Споделена история от Други

Отдавам два имота, съвет за брокери?
Здравейте. Млада жена съм под 30г. От скоро се сблъсквам с брокерите на имоти. Видях, че тук има и други подобни теми, но искам да попитам и нещо допълнително. Отдавам три имота под наем и припечелвам добре от тях, но когато публикувам обява, което се случва рядко, за щастие наемателите стоят с години, от агенциите не спират да ми звънят и да нахалстват. В обявите си изрично уточнявам, че не желая да работя с агенции и да ми звънят само частни лица, но те го правят. Отгоре на всичкото крадат снимките на имотите ми и публикуват обяви с тези снимки. Описанието на имота или адреса му няма нищо общо с истината. На няколко такива им се обадих като се престорих на клиент, и дори ми казаха, че няма проблем да отида да видя имота... А аз имот не отдавам от повече от година. Притеснявам се, че това ще ми навреди, ако снимките ми стоят там. Ами ако наемателите ми ги видят и решат, че искам да ги сменя, примерно. А това не е така.
Телефонът ми не спира да звъни. Блокирам всички номера на агенции, но все нови и нови номера ми звънят и няма край. Дори ми знаят името, а никога не публикувам обява от собствено име. Откъде го имат? Какви са тези врътки?
Вие отдавате ли имоти и какъв опит имате с брокерите?

Коментари

1.   Мисля, че се вживяваш в недействителни страхове. Какво от това, че ползват снимки на твои имоти, явно си струват да се показват, дето се казва, хващат око. Нали това е целта на брокерите, да привличат клиенти. Когато списанията са пълни с хубави жени, това значи ли, че аз обезателно ще имам достъп до тях!? Трябва да си искаш хонорар от тези агенции, че ползват имотите ти за тяхна реклама. Не виждам ти какво губиш, на имота ти не вредят, рекламират го с фотоси, с това само можеш да се гордееш. А що се отнася до наемателите ти, просто ги предупреди за това което пишеш тук, че не по твое желание се пускат снимки на имотите които те ползват в момента. Стига тези брокери да не пращат хора, които да безпокоят наемателите ти, и умишлено да ги прогонят. Явно имотите ти са апетитни, но ти нищо не можеш да направиш, че да ги укриеш от хорските очи. Попитай ги директно какво целят, и бъди нащрек, брокерството е коварна професия, може да са хвърлили око на имотите ти. Може да се консултираш с хора от бранша, но трябва да са ти познати и да им имаш доверие. Не виждам опасност, със снимки да ти навредят, най много да те безпокоят с обажданията си. Но ако си по наперена, можеш да ги режеш от раз, и повече няма да ти се обадят. Успех!

2.   Ами лъжи ги, че вече ползваш услугите на дадена агенция.
Както те питат коя им кажи: вас какво ви бърка...

Иначе сега написах в гугъл:
как да си защитим авторското право на снимките
и първото нещо, което ми излезе е ето това:
http://www.digital.bg/novini/как-да-защитим-снимките-които-качваме-в-интернет-news42467.html
- за твоя случай може би ще е най - подходящо да им добавяш воден знак... ама разгледай и прецени сама какво ще ти е най - подходящо

Също така можеш да се оплачеш на админите на сайта, в който публикуваш обявите си, че ти крадат снимките и така.

3.   Наематели ти няма и да разберат за тези снимки, ако са доволни от цената, мястото и отношенията ви. Винаги можеш да говориш с тях. Съветвам те да сключваш договори клиентите си (защото те са точно това). Името ти е лесно достъпно, щом знаят адреса ти.
С една молба в общината и такса от 10 лева получават име, но не и други лични данни. Но ако имат името, може лесно да получат и телефонни номера и прочие.
Единствения вариант е да отидеш във фирмата и просто да им кажеш, че не желаеш да работиш с тях и всеки опит за контакт а теб е загуба на време. Кажи им, че ако решиш, че имаш нужда от брокерски услуги, ще се свържеш именно с тях. Ако те притесняват редовно и след това, вече можеш да търсиш легална защита, но това отнема много време.
Всякакви други методи са крайно неморални и/или незаконни.

4.   По-голямата част от брокерите са прости, нагли и самонадеяни.

5.   За разтрел са, кучетата мръсни и непотребни, но нали сме демокрация... не можело.

6.   Ами пиши в обявата, работя коректно с агенции при условие, че не ме ангажират с комисионна. Ако искаш агетции, ако не дирекно им казвам чао и затварям. Ще змънят, звънтя ще спрат. Какво щели да ис помислят наемателите, ами предупреждаваш ги. Ти искаш да оправиш света. В крайна сметка така събират клиенти, после лъжат, че клиента е в чужбина, но имат дгурги имот, който могат да видят, това е.

7.   Сложи си воден знак чрез програмата Paint или някоя друга - напиши си името и телефона и че си частно лице на снимките и ги сложи леко прозрачни на целите снимки когато публикуваш. Иначе просто твоите наематели ги предупреди, че ти крадат снимките и така :)

8.   Просто предупреди наемателите си, за да не се страхуват :) Когато пускаш обяви, ползвай друг номер - примерно предплатена карта.

9.   Брокерите от агенциите за недвижими имоти стават от нагли все по-нагли. Затова, ако човек се загледа, когато върви по улицата, ще види, че стълбовете са осеяни с малки стикерчета-обяви за продажби или отдаване под наем на имоти.
Защо ли? Ами в защото в 21 век, в ерата на информационните технологии и интернет хората са принудени да работят със стикери, защото агенциите не вършат абсолютно никаква полезна работа.
Те правят именно това- крадат снимки, качват снимки от жилища, които дори не са в България, лъжат, мамят, вземат депозити, които не връщат, преотдават жилища.
Едно жилище се отдава или продава от 10 агенции. Защото веднъж качена обявата в интернет, всички си свалят снимките и ги качват отното като своя обява. Дори и воден знак да има - го заличават. Затова е добре да е по-голям :)
Казвам всичко това от личен опит - почти всички агенции за недвижими имоти са паразити, нахални тормозители, от които трудно има оттърване.