Споделена история от Други

Къде да даря пари?
Здравейте,

отдавна бях решил, че ще започна да дарявам пари всеки месец, щом се окажа с постоянен доход, който ми е достатъчен. Ето, че този момент дойде и сега е време да пристъпя към замисъла си. Става дума за малка сума, нещо от рода на 20 лв на месец, но работата е там, че не желая да губя време в търсене на нови каузи всеки месец. Поради тази причина предпочитам да дарявам за стабилна и постоянна кауза с история, традиции и още нещо.

Не желая да дарявам за Африка, Сирия, близкия Изток, бежанци и други подобни, по-скоро бих желал да подпомагам организации действащи на територията на България, тъй като смятам, че има тук също има нуждаещи се. Ще побързам и да уточня, че не смятам каузите от рода на "Да помогнем на... " подходящи за месечни дарения. Също така бих желал да помагам по-скоро на хора, отколкото на животни, природа или на планетата Земя.

Прегледах набързо в Интернет и най-подходяща организация ми изглежда Български Червен Кръст тъй като виждам, че помагат в различни ситуации според нуждата. Само че имайки предвид, че става дума за България в мен се пораждат известни съмнения относно измами и пълнене на лични джобове чрез дарения. Силно се надявам, че БЧК са имунизирани от подобни дейности. Мислите ли, че БЧК е най-добрият избор за месечни дарения?

Коментари

1.   Не се прави на интересен, който дарява не бие тъпани като тебе! Всеки ден по телевизиите съобщават банкови сметки на деца нуждаещи се от лечение. Стига да искаш да даряваш, има толкова много нуждаещи се деца. По 20 лв да даваш на едно бедно дете, за да може да ходи на училище, ще бъде едно добро дело. Когато човек иска да помогне намира начин, но без да афишира за това!

2.   Аз навремето бях решил да филантропствам като теб, но след като "дарих" (на практика загубих) една не малка сума пари, и при опитите си да разбера какво е станало с тях (нищо - потънали са в нечий бездънен джоб) се отказах.

Съветът ми към теб е следният - открий си една банкова сметка и всеки месец си ги внасяй там. Помни, че никой не е застрахован от нищо, и един ден самият ти или семейството ти може да се окажете в нужда от помощ. Така няма да се налага тогава да чакаш писмо от Михаля.
Ако ли пък това не стане - дари ги на децата си. Така ще им увеличиш шансовете и позициите в живота.

Даренията са нещо като комунизма - прекрасна идея, но практическата реализация е трагична...

патил

3.   Първо поздравления за решението ти. Единственият начин да си сигурен е да дариш лично. Има достатъчно вдовици, сираци, инвалиди и тем подобни. Отиди в някой дом за изоставени деца, общувай с тях. Няма да ти отнеме много време. А и според мен има какво да научиш от тях. По селата е пълно с бедни стари хора, някои имат нужда не само от пари, ами да им се занесе храна и лекарства, тъй като не навсякъде има магазини и аптеки. Една малка помощ дори ще им е по-ценна от парите. Самото внимание също ги зарадва, защото са забравени от Бог.

Така че аз лично съм за личната комуникация. Хем да си сигурен, хем така и ти ще научиш много неща за ивота, които няма как иначе да научиш.

4.   От всичко, което си написал, стигам до извода, че не искаш да даряваш. Сякаш си търсиш извинение, като се съмняваш, че всички каузи и начини за благотворителност са опорочени, само и само да не си спазиш обещанието пред себе си и в същото време съвестта ти да остане чиста. И за какво? ! - за едни 20 лева? !

5.   Фондацията за недоносени деца има огромна нужда от средства. По голямата част от апаратутата за отделенията се закупува с дарения.

6.   Ми като се съмняваш как ще се харчат парите - купувай неща за 20 лева всеки месец и ходи на място да ги даряваш на някакви бедни деца или старци примерно.

7.   Защо да правиш дарения на която и да е организация, така организацията ще избира вместо теб къде да отидат парите ти.
Ето моите предложения:
1. SOS детски селища или детски домове.
2. Може да не е точно под формата на месечни дарения, може да помогнеш на конкретен човек (или хора), например на някое бедно българско семейство.
Най-добрата "кауза" са децата според мен, защото те са бъдещето на България. А виждам, че теб те интересува точно това бъдеще.

10.   Зa мен лично бг или друг червен кръст сa си мaфия!
Преди дaрявaх нa болни, нуждaещи се многодетни семействa, докaто се докaзa в няколко случaя, че пaрите отивaт но други местa с други цели и кaзaхме СТОП- еднa грипичкa в чужбинa сме и се включвaхме от време нa време.
Сегa бих дaрилa и те съветвaм същото нa бедни децa, но с голям кaпaцитет. Дa имaт възможност зa обучение в Бългaрия или в чужбинa. Сaмо тaкa би имaл ефектa "предaй нaтaтък". Товa дете един ден ще прaви същото зa друго освен, че след зaвършвaне ще бъде полезно нa обществото БЕЗ знaчение в Бългaрия или чужбинa. Нaшият дом е плaнетaтa, не просто някоя си стрaнa!
Нaсочи се към бедни децa, желaещи дa учaт и се рaзвивaт, бъдещa опорa нa обществото кaто цяло! Aко 10 кaто теб дaрявaт по 20 лв месечно зa обучение... нямa дa губим толковa мозък в кухните, полетaтa или строителството. И нямa дa позволим геноцид нaд интелектa!
Поздрaвления зa нaмерениятa!

11.   А, аз на твое често бих дарявал тези пари за каузи " да помогнем на" За тези хора всеки лев е от знамение. Те се борят за живота си и това е най-голямата битка, която някой може да води. Това са деца, мъже, жени, нечии майки, бащи... И всички са мили и свидни за някой и всички заслужават да живеят. Няма по-голяма кауза, която толкова да си заслужава.

12.   Абонирай се за DMS и всеки месец ще даряваш сума за някоя кампания.

13.   В България се взима данък на даренията и също така тия фондации взимат голяма част от тях и от 20 лева само 1 или 2, най-много 3 лева ше стигнат до човека в нужда. Най-добре купувай храна за бездомниците и им я давай лично, давай пари на някой пенсионер или както казаха другите да купуваш неща и да ги даваш. Тия "организации" и "фондации" само взимат парите да си купуват айфони, да ходат на екскурзии в чужбина, да карат скъпи коли и тем подобни неща, които не помагат особено на хората в нужда.

14.   Дари за ХИТИРИНО

15.   Искам да те поздравя за избора ти. Чел съм малко биографиите на богати и успешни хора, всички те даряват за благоворителност. А за Рокфелер четох, че е дарявал 10% от заплатата си, когато като млад е работил като счетоводител, преди да започне бизнеса си. И един от съветите му е да даряваме всеки месец част от дохода си. Конкренто за къкво, мога само да те посъветвам да слушаш сърцето си и да прецениш какво е важно. Едни ще ти кажат, човешкият живот е най-важен. Други ще кажат, така е, но животните също са живи същества и заслужават помощ, а природата трябва да се пази. Трети ще ти каже, за какво ни е, като България загива, трябва да запазим националната си идентичност, дай за културни паметници и църкви. И всички те са прави. Така че дай за това, за което ти чувстваш. Вече за конкретни организации трудно мога да те посъветвам. Винаги има риск част от парите да бъдат откраднати. Но дори и така да е, нещо стига и за нуждаещите се. До номер 1 - това, че човек получава някаква форма на полза от дадено дарение - морално удовлетворение, престиж или каквото и да било, не омаловажава ползите за бенефициента. Подкрепям автора в идеята му, ако ще и по националната телевизия да се хвали. Даже е добре човек да се хвали с тези неща, за да привлече още хора за каузата.

16.   Аз имам една идея. Отиди в банката, която ти държи парите и помоли да се отвори сметка за дарение за бедствени ситуации, примерно(може и да са за нуждите на БЧК). Автоматично ще ти се удържа желаната от теб сума, а банката как ще я разпределя си е нейна работа, това нас не ни засяга.
БЪДИ СИГУРЕН, ЧЕ ПОМАГАШ. Просто няма друг принцип. Всички такива организации действат на банков принцип, така че никой няма безконтролно да ти вземе парите, но ако ги въртиш в интернет - там не знам как стоят нещата.
Банките не са изолирани една от друга и винаги помагат при бедствени ситуации.
Ако искаш най-сигурно - Държавна Спестовна Каса.

17.   Какво самохвалство при положение, че авторът е анонимен? Бъди покровител на нуждаещите се за цял живот, не просто дарител, който днес го има, а утре не.

18.   Всичко според нуждите си, а то се мени постоянно, аз не дарявам, че все отиват по НЕПРЕДНАЗНАчЕНИЕ, обикновенно купувам храна, и я раздавам или на бездомни кучета и котки, или на бели хора който ровят по кофите за боклук. и ми е много жал - или с две думи на това де има мъка в очите без да говори...

19.   Знаете ли, има един явно неписан принцип за парите и той е
"Дай, за да не ти ги вземе друг".
Този принцип явно е много успешен, макар и невидим... как става не знам, но съвестта говори при тези обстоятелства.
Обаче има нещо което ПРОКЛИНАМ ОТ ДЪНОТО НА ДУШАТА СИ и то е, ЧЕ НЯКОЙ ТИ КРАДЕ ВЕЩИТЕ, за които си дал и здравето си, и парите си, и душата си, или са ти мил завещан спомен от близък, за да ги ползваш.
Но идва ГОСПОДИН КРАДЕЦА и ти ги отмъква докато на теб все още ти трябват и ги ползваш, а той с каква цел ги взима... т. е. краде... САМО ГОСПОД ЗНАЕ!!!
Ей това ТРЯБВА ДА СПРЕ НЕЗАБАВНО, ЗАЩОТО КЛЕТВА ПРОИЗНЕСЕНА ЗАСЛУЖЕНО СРЕЩУ НАСИЛНИК ТЕ СТИГА!!!
---
И това също е БОЖИ ПРИНЦИП!
В едни Арабски държави са рязали ръце на времето, точно за кражба. И до ден днешен има хора с отрязани до китката ръце и всеки знае защо!

20.   Цял политически въпрос се разрази и то за 20 лева. Толкова съмнения, толкова размисли, все едно говорим за милиони.
Моят съвет е просто да ги даваш всеки месец на някоя стара жена, примерно която продава цветя. Отиди, вземи едно букетче и й ги подай. Без да искаш ресто. Толкова е просто и бъди сигурен, че ще бъдат изхарчени добре!