Споделена история от Други

Кормуване
Здравейте, почнах кормуването, няколко дена беше добре, но дойде момента, в който започнах повече да се движа в града и то в такива улички, че просто... проблемът ми е съединителя, защото в стремежа си да не го пускам бързо, а плавно след като съм спряла да се огледам после много бавно тръгвам особено ако трябва да завивам. Просто ми е трудно това спиране после малко потегляне пак спиране отглеждане и бързо тръгване, много трудно ми се получава. На светофар понякога се забавям пък ако трябва да завиват наляво е ужас. Някакви съвети може ли да дадете, защото просто ми писна вече, нямам едно нормално тръгване без проблем без притеснение. Правя и други грешки, но те са от не мислине и са по- поправими.

Коментари

1.   Съветвам те ако имате семейна кола или имаш приятел или роднина с кола да го помолиш да ти покаже и да тренираш повече, за да може като отидеш на урок да го знаеш вече и да ти е по-лесно.

2.   Отиди на някой голям паркинг и там практикувай.

3.   С времето ще се оправят нещата. Ще свикнеш да правиш нещата по-бързо и дори механично. Опит трябва, няма какво друго. И не се притеснявай, че тръгваш бавно. Всеки нормален човек ще прояви търпение към учебна кола.
Аз вече карам над година и все още ми е малко напрегнато като завивам наляво на натоварена улица. Но с всичко се свиква :)

4.   Здравей оф нз и аз кормувам но съм само на 1 час взет остават ми 30 някой по напреднал колега да даде съвет аз взех общо устройство на автомобила тоест опознаване..... Сега на 8 съм на 2 час-по кормуване и ми е много гадно успех!

5.   При работата със съединителя има един ключов момент - викат му полусъединител. С малко практика самият момент на отделяне се усеща много лесно. Идеята е, че ти можеш да пуснеш много бързо съединителя до половината му "път" и след това по-плавно и няма да имаш никакъв проблем - нито забавяне, нито тресене на колата, нито гаснене при потегляне.
Помоли инструктура си да отдели един час само за това, отидете на някой стръмен наклон, тренирай потегляне, след това приложи наученото на някой светофар, сигурен съм, че ще разбереш за какво ти говоря сега и вече ще се справяш по-добре.

П. П. Много е важно, докато ходиш на кормуване да не караш друга кола, освен тази на инструктура си, защото сама, без напътствията на професионалист се заучават лоши навици, които изискват време за корекция и реално вместо да се учиш на важните неща като предимства, дистанции, пешеходци и пр., ще трябва да се преобучаваш как да спираш или сменяш предавките например.

6.   Упражнение му е майката. Съсредоточава се върху най-слабите ти умения и работиш по подобрението им. Съвета би бил-ми прави го като хората. Ти знаеш как става просто не си свикнал.

7.   Номер 5 го е казал много добре. Научи се да караш на полусъединител. На полусъединител колата се отлепя, спираш не със спирачка а с натискане на съединителя и така няколко пъти докато се оглеждаш на левия завой. Всеки съединител има различен ход. Новите и нормално регулирани трябва да зацепват на средата на хода на педала. Някои зацепват много ниско, други много високо. Когато нямаш опит не неприятно да сменяш колите поради тази причина. Така че научи къде зацепва съединителя на учебната кола. И после както казва колегата отпускаш бързо до там и плавно нататък при потеглянето. Успех!

8.   От автора- Здравейте, вече положението е много по добре. Просто цаката е все да си на полусединител и тя колата сама тръгва, сега вече много по-спокойно карам, сменям си скоростите и оглеждат се и така. Обаче дойде друга трудност потегляне по баир, това за сега ми е трудно, просто пак така трябва полусединител и спирачка и при тръгване повече газ ама нещо ми е трудничко, но имам още 7 часа кормуване и ще трябва и с това да се справя. А и другото, което пак така изпитвам малко напрежение е когато трябва да минавам по двупосочна пътища с две ленти и в една и в двете спрял и коли и някакви пешеходци трети отворили вратите на колите и си блеят, просто много се дразна. Иначе много ви благодаря за съветите, даже се и упражни на друга кола, но по ми е лесно на учебната.

9.   Браво! Аз съм н. 7. Сега е време да се отучиш да караш на полусъединител. Карането постоянно на полуъединител го износва и ще трябва да се сменя. Затова внимателно с полусъединителя. Само при потегляне и само на първа. Виждал съм хора и на втора, че и на трета държат полусъединител. За потеглянето на наклон си ползвай ръчната - класика е. Усет е колко газ да подадеш и да свалиш ръчната, когато съединителя отцепва, но се научава. А за лудницата в движвнието си прав, но оправия няма. Карай внимателно и умната. Успех!

10.   Добри съвети на н. 9, но докато си вземеш книжката карай както си искаш. Ако ти е удобно на полусъединител - моля.
За първа кола те съветвам да си вземеш автоматична. Гадни са, това всеки го знае, но ти като не си карал истински няма да забележиш :) Помага да се концентрираш първо върху случващото се на пътя. Вече като придобиеш рутина, почни да се упражняваш с ръчни предавки с кола на приятел. В началото ще ти е трудно, после ще усетиш, че имаш много по-непосредствен контрол над колата. Продай автоматика и си вземи ръчна кола. Някои хора казват да не се кара ту автоматик, ту ръчна, но аз нямам проблеми с това. Пътъвам много, взимам коли под наем и карам всякакви марки, всякакви предавки. Внимава се само с левия крак като караш на автоматик - той не се ползва и готово - няма какво да объркаш и това че 2 г. карах само автоматик не ми попречи за ръчната. Не се забравя. Аз веднага потеглих и след 15 м. си карах на ръчна..
Успех

11.   От автора- Здравейте, познати също ми казват, че е лош навик да се кара на полусединител както и да се държи на 1 на червен светофар ама така ни учат, аз да си взема изпита пък после само практиката ще покаже. Иначе за бъдеща кола живот и здраве, не мисля да е автоматик, това ще ми изкорени всякакви минимални способности, а и без това не съм от голям град с големи задръствания. Пак ви благодаря за съветите, ако има нещо пак ще питам.

13.   Не разбирам какво против автоматиците имат някои тук... С автоматик се ражда човек. Пожелавам на всеки в България да може да си позволи автоматик. Шофирането изведнъж става десет пъти по-приятно.

14.   Авторе, с времето ще свикнеш, споко. Актовен шофьор съм от скоро, на моята кола съдеинителя отделя доста високо, но свикнах бързо. Споко с практиката се свиква.

15.   Както са ти казали и другите - не се притеснявай, ще свикнеш. Просто ти трябва практика, нещата не се случват от днес за утре. И аз след като изкарах курса не можех да тръгвам на баир и особено в първия месец подгизвах в пот от притеснение. Постепенно обаче, нещата си дойдоха на мястото. Лично за себе си мога да кажа, че ми бяха необходими около 25 000 км., за да придобия поне някаква увереност на пътя. Колкото до това дали да си вземеш автоматик или не, по-скоро за първа кола си купи с ръчни скорости, за да се научиш. После вече можеш да караш каквато си поискаш. Най-важното е да си внимателен на пътя, без значение колко добър си станал. Не се води по разни кръчмарски разкази кой, как карал и за колко бил стигнал. В града е особено важно да внимаваш на пешеходните пътеки, а и по принцип. Много често през нощта или когато пече слънце, видимостта е силно ограничена и като нищо може да връхлетиш върху някой пешеходец. Не се поддавай и на разни джигити, които ти се лепват отзад или ти свирят. Щом си спазваш правилника и ограниченията, няма от какво да се притесняваш. Другото много важно нещо е добрата техническа поддръжка на автомобила. Никакви компромиси със спирачки, гуми и ходова част. Това е просто задължително. Заради пишман майстори и собственици самоубийци, щях да се размажа на пътя. Счупи ми се предна пружина и ми пръсна гумата. Добре, че се случи, когато излизах от паркинг и карах с 20. Ако беше станало на магистрала, щях да съм помлян някъде. Господ ми спаси живота! А почти веднага, след като купих автомобила, го закарах на уж "много добър" майстор и му казах да го прегледа от-до и всичко да се ремонтира както трябва. Нито съм се пазарил за пари, нито съм го притискал с времето. Просто исках колата да е надеждна. Затова трябва да имаш проверен майстор, който наистина гледа сериозно на работата си.

16.   От автора- Здравейте,минах изпита по кормуване успешно, даже и без грешка. Беше много лесно,но си беше притеснение, все пак съм жена, която преди курсовете не се бях качвала да карам. Много ви благодаря за съветите, късмет и успех ви желая.