава ще разберат че бракът е по скоро бреме. Хората сега започнаха да живеят на семейни начела без излишни претенции за каквото и да е. Когато една двойка се обича какво значение има дали ще сключат брак или не, кой на кого щял да взима фамилията, смешни сте ми такива.