Споделена история от Други

Непрекъснат съзнателен товар
Здравейте. Не знам от къде да започна. Супер разсеян човек съм и това напоследък взе много да ми пречи. В училище всеки час по някое време, докато слушам учителя започвам да мисля за странични неща и не мога да си събера мислите. Още по-зле е положението вкъщи - като се приготвя да уча, урок, буквално ми е супер трудно. Не самото учене, а това че буквално през минута се разсейвам, а още повече - от години имам някакви мои думи, изречение, което все повтарям и не мога да спра. Не знам дали някой ще ме разбере. Няма значение по какво време на деня сме, непрекъснато това "изречение" ми е в главата и не мога да го разкарам. Не знам. Супер е странно. Не знам към кого да се обърна, към психолог ли... Много искам да си подредя мислите и да започна да уча нормално. Не чета книги, а много искам, но с това разсейване не знам дори за 10 страници колко време ще ми отнеме...

Коментари

1.   Човек може да се съсредоточи максимално за около 20 минути. После съзнанието започва да блуждае. Прави си чести почивки като учиш, а като си в час си позволявай да се разсееш за малко (няколко секунди).
А за повтарящите се мисли - не се опитвай да ги изкараш насила от главата си. Приеми ги като част от съзнанието си и не им обръщай внимание. Не са отклонение.
Ж28

2.   Тези изречения представляват ''натрапчиви мисли''.

3.   Посети педагогическия съветник в училище. Най-малкото е безплатна помощ. Разсеяност имаме почти всички, не под 20, а дори под 40 години, вече. Изисква се воля, почивка и правилно хранене - не се шегувам - добра храна, редовен прием на витамини и пиене на вода. Гледай да лягаш по-ранно и да спиш поне 7 часа. Избягвай да се залежаваш с телефона или таблет (или геймпад, в моя случай... ) в леглото.
Стреш, лош начин на живот (храна, заседяване) оказват лошо влияние на менталните ти способности.

4.   Абсолютно същата работа съм и аз и това е страшно стресово, но за съжаление не знам какво да те посъветвам.

5.   Абсолютно същата работа съм и аз и това е страшно стресово, но за съжаление не знам какво да те посъветвам.

7.   Може би не е зле да посетиш психолог и да му споделиш това, което те тревожи. Липсата на концентрация не е за пренебрегване.

8.   3 минути медитация за концентрация на ден и ще си като нов, Като имаш време на спокойно и удобно място сядаш, затваряш очи и се концентрираш върху усещането в ноздрите при вдишване и издишване. Само там. Няма нужда от специално дишане. Ако умът почне да блуждае, го връщаш на усещането в ноздрите. За 3 минути само там трябва да ти е вниманието. Отначало сигурно и 10 секунди няма да можеш да го задържиш там, но след 1-2 седмици вече ще си като нов.

9.   От автора до 8: Пробвал съм преди тази техника, но докато я правя, въпреки че не мисля за други работи, не чувствам някакво различие. Не знам дали пак греша някъде, но мисля, че дори и да успея за 3 минути да се концентрирам върху дишането си, няма да се чувствам по-различно. Но все пак - ще опитам отново.