Споделена история от Други

Поколението на нещастните - как да оцелеем?
Банален, но фундаментален въпрос. Какво е щастието? Може би се състои в това да получил, каквото искаш. Да бъдеш здрав, да бъдеш красив и с хубаво тяло, да бъдеш богат, да имаш власт? Знам за хора, които притежават всички изброени качества, но са нещастни. И знам за хора, които имат малка част от тях или нямат изобщо нищо от гореописаното, и се чувстват щастливи. Може би е въпрос на биохимия? Достатъчно високи нива на серотонин и допамин. Генетика. Шанс.

Един от великите психиатри на 20-ти век Виктор Франкъл твърди, че поколенията от Втората световна война насам съществува в условията на екзистенциален вакуум. Екзистенциален вакуум - витиеват термин, с който се описва просто чувството за безсмислие в живота. Или още по-просто - нещастието.

Някога не сме имали нужда от смисъл и цел. Живеели сме като животните - ръководени от своите инстинкти. Но в един момент сме прекрачили праг, от който няма връщане назад, и сме развили съзнателното мислене. Появили са се традициите, вярата в божествата, обществените обичаи и ритуали(по-късно, наречени закони). Дълго време тези неща са ръководели мисленето и битието на хората. Ерата на Просвещението нанася първият голям удар. Християнската парадигма се срива толкова рязко и оглушително, че дори нейният най-голям противник Ницше бива разтревожен. Ницше се пита - Какво би станало с хората и с обществото, когато вече нямат моралният компас и ценностна система, осигурявана от религията?

Втората световна война забива последният кинжал по отживелите традиции. Вследствие на това след 1945 година се появява едно поколение, лишено от посока и правила. Това е поколението на бунтарите - Елвис, Дийн, Монро, Брандо, Бийтълс, Ролинг Стоунс, Литъл Ричард Пеле, Мохамед Али, чарлстона, рокендрола, Уудсток и т. н. Под цялата му показна свобода, която се проявява в безразборен секс, употреба на алкохол и наркотици, сякаш се крие едно нещастие. Франкъл го съзира още, докато е съвременник на това поколение. Според него, "екзистенциалният вакуум" се избягва чрез непрестанни гуляи и оргии. Съвременната медицина го доказва - депресията се получава при недостиг на серотонин. Намаляването на серотонина(понижаване на настроението) води до намаляване на допамина(мотивацията за живот изчезва) и на ендорфините(загуба на удоволствие при извършването на любими дейности), както и на мелатонина(безсъние). Алкохолът, тревата, кокаинът, хероинът, по-късно и амфетамините се присъединяват към това, сексът - все неща, които инжектират липсващите хормони в човешкият организъм. Но съвсем за кратко.

В България ние живеехме под похлупак, в една затворена система. Старият ред(от царско време) беше заменен с новият социалистически ред, вдъхновен от Маркс, Енгел, Ленин и Сталин. Този ред беше измама, сладка илюзия, в която много хора живееха безгрижно. Но тази илюзия рухна и през 90-тте ние видяхме реалният свят такъв, какъвто е. Западните влияния достигнаха и до нас в целият си "блясък". През 90-тте се роди първото изцяло нихилистично поколение, което нямаше цел и посока. Поколение, изоставено на произвола от либералните си родители, възпитавано от чалгата и медиите, Азис, Тони Стораро, Милко Калайджиев, Радо Шишарката, братя Илиеви, СИК, ВИС, БИГ и ВИП БРАДЪР, МЮЗИК АЙДЪЛ, и т. н. От Запад навлязоха и нови по-силни видове наркотици.

С появата на социалните мрежи се дооформи схващането, че най-важното нещо в живота е популярността, социалният статус, скъпите дрехи от мола, колите, новите модели смартфони, "лайковете" под фотошопнатите снимки, силиконът и т. н. Всичко вече е изкуствено. Храната, която ядем, е генномодифирана. Любовта и човешките отношения са сведени до секса. Сексът е въпрос на статус и платежоспосбност. Тези, които не притежават нито едното от двете достатъчно, гледат порно. Порното е безплатно и в огромни количества. Щастието се постига чрез алкохол, наркотици, мастурбиране, секс, "лайкнати" снимки, "шеърнъти" статуси. Държава липсва. Здравеопазването е бизнес. Образователната система е поле за избиване на комплекси. Институциите и държавните органи се издържат чрез корупция. Хората изглеждат щастливи, а всъщност са нещастни. Говорят за изграждане, а всъщност са разрушени. България е най-бедна и най-неграмотна в ЕС. На първо място сме по брой сърдечносъдови заболявания. На първо място по брой депресии и самоубийства.

Та въпросът ми е как да оцелеем? Алкохол? Антидепресанти? Наркотици? Порно? Проститутки? Какво е вашето мнение? Надявам се модераторите да публикуват това.

Коментари

1.   Наркотици, жени, пари, медиакменти, всичко е временно и после става после. Аз се научих да съм щастлив и успешен само с хипноза.

3.   Страхотна тема, поздравления за автора. Всичко е вярно, въпроса е къде е отделния човек в тази месомелачка. От своя собствен опит може да споделя само едно-ако някой се е добрал до нещо, дори ако ще да е синапено зърно, но това НЕЩО да го прави щастлив да знае, че притежава всичко и е щастлив.

4.   "Как да оцелеем? " е въпрос на хранене, сън и възпроизводство. "Как да намеря смисъл, за да живея? " - въпрос задаван, откакто човекът притежава свойството да мисли, защото, ако за животното е достатъчно да се наяде, наспи и през определени периоди от годината, под натиска на нагона - да се възпроизведе, то, при човека, след засищане на глада това е абсолютно недостатъчно и всяко едно човешко същество, което започва да не намира смисъла в основните жизнени функции и опитващо се да си обясни отношението, към заобикалящия го свят, не може да не си зададе въпроса за това: "какъв е смисълът на живота? " - а на пръв поглед смисъл няма - има само страдание и смърт, и няма човек, който да не вижда това. Безсмислието е изложено толкова ясно, че единствено, за да не го видиш, трябва изцяло да си се отдал на удоволствието, недовиждайки бедствеността на живота, която предстои с идването на старостта и болестите, наближаващи с всеки един ден все по-близо. Каквото и да направя - и да ям най-хубавата храна, или да пия вода от разтопен лапландски сняг - накрая тялото остарява, става слабо, боли, а аз ще страдам и след това настъпва смъртта, като при всичко това не мога да направя нищо. Застанал пред този въпрос нямам много варианти - поставен така пред мен, най-логичният избор(изборът на 7/8 от хората на земята) за мен е да черпя максимално благо в интервала между раждането и смъртта, който наричаме "живот". Но ядейки, пиейки и имайки интимности с жени, аз не мога да не видя, че накрая така или иначе ще страдам, че хората като мен, опитващи се да черпят максимално благо, просто още не виждат това, което ги очаква, а аз виждайки бедствеността на положението, няма как да не разбера какво се е очертало толкова ясно в бъдещето, а именно - страдание и после смърт - следствието от живота на всяко живо същество. Но, докато за животното страданието и смъртта не са проблем - то няма разум, няма съзнание за личност, а действа само и единствено според инстинкта - за човека, който се ползва от интелекта, разума и чувствата, нещата не могат да бъдат поставени толкова просто. При животното любовта се ръководи от инстинкта - колкото и пъти да хвърля парче салам на котката, тя ще изпревари малките си и ще го изяде преди тях - после може да ги ближе, да си играе с тях, но ако след това отново хвърля парче храна, тя отново ще се ръководи от инстинкта. При човека, ако една майка има парче храна и вижда, че детето и е гладно, но пред нея застане друго - чуждо, омърлушено и бедно дете молещо за храна, тя има практически немалко варианти как да постъпи: 1. ако живее на близо, да нахрани чуждото дете, знаейки, че скоро ще се прибере и ще нахрани своето. 2. да нахрани своето дете, знаейки че живее далеч и скоро няма да се прибере, оставяйки чуждото гладно; или пък да нахрани чуждото, знаейки че скоро няма да се прибере. 3. сама да изяде храната. 4. да даде на чуждото дете, знаейки че скоро, според ситуацията, може и да не се отдаде шанс да нахрани своето собствено - и точно тук е разликата на човека с животното - че според разума, любовта и нравствеността си, тя може да действа не както изисква инстинкта, а както разума и произтичащата от него любов. Когато обаче разумът се полага в удовлетворяване желанията на инстинкта, човекът се опитва да придобива все по-голямо и по-голямо удоволствие от възможните му блага: в кулинарията той смесва и изпробва най-различни видове храни, за да му доставя храната все по-голямо и по-голямо удоволствие, не виждайки, че понякога несъвместимостта на самите ингредиенти, само го води все по-близо до страданието - и това всяка държава нарича - "традиционна кухня", а всеки човек - "изкуството на кулинарията"; така човекът се опитва да достави максимално удоволствие от функцията за възпроизводство, без да се възползва от реалния и замисъл, за да добива все повече и повече благо, а следствие на което, опитвайки се да увеличи още и още удоволствието си, си създава фетиши - тройки, суингове, фелацио, интимности с жени, на които е платил, изпълнявайки с тях изкривените си фантазии и любовта си към тези си фантазии - и целият разум е отправен и работи единствено, за да оправдае и получи максималното възможно удоволствие - така се създават връзките само и единствено за интимности, връзките за една нощ и разумът оправдава това безумие. Тези хора все още не могат да видят, че тялото се сгърчва, ставите почват да болят, идва време, когато няма да могат да черпят от благото, от което са черпили - да, те знаят за това и не могат да не знаят, но то е нещо далечно, те са млади, а остарявайки се разделят на два вида: 1. продължаващи да пият и ядат, вече не можейки да интимничат с жени, поради възрастта си или обстоятелствата;
2. ставайки набожни и вярвайки едно към едно, в много от безсмислиците написани по светите писания, палейки свещи, молейки се за здраве и все така не виждащи пълзящите пред тях страдание и смърт, мислейки, че щастието им е някъде на друго място - на небето, под друга форма, според както го разбират, чрез ума си.
И няма решение на противоречието, а то съществува - да не бих имал разум, нещата биха били прости и както вълкът давещ овце, не зачита това си действие за ненормално, така и когато дойде време някой по-силен от него вълк да го убива, приема с примирение положението. Но при човека това не може и да бъде, разумът не може да приеме страданието и смъртта - кажи на човек, че след седмица ще страда и виж реакцията - и не случайно съществуват петте стадия на поведение, когато човек разбира, че ще умре (неприемане, ненавист, пазарене, депресия и примирение). Виждайки всичко това как мога да бъда щастлив? !
Но има и нещо интересно, ясно и характерно за човешките същества - любовта. Интересното е, че тя е тази, която дава някакъв смисъл за живот у родителите, дори те също да не съзнават бедствеността на собственото си положение и че те също, както и детето им - а може дори рожбата им преди тях - ще вкусят страданието и смъртта, но въпреки всичко това, все пак чувството продължава да ги движи в цялото това безсмислие наречено "живот". Но човек не може да усети, ако го обичат - той може само, чрез наблюдение, да разбере това. Ако самият той не обича човека, който го обича - единственият начин да разбере, че е обичан е чрез наблюдение - не обичам баща си, но въпреки това той се грижи, старае, праща пари, внимателен е, а ако му се развикам ще се държи сдържано и пръв ще се извини - т. е. само чрез наблюдение мога да разбера, че ме обича, виждайки саможертвите му. Ако пък аз заобичам някого, то тогава наблюдение не е нужно, понеже аз самият като съзнаващо себе си същество, веднага разбирам, накъде и към кого е отправено самото чувство и следствие на самото чувство съм по-внимателно отнасящо се същество, по-нежно и гледащо да не укорява, прощаващо грешките и дори обидите, и глупостите у обектите на любовта ми. Но интересно нещо:
всяко същество обича преди всичко и единствено себе си или плътта от плътта си(т. е. децата си) и се стреми да придобива максимално благо - но другите същества се опитват да правят същото. За себе си съзнавам, че съм жив и мисля( и няма как да не го знам, животът се изявява чрез мен), за да разбера, че другите са живи трябва да се осланям на наблюдение - ако някой се намира в полулегнала поза в ковчег и отдалече аз виждам, че не мърда, то, моето заключение ще бъде, че това ще е някой покойник, когото поставят и подготвят за опяване, но ако се размърда - чрез наблюдението веднага ще разбера, че това е жив човек, по някаква причина изпробващ същия този ковчег. И как аз като живо същество стремящо се да черпя благо единствено за себе си и за това, което подлежи на моята обич(семейство, деца, родина) и знаейки, че другите същества се опитват да правят същото и че така е само една непрестанна борба - мога да не видя страданието и бедствеността на самия живот и безсмислието произтичащо от самата борба. А това се пренася от индивидуално ниво, в борба между семейства, като съвкупност от няколко индивида; в борба между държави, като съвкупност между много семейства на дадена територия и в борба между религии, като съвкупност на индивиди от различни държави обединени под едно общо виждане за живота. И никой не може да види, че всички съществували досега древни религии и нравоучения произлизат само и единствено от закона, хората да се обичат един другиго и да си услужват, а оттам и цялата човешка нравственост. Защото, ако нравствеността ми се основава на това, че обичам преди всичко себе си или семейството си, децата си, или приятелите си, или родината си, то как тогава би имало мир и благоденствие, след като всеки от другите индивиди се стреми също, към благо за себе си, своите си деца, приятели и своята си родина. Тогава би имало само войни, смърт и нещастия, каквито са съществували, съществуват и занапред ще съществуват. Виждайки ясно всичко това, от една страна знам, че ако от две деца извън семейството - ще оцелее по-силното, то от две деца, в семейството и при добра майка, ще оцелеят и двете - и оцеляването им няма да произтече от закона за приспособимост на Дарвин(the fittest), а от любовта и себеотрицанието на майката. А вече ясно доказал си, че човекът не е и не може да реагира, като животно търсейки наслада в суетите на живота, практически оставам в едно положение на вегетация - като удавник държащ се за сламката на самия живот, който практически така или иначе не може да ми донесе нищо. Красивите тела са тщеславие - човекът го прави, за да изглежда добре пред другите хора, защото да не би имало други хора, каква би била ползата му - пред кого да се показва или доказва силата, красотата или ума си, или да се хвали с чисто новия си автомобил, образованието си, начетеността си и прочие. Ако живее сам на самотен остров с осигурена храна и вода до живот, каква полза от гореизброената суета, след като няма пред кого да го демонстрира - и накрая се оказва, че всичко е суета и празна работа, и прах и че единственото някога възможно и достижимо благо за човешките същества - хипотетично невъзможно за момента - е да се обикнат, като само и единственото тогава, това което желае единицата(едното цяло) - само и единствено тогава в това нещо не би могло да има противоречия и войни. Дотогава, ако разбира се е изпълнимо - хората ще варират между глупави и умни, ще се уповават на благо в бъдещ живот или прераждане, вярвайки че щом тук не могат да придобият благо (а тук те ясно виждат, че е само страдание, смърт и противоречие), то някъде си там в друг живот биха били щастливи, ако спазват определена нравственост. Но как биха били щастливи, ако тук не са, а дори съзнанието хипотетично да може да съществува и без тяло, как щом с това си съзнание тук и сега са нещастни и виждащи противоречията между човешките същества, в някакъв си бъдещ живот биха били щастливи? !

5.   Не знам защо изобщо ги цитираш тези статистики по какво сме на първо и по какво на последно място и тн. Хората по света не се различават чаак толкова много. Ако проблемът беше само в България, то тогава защо се извършват хиляди нападения, убийства, терористични актове и какви ли не други ужасии и на толкова други места. Българите сме същите като всички останали - не виждаме по-далеч от носа си и не ни пука за нищо друго освен за нашите си неща.
И поне според мен е съвсем нормално да търсиш смисъл в живота си и най-вече да си създадеш този смисъл, този стимул, който да те движи напред. И има много повече неща, които могат да те направят щастлив и да ти дадат цел в живота, от непрекъснатите гуляи и забавления. Според мен хората гледаме масово доста погрешно на живота. Завиждаме на определени индивиди, а същевременно ги отричаме. Пием, пушим, псуваме, стремим се да затъпеем по всевъзможни начини, а после пред другите и това отричаме, .. ако пък не го отричаме, се хвалим с това. Абе търсим всякакви начини, които и сам си описал, за да си заврем главите в пясъка, само и само да не виждаме страданието, болката, несправедливостта, които сами причиняваме или за които допринасяме чрез бездействието си.
И въобще няма нужда някакви психиатри да обясняват какво ни е - то е ясно - просто ни мързи да живеем, да дишаме, да се борим, огъваме се при първата трудност. И ако чакаме лицемерните религиозни течения и различни учения да ни вкарват в правия път и да ни карат да сме по-добри, смирени и съпричастни, яко сме го загазили.

6.   Добре си го описал. Щастието е човек да живее в мир със себе си. Да се обича и уважава. Да следва своя път в живота. А и да се бори с нещата, които не харесва.

7.   Човек.. ти си уникат!! От мен едно огромно БЛАГОДАРЯ, че най-сетне се намери един смел човек, който да зададе този въпрос.. Между другото аз съм на 18, и се замислих, че за толкова краткия си живот, съм стигала до състояния, в които съм мислела за самоубийство и съм губила всякакъв смисъл да живея и то не заради някакви любовни драми, а защото не знам що е щастие.. Живеейки сред такова общество на безконтактни, студени, непробудени, материални хора, аз не мога да открия ни любов ни щастие.. защото хората в днешно време не се нуждаят от любов, а от пари, дрога, разврат и т. н. и те самите не осъзнават колко са нещастни...

8.   Не зная какво е щастие, зная само, че когато изгубих най-ближните си създания и любими, се разпаднах на съставни части.
Щастието е конформистка програма, която се инсталира в мозъка на западняците и нас, 'га прекрачим прага на школото.
Спокойствие искам аз.
И не съм егоист, и не преследвам собственото си щастие.
Гледам да съм добре, но и да не руша край себе си, за да не нараня никой.
Ако ''щастието'' би ми коствало висока цена, ще си го върна обратно в опаковката.
Всеки гледа да ''оцелява'' и си го търси т'ва въпросното, пък то не е нищо кой знае какво, ако се замислим, защото сме разглезени идиоти, които приемат всичко за даденост. :)
Човек има нужда от хоби, работа, и близки, за да не блуждае ума му и да си търси сам проблеми, дето ги няма, и да се алкохолизира и други тъпни.
На остров Бали, да 'фанат пет кила риба за деня им е върховно щастие и мисия у живота.
За Боко тиквата, щастие е да държи пърформанса на ниво, докато е на власт, за паяка у хола ми, щастие е да не го гепя с прахосмукачката.
Само дето, като се разболеем, или измрат около нас хората, се сещаме, че щастието е тихичко, че е спокойно, не крещи като хРачков и Пуяка, та затова не се чува, и се не види, докато го има... :Д
Иначе само ревем, че нямаме гадже, че нямаме Голф, че нямаме бицепс като на оня без краката, малиии, драма. :)

10.   Образователната система e също бизнес! Особено в последните 10 години. А сега и с тези евро фондове...

Иначе по темата - хубаво е да се разсъждава върху тези неща, но спасението според мен е всеки да намери начин да спаси себе си - да следва свой път. Иначе просто оставаме с едни приказки, които звучат по - скоро като популизъм.
Каквото работи за мен, може би няма да работи за теб (и обратното разбира се! ), а за Гошо ще е тотално неподходящо. Гошо ще си помисли, че трябва да прави като нас, но след 5 или 15 години ще осъзнае, че това не е негово нещо, тогава ще се срине духом, че вече е късно да започва от начало... и системата ще го поеме. На системата ѝ е най - изгодно да има Гошовци.

11.   Най важното нещо в живота е да си с добро здраве. Казваш че познаваш хора които са богати и са нещастни, познаваш и такива които имат малко и са щастливи.
Ако парите са най важното нещо в живота а един човек, то той никога няма да бъде щастлив. Многото пари правят хората алчни и колкото и да имат, ламтят за още повече. Парите могат да ти купят всичко материално, но колкото повече имаш, толкова повече се страхуваш че могат да те ограбят. Тогава за да предпазиш имуществото си, започваш да строиш стени около себе си - материални и умственни. Ако си богат/а, винаги ще се съмняваш дали жената/мъжът за които се жениш или посто искаш да живееш с тях, са с тебе само заради парите ти, или заради самия теб. Винги ще се страхуваш, че ти или семейството ти може да бъдете отвлечни за откуп. Може и да можеш да си купиш кола за един милион лева, или да живееш в къща с 20 спални и 30 тоалетни и бани, и да имаш луксозни вили навсякъде по света, но истината е; че ще живееш като в клетка - може да е направна от чисто злато и да е обсипана с хиляди безценни диаманти, но в края на краищата е само една КЛЕТКА.
От друга страна, тези които нямат много са щастливи с това което имат и не ламтят за много.
Богатите имат стени около себе си, а бедните - приятели.
Това е истината за живота.
Разликата между социализма и демокрацията(капитализма) е тази;
Социализма е една много по човечна система, която се грижи за обикновенните хора, докато при демокрацията се облагодетелстват само една шепа "бизнесмени", политици, продажните цигани и други безскрполни мошенници.
Факт е че през соиализма България се нареди в ранглистата на ООН сред 30те най-рзвити държави в света, имаше силна икономика и добре рзвита индустрия. Продукцията ни се изнасяе в над 120 ържви в света, включитлно и западни. По отношение на номиналния брутен вътрешен продукт на глава от населението в 1988г. България заемаше 25 място в света. През 2010 г. България е на 89то място, а през 2012 е вече на 92ро място в света.
За разика от сега през социалзма нямаше безработни, нямаше бедни, нямаше бездомници, нямаше просяци, нямаше деца проститутки, нямаше и пенсионерки, които за да могат да си купят лекаства се принуждават да проституират. Пез социализма, за разлика от сега, цялото здравеопазване беше напълно безплатно и никой не се притсняваше че ако го заболи зъб или корем ще трябва да се мъчи защото няма пари. Тогаа лекарствата бяха на символични цени. Болничните бяха с пълно заплащане, майчинството беше 3 години с пълно заплащане и пазене на работното място. Тогава нямаше хора които от отчаяние и безизходица да се самозапалват.
Ето това е разликата между социализма и демокрацията (капитализма).
Тогава хората бяха щастливи!

12.   Щастието е добре позициониран и продаван ПРОДУКТ!!!
От всякъде ти набиват в главата че си ДЛЪЖЕН ДА СИ ЩАСТЛИВ, че ако не си щастлив нещо с теб не е на ред! Че не си пълноценен, че ти трябва помощ, че трябва да си купиш това което ще те накара да изглеждаш щастлив. Дали ще е нова кола, дамски превръзки или блистер хапчета - зависи от това кой какво рекламира!

13.   Иронията е, че тази тема предизвиква смесени чувства.

От една страна е тъжна, защото се говори за тъжни неща. Но от друга страна пък верни.

А е радостна, защото е приятно да видиш толкова разумни и интелигентни хора на една място. Това си е рядкост днешно време. Също така, рядко ми се случва да няма какво да кажа или добавя но тази тема е именно такава. Споделям мнението на почти всички писали до сега.

Освен да ви кажа едно голямо "Наздраве - за нещата от живота", друго май нямам :)

Надявам се болшинството дето ходи с розовите очила, така силно вперило поглед в самото себе си в собственото си съвършенство и непосредствените си нужди, да прочете това и да вникне, най вече. Но едва ли...

14.   В моменти на песимизъм си мисля, че човек е като хамстер на колело, пред което е закачено някаква примамка - винаги гоним нещо пред себе си, но никога не го достигаме. Все едно цялото ни движение напред, целият ни прогрес и усъвършенстване, е една илюзия(подобно на Вечният кръговрат на Ницше). Когато не съм под влиянието на песимизма, спирам да мисля за тези неща, и се концентрирам върху онова, което наистина би ме накарало да съм щастлив. А то винаги е в бъдещето. Или поне там го виждам. И тази визия ми дава надежда да продължа, и тогава, когато не виждам никаква радост и удоволствие в живота. Прекарва ме през най-тежките ми периоди на депресия. Само се чудя дали тази визия е истинска или е просто сладка самозаблуда, която да ми помогне да изкарам деня?

До 11 - Зависи от гледната точка. По мои наблюдения голяма част от богатите хора са щедри, занимават се с благотворителност, подкрепят обществени каузи, и т. н. Бедният човек, от своя страна, постоянно се сравнява с богатите и се чувства зле, злобее, комплексира се, завижда, злослови и т. н. Най-бедните страни в света са и страните с най-голяма битова престъпност. Най-бедната страна в Европа България е номер 1 по този показател. Разбира се, има и изключения. Тоест смятам, че парите не развалят човек, а разкриват истинската му същност.
Иначе за социализма/комунизма казах, че това е една система, обречена на провал от самото й създаване - постоянни кредити, нарастващ външен дълг, липса на развити частни отношения, липса на конкурентен пазар и т. н. Хората са сигурни, защото работата и имуществото им са подсигурени, но в същото време нямат право на нещо СВОЕ - възглед, мнение, бизнес, и т. н. Ако имат, то те се стремят да не го споделят с останалите, защото е опасно. Социализма е един балон, обречен да се спука. Подобно на американската икономика, която се поддържа жива изкуствено(с повече от трилиард долара заеми! ). Затова мисля, че трябва да спрем да гледаме към тези илюзии с подобна носталгия. Те не могат и никога няма да се върнат!

До 5 - Споменах ги тези неща, защото ние живеем в България. В света положението е същото, но у нас е с няколко идеи по-зле. Защото масово сме бедни, отчаяни, притиснати до стената от сметки и дългове, озлобени сме и живеем ден за ден. Моделите ни за подражание са една пародия на хора - изкуствени до дъното на душата си.

Всички търсим нещо истинско. Аз го намирам във визията ми за бъдещето - моята мечта. Но тази визия е единствено в ума ми и може би е самозаблуда - въпросната примамка пред колелото на хамстера(аз).

Преди време бях чел "Прекрасният нов свят" на Олдъс Хъксли. В нея той описва свят, в който хората са генетично усъвършенствани - без болести, физически болки и т. н., високи, едри, красиви, интелигентни и прочие. Всичко в този "прекрасен" свят се извършва от машини(роботи). Хората работят за удоволствие, защото всъщност няма нужда от техния труд. Но има един проблем - всички се чувстват нещастни. Живеят, потънали в скука и безсмислие. Което води до самоубийства(още преди 100 години Хъксли предвижда разпространението на депресията). Затова всички са ЗАДЪЛЖЕНИ да приемат определени хапчета(антидепресанти), които да ги правят щастливи. Едно момче, което израства при т. нар. "диваци", попада в този свят, влюбва се в едно момиче, но тя не отвръща на чувствата му(защото любовта се счита за отживелица, и всичко се свежда до секс и купони), той отказва да пие тези хапове и се самоубива. Още преди 100 години Хъксли е описал бъдещето изключително точно. В днешно време всички ние имаме нужда от магическото "хапче", което да ни накара да забравим тревогите и да се пуснем по гребена на вълната. :) Това е изкуствено щастие.

Въпросът е наистина ли натам отиват нещата? И какво ще стане с онези хора, които търсят нещо истинско? Истинско щастие, истинска връзка и взаимоотношения, и т. н. Какво казва Морфей от "Матрицата" - Кое е истинско? Дефинирай истинско? ... Просто сбор от електроимпулси. " С други думи, няма нищо истинско. А ние сме програмирани да го търсим. Това води до страдание. Може да ни доведе до лудост, а дори и до смърт. Наистина ли така стоят нещата? Едва ли някой може да даде сигурен и категоричен отговор на този въпрос... Самите ние сме "слепи" в тази област, така да се каже. Все едно да събереш 10 слепци и да ги питаш как могат да ти опишат Слънцето... Не са го виждали и не вярват, че съществува. Нещо подобно е нашето положение.

Има една песен, която много точно описва това, което искам да кажа - About Today, на The National.

Все едно всичко е една голяма шега. Живееш, имаш мечти, търпиш един куп гадости, заради мечтите си, а накрая може да си отидеш от този свят напълно неочаквано. И да изгубиш всичко, за което си живял.

15.   Нещастни сме според мен най-много в България.. Пътувал съм по света и съм виждал хората в богатите страни, там е съвсем различно.. Европа си има ад и той се нарича България.... Единтвения смисъл е да се вземем в ръце като народ и да си оправим държавата. Това е нашето място, нашата родина, и като гледаме колко разбита е, как приятелите ни един по един си отиват, градовете се обезлюдяват.... как да не си нещастен? Единствения смисъл според мен е човек да допринася за промяната и да се бори!

16.   Да, биохимия е. Някои хора умеят с мислите си да я самостимулират, а други се опитват да я предизвикат с външни субстанции. Както отбеляза номер 4, животът и перспективите са мрачни, и се налага баланс със позитивни философии и имагинерни понятия, каквото е щастието. Но колкото и да е лош и труден животът, той е единственото нещо, което имаме на тази земя.

17.   Щастието е състояние на духа.... независимо от обществения строй в който живее, независимо от материалното благополучие, независимо от всичко, което го заобикаля човек, от трудности и дори болести.
Ако съумееш да поддържаш висок дух и вътрешна хармония и хармония с природата, ти си щастлив човек.
Защото както и да живееш един ден ще си отидеш, а тук в този свят всичко е суета и гонене на вятъра....

19.   До №14
Относно това, че България по времето на социализма не се е развивала, са пълни глупости. Тогава държавата ни беше на второ място по темпове на развитие в Европа, до като сега сме на последно. През социализма Българи имаше добре развита икономика и индустрия и продукцията ни се изнасяше в цял свят. Това което пишеш за външния дълг, са пълни глупости! Пропагандата на Неолибералите поучва, че социалистическата икономика на България била фалирала, е една дебелашка лъжа. За периода 1979-1988г. САЩ увеличава БВП(брутния си вътрешен продукт и жизнен тандарт) със 182%, Япония с 275%, Германия със 158%, Франция със 157%, а България с 234%. Това ясно показва, че България по време на социализма, никога не е била в рецесия, камо ли фалирала, както поучват западните инвеститори(Лешоядния фонд).
Ако предприятията ни бяха толкова назадничави и западнали, с морално и материално остарял производствен фонд, защо веднага след 1989г. западни фирми се нахвърлиха като глутница вълци и след като закупиха заводите ни, продадени от управниците ни на безценица, някои от тях направо ги прехвърлиха в други држави и продължиха производството там, като по този начин създадоха нови работни работни места там, а оставиха хорта тук без работа. Ако машините ни бяха стари и отживяли, защо след като закупиха по този начин работният ни фонд и с това отнеха традиционните ни пазари, тези предприятия които не изнесоха, разглобиха машините и ги продадоха в други държави.
Колкото до пестъността сега, това е резултат от бедноста и мизерията, които развива най лошите черти в хората.

20.   17, абе айде нямай пари за хляб и стой гладен 1 мес. пък ще те видя колко щастието не зависи от външни фактори и е състояние на духа. Или пък ако си болен и изпитваш адски мъки и няма лек за твоята болест, ще те видя колко ще си щастлив.

Всяко нещо си има баланс - колкото е състояние на духа, толкова и не е (зависи от външни фактори), така че не говорете заучени фрази наизуст.

22.   "В България ние живеехме под похлупак, в една затворена система. Старият ред(от царско време) беше заменен с новият социалистически ред, вдъхновен от Маркс, Енгел, Ленин и Сталин. Този ред беше измама, сладка илюзия, в която много хора живееха безгрижно. Но тази илюзия рухна и през 90-тте ние видяхме реалният свят такъв, какъвто е. Западните влияния достигнаха и до нас в целият си "блясък". През 90-тте се роди първото изцяло нихилистично поколение, което нямаше цел и посока. Поколение, изоставено на произвола от либералните си родители, възпитавано от чалгата и медиите," - Автора не уточнява на колко е години, но както пише, се разбира, че познава времето преди 89 год. Не знам кое за него е илюзия, но тогава живяхме реално, спокойно и наистина безгрижно. Според мене, това именно е щастието, да живееш спокойно. Не мислиш за утрешният ден, ни мислиш, че могат да те изгонят от работа, или, че работиш и не знаеш дали ще ти платят, каквото е днешното ни ежедневие. Искахме демокрацията, като си мечтаехме за равноправие, а какво излезе, днешните олигарси(вчерашни комунисти), станаха по големи вълци, отколкото през комунизъма. По горе четох в пост на 18 годишен, минавало му през ума за самоубийство!? Това е най трагичното на днешното време, никой не мисли за твоето съществуване, вместо демокрация, настана анархия. Няма работа, циганите огладняха и се овълчиха, за 5 лева убиват хора по селата, живота се съсредоточи само в по големите градове, убито селско стопанство, внос на отровни зеленчуци от чужбина. Наистина, комунизъма беше страшна човекомелачка, но на пазара имаше само качествена храна. Нямаше битова престъпност и хората по селата отглеждаха екопродукти, имаха истински вкус. Сега ядем боклуци, но имаме "свобода". Имаме свобода, но нямаме пари. Ако комунизъма се сравни със заграден двор, от който не можеш да излизаш, но в двора си живееш сигурно, сега този двор е разграден. Можеш да ходиш където искаш, но нямаш пари, като куче на верига сме с това безпаричие и всеки може да влезе в двора и да ти метне една бомбичка, живеем като гърмяни зайци, постоянно в страх. Сега трябва да сравняваме и избираме, кое време е за предпочитане, дали сигурността и спокойствието или "свободата" съчетана с анархия? За едни щастието е в първото, за други с пари, вероятно е второто. Имаш ли пари, имаш и свобода, имаш и щастие!

24.   Стига с тоя социализъм.
Защо не кажете нещо за България преди 1944?

Днеска има проблеми при много българи все още, защото не са свикнали да живеят без соц системата.
А това, което се случваше 90те нямаше да се случи, ако нямаше соц!

Освен това всичките тези родители и всичките тези медии, които са възпитавали поколението, расло през 90те са социалистически възпитаници. Първите чалга изпълнители - основоположниците на чалгата са също социалистически възпитаници!
Между другото аз съм расла през 90те и не харесвам чалга, имам и цели.

25.   През "демокрацията" имало свобода... За каква свобода говорите?..
Сободни сте да напрвите какво?!.. Да напуснете родината си в търсене на работа,.. където и да е,.. каквато и да е, само рбота да е, защото нашата индустрия и икономика бяха унищожени. Свободни сте да изоставите родителите си, роднините си, приятелите си и всичко мило което имате тук, зада робувате в чужбина и живеете в най-лошите квартали, където престъпността е ежедневие и да ви третират като не втора, а трета класа хора. Ако това ви прави щастливи, то вие наистина сте за съжаление.

26.   24, като не познаваш времето преди 90 година, откъде знаеш, че чалгата започва от онова време. Тогава беше невъзможно педали като Азис да си развяват мазните задници, камо ли да пеят простотии. Тогава и тъпунгери като Славуца не биха могли да развращават младите хора. Чалгата и педерастията е привнесена в България след перестройката, това го донесе криворазбраната демокрация. Защото се навъдиха много дървени философи, затова се изродиха човешките ценности. Либералите издигнаха педерастията в човешка ценност, на запад и сватби между педали си правят. Нали искате западна цивилизация, ето получавате си я, защо хленчите тогава?

28.   Авторе, погрешно поставена тема с излишни разисквания, породени от погрешно цитирани умове. Изхвърли от употреба "щастието" и се концентрирай върху тренировките за живеене, сиреч живота - нормалния. Той включва и възходи, и падения, и радости, и скърби, и от всичко - всичко. Щастието е артистична представа за нещата от живота, но нереална. Да добавя, че самите артисти са доста обикновенни и по своему нещастни хора.

29.   Браво №24, социализма е да си зарежеш къщата и да ходиш да стачкуваш по улиците, както се казва какво ще ти донесе улицата?
Там хората се надъхват един друг, дали са прави или не не знам, но обикновенно се стига до ексцесии и някакви жертви, и после рев.
Не са само родители и медии от тогава се казваше комунистически режим, виновни, а наслагванията от всякакви разбирания през времената на съществуване на човечеството.

30.   Социализма/комунизма са идеи, които отхвърлят патриотизма(като буржоазна приумица) сиреч родолюбието. Социализма/комунизма отхвърля частната собственост, свободата на словото, свободното придвижване, свободната инициатива и т. н. В България проводник на социализма е БКП/БСП. БКП извършва най-големият терористичен акт в историята на България - в църквата "Св. Неделя". Комунистите са били най-обикновени престъпници, които са били преследвани от закона. Видният комунист и национален предател Георги Димитров предава Македония в ръцете на Югославия. По-късно, негови последователи предлагат България да стане част СССР - съюз, отговорен за смъртта на десетки милиони души. След 1944г. близо милион българи са избити без съд и присъда, изчезват безследно или емигрират. Социализма/комунизма е затворена система, в която липсва стопанска инициатива и конкуренция т. е. "мъртва" икономика. Тази "мъртва" икономика е била поддържана жива чрез заеми, които КПСС е взимало от западни банки.

Демокрацията не е виновна за корупцията и престъпността в България. Всъщност, тези неща са съществували винаги, но не им е давана гласност. Унищожената ни икономика днес е в резултат на 1. "Мъртвата" социалистическа икономика и 2. Бившите комунисти, които управляват държавата и до днес. Комунизма е дал безплатно образование и здравеопазване, но е отнел борбеният дух на българите и чувството им за ценности и морал - традиционните патриархални ценности са били заменени с изкуствени и фалшиви "комунистически". Комунизма е враг на българския национализъм и трябва да бъде изкоренен. Така наречения технически прогрес, с който се гордеят комунистите, след 1944г. е плод на световният технически прогрес. А не на дадена идеология. Както интернет и смартфоните са плод на този прогрес, а не на демокрацията. Най-видните комунисти - Маркс, Енгелс, Троцки, Ленин и т. н. са били отявлени българофоби. Комунизма е чума. Днес България е в това състояние, заради комунистическото мислене на голяма част от хората. :) Затова тази идеология е забранена със закон от 2000 година.

Моля, промити комунистически мозъци да не коментират! :)

39.   Какво значи "поколението на нещастните"? За, да е нещастен човек, трябва да има конкретни причини. Утре, ако някой ви напише, че сте поколението на щастливите, ще подемете и тази песен. Имало разврат, проституция, алкохолизъм, наркомании. Ми, има, но всеки сам си решава кой път да поеме. Не е важно кое е модерно, а кое е добро. Колкото по-бързо спрем да се влияем от модерното и да го следваме като овце, толкова по-добре. Аз също съм имал такъв период и спокойно мога да кажа, че това е една от най-големите глупости, които съм правил. За съжаление, голяма част от хората наистина живеят почти и единствено за това да бъдат в тон с останалите. За мен щастието се корени във вярата в Бога и в любовта. Ако имаш тези неща, всичко е наред и всичко хубаво произтича от тях.

40.   Не съм съгласен, че България е на първо място по депресии и самоубийства или че е най-бедната страна в Европа. И ВЪОБЩЕ не съм съгласен, че образованието ни е най-зле. Напротив. България все още се държи на положение. Наскоро се информирам от сайта на ЦРУ. Там има публикувани интересни статистики - https://www.cia.gov/library/publications/resources/the-world-factbook/geos/bu.html
Ако се вгледате внимателно ще видите, че България е някъде в средата в почти всичко. А златната среда е най-добре. Даже се гордея. Винаги има по-добри страни от нас, но пък те си имат и своите по-големи проблеми. Крайностите трудно се изкореняват.Например в ЮАР стандарта на живот е сравнително добър, но там 20% (да не и повече) са болни от спин. В Испания има в пъти по-голяма безработица от при нас. БВП на глава от населението ни е 25% по-голям от на Китай и близо 4 пъти по голям от на Индия. Държави, в които е половината свят.
На 4то място в света сме по използване на възобновяема енергия! Другите не само не ползват такава, но и ползват твърди горива.Ако въобще даже имат ток. Повече от 99% от страната ни е водоснабдена. А въздуха ни е прекрасен.

Ако се научим да се радваме на това което имаме , ето това ще ни направи щастливи.
Проблема на Българина е, че не умеее да цени това което има и е неблагодарник. Все гледа към по-богатите, по-можещите.
Много от хората вземат от страната ни образование и прекрасно възпитание, с което ги прави много ценни на запад. И отиват там да си продават труда, "търсейки по-добър живот". А тук говорим за щастие , което се измерва в няколко хиляди долара спестени от човек, за няколко години. Това ли е щастието? За 10ина години от младоста ти да можеш да си купиш хладилник , 6 телефона, 2 автомобила , 1 пералня, да отидеш на кино 34 пъти....хайде сложете му цифра да ви видя? Сложете му цифра и ще видите колко безсмислено е всичко. Какво си купихте за последните 10 години, къде си похарчихте парите?Какво се промени след като го направихте? По-щастливи ли сте сега?

Capitalism is an economic system based on private ownership of the means of production and their operation for PROFIT.

(Капитализма е економическа система базирана на частно владеене на средствата за продукция и оперирането с тях, с цел - ПЕЧАЛБА)
ПЕЧАЛБА!

Не морал. Не добродетели. Не помагане на другите. Не! Печалба. Сещам се през комунизма беше срамно да кажеш че очакваш да спечелиш пари от това което вършиш(не ме разбирайте погрешно, смятам че и комунизма е помия или поне този който имахме в блока, но това е друга тема), а сега някак стана толкова нормално да се говори за пари.
Сега си представете, че се разболявате и отивате на лекар.Той обаче ще си свърши работата през пръсти , защото знае че ще вземе пари от вас и 5 пари не дава наистина за вас.Идва момента в който даже нарочно ви държи болен, за да печели от вас.И това ще се случи , когато морала му падне под нулата. А това неимиуемо ще случи, защото е лавинообразно. Защото морала е обратнопропорционален на алчността.
Или пък отивате да си платите телефона,и в офиса всичко което ще чуете е колко прекрасно е това и онова , но вие много добре ще разбирате, че искат да спечелят пари от вас. Всяка усмивка е изкуствена. Всяка добра постъпка също.
Вече свикнахме с това. Няма истински човешки взаимотношения.Няма искреност. Няма любов. Няма семейство, защото между мъжа и жената няма вече искреност. Няма семейни ценности , защото самите семейства са изградени върху пари, а не доверие.

Има само алчност.Отчуждаваме се все повече и повече и бавно се превръщаме обратно в животни. Бавно и неусетно. Щото ако е бързо , ще го усетим осезаемо. Ама като е бавно, става част от нас.
Ако досега сме еволюирали сега определно деградираме.

Най лошото е че цената която плащаме за всичко това , не са парите в магазина. А живота на други живи същества, изсичане на гори и живота на планетата като цяло.

Иначе хубаво си го написал, авторе. Браво!

43.   Поради края на Втората световна война, планът за намаляване на източно-европейското население не се осъществява, за да се осъществи 45 години по-късно. Но не насилственно, а чрез изкуственно създадена безработица, инфрмационна стерилизация, деморализация, зведна култура и негативен изкуствен отбор, в условита на НАТО и Евросъюз. И дори съпроводено от масова екзалтация сред оглупялото източно-европейско население, очакващо с нетърпение западните инвеститори. В световен мащаб, единствените които прогресивно намаляват наелението си в дадния момент, са източно-европейците, като Блгария, с помоща на нашите политици, го прави най-усърдно и успешно. Както през Втората световна война, руснаците първи се отървават от нацистите така и при "демокрацията", Русия е първта източно-европейска държава, която през 2012 година излезе от демографския колапс.

44.   Екселент, №40!
Колко човека от нашето общество обаче, осъзнава това?
Което си написал ме навежда на една картина от действителността, която за съжаление е ежедневие.
Работиш в заведение с безпомощни хора, имам предвид хора на легло. Малко от тях могат да направят нещо за себе си - може би да си ръфкат филийката и да си пият чая. Всичко останало по отношение на ТЯХНОТО съществуване го върши някой друг, което означава някой друг "живее" и тиктака вместо тях. И продължение...докато тези хора чакат безпомощни нещо от някой да им подаде, да ги обслужи(защото в ръката си имат само един звънец) този/тази/тези други обслужващи си стоят в коридора и разгръщат модно списание с параметрите на някоя известна силиконка или супер богаташ, и обсъждат роклята й, прическата й, любовниците й и така нататъка до откат.
Друго няма да кажа, само си го представете - ето това е истина.

45.   Според мен Авторът е дървен философ - бла-бла. Истината е, че човек винаги сам е ковач на щастието си. Баба ми е родена 1926 г. и, а прабаба ми беше родена в Османската империя (нашият край се е освободил 2012 г. ), а почина в ЕС - едно ще ти кажа, в момента България е достигнала най-висок жизнен стандарт в сравнение поне с живота на двете ми баби, а преди това Османско робство и не вярвам да се е живяло по-добре.
Да, има винаги губещи, но реално и доходите растат, и средната продължителност на живота расте, и производителността расте - точно поколението на 90те, което мислиш за провалено, ще произвежда блага за двойно-тройно по-висока стойност от 1 човек през комунизЪма, ще пътува, ще живее качествено и ще живее дълго и ще изкарва в пъти повече пари и ще има достъп до съответните блага!
Аз съм родена в средата на 80те и добре си спомням Радки-пиратките и сръбското - не се правете по-възрастните на големи интелектуалци. ПиИнето беше хоби на всеки втори български мъж, нещо нормално - цигарите също. Племенникът ми е роден 1999 г. и нито е пил, нито е пушил, тренира, момчето и се храни само със здравословна храна, учи се добре, владее 2 западни езика свободно и няма проблем да пътува и да комуникира с цял свят - в похлупак живеете старите, които не можете до една Гърция да мръднете от комплекси и непознаване на елементарни правила за поведение.
Днес сме по-свободни от всякога. Всички жени имаме вече книжки, можем да планираме семейно.
Населението намалява не заради демокрация, а реално от средата на 70те у нас се раждат все по-малко деца, през 80те години се стига до най-висок бр. при абортите като бр. абортирани деца е по-голям от бр. родени до някъде преди 10-тина години. Много ясно, че като са се родили преди по-малко деца, днес ще има още по-малко деца от преди - няма кой да ги роди, но това не ни е проблемът.
При Освобождението българите сме били 3, 5 милиона.
Не е важно количеството, а качеството.
Освен това дупката в раждаемостта идва просто и от факта, че решаваме днес да раждаме по-късно.
Средната възраст на родилката в София е 33 г. ЗА ПЪРВО РАЖДАНЕ. Аз съм на 32 г. и ще родя на 33 г.!
Сестра ми роди на 36 г.
Аз планирам 2 до 3 деца, има доста семейства сред нашите приятели веше с повече от 2 деца, а колега на съпруга ми има 4 деца и то от същата жена - решили са да спрат ха-ха. Просто могат да си го позволят хората. Вече децата не се гледат за болногледачи на старини, а за да са ти радост и да им предложиш по-добър живот, образование
И здравеопазването ни не е толкова зле, щом само за 20 г. живеем средно с 3, 5 г. по-дълго. Бабите ми и двете са живи и едната е на 94 г., другата я спасяват 2 пъти в болницата и си живее...
Просто винаги е било така, че старите не можете да разберете младите - затова е и добре, че се раждаме, живеем и умираме. Ако бяхме безсмъртни, все още щяхме да живеем в пещерите, защото така е било преди и защото никой няма да има смелост да построи първата колиба.... Младите сме двигателят на промяната, сме иновативните и въвеждаме новостите.

46.   Браво номер 15. Абсолютно си прав. Проблемът на хората в БГ е, че не се борят, за да оправят безумията и несправедливостите. Само седят и се оплакват. Вижте гърците как се борят за правата си. а българите си траем и се ядем помежду си. Докато не се преборим за една нормална държава, нещастността ще шества и удря най-вече младите хора.

47.   №45, ти откри минералната вода, 10 години след влизането в ЕС. А баба ти може и по-добре да е живяла от теб, ама няма да ти каже всичко, щом е родила през 2012година - добре си е поживяла.
И друго, защо цитирате Гърция непрекъснато, след като Архимед е извикал Еврика още 5-6 век пред новата ера, когато се е къпал във ваната, а нашите баби са ходели с кобилици и менци за вода студена, след това са я пресипвали в казани за затопляне, и чак след това са я ползвали по предназначение. Не може да се сравняваме с гърците, те са първенци в целия древен свят и в част от Средиземно море, но може да се съревноваваме с тях, защото ние си имаме други хубавини, които те си нямат. Я да видим... е кои? Който каже кои, пичели!

48.   Така е. Животът е ужасен. Сега може би ще изразя много тъпо за повечето мнение, но все пак както се казва "Разни хора, разни идеали". Често съм си мислила, че живея на сила заради близките ми, защото не искам да им причинявам мъка. Ща-не ща ще живея. За съжаление никой не се е родил пожелание. Мразя животът. Не всеки може да го обича. Защо хора, които купнеят за живот страдат и си отиват рано, а нещастници като мене живеят! Когато бях дете си имах всичко, от което имах нужда. Имах си близките и множеството хубави спомени, които вече ги няма и нищо не е същото без тях. Чувствам голяма празнина, но хайде, с това се примирих. Заобиколени сме от вредни фактори. Всичко вредно. Трябва да ибягваме хубавите и възбуждащи за нас неща като вредната храна, която е много вкусна, алкохола, силната музика и др. Повечето хора са жалки. Ти им помагаш, а те те използват. Не ценят труда ти и мислят само за себе си. Лично аз, когато съм заобиколена от обществото и ме хваща негативизъм, а когато се осамотя някъде извън града и сякаш започвам да се изпълвам с повече енергия, но за съжаление животът ми зависи от това да съм заобиколена от обществото. И не съм съгласна, че животът е такъв, какъвто си го направи човек! Има хора, които винаги се опитват да се стараят и да постигат това което искат, но нямат късмет и това се среща много често. На повечето, дето си имате паричките и всичко ви е лесно да го кажете! Много често се питам за какво изобщо съм се родила, защо животът не се живее пожелание, а трябва много хора да се чувстват длъжни да живеят заради отговорностите. Това чувство е ужасно Повечето сега ще почнете да ме опреквате, че има хора с много по-тежки проблеми, за което съм съгласна. За съжаление стресът е неизбижна част от ежедневието ни. За хубавите неща трябва ежедневно да полагаме усилия, а те я станат, я не станат. Докато лошото се случва от само себе си и много лесно се стига до него. Нямаме почти никакви предимства като животни. Може би единствено мисленето ни е довело до такава степен на развитие. Нито можем да летим, да бягаме с невероятна скорост, да усещаме и чуваме така силно, да дишаме под водата, да издържаме без храна и вода, нито нищо! Добре, че поне можем да си представяме, мечтаем и сънуваме някои от тези предимства. Бих казала още много неща относно колко жалък може да бъде животът, но мисля да прекратя до тука, защото знам, че ще помислите за мръднала психически, макар че всичко което казвам според мене си е самата истина.

49.   Искам, може ли да повдигна малко духа на младите ни нещастни хора. Стига сте увесвали нос, бе деца. Сега ще ви кажа как бихме гърците на една двустранна среща. Дръпваш малко преди тях и им правиш вълни и те щат не щат карат по твоята вълна. И понеже беше двустранна среща, ние взехме златните медали, те взеха сребърните, всички спечелиха и никой не се сърдеше. Ама това е истински случай и беше състезание, никакви уловки - само смях.

51.   Хм, поколение на нещастни!!! Поколение което не знае как се пере на ръка, със студена вода на реката, как се мият чинии без "веро", поколение което не знае как се събират с години пари за мизерна покъщнина. Познавате старите соц секции за панелен хол нали, е те струваха 5-8 средни заплати, което ще рече година-две мизерствуване за една секция. Поколение което не поправя техника а направо купува нова. Днешното поколение въпреки че живее най охолно се оплаква.
А днес с право се оплакват само котките, питате ли ги горките израсна поколение котки което не се е излежавало на топъл маслен радиатор, не е спало върху топъл телевизор.

52.   Объркал си се, младежо! Дълго е да ти обяснявам, но ще ти препоръчам само да си пуснеш Imagine на John Lenon (един от The Beatles!) и после пак да ми кажеш как нямало морал оттогава...

53.   До поколнието на нещастните; Как да оцелееме?
Ами най-ефикасния начин е да запретнеме ръкавите и да хващаме тоягите.

54.   Аз пък не мисля, че става дума само за едно поколение, което да е нещастно. Според мен всички поколения са така. Да не кажа, че човешката природа е такава- просто не може да си вечно щастлив. Не забравяйте, че всичко на тази земя е измислено от хора. Например дават ви някакво разбиране за щастие - голяма къща на морето да речем, скъпа кола, хубава жена, пари, семейство, почивки. Вие започвате да следвате този модел мислейки, че ще сте щастливи. А не ви ли е идвало наум, че това е рекламен трик, да ви карат да купувате все повече и повече за да забогатяват други, стремящи се към същото щастие. Аз съм го мислила, защо например след като си купя това което съм искала, след 1 ден вече съм забравила, че го имам и не ми носи продължителното щастие към което се стремя. Ами много просто, защото целта е вечно да се стремиш към нещо, и именно около това се върти живота. Около заблудата за щастие. Да, сега не съм щастлива с това, но със следващото ще бъда. Да, сега с тази връзка не върви, но в следващата ще върви. Да, тази години е гадно, но от другата годинаа... ще отслабна, ще забогатея, ще отида еди къде си и ще бъда щастлив. Ами аз съм си задавала и друг въпрос, защо досега не съм станала щастлива, да била съм щастлива в отделни моменти, но не като цяло. Половината ми живот е минал, кой ми дава гаранции, че и другата половина няма да е същата. Ами никой.
А тези дето говорят за бабите и дядовците как живели и оцелели са още по-смешни. Да баба ти и дядо ти са се родили и са живели във времена в който са били такива нещата и са ги приемали, просто защото не са имали други алтернативи. Перяли са на ръка, защото са нямали друг избор, копали са в градината защото само с това е можело да се изхранват. Ти сега като знаеш, че има перални, би ли отишъл да переш доброволно на ръка- много ясно, че не, защото имаш по-добрата алтернатива, а тогава я е нямало. Раждали по 10 деца без лекари, ами да защото е нямало друг избор, и много от децата са умирали. Сега поне имаш избор да родиш 1-2 деца, но да са здрави. Така че тези които ми дават за пример миналото, просто са в голяма грешка. И точно защото са били недоволни от това, оттам е започнал прогреса, да се измисли нещо което да облекчи нещата. И днешните хора след 100 години ще изглеждат супер изостанали на хората които тогава ще са родени и ще живеят в много по-напреднала цивилизация. Точно нещастието и недоволството са двигателя на прогреса, затова за мен в този контекст нещастието е вид щастие, защото те кара да откриваш и да твориш нови неща.
Има и доста хора както видях за които живота е ужасен, насила живели и т. н. Ами както казах живота е измислен от хората. Много хора са нещастни просто, защото не получават това, което искат и не могат да правят това, което искат. Не са в среда в която искат да са. Но това си е нормално следствие от живеене с други хора. Ако не искаме да се избием взаимно, трябва да се съобразяваме един с друг. Оттам вече се стига до две крайности - някакви хора с прекалено надуто его, които смятат, че всички са им длъжни и всички трябва да се съобразяват с тях и хора които тотално са потиснали себе си в угода на другите. Най-често вторият тип се чувства най-зле от живота, защото е потиснал всичко в себе си и само търпи. Но това са двете крайности- за да има някаква нормална поносимост човек трябва хем да може да се впише в това общество, хем да следва собствените си желания. То се и вижда се - има няколко хора, които правят закони, а на болшинството дали им изнасят тези закони никой не ги пита и те дори самите не питат, просто приемат, че има вишестоящи - (нещо повече от тях на пръв поглед, а реално доста под тях във всяко едно отношение) и се съобразяват с това което им снесат. Защото пак е измислено от хората да има управници, които щом са такива би трябвало да знаят и могат повече от болшинството, а истината е че нито знаят нито могат повече, а просто са били по-нахални да се набутат на тази позиция. Оттам вече се започва голямото разделение и голямото недоволство. Ето например модел доста популярен - аз не искам да е така, ама друг взема решенията да е така, друг е направил света да е така, а аз просто трябва да се съобразявам. Да но признайте си, че повечето от вас си мечтаят трудните отговорности да ги поема някой друг, а вие да си живеете лесно и приятно, без да се налага да правите големи промени, Без да поемате отговорност дори за себе си, а някой да ви поднесе перфектната работа, перфектната уредена държава, перфектните пари, перфектната връзка. Няма как да стане. Извода е - да не можеш да бъдеш отговорен и щастлив от нещо което друг е направил, но поне са собственият си живот само ти си отговорен и задължен да направиш най-доброто на което си способен. Но както казах по-рано ако си вечно щастлив няма да има прогрес и пак има два типа хора - тези които се оставят на нещастието и се скапват, и другите които търсят по-добри варианти по всякакви начини.

55.   Според 54 излза че хората не трябва да са щастливи, за да има прогрес.

56.   55 - Прав е. Ако сме щастливи, с това, което имаме, никога няма да променим нещо съществено. Не казвам, че е лоа черта, дори напротив. Добра е.
Ако работи, не го чупи. Ако се счупи, оправи го. Ако не можеш да го оправиш, измисли ново.