Споделена история от Други

Завърших и не мога да си намеря работа. :(
Здравейте! Аз съм момиче на 18. Завърших училище тази година. Живея в средно голям град. В средата на 12-ти кл. имах за цел да уча и работя, обаче почти нищо не се нареди така както исках. Лятото подадох документи за записване в университет. Търсех работа усилено, но нищо не намирах. След месец успях да започна в производствен цех, но там труда беше много тежък физически, съкратиха ме още на 3-тата седмица и от тогава търся нещо по-леко като за току-що завършил. Успях да събера пари за първия семестър. Така минаха 5-6 месеца в търсене и нищо. Вече са ме викали на безброй интервюта и все или не ме харесват, или опит им трябва или ме лъжат. Изпуснах няколко възможности за започване, защото бях твърде заета да се занимавам със записването. Имало е пъти, в които ми казват, че ме взимат и на следващия ден, като ги питам за условията, казват, че са взели друг. Много мой приятели по-малки от мен успяха да намерят. Пробвах да се доберя с връзки, но няма ефект. Набелязах си няколко професии, но не се добирам до тях. След два месеца свършва семестъра и ще се наложи да напусна. Ще се радвам, ако имате идей и съвети.
:)

Коментари

1.   Общо взето е трудна работа но не го приемай лично.
Първо - ти си дете още, работодателите предпочитат хора с минимален опит, защото малко или много имат някакви трудови навици.
Второ - за ниско квалифицирания труд се предпочитат НЕ студенти. Често ще ти се налага да оцъстваш заради изпити и лекции, по някога и след студентски купони :) при това положение работодателя винаги избира кандидат без "допълнителни занимания". Това важи само за ниско квалифициран труд - продавачки, сервитьорки и тн.
Ако е нещо специализирано работодателя си "отглежда" специалиста, но тук става въпрос за дългосрочно планиране, не за всяка длъжност.

2.   Честито така са повечето млади в България

3.   Мисля, че това че учиш ги притеснява. Подбирай работни места подходящи за студенти и го казвай на работодателите. Продавач в магазин например мисля, че е като за теб.

4.   И аз не мога да ис намеря работа от огидан някъде днес даже се депресирах....

5.   Ти си на 18 години, значи си още млада и имаш време. Много хора завършват на 19 години даскалото. Ако много искаш да учиш, изтегли студентски заем или вземи пари назаем. Има и друг начин, но няма да ми повярваш. Той е да си направиш канал в Ютюб и да качваш клипове, които хората да харесват. След време ако събереш много абонати и гледания, ше печелиш по 1 лев за 100 гледания. Така прават ютюбъри, като Вената, Емил Конрад и други. Ако искаш повече пари ги прави англоезични. Най-ефективния начин е да играеш игри и да ги показваш и така за година ше имаш 1 000 000 абонати и повече от 1000 кинта на видео.:) Ако искаш опитай и ше видиш, че е възможно.

7.   Къде учиш? Ако е в София ще ти е по-лесно защото тук е пълно с кол центрове и магазини, а там текучеството е голямо и непрекъснато търсят хора. Пък и на такива места се работи на смени и няма да ти пречи много на ученето. Ако знаеш поне един език на прилично ниво, няма да ти е проблем да се уредиш в някой кол център. Вярно, не е мечтаната работа, ама плащат прилично, пък и трупаш опит. Пък после като завършиш висше, вече ще можеш да си по-придирчива, особено ако тогава имаш и малко стаж.

8.   До номер 3. Най-вече тази професия опитвам да хвана най-вече, но не става.

Авторката.

9.   "Първо - ти си дете още, работодателите предпочитат хора с минимален опит" - такива като номер1 са ужасни хора.
И как да е дете като е на 18! Щом е още дете защо вече не й се полагат привилегиите на дете? !? ! А, а, А?? !?
И от къде да го намери тоя опит?
Ето, номер4 вече се е депресирал, а също така е пълно с много други такива депресирани млади хора.
После обаче да не почнете да се оплаквате от младите хора, че не работят и не знам си какво още там.
Номер1, нищо полезно не си казала и е било по - добре да си замълчиш и да подминеш тази тема, а освен това си и неграмотна. Дано и теб да те отхвърлят работодателите.. или който там те издържа финансово.

10.   До № 1 Имаш ли поне средно образование?

Защото в коментара ти толкова правописни грешки намерих, а да не казвам и за другите не правописни!

Ниско квалифициран труд очевидно, не знаеш какво значи!
Да си продавач, сервитьор и т. н, както казваш ти НЕ са ниско квалифицирани професии!!

Ниско квалифицирана работа е: Да си чистачка, гледачка на болни и деца и прочие!

Няма как да започне ПО-ВИСОКО квалифицирана, защото няма висше, а и след като се завърши примерно професия лекар, акушер-гинеколог или нещо друго си близо 1, 2 год стажант, за да се издигнеш наистина, в тази професия!

Навсякъде дори и в ПО-КВАЛИФИЦИРАНИТЕ работодателя иска да си постоянно на разположение, ако учиш задочно е добре. И пак до безмозъчният № 1 работодателя си "гледа", за персонала ако е кадърен и си върши добре работата, без да се скатава!

До авторката сега:

В днешно време е трудно, да се намери работа, каквато искаш! В производствен цех се свиква единствено със стискане на зъби и с много упоритост, а ти и понятие си нямаш още какво е това да се работи на норма. За това са те съкратили, защото работодателя, не го интересува дали си работила преди, каквато и да е работа... интересува го да си правиш нормата и да е доволен, ако ли не чантичката!

Учи, ще си намериш работа и постигни нещо в живота си пожелавам ти го както аз го правя!
Не е лесно да работиш и да учиш, но силните хора се справят УСПЕХ!

11.   Макдоналдс и магазини за Втора употреба набират хора за работа винаги. Опитай. Отиди лично на предполагаемото работно място и се презентирай лично. Не се отказвай. Всяко начало е трудно, а ти можеш! Успех!

12.   До номер 1 Продавачките вършат тежък труд. Не ги подценявай. Те напрактика хранят нашето население и го поддържат. Майка ми е продавачка. Не дискриминирай хората с такива професии!!!
Момче, 14 г.

13.   Авторке, ти какво искаш да постигнеш в живота? Задай си този въпрос първо. Ако знаеш какво искаш, търси и упорствай и работи каквото и да е, докато постигнеш желаното, ако не знаеш а само си говориш, значи ти трябва повече физически труд - доброволен или нископлатен, за да осъзнаеш необходимостта от това какво ще учиш работа за поддържане на формата, някакво усъвършенстване и т. н. Когато се потрудиш достатъчно дълго -2-3-5 години, вярвам, че ще си наясно какво искаш и ще го следваш. Дай Боже да успееш, но винаги почвай от най-долу, за да ти е сладко най-горе.
Ако този съвет ще ти свърши работа и го следваш, имаш подкрепата на голяма част от народа, който е постъпвал ТОЧНО ТАКА.

14.   Ситуацията ти е нормална за повечето от младите. Най-доброто, което можеш да направиш, е да учиш в университета сега и след 2-ри курс да започнеш да си търсиш работа по-сериозно.