Споделена история от Други

Избор на кола
Здравейте! Може би точно този сайт, не е мястото за даване на съвети относно избар на първа кола за млад шофъор но реших да опитам... Та така, на 16 ноември си взех изпита по кормуване, подадох си докумнети в КАТ и докато чакам да станат готови, реших да започна да поразпитвам за кола. Спряла съм се на фолксваген-поло, липо, голф, може и фиат. Казват, че са малки, удобни, с малък разход на гориво и като цяло поддръжката е евтина.. Та споделете какво мислите.. Освен това по груба сметка книжката ще ми е готова около средата на декември, по време на студ, мраз, виелици, лед.. Не е ли по-добре да изчакам малко и чак към февруари вече да е по-добре времето за покупка и шофиране на първа кола? Кажете ми Вашето мнение по въпроса.. Са

Коментари

1.   Не си казала с колко пари разполагаш.
За марки и модели можем да говорим само, ако ще купуваш нова кола.
При пазара на старо, където привидно има голям избор, но е пълно с боклука на Европа, най-важното е да намериш автомобил в добро състояние на прилична цена. Същевременно не трябва за 500 лв. по-малко да се хвърлиш на барака, която ще иска 2-3 хиляди, за да стане за каране.
Конкретно - при една и съща възраст един фолксваген и един фиат ще имат огромна разлика в цената. Ние в БГ сме маниаци на немски автомобили, което ти дава шанс да намериш по-нов фиат на по-добра цена. (Това е само пример).
Аз бих ти препоръчал да хвърлиш поглед на КИА. Страшно издръжливи автомобили излязоха.
Но ако харесаш нещо - задължително преглед в сервиз, избран от тебе.
За 50-100 лв. ще си спестиш много по-големи разходи.

2.   Ако искаш чакай 15 години, но истината е, че ако имаш кола, така или иначе, ще ти се наложи да шофираш в лоши условия. Отлагането няма да помогне с нищо.
Иначе аз съм фен на мини и бийтъл, ако са кабрио. Много се радвам на момичета с такива.

3.   Ако нямаш никакъв опит с шофирането при зимни условия, май най-добре наистина да изчакаш пролетта. Защото ти още при сухо и топло време едва ли караш супер, пък какво остава за лед и сняг. За това не бързай толкова, за няколко месеца няма да забравиш да шофираш. А иначе марките и моделите, които си изброил са добър избор за първа кола. Не ти трябва нищо луксозно, нито пък много голямо и мощно. Като станеш добър, тогава вече можеш да мислиш са скъпотии, сега си купи някоя трошка на която просто да се до обучиш, защото както казваше моят инструктор взимането на изпита не означава, че си добър шофьор, а просто, че вече можеш да се упражняваш без инструктор. За това взимаш си нещо втора употреба, все пак гледай с теб да има някой, който разбира, че да не ти продадат някоя бракма, която ще е в сервиза през цялото време и започваш да си се упражняваш. Ама това на пролет. Че сега като нищо ще затънеш в някоя преспа и ще стане гадно.

4.   Ако си харесала Фиат:
1. Фиат Пунто 1 най-добрата машина е 1.2 60 к.с.(бензин)
2. Фиат Брава 1.6 най-добрия варият е 100 к. с.(бензин)
3. Фиат Пунто 2 1.9 дизел 105 к. с.
4. Фиат Брава 1.9 дизел 105 к. с.
При първите два вариянта данък и гражданска са ниски, а автомобилите са лесни за обслужване. Вторите повече вървят и по-малко гориво харчат.

5.   Не каза на колко си години, но по всичко личи, че си много мераклия да шофираш по-скоро кола. Права си като казваш, че е по-добре да изчакаш да мине зимата, но аз бих те посъветвал да изчакаш да мине и пролетния дъждовен сезон, защото тогава стават и пързаляния с колата по мокри пътища ако се наложи изведнъж да удариш спирачки. Щом си нов шофьор ти още нямаш опит да шофираш в лошо /дъждовно/ време и според мен е по-добре да купиш колата някъде след средата на април.
Колите които си споменала са ОК, но без фиат. Немските са по добри и вероятно обслужването ще е по-добро. Нова кола ли ще купуваш или втора ръка. Ако е нова кола не поемай рискове да караш в лошо време, поне първите два-три месеца. Има значение и къде живееш-ако си в голям град трябва да внимаваш повече докато развиеш добри шофьорски рефлекси.

6.   Ами, сега е добре през зимата. Да имаш опит. Ако те плаши да шофираш в лоши условия, или не си купувай кола или ходи да живееш по тропиците.

7.   Ако 100-200 лева с аголяма разлика за теб.... То мисля, че не ти е нужна кола.