Споделена история от Други

България или чужбина?
Здравейте. Аз съм млад мъж на 25 години от 12 години живеем в Германия. Още откакто бях по-малък си мечтая да се върна някой ден, тогава беше заради приятели, едно друго, тъй като бях в такава възраст и рязкото откъсване от приятели беше твърде тежка за мен. Нов език, нова държава, нови хора. Но както и да е, нямам за цел да ви разказвам детството си. Когато бях на 17 се върнах, но нямах ясни цели, исках да се върна и го направих, но не издържах дълго, след има-няма 2 години се върнах обратно в Германия. Вече съм 7 години тук без прекъсване. Израстнал съм с мисълта и убежденията, че в България няма бъдеще, че държавата няма оправия и е по-добре всеки, който може да се спася и да бяга навън. Но дали е така? Дали наистина красивата ни родина е толкова зле, колкото я представят? Дали наистина нямаме бъдеще младите? До преди 2-3 години често общувах с бивши съученици и познати, от дума на дума минавахме към темата за това какво възнамеряват да правят по-нататък. Повечето имаха планове да напуснат страна, все повтаряха по-горе изброените причини и това ме мотивираше да не се и замислям да се връщам. Напоследък обаче попадам все по-често на хора, които имат надежда и амбиции да останат в България. Да си търсят работа, да си живеят там, дори не се и замислят да напускат. И това ме накара да се замисля. Дори толкова се замислих, че реших да се върна, за да пробвам. Нима е толкова зле положението? Не съм човек, който гони големите пари или иска да живее в охолство. За мен е много по-важно да се чувствам добре. Истината е, че през всичките години си мечтая да се върна един ден и гледам на чужбината като място на което да изкараш някой лев и някой ден евентуално да се прибереш в България, но уви не е цялото ми семейство на това мнение. Почти всички сме навън. Аз обичам родината си, тя си мен си е най-красива от всички останали места по света. Чувствам се отлично, когато съм си в България и в същото време отвратително, че скоро отново трябва да я напусна. А дали трябва? В момента не съм в България. Но бъдещите ми планове са до 2-3 месеца да се върна за постоянно. И естествено възникват притеснения. Ще успея ли да си намеря работа? Ще се получи ли горе долу така, както си го представям? Не бързам да правя твърде големи планове, тъй като често това, което планираме се разминава с това, което се случва в действителност, но съм си направил планове как да започна. Но колебанието ме убива. Мъчи ме всеки ден. Разсейвам се, но временно. Мислите се връщат отново и отново, и отново. Дали не правя грешка? Дали не е по-добре да си стоя на дупето? Но искам да пробвам. Няма как да зная дали всички тези приказки от хора, които са напуснали и/или вече са се отказали от родината ни са верни? Повече от всичко ме притеснява факта, че нямам завършено средно образование. Тук учим до 10-ти клас повечето. Никога не съм бил някакъв примерен ученик. В семейството ни е заложено явно. Криво-ляво всеки е избутал училището. Преглеждах обяви за работа, в повечето хората си искат средно образование. Дали имам изобщо някакъв шанс без средно? Родителите ми ме подкрепят напълно с това мое решение. Успокояват ме като цяло. Казват, че твърде много ги мисля тези неща, вместо да се отпусна и просто да отида, да видя, да пробвам. Желание имам, но се страхувам от провал. Възможности да напусна отново има, но повече се страхувам от това, че ако не се получат нещата, както искам ще трябва да напусна отново. Дори ми мина през акъла да си купя диплома за средно. Не за друго, а за да имам по-реален шанс в търсенето на работа. Не съм глупав, просто не съм завършил 12-ти клас в България. Завършил съм 10-ти тук и съм със степен на образование, която ми е достатъчна за тук, но дали е достатъчна за България? Нима образованието е от толкова голямо значение? "Практика му е майката", ако си мързелив, каквото и да имаш е все едно. Едната ми стринка е с висше, но така и не успя да си намери работа в България, просто я мързеше до безбожие. Не, че сега работи в чужбина де. Мъжът й работи, а тя си гледа кефа по цял ден. Но както и да е. Имам желание, не летя в облаците. Не очаквам да се прибера и само защото съм учил в Германия и знам немски ще получа някаква много добра работа и ще взимам много пари едва ли не. Не ми е и това целта. Искам работа, с която да мога да живея. Насочил съм се и към по-големите градове, където се предлагат повече работни места.

Интересно ми е. Любопитно ми е какво мислят читателите на този сайт. В действителност съм общувал с близки и познати по този въпрос, разбира се ме подкрепят, но ми е чудно какво мислят напълно непознати за мен хора. Случайни хора, които си живеят и работят в България. Вероятно не са обмисляли да напускат България.. Както обичаме да казваме с баща ми "Може да е мизерия, може да е всичко, но си е нашето, не е чужно. Нашият дом". И ние си го харесваме. Обичаме си го.

Благодаря за отделеното време и благодаря на всеки, който би си направил труда да отговори!

Поздрави!

Коментари

1.   Бил съм в чужбина и в България, после пак в чужбина и сега пак в България. Разликата каква е за мен.. В чужбина имаш сигурни доходи, готино е защото не се притесняваш, че ще ти свършат парите, а това е голям товар изобщо целия ти живот се променя, когато имаш пари и когато си в приятна обстановка. В България хората са принудени да живеят с жълти стотинки, да живеят забоградени от мизерия и останки от комунизма. Разбити улици, недостроени къщи, срутващи се блокове. Всичко това малко или много те подтиска, а липсата на пари направо те довършва. Не случайно Българите в чужбина успяват. Защото сме много хубав народ, просто сме принудени да живеем на ръба на оцеляването.
На чужбина единсвения минус, който не е хич малък е, "че си в чужбина" Далеч си от мястото, където си израстнал, от близките ти, роднините ти и това няма как да го приемеш години наред. Колкото и пари да имаш в чужбина си, чужденец си. И така трябва да е. Германия са си я направили германците, а ние отиваме на готово там, да берем плодовете от техния труд. Не може така според мен, човек трябва да се бори там където е роден, за мястото си, за блиските си, за приятелите си. Българите трябва да се събудим и да започнем да променяме средата, малко или много, да помагаме за развитието. Това е единствената ни мисия като Българи и само така живота ни ще има смисъл. Това си е нашата земя, нашето кисело мляко, нашата лютеница, нашия балкан и нашето море.. и ако не се борим сме загубени

3.   Първо се свържи с потенциалните работодатели в твоя бранш. Обясни им ситуацията. Пробвай чрез сайтовете за обява - jobs (bg) jobtiger (bg). Планирай всичко и ще се успокоиш.

Между другото точно в jobs-а за Варна непрекъснато има обяви за работа, за хора владеещи немски. Останалото се учи лесно.

Още съжалявам, че когато избирах университет, не се спрях на международните икономически отношения, където учат няколко чужди езика...

В момента, поне за Варна, само с владеене на чужд език различен от английския можеш да си намериш работа за над 1000 лв. чисто.

Планирай!

Успех!

4.   Тук нямаш шанс. Дори не съм сигурен дали ще ми одобрят коментара. Тук мафията си има държава. За триещият мнението ми :Наказваш децата си по този начин но не го осъзнаваш....

5.   На въпросът ти България или чужбина има много отговори и всички те зависят от това как ти разбираш думите "работа, с която да мога да живея", каква професия имаш и дали имаш собствен дом в града в който искаш да идеш. Главното е какво имаш предвид под "живея". Защото ако говориш само за физическо оцеляване, ако си работлив ще оцелееш, но да работиш в бг без образование и да взимаш достатъчно пари така че да плащаш сносна квартира да се храниш нормално и да плащаш сметки, спокойно да си купуваш лекарства, да идеш на почивка 10 дни годишно и да си позволиш бира с наденичка всеки ден е почти немислимо, камо ли да спестяваш за собствен дом или обзавеждане. Тоест няма как да имаш условията на живот които със същия труд можеш да си позволиш в чужбина.
Ама пък като се замисля ти си на 25 нямаш задължения към семейство и деца, имаш време да пробваш. Макар че все пак не разбирам как така си живял две години в бг и не знаеш как стоят нещата какви са заплатите и какви са цените в магазините, ама то ако баща ти те е издържал май е нормално да не си се замислял.
Скоро говорих с руснак кое му харесва на живота в бг, той каза, че така или иначе работи по интернет, не е проблем къде по света ще се намира, обаче в бг му харесвало това че не е задължително да се спазва почти никакъв морал а и често може да прегазва закони защото глобите ниски а и вероятността да те хванат малка, каза: Вадиш го пикаеш на центъра на Варна вероятност да те хванат клони към нула и все пак ако те хванат глобата 100лв е смешна, а и можеш да минеш с 20-40лв подкуп на ченгето което те е хванало.
Има обаче и един друг проблем. Човек където живее започва да гради, да купува имоти, да обзавежда имоти, а въпросът който трябва да си зададе е има ли смисъл това да стане в бг. Да предположим, че си намериш работа на добра заплата и можеш да си позволиш да спестяваш за жилище и обзавеждане. Като се знае че до 10 години над 50% от 20 годишните хора в държавата ще са от малцинствата. То проблема няма да е с езика им, ами с това че тях никой не ги образова, не ги интегрира, те живеят в техен си свят с други разбирания и няма как да ги накараш да уважават собствеността ти особено като не са образовани не са научени да работят и нямат друг шанс да оцеляват освен да крадат от българина от имащия от работещия. А най лошото е че крадат и посягат безнаказано.
Другият проблем е че навсякъде в държавата по всички работни места се спазва едно правило "много вожд, малко индианец" и най-лошото е че индианеца е онзи който е назначен без връзки.

6.   Здрасти,

Това, което ме учуди е, че пишеш доста грамотно за човек, който е напуснал толкова малък България. Поздравления!

Не споменаваш, обаче, към каква работа би се насочил? Какво си учил в Германия? Като потенциална възможност виждам да се забиеш в някой call център за около 1 000 лева и да въртиш телефони по цял ден. Без образование не виждам с какво друго би могъл да се занимаваш, освен като общ работник, продавач и т. н.

7.   Млад си, имаш време. Набележи си една година, която да прекараш в България. След тази една година решавай какво да правиш. Трябва сам да поживееш една година в България, за да видиш как ще се почувстваш, да видиш сам плюсовете и минусите. Хубаво е, че имаш възможност да избираш. Много хора нямат тази възможност. Виж в интернет обяви за работа, свържи се с работодателите, даже направо може да кандидатстваш за работа. Виж дали има къде да живееш. Ако не си търси под наем.

8.   Преди няклко годни и аз се намерих пред същата дилема... Вече втора година съм обратно в България и съм по-щастлива от всякога. Всеки трябва да решава за себе си. Може би си чул, че много хора започнаха да се завръщат обратно.

9.   Номер 1
България беше докарана до ръба на пропаста, с ентусиазираната угодническа помощ нa нашите продажни политици, които по ниво на корупция, дори бият и африканските.

10.   За щастие все повече млади хора си отговарят с: "в България! "
Начини има много, стига човек да ги търси, а не да чака наготово:
собствен бизнес, намиране на стабилен работодател от чужбина и работа и живот в България, представителство на чужда фирма, и т. н.
България НЯМА КАК да не се оправи - хората тук няма да измрат, нито ще избягат всичките. Земята и природата са ни чудесни, до такава степен, че много нации само точат лиги по нея.
Който бяга от тук, вместо да намери начини да остане и да просперира. за мен е меко казано неосъзнат, а откровено казано - пълен глупак.
"Мафията си имала държава" и ала-бала... Я стани ти един програмист, работи за западна компания и взимай заплата $10 000 месечно, води социален живот, срещай се и се забавлявай с приятелите и роднините си, и после пак ми разправяй, че в България било лошо...

11.   Честно казано не прочетох цялата история, но факта, че си отделил време за да напишеш такъв текст, показва, че не си щастлив в момента. В България също можеш да живееш доста добре, дори по-добре отколкото в чужбина, но зависи от професията ти.

Аз се занимавам с ИТ. Работя в чуждестранна компания в София и тук взимам по-голяма заплата, отколкото взимах в чужбина. И за тези, които казват, че в България е мизерия и няма пари, в моята компания никой не взима под 3000 лв. И това е минимума. Мениджърите взимат между 7 и 10 хиляди лева на месец. Естествено, това са по-възрастни хора с доста години опит. Аз лично нямам висше, научих се да програмирам сам и ходих на курсове, но в университет не съм ходил. И в момента взимам доста повече пари от приятелите ми, които имат висше.

За съжаление, все още в провинцията са ниски доходите, но в София има много чуждестранни компании, които аутсорсват тук и общо взето си живееш в България, но взимаш заплата като в Западна Европа.

Помисли си добре и пак казвам - МНОГО зависи от професията ти и от това къде се намираш. Доста хора наистина живеят в мизерия, особено в провинцията. Съветвам те ако мислиш да се връщаш, да го направиш в София, защото възможностите са в пъти по-големи тук.

12.   Виж човек, всичко е индивидуално. Зависи към коя сфера искаш да се насочиш. Също така - колко бързо схващаш, какви са ти уменията (ето, знаеш немски език, което не е малко), какво изльчване/характер имаш, изобщо най - различни такива дребни неща.
А за дипломата не се притеснявай толкова, а и не би ли трябвало да ти признаят немското средно тука в България? Нали все пак сме в Евро съюз ;)
Също така то нали и в България планират не след дълго също да го правят до 10 клас средното - нещо такова чух по тв преди месеци, но не обърнах много внимание, защото от одавна не ме касаят тези неща..
Иначе нали знаеш клишето: 'Има ли желание - има и начин', така че смело напред.

13.   Нямаш добри шансове в България. Неквалифициран и без средно образование имаш много по-добри възможности за развитие в Германия. В България единствения вариант е, ако ти помогнат с намирането на работа познати или ако имаш достатъчно спестявания и стартираш успешен собствен бизнес. Без средно образование в България са почти само циганите - сам се сети какви са им професионалните изгледи - ще трябва да стартираш наравно с тях. Има достатъчно квалифицирани кадри с добър немски, образование и стаж по съответната специалност, които ще бъдат с предимство пред теб за атрактивните позиции. Вариант е сезонна работа на морето като обслужващ персонал с добър немски и без образование - но това не може нито да ти осигури приличен стандарт, нито финансова независимост. Защо по-добре не завършиш някакъв Аусбилдунг в Германия - и отношението ще е различно и ще имаш приличен стандарт. Ако искаш да си организираш на всяка цена връщането в България, то по-добре поработи още няколко години и събери спестявания, за да имаш някаква сигурност и да може сам да започнеш нещо, като се върнеш.
Обмисли и вариант да завършиш средното и да вземеш абитура в България - става много по-лесно от в Германия, няма да отнеме много време, признава се в Германия и ще ти отвори в последствие много по-добри възможности там от завършения 10 клас, който имаш сега.

Всъщност много бързо и лесно можеш и сам да провериш, за какво става въпрос, без нищо да рискуваш или да си затваряш вратите. Изпрати СиВи-та по български обяви за работа и ако отзивите са добри, си насрочи интервюта или в краен случай помоли за такива по скаип/телефон, за да видиш поне какво ще ти предложат и има ли смисъл да пътуваш.
Мисля че така най-бързо ще придобиеш реална представа за възможностите пред теб.

14.   От автора:

Първо, искам да благодаря на всички, които си направиха труда да отговорят. Въпреки, че работата е все още на "кантар" се радвам, че поне някой обърна внимание. Благодаря отново.

Естествено съм си направил някакъв план, който да следвам, ако решението ми да се върна е окончателно. Все повече клоня към опцията за непостоянно връщане, а временно. Наясно съм, че без квалификация и образование е тегава работа, но все пак има някакви възможности. Идеята ми не е да реша днес и утре да си тръгна, а да си преценя, да реша и евентуално след 2-3 месеца да се прибера. Да посъбера пари и да мога спокойна да вървя по план така да се каже. На първо време възнамерявам да изкарам шофьорските курсове - категория B и C. Тук не съм имал нужда от автомобил, затова не съм и ходил. Хем са по-евтини, хем не изискват средно. През това време ми трябва някаква работа, колкото да не стоя по цял ден в къщи и да си бъркам в носа - продаваш, барман, сервитьор, В Call Center също е идея. След като изкарам успешно курсовете, лека полека да се ориентирам към работа с превозни средства като крайната цел е, може би се досещате - да изкарам и Е категория. Липсата на стаж в тази сфера вероятно ще бъде проблем, но както всеки друг шофьор и аз все от някъде ще трябва да започна. Имам не малкия плюс, че баща ми има познати шофьори и в България, което малко или много предполагам би улеснило нещата. За щастие аз също имам познати, които се занимават с транспортни услуги, мисля, че все ще се намери нещо. Споменах временен престой. Да не бързам да правя твърде ранни решения, тъй като не съм наясно какво ще ми е мисленето след известно време. Може да се окаже, че това, което съм чувал е вярно. Затова си оставам като опция възможността да се възползвам чрез родителите си и евентуално някой ден да отида в една от двете държави - опции. Било то и временно, в зависимост от обстоятелствата. Работа като шофьор може да се намери в Германия, търсят се. А в Испания е останалата част от семейството ми, от които някои цял живот само с това са се занимавали. Признавам, че докато пишех първата публикация бях доста отчаян така да се каже, не бях премислил всички възможни варианти. Четях просто обявите в интернет за работа и изискванията, мисълта, че съм без средно ме убиваше.

Запознат съм горе долу със заплатите в България, прибирах се и преди, както споменах, но става дума за преди 9 години. И както споменах нямах ясни цели. Родният ми град отпада като опция, тъй като положението е доста зле там, затова съм се ориентирал към Бургас. Там има и при кого да отида. Други две възможности са Варна, тъй като имам познати, а и познавам малко града. По-голям е от Бургас, има доста повече възможности. Друг вариант е Русе, там също сме с нещо повече от познати просто, а родния ми град е само в краен, наистина много краен случай. Дори мисля, че бих предпочел да напусна България отново, отколкото да се върна там.

Идеята ми е да пробвам. Млад съм още. Може пък просто липсата на живот след училище в България да е причината, така да "драпам" назад. Както споменах - не търся хилядите левове и луксозен живот. Парите са важни, но има и по-важни неща. Или пък носталгия. Или пък просто липса на реална представа за животът в България. Докато не опит мога единствено да гадая.

До коментар номер 6:
Въпреки ранното ми напускане на България, винаги, когато имам свободно време се упражнявам в писането на Български. Контактувам посредством чатове с българи и винаги на кирилица. Не съм запознат, разбира се с всички правила за писане, но доколкото мога, пиша, хората ме разбират и това е важно.

15.   Не слушай хората, че нямаш шанс:) дето се казва ако имаш желание има и начин! Просто на българина му е по-комфортно да чисти на някого в чужбина, вместо да пробва да се равие в някоя по-висша сфера. Свикнали сме да си плюем държавата, а всъщност положението не е чак толкова зле. Имаме си всичко- природа, тротоари, птици, животни. Бях 1 месец в така прехваления дубай - е мога да ви кажа, че има само пустош, сгради и небостъргачи - не можеш да си покажеш носа навън заради климата и асфалта, върху който можеш да движиш само с кола... нищо ѝ няма на България - супер спокойно и чил място в сравнение с други страни. Просто ни е лесно да плюем:)

16.   Според мен най-големият ти проблем е, че нямаш професия. И да- много е важно образованието, както у нас, така и в чужбина. Шанс имат хората навсякъде, стига да имат цел в живота. Еднакво трудно е в цяла Европа и трябва да се пребориш. Моят съвет е да си избереш професия, която се търси на пазара на труда и да ти допада, да завършиш в Германия и с дипломата /свидетелство за професионална квалификация/ да си търсиш работа в България. Успех!

17.   № 11, приятелю, би ли споделил къде работиш? В коя фирма или поне някаква подсказка?
Мъжът ми остана без работа, и той е самоук програмист, и имаме нужда спешно от възможност да започне работа някъде.
И въобще ако можеш да ни ориентираш какво се търси сега - бази данни ли, уеб-програмиране ли, много ще ни помогнеш. Защото той е писал софтуер за счетоводство и за научни изчисления, но смята, че масовото търсене е доста по-различно.
Поздрави и се извинявам на автора за офтопика.

18.   Както казва номер 12 - всичко е индивидуално. Някои хора се оправят много добре в България - и в професионален и/или в личен план. Други - не толкова. Аз се оправям в професионален план много добре. На 29 съм, програмист съм от 8 години вече, а този бранш е като благословен в България, даже понякога се чувствам виновно, че получаваме повече пари от лекарите в държавните болници например, и се надявам това да се промени - като вдигнат заплатите на лекарите, разбира се. Така, че от професионална гледна точка зависи в какво си добър и дали има търсене за такива хора.

От лична гледна точка нещата са доста неприятни за мъжете в моя бранш, първо - в програмистките среди 90% са мъже, второ - дори извън програмистките среди свестни българки се намират трудно, повечето имат или нереално високи изисквания, или си търсят прости мачовци за псевдо-сериозни отношения. Така че мен единственото, което може да ме подтикне да се махна от тук са несгодите в личен план.

19.   Търси си работа още от сега в България, напиши си мотивационно писмо и уточни какво искаш вътре. Интервю по скайп, телефон. Така можеш да получиш някакви предложение. Никой не му пука за твоето образование в България, ако си на ниво с езика значи имаш шанс, често това ги нтересува повече БГ работодателите. Междувременно алтернативните за аусбилдунг в Германия са много, така че учи нещо междувременно.

20.   Изборът ще е твоят, но направи разумен избор. Аз не съм си и помислял да се махам от България. Не съм патриот, но съм свикнал с родните и приятелите си, а и има възможности, когато имаш желание. Трябва да си упорит и ще си намериш работа. Все пак гледай да е по-високо платена, защото с ниско платена работа не се живее добре. Не 1000 лв. заплата, а 800, 800 и нещо примерно. Но в БГ заплатите са ниски.

21.   №1 казва че в чужбина емигрантите живеят добре и спокойно на хубави места. Ако той нарича гетата хубави и спокойни места за жвеене, очевидно никога не е бил в чужбина. Ако той наистина е бил там, щеше да знае колко "хубаво и спокойно" се живее в гетата, заобиколен от негри, араби и всякакви други цигани и отрепки събрни от цял свят - най вече от третия.

22.   Тревата на съседите, винаги изглежда по-зелена, само като отидеш там и видиш че е същата и че ако напоиш твоята, ще стане дори по-хубава и от тяхнта.

23.   В България успяват само силните, другите заминават в чужбина.