Споделена история от Други

Защо е егоистично да не спобеляш творчеството си?
Здравейте,

Това е по-скоро въпрос от колкото история. Преди известно време ми казаха, че било доста егоистично от моя страна да творя само за себе си. Рисувам и пиша за удоволствие без да показвам, споделям сътвореното на някого. Това, което правя не мога да го нарека изкуство или нещо, което може да бъде харесано. Не смятам, че то е по някакъв начин оригинално или каквото и да е било. Дори бих казала, че понякога е крайно егоцентрично, а оттам - безинтересно.

Може би ще кажете, че имам крайно ниско самочувствие и за това разсъждавам по този начин и до известна степен сте прави, но в случая това не е от голямо значение по отношение на въпроса ми, който е следния: По какъв начин е егоистично да не споделяш това, което твориш? Дълго съм разсъждавала по този въпрос и не разбирам по какъв начин това поведение е егоистично (кого ощетявам с тази си постъпка? ) за това ми е любопитно да чуя и друго мнение.

Благодаря за отделеното внимание :)

Коментари

1.   Не е, това е пълан глупост.

2.   Не мисля, че е егоистично. Всеки си преценява дали ще го споделя, или не. Някои наистина умират за внимание и пишат всякакви глупости, след което ги споделят за мнение и т. н. Аз се занимавам с писане доста време и преди малко повече от година реших да публикувам в интернет, в едно като приложение, което се следи от доста хора. Отначало беше на шега, виках си, че никой няма да ми обръща внимание, но после прочитите на творбите ми(така да го нарека) почнаха да се увеличават и хората да ми казват, че имам талант. И така постепенно продължих да публикувам в сайта. Но никой не може да ти казва, че си егоист, само защото не искаш да споделяш творбите си. Аз също имам мои си неща, които не казвам на никого и публикувам само това, което преценя. Никой от приятелите ми не знае, че пиша, защото не искам да знаят, а и сигурно ще се подиграват. Става ми даже смешно като ми кажат, че един ден от мен ще стане писател. Мисълта за това ме ужасява. Не искам да се случи и хората да ми четат нещата. В сайта нещата са по-различни и никой не ме познава. Сега се отклоних доста от темата обаче искам да ти кажа да не обръщаш внимание. Не е нужно някой да знае, това си е личното ти пространство. Не си егоист, че не споделяш, просто не искаш. Всеки има правото да си пише и прави каквото си иска. Недей да ги слушаш и това в никакъв случай не е егоизъм.

3.   Почти никой не е интересува от самодейност, не знам кой толкова иска да ти бърка в душата, вашите или някое гадже. Твои са си нещата, ти си решаваш. Все едно да си даваш дрехите или леглото на други хора. Еми, както ти прецениш и баста.

4.   Много е прав номер3.
Който ти го говори това му се усмихвай и му кажи 'ми всеки си има мнение' и после като си свърши речта просто не си мисли за него/нея и приказките му/ѝ.

5.   Благодаря за отговорите. :) Този коментар, който споменах, мен лично не ме притеснява. Просто не мога да разбера по какъв начин е егоистично действието. Исках да разбера каква е логиката дори да твърдиш подобно нещо. Явно няма разумно обяснение, а просто е някакво си мнение.

Авторката

6.   Не може да се заключи, че няма разумно обяснение, или е някаквао си мнение. Няма доказателства за това. Ето аз ще ти изкарам логика от твърдението. Егоистично е, защото можеш да обогатиш света створчеството си. Даже от материална гледна точка средствата изкарани от това, което твориш, биха могли да помогнат на някой, а така всичко остава само за твоя лична консумация. Което е егоистично. :)

8.   Не е егоистично, но просто се лишаваш от възможността нещата ти да достигат до други хора. Аз също пиша и приятелите ми, както и много други хора, по-широка публика вече знае това. Да рисувам не мога. Но не се връзвай в приказките, че е егоистично. Преди години и аз пишех само за себе си, защото нямах самочувствието, че нещата ми са толкова добри, все пак исках да се усъвършенствам. Сега мисля, че пиша малко по-добре, но много трябва да се развивам още. Развивай се, но споделяй нещата си с останалите. Те също имат нужда от човешки истории, както и от красота. С писането разказваш човешки истории, а с рисуването създаваш красота. Тези неща са за споделяне с други хора, но ти си решаваш. Изборът е твой.