Споделена история от Други

Помощ при избора на ламинат
Нуждая се от малко помощ. На пазара има толкова различни видове и модели ламинати, че вече не знам какъв да си взема. Търся ламинат, който да е качествен и да издържа на интензивна употребва, цената не е от значение. Препоръчайте ми някой модел, от който сте доволни?

Коментари

1.   Здравей! Повечето ламинати на пазара са на един и същ производител, като се предлагат с малка разлика в цените. Проучи класовете ламинат за интензивна употреба, мисля, че ти трябва 31 или 32, но не съм сигурен, затова провери в Гугъл. Щом цената не е от значение, просто трябва да си избереш десен и гледай да е поне 8мм и задължително с подложка. Всичко под 20лв/квадратен метър не те устройва, така че гледай и цената все пак. Дано съм помогнал :)

Lion_69

2.   За марка няма да ти препоръчвам, тъй като всеки е доволен от различно - а и аз вкъщи имам купен един тип, а за други нямам впечатления. Това, което аз гледах като го избирах беше:
- „клас на абразивност“ (“abrasive class”) или съкратено АС - колкото е по-висока цифрата, толкова по-добро покритие има ламината (по-трудно се износва - от гледна точка на петна, абразия, подуване в краищата, отпечатъци от крачетата на мебели и т. н. - Иначе се води AC1 - ламиниран паркет, предназначен за жилищни зони със слаба натовареност на подовата настилка. AC2 - ламиниран паркет, който е по-издържлив на трафик в сравнение с AC1. AC3 – ламинат, който е предназначен за натоварени жилищни помещения. AC4 – паркет, предназначен за комерсиални приложения с умерено интензивен трафик. AC5 - ламиниран паркет, предназначен за търговски площи с висок трафик.
- Съгласно европейските стандарти ламината има и следните класове:
Class 21 Домашна употреба, ниска натовареност
Class 22 Домашна употреба, средна натовареност
Class 23 Домашна употреба, висока натовареност
Class 24 Домашна употреба, много исока натовареност
Class 31 Публични зони, ниска натовареност
Class 32 Публични зони, средна натовареност
Class 33 Публични зони, висока натовареност
Class 34 Публични зони, много висока натоварено
- Като си купуваш ламинат е добре да огледаш добре и "сглобката" / ламинатите се редят плаващо - клик система. Добре е връзката между двете дъски да е по-здрава. Ама тук вече не си спомням какви видове имаше - можеш да проучиш или разпиташ в магазина или персонала или монтажниците.
Успех с избора на ламинат :)
Ава

3.   Щом цената е без значение си вземи паркет от естествено дърво. Иначе има и добри ламинати, отиваш в магазина и там ти казват кой е за по-голямо натоварване. Като ги пипнеш, ще видиш разликата. Има едни за по 7, 8лв на квадратен метър, много е гладък и тънък, той не става. В магазин отиди и ще си избереш.

4.   Много е важно ламината да има добра дебелина, препоръчвам ти да си вземеш 10 мм. Освен това трябва да гледаш класа на износоустойчивост, като 33 клас е доста добър. Наскоро си взех ламинат, който отговаря на тези изисквания от един от магазините на carpetmax. bg в София, който се намира на ул. Околовръстен път 131. Може да отидеш в най-близкия магазин до теб и да разгледаш, имат много различни модели.

5.   Много ви благодаря за съветите и за помощта. Вече съм по-ориентирана и знам какво точно да търся.