Споделена история от Други

Съдомиялна машина
Искам да знам плюсовете и минусите на съдомиялната машина. Може ли да измие мазните чинии или е само за леко замърсени съдове, цената от значение ли е, както и качеството на препарата. Ще се радвам да ме посъветвате дали си струва да купувам такъв уред.
Благодаря!

Коментари

1.   Съдомиялната машина има само предимства, защото дори харчи много по-малко вода от миенето на чинии на ръка. Препаратите вече не са скъпи. Мие мазни, силно замърсени чинии, тигани и тенджери.
Единственият недостатак е, че хубавите машини не са евтини.
НЕ КУПУВАЙ УПОТРЕБЯВАНА, защото старите машини харчат много вода и ток.
Аз съм имала 5-6 съдомиялни машини до сега заради премествания в различни жилища, но и имаме 3 дома и във всеки съдомиялна машина. Тоест имам опит и ти препоръчвам марката Bosch, по-голямата машина.
Майка ми има малка на Индезит, но се запушва и прави мизерии. Италианските марки като цяло не са толкова добри.
Бош ще ти държи 10 години и не се запушва, макар че нито я чистя, нито подмивам преди това чиниите. Важно е просто да няма остатаци от храна, но мазнини и други замърсявания не са проблем.
Има таблетки, има и прах за миене. При праха трябва задължително да сложиш сол и препарат за полиране допълнително. Въпрос на предпочитания
Зависи много каква ти е водата също. Ако е мека вода, ще мие машината по-добре, при твърда вода, ще трябва повече препарат и това за мен е основното предимство на праха - дозирането.
Не прекалявай с праха, защото няма да ти се изплакват машините. Аз слагам 1 чаена лъжичка прах до 2 чаени лъжички прах при твърда вода.
Също поне 1 път в месеца напълни мястото за препарата/таблетката с гъста белина и пусни на най-висока температура празна машината да се върти. 1 път на 2 седмици пускай машината да се върти също така с лимонтозу/оцет, за да се премахне варовика. Има и специални препарати, но не са по-добри от горните решения. Внимателно чети начина на употреба, има си долу резервоар за остатаци, които се чисти и така нататък
Като цяло тук обаче марката има значение и също не си купувай от малките машини, защото не можеш да миеш тенджери, тигани и ще ти се събират много чинии за миене, защото 1 програма трае 1, 5 -2, 5 часа! Тоест малка машина ще ти се татърка цял ден и пак ща имаш сума ти чинии за миене.

2.   Моята мие и мръсни неща. Гледам само да не слагам нещо с по-големи парчета храна на него. Иначе чашите ги прави като нови. Досега не ми е излизала мръсна чиния. Според мен няма да сбъркаш ако си вземеш.