Споделена история от Други

Дали да си купя кола
Имам книжка от повече от десет години, но за това време не съм шофирал повече от час. Шофирал съм три различни автомобила – два форда и един хюндай санта фе.

До работата си ходя за 10-15 минути пеша, съответно за момента не ми е необходима кола. В града излизам сравнително рядко и обикновено градския транспорт или такси са достатъчни.
От време на време обикалям разни места в страната. С влакове и автобуси е много бавно и досадно. При някой дестинации разписанието е такова, че трябва да стана много рано. При други пък става почти невъзможно да отида и да се върна в рамките на един ден и дори уикенд. С други думи, бих използвал кола почти изцяло за извънградско движение. Не знам дали има смисъл да търся кола в моя случай.

Мисля и друго. Сега съм необвързан, но ако имам гадже ще изглеждам супер тъпо без кола и да карам някое красиво момиче да се влачи с мен по гари и спирки. Някои момичета определено биха ме отписали ако чуят, че съм пешеходец.

Веднъж ме посъветваха, че трябва да мина през всички етапи на начинаещия, а не да чакам да се появи специална нужда от кола. Израснал съм без достъп до кола и съм свикнал без такава, затова съм нерешителен. Понякога ме дразнят безразборно паркираните автомобили и задръстванията, но съм напълно съгласен, че личния транспорт е най-доброто. Не знам, какво можете да ме посъветвате?

Коментари

1.   Колата е доста голям "ортак на джоба". Направи си сметка че една регистрация на нов внос ти е към 300 - 500 лева, зависи от екотаксата. Първоначално обслужване още 300 - 400, един комплект зимни гуми още 300 - 400 от по евтинките.
След това 200 лева гражданска, 100 лева винетка, данък - според мощността ако е до 100 коня, ще е малък но за бегачките отива от 100 до над 400 лева.
Горивото - зависи колко я караш, аз обикновенно харча по 60 - 80 лева на месец, също така трябва да измислиш къде ще я държиш - или я оставяш да "спи" на охраняем паркинг или плащаш "Каско" което ти е около 10% от застрахователната стойност или за кола оценена на 5 000 само каското ти е към 500 лева на година.
Цялата сметка не включва цената за придобиване на самата кола! Ако я вземеш на лизинг или с кредит си сметни и лихвите.

Та вземаш една елка и един лист и смяташ - ако можеш да си плащаш масрафа - купуваш и караш :)

2.   Хаха, дали искаш да живееш с жена, която би те пренебрегнала заради липсата на кола? Ако ще е само заради курвалъка, не си струва. Въпросът е дали мислиш, че някога би ти потрябвала кола? Щом не ти трябва да ти върши работа, няма смисъл да си слагаш на главата излишни грижи, разходи и проблеми - така мисля, като човек, който от повече време от теб има книжка и не смята и да си купува кола. С кола може да стигнеш по-бързо до някъде, но спестеното време ще го заплатиш по друг начин. А бъдещето е на превозните средства с автономно управление. :)

3.   Долу-горе в подобно положение съм. Работя наблизо, оправям се с градския транспорт за когато не става въпрос за работа. И точно когато се организирахме да ходим на разни места из страната с приятели увисвам... Последния път наехме кола и въпреки, че всъщност има сравнително евтини коли за под наем, за над 2-3 седмици наемът вече може да е сериозна сума (примерно смятай по 20лв/ден за над 10 дни наем). И аз не знам какво да правя.

4.   Мда, благодаря за вниманието. Като се има предвид колко мнения ми се дадоха усещам, че въпросът ми се оказва риторичен: в днешно време, притежанието на кола не подлежи на обсъждане. Забелязвам, че повечето шофьори са самостоятелни, много мацки карат кола сами. В други страни много мадами карат мотопеди, велосипеди, у нас това е абсолютно табу. Бива ли една готина мацка да ходи пеша?! Това, че е въпрос на възможности е ясно, на мен и сега не ми липсват такива. Просто се чудех дали има смисъл да влагам пари, при положение, че ще карам рядко и почти изцяло извън града. Дали си заслужава да придобия едни удобства и предимства за сметка на други, които неминуемо ще ми донесе една кола, втора употреба. Щеше да ми е интересно, дали някой кара в такъв режим и как сравнява преди и след закупуването на кола.
От автора.

5.   Ако няма да вършиш някаква работа с колата, то не ти трябва. Например да ходиш на село, за пазарувания в големи верига магазини, ходене на работа. Това, че много хора имат няма значение. И какви са тия пътувания, които все правиш? Ако ходиш на работа от понеделник до петък едва ли ще ти се пътува почти всеки уикенд, че да караш колата, а и никой не си купува кола само за извънградско. Има хора, които имат две коли - за града и извън. Не че те отказвам, но щом се чудиш май не ти е много нужна, защото иначе нямаше да пускаш тема, а щеше направо да си купиш.