Споделена история от Други

За блоковете ЕПК да ми обясните...
Ще си купуваме жилище. Искаме тухла, но вероятно няма да ни достигнат парите. Затова сме се насочили към ЕПК. Какво им е предимството пред панела и какви са им недостатъците? Не съм никак наясно, но ни обясниха, че блока, който сме харесали, е ЕПК с тухли.
Имаме жилище на 11 етаж в Сф, което също се води ЕПК, но е с бетонни панелни плочи.. май, няма тухли в него.
Моля някой по-навътре в нещата да ми разясни!

Коментари

1.   ЕПК-то е една от най-стабилните конструкции, създавана някога. Не случайно високите жилищни блокове у нас са ЕПК. А щом е и с тухли, значи е направен опит за най-доброто изобщо.
Да не говорим, че "старите" жилища (от времето на социализма) по принцип се обявяват за продан на реалната им квадратура, а сегашните измишльотини - на някаква имагинерна, включваща и стените вътре. Така че ако взимаш апартамент примерно 100 квадрата, очаквай 20-30 реални квадрата разлика в полза на старото.

ЕПК = едропанелен кофраж (или пълзящ кофраж). За разлика от панелните блокове, където панелите са кутийки (готови стаи), при ЕПК един панел е всъщност носеща стена и обхваща няколко апартамента. Строи се отгоре-надолу, като всичко по пътя се укрепва за стабилност. Обикновено леките преградни стени са гипсови блокове (естествен, дишащ материал), но с тухли е още по-добре - допринасят за топло- и шумо-изолация. Изключителна здравина и устойчивост на земетресения! Понеже липсват заварки под прав ъгъл за отделните панелни плоскости, като е при обикновените панели, тези заварки не се оголват, не корозират и не се амортизират с времето, което да прави конструкцията опасна. За обикновените панелни блокове дават експлоатационен живот 80 години, но тази цифра, особено при добро саниране, е поне двойна. По тази логика ЕПК-постройките трябва да са практически вечни.
Не се подлъгвай по ново строителство! Особено ако не познаваш строителя и манталитета му. Виждал съм супер-скъпи и "луксозни" жилища с очевадни строителни дефекти, течащи покриви, разбити прагчета по стълбището, калпава дограма, замръзнали през зимата водопроводни тръби и каквото още се сетиш. Това ще са дълговременните паметници на углавното печалбарство. Едно време сградите са се строяли по БДС, със строителен контрол и т. н. И макар трудовашкото изпълнение обикновено да е калпаво, с елементарен ремонт (напр. насипване на пясък за изравняване на подовете, монтаж на гипсокартон върху стените) помещенията могат да се докарат до перфектен вид.

2.   Точно и надявам се ясно!
Къде са тухлите? Когато ти кажат "ЕПК с тухли" това означава с тухли са изградени някой от вътрешните стени /между стаите/!
Предимства и недостатъци с панела:
- като сеизмична устойчивост панела е по-добър, заради сглобките, които му придават гъвкавост
- При панелка обикновено купуваш с право на строеж върху земята под блока. Всеки собственик в панелката има право да си построи отново апартамента ако блока падне примерно след 150 години.
За ЕПК
- съжителстваш с огромен брой съседи, с които нищо не можеш да договориш, камо ли да събереш на 100% входни такси. Едно е да се разбереш с 20-тина собственика, съвсем друго е със 90 собственика.
-вероятността някой от 90-те собственика да е достатъчно тъп да изкърти носеща стена е по голяма, при 20-тина собственика в панелка се следят повече кой какви ремонти прави и т. н. и на момента притискат собственик ако се съмняват за къртене на носеща стена, ходят да оглеждан ремонта за да са сигурни.
- в ЕПК контрола на влизане е много по-слаб всеки може да се докопа до вратата или ел таблото ти, докато в панел е доста по трудно.
- В ЕПК вътре е много по-тъмно и неугледно (коридорите) поради недосъбрани входни такси и неприучени на чистота хора.
-самите входни такси са по големи като цифра за да се поддържат 2-3 асансьора и почистват огромните етажни площадки. За сравнение 1 човек плаща в панелка около 3лв в ЕПК не пада под 7лв месечно за ток и почистване. Това са цифри без да се събират пари за бъдещ ремонт на входа. Когато се събирт пари за боядисване на входа сумите също се различават доста защото в ЕПК квадратурата на общите стени във входа е доста по голяма. Затова и по рядко се боядисват общите части в ЕПК на собственик се пада дот. ста по голяма квадратура да плати за пребоядисване.
- проблема с водоснабдяване, канализация и др. е много по-трудно решим (колкото по-високо е строителството, толкова по-скъпо излиза всичко) ОТ топлофикация цените за кубик топла вода в ЕПК са доста по високи, вероятността съседи да крадат топло и топла вода е доста по голяма.
При ЕПК в повечето случай имаш повече външни стени, тоест по скъпо отопление или охлаждане на жилището. Вероятността да имаш южно изложение е 3:5 тоест само три от петте апартамента на етаж имат стая с южно изложение.
Честно казано е най добре собствена къща обаче при ограничени финанси панел до 8 етажа е по приемливо пред ЕПК

3.   Н2, това не го разбирам:
"- в ЕПК контрола на влизане е много по-слаб всеки може да се докопа до вратата или ел таблото ти, докато в панел е доста по трудно. "

Каква е връзката? Една солидна врата и домофонна система може да се сложи на всякакъв вид строителство.

4.   Системата ЕПК означава едроплощен кофраж- при отливането кофража представлява целите стаи са под формата на стоманени кутии и бетона се излива между тях, като така се оформят вътрешните стени и носещата конструкция. След стягането на бетона тези стоманени кутии представляващи кофража се изкарват с кран през фасадата и външните стени се оформят чрез тухлена зидария или чрез фасадни панели. Това е едно от най-здравите възможни строителства, особено когато фасадата е тухлена, а не панелна, отделно начина на изпълнение гарантира много по-добро качество отколкото пълзящия кофраж или панелните конструкции.
Колкото до панелните блокове както видях в по-горните коментари - това е най-голямото безумие на социализма и не напразно никъде вече не се практикува това строителство, както и в целия западен свят не е бил изобщо използвана тази система. Връзките между панелите са чрез заварки, които с времето корозират и се скапват, отделно самите панели рядко съвпадат добре при монтажа, което води до лошо изпълнението на заварките по начало.
За ЕПК-то, ако ти е изгодно и ти отговаря на другите изисквания, няма да сгрешиш с него.