Споделена история от Други

Без книжка и кола?
Момче на повече от 20 години съм, но още нямам книжка. Никога не съм карал кола. Обичам да ходя пеша и да се движа, не мога да стоя дълго време на едно място. Дори на работа стоя прав, а не седнал. Възможно ли е според вас в 21 век един мъж да живее пълноценно без кола? Както се досещате дори и да си взема нещо, ще е Голф или някой Опел, на тази възраст няма откъде да изкарвам пари за скъпа кола. Иначе ако можех веднага щях да си купя Мерцедес, Ауди или БМВ - автоматик 4х4.

Коментари

1.   Ти кажи, възможно ли е? Не се придържай към стереотипи. Щом нямаш нужда от кола, не карай

2.   Ти смяташ ли, че живееш непълноценно, щом не можеш да шофираш и нямаш кола?
Всичко е въпрос на вътрешно усещане. Ако имаш желание да караш, запиши курс. Ако не - недей.
Принципно е ценно умение и хубаво по някое време, все пак да вземеш книжка.
В началото не ти трябва скъпа кола. За да станеш добър шофьор трябва опит и много навъртяни килиметри. А представи си да си купиш готина кола и да я одраскаш или пък да минеш през по-голяма дупка колко гадно ще ти бъде.
Затова, моят съвет е, ако имаш желание, изкарай книжка и си вземи кола, която можеш да си позволиш на този етап. Когато покараш няколко години и добиеш финансова възможност, ще си вземеш по-яка кола.
Истината е, че каква кола караш, не е най-важно. Важно е да се научиш да караш безопасно, да пазиш себе си и другите на пътя.
Ако път нямаш желание да шофираш, няма защо да вървиш срещу желанията си.

3.   Щом работата ти е такава, че не е абсолютно задължително да имаш книжка и обичаш да вървиш пеша, няма абсолютно никакъв повод да се тревожиш. Познавам много хора като теб, които просто не искат да изкарат книжки и да имат кола, защото обичат да ходят пеша. Да не говорим, че купуването на кола ти е най-малкият проблем. После следват много разходи и при това непрекъснато, данъци, винетки, технически прегледи... така, че ако не ти трябва кола, няма смисъл. А, ако ти потрябва някой ден, винаги можеш да се запишеш на курс. Не е нещо, което задължително трябва да направиш преди определена възраст. Можеш да вземеш книжка и на 30 и на 40... когато ти потрябва.
Няма нужда да се водиш по общото мнение, че задължително трябва да имаш книжка и то още на 18. И без това всеки ден ги виждаме какви ги вършат тия 18-20 "шофьори", които взели книжка преди един месец и вече се мислят за новият Шумахер. Така, че запиши се на курс и изкарай книжка само ако наистина те влече или ти се налага, а не защото "всички така правят".

4.   Напълно възможно е. Колата е неизбежна необходимост само, ако работата го изисква или пътуването до нея е невъзможно или много по-неефикасно с друг транспорт. Или когато се налага грижи за роднина или друг човек на голямо разстояние и няма друг подходящ начин. Човек трябва да си направи сметката, защото луксът да се придвижваш бързо не е само в пари, а също рискове и проблеми покрай използването и обслужването. Моят опит е, че да нямаш кола е голяма благодат. Бях над 25 годишен когато изкарах книжка, но така и не ми се наложи да купя кола и нямам намерение да си купувам.

5.   Ми вземи си Голф или Опел, няма нищо лошо в това. Аз на 20 също нямах книжка и кола, имах си други приоритети. Не е фатално да нямаш кола, но всичко зависи от начинът ти на живот.

6.   На всяка цена вземи книжка. Отварят се после нови хоризонти

7.   Колата е едно от най-глупавите творения на човека. Превозно средство което струва сума ти пари, което с всяка година се обезценява с хиляди, което трябва да се зарежда непрекъснато със скъпо гориво, което се движи в лента едно срещу друго, управлението му изисква постоянно зорко внимание и стрес, което представлява постоянен и значителен риск за здравето и живота на управляващият го и на околните, което иска постоянна поддръжка, което се поврежда на кратки интервали и което отделя отровни газове насред хората. В 21 век, цена колкото едно жилище ли трябва да струва всичко това само за да може човек да се придвижи от едно място до друго. Тоя свят яко бута масло.

8.   И аз съм същия, братле. 3 пъти се явявах на изпити по кормуване, и трите пъти ме късаха и накрая се отказах. От всеки шофьор не става. Тези, които не мислят така, правят катастрофите и отнемат невинни животи.