Споделена история от Други

Домашно насилие
Здравейте, жена съм и имам един въпрос. Миналата година живях с бившия си, който в края на връзката ни започна да ме изнасилва, да ме пребива и да прави опити да ме убие. Тогава никой не знаеше нищо, само на майка му казах веднъж, и то го направих за да може да го накара да отиде на психолог за негово добро, а тя му казала и си представяте какво стана...
Постоянно ме гложди тая мисъл тоя негодник не може така да се измъкне. Но на практика ще е неговата дума срещу моята, въпреки, че майка му знае колко агресивен беше станал, дори временно се бях преместила при нея. Но тя няма да свидетелства срещу сина си разбира се.
Някой може ли да ми каже твърде късно ли е да предприема нещо? Живях с него до средата на февруари тази година.
Благодаря.

Коментари

1.   Да ти кажа, късно е. На какво основание ще го обвиниш, то е трябвали веднага след поредния инцидент да си извадиш медицинско и тогава да пускаш жалба. Сега просто стой далече от него.

2.   да, късно е. нито можеш да представиш медицински за насилие, нито имаш свидетели, изобщо няма как да докажеш твърденията си.

3.   Трябвало е да си вадиш медицинско за всяка травма и така щеше да имаш неопровержими доказателства. Все пак нямаш ли някоя съседка, която е чула или видяла нещо и е съгласна да свидетелства в твоя полза?
Обаче ако нямаш неопровержими доказателства, не си струва да си причиняваш целия този ужас. Защото повярвай ми, в съда ще трябва да разказваш с подробности за всичко и няма как това да не те срине психически. Страшно е да се изправиш пред група непознати и то в присъствието на насилника си и да говориш за най-големия си кошмар. Така, че ако не си сигурна, че ще го заковеш, не знам дали си струва да си го причиняваш. По-добре продължи напред и забрави за целия този ужас! И дано никога, ама наистина никога не го срещнеш отново тоя изрод! Пък тя съдбата си знае работата, рано или късно и той ще си го получи. Да, щеше да е хубаво ти да си причината, но щом нямаш никакви доказателства освен собствената си дума... нещата са доста несигурни и не си струва. Все пак поздравления за смелостта не само да се измъкнеш, но и да продължиш напред и да превъзмогнеш страха си.

4.   Да твърде късно е, за домашно насилие сроковете са къси.
От друга страна някак си не ми се вижда реално, жена която живее с мъж който нарича свой да се оплаче от изнасилване, и то не еднократно. Значи ти си седиш у вас, на мястото където живеете с твоя мъж и разбираш ли той редовно като се прибере те изнасилва и ти бягаш при майка му в нейния дом и той пред нея те тормози, но тя няма да свидетелства срещу него.
Кажи като си прочетеш пак историята чии действия са нелогични?
Според мен е нелогично да продължиш да живееш с мъж който веднъж е проявил насилие, нелогично е да избягаш майка му да те спасява при условие че тя принципно го защитава, нелогично е да си мислиш че насилник с психолог се оправя.

5.   Трябвало е още в началото на тормоза да го напуснеш, да си извадиш медицинско и да го съдиш! Щяха да му изкарат ограничителна заповед да не те доближава до определено разстояние и наруши ли го веднага го прибират.

6.   За съжаление си изпуснала сроковете за да си извадиш ограничителна заповед по ЗЗДН.
Ако имаш медицински удостоверения, срокът е изтекъл и също нищо не можеш да направиш.
Радвай се, че си се отървала жива.

7.   номер 4- ти по- добре прочети през какво преминават жените в домашно насилие, и ще разбереш защо съм стояла. излишно е да казвам че съм била прекалено глупава за да се надявам, че ще се промени. и не съм бягала при майка му. не ми изопачавай думите. личи си, че си нямаш и хабер за какво става дума. особено в българия това не се говори много, затова са неосведомени хората. както бях и аз.

авторката

9.   Доказателствата са най-важни... не знам, защо не си си вадила медицинско след всеки случай. Можеше и да сложиш скрита камера в стаята, за да записваш случващото се! Друг въпрос е защо си търпяла това поведение, а не си си тръгнала веднага! Хубаво, че го обичаш, но е по-важното да обичаш и уважаваш себе си... Щом казваш, , опит да те убие" значи е било много сериозно, а ти просто си си седяла там и нищо не си направила! Радвай се, че си се отървала и повече не се доближавай до този човек, а ако той те доближи се погрижи този път да има поне някакви доказателства!