Споделена история от Други

Ремонт на старо строителство
Моля, тези които са ремонтирали апартаменти старо строителство - на около 40-50 години, примерно - да ми споделят как им е протекло!
Какво правихте мазилката, която е дебела, но за сметка на това състояща се предимно от пясък и вар? Свалихте всичко до тухла и мазахте наново или оставихте така?
За ел. инсталации и ВИК инсталации предполагам, че всичко подменяте?
Друго? Какво правихте, с какви необичайни изненади се сблъскахте?
Благодаря предварително за вниманието, както се казва - важно ми е!

Коментари

1.   Супер проект...

Какво правихте мазилката, която е дебела, но за сметка на това състояща се предимно от пясък и вар? - TEAR IT DOWN
Бутане, бе Джанъм - взимаш един къртач и почваш с наклон :), има клипчета в нета. Може и с кирка...

Свалихте всичко до тухла и мазахте наново или оставихте така? - Всичко до тухла, а където има криви стени (много са! ) първо с Knauf, особено мокрите помещения, кухня. Иначе нова мазилка с мрежи и както му е редът. Вратите, касите на вратите - всичко махкай!

За ел. инсталации и ВИК инсталации предполагам, че всичко подменяте? - Всичко! Парното да не го забравиш - ако е нямало си направи да няма пак бам-бам-бам след 2 г.

Друго? Какво правихте, с какви необичайни изненади се сблъскахте?

Ами нямаш представа колко боклук ще излезне. Кубици и Кубици. Може от сега да търсиш фирма да ти ги извозва.
Забавя се много строителството заради бам-бам и е добре да си вземеш човек и машини за това.
Също ако нямаш вече партида при Енергото това като първо заяви, че може да трае 6 месеца процедурата, струва 500 лв.
Другите изненадки ще си дойдат от самия обект....
Предвиди 50% повече пари от това, което сега си изчисляваш.
... обратната вода също сменяй и гледай да не ти запушат майсторите главната тръба с боклуци, а запушвай винаги отвора. Съседи? Ами честито!
Успех

2.   Пълни глупости е написал №1!
На всеки е ясно че 40 годишен апартамент със сигурност има партида при енергото и при наличен електромер нещата с нова партида стават за по малко от 1 час, а не за 6 месеца, онези споменати 6 месеца важат само за ново строителство или за жилище което е нямало партида до този момент, тоест къща във вилна зона извън градовете примерно. Да около шест месеца и доста нерви е свързано прокарването на електричество до гората или полето, но в града в стар апартамент, такива проблеми няма.
Всеки ремонт зависи само от това с колко пари разполагаш.
Да добре е да свалиш старата мазилка, много е важно да подмениш старата ел и ВИК инсталация.
А който разбира какво прави за него няма необичайни изненади.
Вадиш и изхвърляш всичко до тухла заедно с дограма и врати и почваш наново все едно е ново строителство, ел и ВИК инсталация, после мазилка, подвеждане на подове /нивелиране/, дограма и врати, след това шпакловка, боя и обзавеждане, не е кой знае колко сложно, но става с пари. Ако имаш достатъчно пари и наемеш фирма с достатъчно на брой квалифицирани кадри след 30-45 дни ще обуеш домашни чехли в дома си.

3.   А забравих да кажа "кубици кубици боклук" се изхвърлят за два дни с достатъчно хора и пари.

4.   Преместих две стени, в баните свалих до тухла, после ново измазване за изправяне и отгоре плочки.
В другите стаи - стените и тавана - гипсокартон като на външните стени и тавана сложих вата под картона. След това шпакловка и латекс, за по специални мазилни няма бюджет в момента :)
ВиК и ел инсталация - всичко ново! Нова инсталация за парно също.
На подовете - изкъртих старите настилки и сложих теракот в кухнята и коридора - в хола и спалните - паркет.
Дограмата - нова ПВЦ, интриорните врати - алуминиви. Външната врата я поръчах на едно момче да ми я направи. Желязна е нищо особено но в пъти по хубава от евтините китайски дето са за по 300 - 500 лева.
Успех с ремонта и се запаси с търпение :)

5.   Всичко зависи от състоянието на апартамента. Ньпример, ако мазилката е здрава и равна, може директно в/у нея да шпакловаш. Ако имаш паркет/мозайка също може да ги запазиш. Паркета се цикли. Най-важното е да подмениш ВиК и ел. инсталациите. Коментар номер едно е споменал къртене на вратите.... не го прави освен, ако не са в трагично състояние! Махаш блажната боя и отдолу е масивно дърво, което можеш да лакираш/боядисаш. Да, вярно доста зор ще видиш докато махнеш боята, но по-добре от това да дадеш 200лв за врата(най-евтиния вариант). Като смениш 5-6 врати... си прави сметката(не ти слагам докарването и монтажа към цената(. Все пак-всичко зависи с какви пари разполагаш. Предполагам, че не си някакъв богаташ/ка щом ще ремонтираш апартамент на 50г :D. Дерзай и успех. Ако ще правят ремонта "майстори" ги наблюдавай да не си оставят ръцете на много места!

6.   Така се случи, че всичките имоти, които сме купили са все от този период, та имам опит с ремонтирането на такива апартаменти. Ами какво да ти кажа, правиш абсолютен ремонт на всичко! Ел. инсталация, тръби, махаш мазилки, циклиш паркети (ако разбира се е в прилично състояние и не искаш да го махаш), сменяш дограми...
Та намери си сигурен майстор, приготви си няколко хиляди и действай!