Споделена история от Други

Целта, пътят и посоката на човек
Здравейте !
Отскоро чета книгата на Хорхе Букай " Трите въпроса " и в момента съм на вторият от тях - "Накъде отивам?". Той казва , че най-същественото нещо, за да бъдем щастливи е да разберем разликата между цел и посока. Целта я представя като точката на пристигане, пътят е маршрутът, който трябва да бъде следван, а посоката е направлението.
Целта е надпис с големи букви, на който пише КРАЙ.
Посоката, от друга страна, се изобразява чрез стрелка, сочеща към определено място - подобно на стрелка на компаса, която винаги показва север, независимо от точката, в която се намираме.
Е, да , но аз така и не мога да схвана тази тънка разлика. Ако например реша да ставам главен готвач в някой ресторант - това е целта ми. Изучаването на различни готварски книги и прилагането им на практика, срещата с други големи готвачи и др. - това е пътят. Но не се ли припокрива този път с посоката ? Не е ли посоката същото нещо, да знам накъде отивам и да следвам начертания от мен план?
Ще съм много благодарен, ако ми помогнете да разбера тази малка разлика, посредством някакъв пример подобен на този с готвача. Благодаря ви предварително !

Коментари

1.   Ако не беше чел тази книга, нямаше да имаш цел и посока ли?
Чела съм я и аз, но само информативно, ти много си се вързал.
Букай се чуди как да припечели някой лев, пише книги..., бъди реалист и не се връзвай на теории. Преследвай целта си, действай и това е.

2.   Върхът на планината е един, но пътищата към него са безброй - едни са по-полегати и по-лесни, но обикалят повече и са по-дълги за вървене; други са по-кратки, но по-стръмни и по-трудни за изкачване... някои са утвърдени, утъпкани и дори асфалтирани, други... - просто ги няма на картата, или ги няма въобще - пердашиш нагоре между шубраците с риск да се изгубиш и изподереш. Това е! И не е задължително посоката ти на вървене винаги да е насочена право към върха. Важна е тенденцията.

Историята с главния готвач от примера ти може да придобие най-неочаквано и нестандартно развитие, например жена ти да се е сприятелила със съпругата на собственика на хотела и да е споделила с нея колко хубаво готвиш, или пък тъкмо да си на път да се "докопаш" до заветното място и да ти предложат да станеш барман в друг още по-хубав и голям хотел (което, да речем, е било детската ти мечта...).

3.   Благодаря ви за отговорите, разбрах смисъла :)

4.   Смисъла скритият е, че като изпълниш целта не бива да спираш, дори и в твоята история с готвача - да си готвач е начин на живот!