Споделена история от Други

И интелигентния човек понякога се държи просташки!
Моля модераторите да пуснат темата ми!
Та така, аз съм момиче на 20г. и съм от София. Винаги съм възприемала себе си като интелигентен човек, а и много хора са ми го казвали. Не защото съм бележкарка и имам отлични оценки, а просто защото се интересувам от всичко, което ме заобикаля, постоянно чета, търся неща, които да ме обогатяват и да ме направят една завършена личност, достойна за уважение. Говоря 3 езика и в момента изучавам 4ти. Не се мисля за някакъв полиглот, но въпреки това се гордея с наученото до момента, защото ми е коствало много труд, време и нерви. Мога с часове да ви говоря за популярните стилове в изкуството през вековете например, като започнем от Готиката, през Ренесанса, Барока, Рококо и т. н и да ви разкажа за техните характерни особености, за идейните им основи, за периода, през който са били актуални и каквото още ви интересува. Страстта ми обаче е литературата! Обичам българска, англоезична, средновековна -всичко! Обожавам да се заравям сред книгите ми и да прекарвам с тях часове! Интересувам се от музика, кино, спорт, политика, психология и каквото се сетите. Може да се каже, че съм малко или много компетентна по всякакви въпроси, но въпреки това никога не съм била от онези хора, които постоянно се изтъкват като си изказват мнението по всеки един зададен въпрос или са от този тип хора "енциклопедии". Добър слушател съм, дори когато съм в големи компании предимно слушам, вместо да говоря. Така научавам много повече за хората в обкръжението ми, вместо постоянно да говоря за себе си. Може би на никого не съм разказвала толкова много за интересите и хобитата си, както тук пред вас. Но въпреки това, когато някой разбере, че слушам чалга, не му пречи директно да ме сложи в калъпа на простаците и деградиралите, без да ме познава и без да знае каква съм всъщност! Когато погледнете плейлиста с музика в телефона ми, можете да видите, че аз слушам всичко, което излиза на музикалния пазар. Не се ограничавам в рамки и стилове. И мисля, че съм идеалния пример за това как чалгата не вреди. Защото аз просто слушам музиката, танцувам и се забавлявам, без да се вглъбявам в текста, без да подражавам на изпълнителите. Когато в продължение на цяла седмица съм била затрупана от учене и работа, не ми пречи на края на седмицата да си облека някоя къса пола и едни "кокили" и да отида в някоя дискотека, която ми харесва, за да разпусна, въпреки, че пускат чалга. Това деградирала и проста ли ме прави? И когато някой индивид, който не е съвсем еволюирал ме ядоса така мога ругая и да псувам, че ще се запитате как е възможно една млада дама да използва подобен език. Но винаги се старая, когато за целия ден съм напсувала двама, на трима да се усмихна искрено. Но не мисля, че това ме прави елементарна, вулгарна, примитивна и прочие. Точно аз съм човекът, който дотолкова ненавижда простащината и невежеството, че колкото и садистично да звучи, ако можеше да има и сега от тези газови камери, в които Хитлер е затварял евреите, по мои наблюдения всеки трети от българското население трябва да е пращан там. Не съм фен на разнообразието и на идеята, че на този свят трябва да има всякакви хора. Мисля си, че тази сган, този упадък на обществото няма как да е полезен на света с каквото и да било. Той единствено може да вреди на по-добрата част от човечеството. Знам, че сега ще има много хейт, много негативни коментари, но това е което исках да кажа. Нали това е идеята на този анонимен сайт. Благодаря на тези, които си направиха труда да прочетат до край, оценявам го!

Коментари

1.   Всъщност бях напълно съгласна с теб, дори за това с Хитлер, с изключение на твърдението за чалгата! За мен един интелигентен и уважаващ себе си човек не би си позволил да върти кючеци на турски и цигански ритми и да пляска на Азис и Стораро. Тази музика е деградирала и води обществото към упадък. При толкова хубави стилове и дискотеки, пускащи песни от тях, тя решила в ЧАЛГОтеки да "отпуска"...

2.   Искам да се запозная с теб, такива приятелки си търся, с които да научаваме нови неща заедно.

4.   Аз съм съгласен с всичко кето каза :) Колкото и да си права хората не се раждат глупави... Те имат възможности до небесата, но не ги използват. От другата страна стои това, че сме бедни. А когато един човек с по-ниски доходи отглежда своите рожби, той няма как да им осигури правилна и качествена храна, която да допринесе за нормалното развитие на организма му във всичките му стадии. За качеството ни на образувание, социално развитие и тн. няма да говоря, ти си знаеш.

Теф

5.   Щом си готова за хейт ще си го получиш. Аз съм мъж на 23 и едно от нещата, които ненавиждам е абсолютната простащина и простотия, която е заляла обществото. И съжалявам, колкото и да ме убеждаваш, че си изключително интилигентна, начетена и отворена към света и хората няма да ти повярвам изобщо, ако те видя с късата пола и токчетата вървяща към чалготеката. Май ти се иска хората да те мислят за това, което се описваш. Когато се представяш по даден начин пред обществото, трябва да го подкрепиш и с действията си. Хората, които слушат чалга определено ни дърпат надолу чисто духовно. Духовния упадък на страната ни е по-страшен от икономическите кризи. И когато хора, като теб продължават да посещават подобни заведения и прокламират, че слушането на чалга не води до последици, то определено ние ще продължаваме да тъпчем на едно място, като нация. Да си интилигентна не означава да можеш да ми развиваш суха теория за Рококо. Интелигентните хора защиват идеите и принципите си и най-вече имат ясна лична позиция за всичко дори и музиката. Мога да ти кажа, че в 99 % от случаите, когато някой ми е казал, че слуша чалга съм познавал що за човек е. Проблемът на хората, които слушат чалга е че си приличат изключително много, защото чалгата не е само музиката и текстовете, а за жалост е цяла култура, която трайно е промила мозъците на своите "фенове". Аз ненавиждам Чалгата алгата, като култура и начин на поведение, а не самата музика, но за жалост хората не осъзнават, че именно това е проблема. Ти си част от проблема авторке също, ти си част от тази култура. Вече го доказа, след като спомена за късата рокляпола в края на седмицата. Заради такива хора, като теб ми се иска да живея на друго място.
Ако изтърпиш цялата критика до край ще се радвам и да отговориш, защото интелигентните хора умеят да понасят критика и да се защитават. Яд ме е само. за едно, че има страшно красиви момичета, които са в къпана на тази простотия и не си дават сметка, че отстрани е наистина грозно. Ако си една от тях имаш време пред себе си, за да го осъзнаеш. Успех, а между другото щом задаваш въпроса тук очевидно нещо те притеснява. Може би вече си осъзнала, че чалгата те кара да деградираш умствено. Така ли е?

6.   Чела ли си "Моята борба"? Смятам, че си, но все пак ми е интересно дали съм прав. :)
Иначе, не мога да се изкажа конкретно по твоя проблем. Винаги съм смятал, че слушащите чалга са отрепки и деградирали хора, но ако това, което казваш за себе си е вярно, тогава наистина не мога да го кажа със сигурност.

7.   Интересно, много интересно. Една интелигентна личност с широки познания като теб не е ли наясно, че много от нещата, от които се интересува, са били преследвани? Много автори от ренесанса например. И други. Но те са направили това, което харесващ и същевременно разнообразието, което мислиш, че е вредно. Междувпрочем личното ми мнение е, че далеч не знаеш това, което твърдиш, но нека го оставим настрана. А ако аз или Чичо кажем, че всички жени, носещи къси поли и ходещи сами по чалготеки, трябва да се затворят в газови камери, ти ще се съгласиш ли? Не? Но защо? ! Аз мисля, че така трябва! ;) Кои сме ние да определяме в крайна сметка? И коя си ти? !
Темата е провокация, написана от тесногръд, пасивноагресивен и комплексиран, но грамотен човек. Ето ти доказателството, че начетен не означава интелигентен! ;) :)
Ж28

8.   Чалгата не е за умни и интелигентни хора. Има много други стилове като диско, поп, хай-енерджи и др, които са по-приятни за слушане. Второ - никак не ми хареса мнението ти за газовите камери. Ти се мислиш за нещо повече от останалите, това не е присъщо на умния човек. Има всякакви хора, не може да има само умни, красиви, добри и т. н. Ако си достатъчно зряла, ще осъзнаеш, че трябва да приемаме хората такива, каквито са. Ако някой не ти е приятен, просто го отбягвай.

9.   От 7:
Една умна жена няма как да хареса чалгата - текстовете са глупави, вулгарни, неприлични.
"този упадък на обществото няма как да е полезен на света с каквото и да било. Той единствено може да вреди на по-добрата част от човечеството. " Всеки човек, който има поставени цели, нищо не може да го спре или да му попречи. Той стои настрани от "упадъка". Нека да приемаме хората такива, каквито са. Да, убийци, психопати и т. н. заслужават да отидат в газова камера, но някой обикновен индивид без мозък... все пак не можем всички да сме умни и перфектни.

10.   Съгласна съм с Авторката. Аз самата съм подобна на нея, също съм интелектуалка, завършила съм образованието си в чужбина и владея много езици. Не слушам редовно чалга, но ако пускат чалга, защо не? Харесвам си също няколко парчета и имам периоди, в които ги слушам. Слушам иначе метал, рок, класическа музика, ЕЛЕКТРОННА МУЗИКА напоследък, но примерно в Май месец слушах цял месец чалга и поп музика. Цял месец! После ми омръзна и от тогава не съм слушала.
Познавам доста хора на науката и изобщо с напрегнати, сериозни професии, които имат подобни „вентили“ на разпускане. За съжаление при някои хора това е алкохолът. Авторката никому не вреди - защо не? Тя нито взима дроги, нито пие, нито пуши или не вреди по никакъв начин на себе си и на другите.

Мой близък, който е в управителния съвет на много голяма мултинационална корпорация чете комикси и то не Манга, а Мики Маус! МИКИ МАУС И ДОНАЛД ДЪК. Има цяла колекция и много се радва. Много жени също четат най-евтини любовни романчета за разтоварване и не говоря тук за глупави и прости жени, а за жени с напрегнати професии, с много натоварен живот.

ФАКТ - Ню Йорк Таймс сложи Чалгата сред 20-те най-влиятелни музикални течения на 2015 г. и цяло интервю с... Азис.
На Запад не е рядко да го пуснат точно в рок кръчми. Не знам защо, но съм го слушала в една от най-тежките рок кръчми в Берлин и доста поп звезди взимат такива ритми вече в своята музика.

Не бъдете тесногръди. Рапът примерно няма по-хубави текстове, а за електронната музика ха-ха, да не говорим
Стига се спичайте, оставете момичето да се радва, да си живее младостта и като ѝ е хубаво - никому нищо лошо не прави.
Не живейте с предубеждения за хората - кой как се облякъл, кой каква музика бил слушал бла-бла. Ако това беше някакъв критерии, то всички да слушаме класика и да ни дойда акъл в главата - да ама не.
Чалгата е нищо повече и нищо по-малко от музика. Кой как ще си живее си е негова работа

Между другото от чисто икономическа гледна точка е много положителен фактор. Дава хляб на много хора и то не в Америка или в Амстердам, а в БЪЛГАРИЯ - не само на изпълнителите, а на цели екипи, но също така на поетите, които пишат текстове, композитори, фотографи, оператори... плащат се данъци в България, какъв ви е проблемът?
Дори можем да бъдем горди с тази индустрия, защото вече сърбите ни копират и гърците също, не обратното. Всеки народ си има подобни музикални жанрове - за немците, холандците и т.н това е шлагерът, имат брутални шлагери и певици, който не отстъпват на нашите по визия, в САЩ си имат кънтрито, за Русия това е естрадата (тя произлиза от шлагерите) и дори рапът е вид улична, народна музика на масите.

11.   Понеже н 7 ми е взелa думите от клaвиaтурaтa :) ще допълня сaмо нещичко.
Хм... aз говоря 7 езикa, освен мaйчиният си. И дa, определям се кaто интелигентен човек, но не зaщото знaм езици и "други нещицa", a зощото съм много любопитнa. Освен любопитнa обaче, увaжaвaм прaвото нa живот нa ВСЯКО живо същество aко то не нaрaнявa/ убивa зa удоволствие, a не зa оцелявaне. Виж, че дaже теб увaжих... a не съм сигурнa, че не би трябвaло точно хорa кaто теб дa поведaт колонкaтa към гaзовите кaмери.
Ти си просто едно сaмоповярвaло си комплексaрче, което си търси внимaние и aко може и мaлко овaции. Ми не, не можеш дaже и товa дa нaпрaвиш кaкто трябвa.
Инaче и aз могa дa псувaм кaто кaруцaр, дaже могa и дa се посбия aко се нaложи.
Но съм ЧОВЕК преди всичко! A ти или почети зaщо aджебa трябвa дa приемaш и увaжaвaш прaвото нa живот нa остaнaлите живи или вземи се гръмни.

12.   Поп-фолкът се отъждествява с определено поведение, а оттам има и изграден стереотип за хората ценящи го. Това не можеш да промениш - може да се доказваш на всеки поотделно, но стереотипът си остава. Тези, които не те познават, ще си мислят за теб онова, което е изградено(като мнение) за съответния тип хора слушащи такава музика.
Не знам какво четеш, но ако са класици, не мисля че ги разбираш, съдейки по отношението ти към недостатъчно "еволюиралите". Класиците са хора, изпреварили с няколко века съотечествениците си(а и не само тях) и прозрели немалки истини, които и днес са с голяма стойност. При тях, на преден план са поставени нравствени въпроси, които подбуждат към разсъждения по определени въпроси. Идеята е, че когато човек вникне в написаното от тях, той бавно започва да се променя - вече мисълта и отношението към определени неща стават различни - почва да разсъждава в дълбочина(или поне се появяват наченки за това).
Всяка музика влияе, дори да не се заслушваш в текста. В случая поп-фолкът влияе на Аза, на гордостта - "Ти си най-големия", "хубавец с тяло на боец", "теб обичат те всички жени" - засяга чувството на значимост, защото на всеки му се иска да е най-най. Дори само ритмите опияняват. Това разбира се не oзначaва, че класическата музика не може да има негативно влияние - там също има такива компилации, които навеждат на мрачни мисли, както би навела и една агресивна рап песен(например Hendel - Sarabande, пусни си и виж как ти влияе тази класика).
Много повърхностно виждане за интелигентен човек - "Точно аз съм човекът, който дотолкова ненавижда простащината и невежеството, че колкото и садистично да звучи, ако можеше да има и сега от тези газови камери, в които Хитлер е затварял евреите, по мои наблюдения всеки трети от българското население трябва да е пращан там. " - и доколкото разбирам ти ненавиждаш всеки простак, и би го убила за това, че е такъв. Най - интересното е, че ти искаш да се доказваш - да докажеш как интелигентен човек, може да слуша поп-фолк и това да не му повлияе, но в същото време се дразниш, когато те поставят в стереотипа, изграден за хората слушащи поп-фолк. Щом ще се стремиш да се харесваш, трябва да играеш по установените правила на играта, а не по собствени, очаквайки да променяш мнението на маса народ. Не казвам, че стереотипите са правилни, но са вече установени правила(направени на база наблюдение) и в някои случаи съответстват на истината. А да промениш мнението на масата е толкова невъзможно, колкото и да събориш стена с глава - виждаш, че сама се дразниш и пак не получаваш признание за ума си.

13.   Между умен човек и интелигентен, има разлика. Познавам хора с висше образование, интелигентни в областта си, но далеч не са умни

14.   Аз съм авторката. Честно казано мислех, че газовата камера ще предизвика повече дискусии, отколкото чалгата, но все пак нека кажа нещо в моя защита. Така, аз не слушам САМО чалга и в никакъв случай не съм заклет фен. Абсурд пък да съм повлияна от чалга културата по някакъв начин. Дори това с късата пола беше малко преувеличено, но няма значение. Аз слушам всичко, което ми харесва. А има произведения на поп-фолка, които изобщо не са с цигански украшения и извивки и мазни изпълнители. Песните от този стил, които ми харесват се броят на пръстите на ръцете ми и определено не са на Фики, Тони Стораро и Азис и изобщо не стават за кючек. Те са със съвсем различно от чалгата звучене, заради това повечето дори ги пускат по The Voise city, където принципно не пускат поп-фолк. Не знам защо всички тук решиха, че съм заклета чалгарка, най-големия фен, сигурно си помислихте и, че приличам на Андреа. :) Всъщност не ходя редовно по дискотеки, за разлика от повечето хора на моята възраст. Дори съм по-скоро интроверт, но понякога все пак обичам да изляза да се веселя и то не непременно на ЧАЛГОтека. А относно вашите коментари- Номер 4, аз произлизам от бедно семейство, но това не ми е попречило да се превърна в това, което съм днес. Работя от както станах на 15 и паралелно с това уча и до ден днешен. Това че нямаш пари поне за мен лично не е оправдание за това да си необразован и неграмотен. До номер 5. Щом в 99% от случаите си бил прав, какво става с този 1%, за които грешиш? Може би аз също съм като този 1%. И не мисля, че чалгата ме кара да деградирам. До номер 6-да, чела съм книгата и наистина много ми хареса. Но не мисля, че вредя на нацията по някакъв начин, само защото горе-долу, чат-пат решавам да си пусна някое чалга парче или да отида на дискотека, в която слушат такива. До 7-това е моето лично мнение, все пак всеки отделен човек има право на такова. Не го налагам на никого. Относно 8 и 9-точно такива безмозъчни индивиди лично на мен са ми създавали проблеми и главоболия и са ми пречили в развитието ми. Няма да изпадам в подробности, но говорих от личен опит.

15.   Стана ми съвестно - в момента си подложена на остра критика, за която и аз имам вина в частност. Бил съм, като теб - в някои отношения и по-лош в мисълта си. Интересното е, че прочитайки за пръв път темата ти, аз бях готов да отсъждам(и отсъдих) по това, че чета размислите на "завършен" човек - такова нещо, обаче не съществува, защото човек с годините се променя. Сега си в 20те и мислиш така - ще поживееш, ще разсъдиш, ще започнеш да виждаш нещата от друг ъгъл - интересното обаче е, че аз не те съдих за това, което би могла да си в бъдеще, а за това, което си сега, не отчитайки факта колко прекрасна ще си, като мислене, занапред. Винаги, когато чета мои неща от преди години, не си харесвам мисленето, а сега отсъждам на човек(както и другите отсъждат), който ще се промени с времето. Но все пак знай, че няма как да се харесаш на всички - невъзможно е, но от друга страна можеш да уважаваш всички и всичко - това вече е възможно и отличава човека. И все пак стереотипът е стереотип - не мога да очаквам, да съм як с татуировки и къса прическа и да минавам за умен. Понякога нещата са просто такива, каквито са...

16.   " Точно аз съм човекът, който дотолкова ненавижда простащината и невежеството," - да ненавиждаш простащината, а си готова да псуваш!? Явно нямаш представа от норми на поведение. Човек който ненавижда простащината, просто не се занимава с простаци, за да ги псува, а не да им подражава! Разбрах едно, че се смяташ за по по най, но няма покритие. По добре околните да те оценяват, тогава оценките са реални!

18.   Номер 9, моля те да не пишеш от чуждо име.
Номер 7

19.   Това че си книжен плъх и бележкарка не те прави умна, нито одухотворена личност, съжалявам. Познавам хора със средно образование, взето с лоши оценки, които са изключително ерудирани, способни и многостранно развити личности.

21.   Заглавието би трябвало да е " и простия понякога се мисли за интелигентен". След прочетеното мога да кажа, че по-добре прост и земен отколкото "интелигентен" с претенции. Скромността е признак на истински интелект " Аз знам, че нищо не знам".
Не разбирам, повечето коментиращи се хващат за чалгата, но
вижданията ти относно "сганта на обществото" демонстрира повече от Простащина.

22.   Браво за стремежа към знания, но внимавай. Талантливят/ученият човек може да попадне в капан. Когато смяташ, че си повече от другите, започваш да ги презираш. Тук визирам изказването ти за прощащината и камерите.
Презрението към другите и усещането за превъзходство автоматично затварят съзнанието и спират развитието и неусетно започваш да деградираш.
А относно чалгата... Не тя "вреди" на хората, а по-скоро е следствие от начина им на мислене. Тя е огледало на манталитета и виждането им за света. И определено "чалга-културата" не е отражение на съзнанието на един наистина интелигентен човек.
В този смисъл не ти казвам какво да слушаш или как да мислиш. Но ако желаеш да си интелиген човек, спри да се възхищаваш на себе си и се съсредоточи към нещо по-градивно. Например да приемаш останалите с техните недостатъци, без да ги съдиш.
Това е моето мнение. Решението си е твое. ;)
Ж28

24.   Чалгата е виновна за зомбирането и опорочаването на голяма част от населението, но най - много влияе на подрастващите, на които от невръстни им тъпче подсъзнанието със секс, разврат, голота, педераси на токчета (Азис) и прочие. Искаш да ми кажеш, че разпускаш при сбирщина от селяни и курви, които мятат салфетки на циганска музика?

25.   Искам да ти кажа че за мен вижданията ти са напълно правилни и те разбирам. Няма нищо нередно човек да се отпусне понякога или да слуша чалга (без кючеците и т.н.). Аз съм на 15г. и начинът по който пишеш и мненията, които споделяш наистина ме впечатлиха. Мисля, че в днешно време не осъзнаваме колко малко свестни индивиди са останали. Личи си, че си от тях. Аз също като теб се стремя постоянно към нови знания, уча езици и ти се възхищавам на опита.

26.   Идеята, че дадена част или група от обществото превъзхожда останалите хора, е тотално погрешна. Дразниш се, че някой те определя по стила музика и ти лепва етикет, но в същото време говориш за газови камери? Не усещаш ли противоречието в собственото ти съзнание?
Може би когато спреш да виждаш в лицето на някои "сган", тогава ще имаш шанса да срещнеш и хора, които не делят хората по какъвто и да било критерий. И, честно казано, на кого му пука колко езика говориш, след като очевидно не си схванала най-важния урок в живота - това да бъдеш добър и толерантен, да не бързаш да съдиш другите, да си солидарен и добронамерен? За мен това са доста по-важни качества. Но, както е казал Алеко... Разни хора, разни идеали. :)

27.   Може би не си открила точно себе си, аз харесвам ритъма на песента, но се отвращавам от визията на чалгарките и от текстовете. Единствената песен от тези, които наистина много ми харесва е на Азис - "Обичам те", невероятна песен, а и Азис е една многоцветна личност, понякога, като говори имам чувството, че е изчел куп книги, добър изказ, смислен, но явно това е природна интелигентност. Не се впечатлявай и няма какво толко да се обясняваш какво слушаш. В тази връзка може би ти допада Ищар с нейните ритми с арабски, еврейски....френски стил. Другото което може би ще ти допадне е бели денс, ходих някакъв период от време, но нещо групата не се събираше, наистина невероятно е. Това не е долен кръчмарски кючек, а изкуство, красиво, женствено. Преподавателката беше ИТ спецалист...ха ха.

28.   Може би най-прекрасният, адекватен, логичен и Човешки! пост е на Номер 26. Това е и моята идея, но изразена по-добре.
От Номер 7